Tratament pentru panaritiu

  •  
    • 3 mesaje
    30 Dec 2010, 07:15
    2 1
    Am fost la medic si mi-a dat prescris augmentin pastile, Fusiderm unguent si un sapun din lapte de capra cu miere de albine si migdale. Ma spalam intai cu acel sapun, apoi puneam Fusiderm si acopeream cu un plasture (asta de 4 ori pe zi) si Augmentin de 3 ori pe zi si mi-a trecut. Foarte important este sa mergeti la medic imeadiat ce observati ca aveti panaritiu; asa se poate trata cu medicamente fara sa se ajunga la interventia chirurgicala. Si inca ceva. Cred ca persoanele care fac panaritiu des nu ar trebui sa taie cuticulele cand isi fac manichiura/pedichiura. Cuticulele au un rol important de a proteja unghia si mai ales, daca mergeti la salon, nu se stie cat de curate sunt forfecutele.
    Sanatate tuturor!
  •  
    • 1 mesaje
    12 Dec 2013, 11:46
    0 1
    Si eu am avut panaritiu la deget si am ajuns la operatie, mi-au scos unghia, acum e bine, ast sa-mi creasca unghia dar acum a inceput sa mi se faca panaritiu si la celalalt deget si am inceput sa folosesc crema CANESPOR sunt deja la a 4 zi si degetul incepe sa se vindece. Ma da cu crema de 3 ori pe zi si are efect, pute-ti incerca.
  •  
    • 1 mesaje
    28 Nov 2018, 18:10
    0 1
    Si eu am avut panaritiu m-am chinuit cam vreo luna de zile cu tot felul de creme dar va spun sincer pana nu mergeți la chirurg nu veti scăpa de panaritiu vreau sa va zic mergeți fara frica nu doare anestezia nu simțiți nimik mergeți liniștiți și lăsați frica mai mare e frica decât durerea eu ieri am fost la medic si mi-am facut desi sunt o mare fricoasa nu ma durut deloc