Tratament pentru panaritiu

  •  
    • 44 mesaje
    5 Mar 2005, 18:53
    8 10
    Stie cineva un tratament naturist pentru panaritiu? Se poate evita interventia chirurgicala? Am inteles ca nu se anesteziaza ....
  •  
    • 157 mesaje
    6 Mar 2005, 09:38
    7 5
    Daca mergi la orice doctor, ajungi invariabil la taierea unghiei pe jumatate. Jumatatea "bolnava" va fi efectiv inlaturata din radacina si este ingrozitoare durerea. Anestezie se face, dar daca exista infectie avansata si puroi, nu va avea nici un efect, asa ca vei suporta pe viu totul.
    Metode naturiste sunt impanzite prin multe reviste. Iti spun ce a functionat cat de cat la mine. Spun cat de cat pentru ca au mers suficient incat sa imi permita, cu mai putine dureri, accesul la coltul de unghie buclucas si taierea lui. Alta solutie nu exista. Sa vedem:
    - piciorul/mana tinute in apa calda cu sare
    - miez de paine inmuiat pe post de compresa
    - tot comprese cu: foi de varza, foi de ceapa calita
    - praf de antibiotic presarat pe locul respectiv.
    Mult succes, dar retine ca trebuie taiat coltul - mare grija sa nu ramana vreo bucatica.
  •  
    • 9835 mesaje
    6 Mar 2005, 13:21
    15 4
    daniela, fireste ca se face anestezie DACA se ajunge la chirurgie.

    Am cunoscut mai demult pe cineva care facea mai mereu panaritii destul de grave.
    A reusit sa scape de belele in urma unui tratament homeopat.
    De la persoana in cauza stiu ca rivanolul (comprese sau degetul cufundat cu totul in solutie) este o solutie buna de moment, cu conditia ca infectia sa nu fi apucat sa se mareasca prea mult.

    Cat priveste propria mea experienta, desi nu am facut niciodata panaritii, deseori mi se inflameaza degetele, dupa manichiura, situatie in care folosesc tinctura de propolis, cu rezultate foarte bune.
  •  
    • 44 mesaje
    7 Mar 2005, 09:08
    11 5
    Multumesc fetelor. Am inceput deja un tratament cu praf de tataneasa si se pare ca da ceva rezultate... o sa incerc si ce mi-ati recomandat voi.
  •  
    • 1026 mesaje
    7 Mar 2005, 19:29
    8 5
    Ai mare grija cu acest panaritiu! Daca nu simti vreo ameliorare trebuie sa ajungi la doctor. Insa daca simti ca ceva se schimba in bine, atunci continua tratamentul pe care il faci.
    Eu am asteptat prea mult, am incercat toate leacurile babesti, nu au mers, m-am incapatanat sa merg la doctor pana am ajuns sa fac febra si sa tremur. Am ajuns la urgente si mi-au smuls unghia (bineinteles, sub anestezie, nu am simtit decat cum trageau de ea, dar nu si durere...). Mi-au spus ca daca mai stateam mult infectia avansa asa rau incat ar fi trebuit sa imi taie prima falanga.
    Partea f nasoala a fost in ziua cand a trebuit sa imi schimbe pansamentul si era lipit de piele (locul unde era unghia inainte). Ma rog...a trecut si aia.
    Unghia mi-a crescut la loc dar se vede diferenta - e mai groasa
  •  
    • 157 mesaje
    7 Mar 2005, 22:46
    8 0
    Zau ca mi se face pielea de gaina atunci cand imi aduc aminte. Eu m-am chinuit cateva luni bune cu o pacoste din asta. Am ajuns la doctor pentru ca nu se mai putea, mi-a facut anestezie, nu a avut efect, mi-a taiat si smuls jumatate de unghie, timp in care urlam intr-o veselie. (se uita lumea de pe culoar ca la urs cand am iesit de acol Urat dupa asta e ca trebuie sa stai cu degetul bandajat cam o saptamana, iar pansamentul se schimba zilnic. Cert este ca mi-am jurat sa nu mai fac in viata mea asa ceva si de atunci ma inarmez cu radbare, instrumente de "tortura", dezinfectant si rezolv singura problema.
    Multa lume mi-a spus -dupa, normal- ca era bine sa ma fi dus la o manichiurista/pedichiurista priceputa si scapam de interventia chirurgicala. Poate ar trebui sa te interesezi.
  •  
    • 44 mesaje
    8 Mar 2005, 13:53
    4 2
    Cum, si o manichirista poate rezolva un panaritiu fara operatie? Parca nu-mi vine sa cred!

    Eu continui tratamentul cu tataneasa, si se pare ca se separa ce e rau de restul. Sunt multumita dar cred ca dureaza vreo luna... in ritmul asta.

    Am incercat cu albus de ou si sapun ras (numai dove merge) si trage f mult puroi dar nu vindeca. Recoman tratamentul asta in orice afectiuni cu puroi!
  •  
    • 765 mesaje
    8 Mar 2005, 23:41
    3 1
    Uite ca nu stiam de tataneasa dar trebuie retinut. Dar problemele de genul tau le rezolvam cu apa clocotita imediat cum vedeam o mica roseata la deget. Puneam apa sa fiarba si cand clocotea o dadeam deoparte si bagam degetul foarte repede in apa si asta de mai multe ori. Si degetul isi revenea la culoarea si forma initiala. Numai ca operata se repeta de mai multe ori.
  •  
    • 157 mesaje
    9 Mar 2005, 00:34
    7 2
    Daniela, stiu trei persoane diferite care se jura ca le-a scapat o pedichiurista de necaz. Ce nu mi s-a explicat foarte clar a fost cat de avansata era infectia respectiva. Poti sa mergi sa intrebi la un cabinet, nu are ce sa strice si poate ai noroc de vesti bune.
  •  
    • 1 mesaje
    9 Mar 2005, 12:29
    3 6
    De unde iei praful de tataneasa? Eu ma chinui de vreo 9 luni cu un nenorocit de panaritiu.
  •  
    • 524 mesaje
    9 Mar 2005, 17:16
    3 2
    Daniela, uite cum am scapat eu de panaritiu, e drept ca infectia nu era foarte avansata, dar deja nu mai puteam sa ma incalt de durere.
    Cu ceara de albine. Topesti ceara si cat mai fierbinte, cu o spatula o intinzi pe degetul bolnav, pe suprafata cu pricina, pe unghie,in lateral putin, apoi invelesti in tifon si stai asa toata noaptea. Daca poti sa faci asta si in timpul zilei inca o data, e si mai bine. E drept ca te va frige nitel, la prima pelicula, dar rabzi si tu putintel. Chestia asta trage tot puroiul si vindeca extraordinar/. Eu cu asa ceva am scapat de medic.
  •  
    • 1 mesaje
    27 Iul 2009, 19:31
    9 3
    eu am trecut de 2 ori deja prin panaritiu si vreau sa va zic k prima oara nu a fost prea frumos pt k mi a taiat un sfert din unghie ma si cusut un pic intr-un cuvant aiurea am fost 2 saptamani m am chinuit sa merg, anu asta iar m am operat chiar acum o saptamana si vreau sa va zic k nu mai ma nimik in primu rand mi a taiat doar o parte din unghia unde era coltu si nu m mai cusut k nu a mai fost cazu vreau sa va zic k dupa doar 3 zile nu m mai durea nimik trecuse!mie mi a zis doctoru k degeaba faci tratamente k din moment ce s-a infectat singura solutie e doar interventia chirurgicala!eu o sa va zic cum se cheama medicul si unde il puteti gasi il cheama MIHAI GORNEA si il gasiti in spitalul sf ioan , in policlinica la etajul 2, mergeti vorbiti cu el stabiliti o zi k mn operatia a durat doar 5 minute da e bn s vb dinainte pt k acolo e multa lume si nu are rost s stati l coada si asa va stabiliti ziua, trebuie doar kn veniti in ziua de operatie sa va luati trimitere de la medicul de familie, in caz k vreti sa ma intrebati ceva in legatura cu panaritiu id meu: seherezada_irina
  •  
    • 1 mesaje
    9 Ian 2010, 20:02
    5 2
    Si eu am panaritiu.Nu ma deranjeaza atat de tare ca este umflat si ca supureaza pe cat ma deranjeaza ca ma doare groaznic atunci cand ma incalt.Am fost la chirurg , dar e foarte dureros... trebuie sa iti bage seringa direct in inflamatie.. iar pe mine ma doare si cand ating. Dupa experienta la chirurg mi-a aparut din nou si nu stiu ce sa fac . Am incercat un antibiotic local si niste pastile dar care nu au dat randament decat atunci cand nu ma incaltam .Cum m-am incaltat am luat-o de la capat . Am incercat sa-mi scot coltul ,sa tai cu mai multe foarfece dar este infipt adanc in carne . Nu mai am nici-o idee ce sa fac mai ales acum ca a trecut si la un deget mai mic si este enorm de greu sa tai "coltisorul" acela minuscul , iar sa ma mai duc la chirurg nici vorba pentru nu mai vreau sa mai lipsesc de la scoala. Aveti vro' idee?

    P.S Ba da . Se face anestezie doar daca nu ai puroi (pentru ca anestezia nu e valabila pe puroi) . Din fericire mie mi-a facut anestezie... dar nu e prea "fericit" nici acest caz deoarece iti baga seringa direct in inflamatie ( cum am scris mai sus). Dupa operatie te doare primele zile groaznic locul (chiar daca folosesti un calmant).

    Partea haioasa este ca infectia revine si dupa operatie si iti dai seama ca ai indurat totul degeaba .
  •  
    • 1 mesaje
    26 Mar 2010, 18:30
    4 2
    Eu am avut panaritiu si prin noiembrie am fost la doctor si bla bla bla... Evident am ajuns la chirurg dupa vreo... 3 ani de infectie acolo? Credeti-ma ca este INSUPORTABIL. Nu puteam face sport si etc... ( acum sunt clasa a 9-a) . Si am facut pana la urma operatia, si asa cum s-a zis, anestezicul nu functioneaza intotdeauna ... si am simtit-o pe pielea mea... Plus ca am avut la ambele picioare la degetele mari. In orice caz, dupa operatie a fost locul mai "fragil" 2 zile maxim. Dupa aceea am vazut ca iarasi recidivase la SCURT timp de dupa operatie si iarasi a trebuit sa aibe loc interventia la piciorul drept.
    Cel mai bine e sa consultati un medic imediat, sau daca nu se poate pastrati locul curat si eventual (cu reteta) luati antibiotice si pansati periodic locul pentru ca , v-am spus, este ingrozitor sa simtiti cum va prabusiti din cauza durerii unui loc minuscul...
  •  
    • 2386 mesaje
    28 Mar 2010, 15:49
    6 1
    Eu am facut panaritiu acum 5 ani de zile si n-a cedat decat la antibiotice.
    Dar de-atunci nu am mai avut deloc probleme, parca m-am imunizat, cand mai am probleme pun un pic de tinctura de propolis si nu ma mai doare, se dezumfla.
  •  
    • 1394 mesaje
    28 Mar 2010, 22:59
    3 1
    se dizolva 1/2 dintr-o pastila de cloramina in 1-2 l de apa calduta,se tine mina / piciorul cu problema cca o ora;apoi se acopera portiunea infectata cu pulbere antibiotica (baneocinul este f.eficient); operatiunea se repeta de vreo 3 ori; personal,medicul de familie mi-a administrat si tratament antibiotic intern;
    sanatate !
  •  
    • 23 mesaje
    6 Iul 2010, 13:03
    0 2
    @ cristiman, ce fel de pastile de cloramina, de cle pentru piele sau de cele pentru suprafete?
  •  
    • 3 mesaje
    24 Dec 2010, 09:54
    5 3
    Am panaritiu la degetul de la mana ( Am mai avut doar o singura data acum vreo12 ani. Atunci mi se inegrise unghia si aveam mult puroi dedesubt. Mi-au facut anestezie care nu a tinut si mi-au scos toata unghia si au taiat o parte din tesut pe viu!!! Cand imi amintesc ma ingrozesc si inca ma ingrozesc si mai mult acum ca am panaritiu iar si sunt departe de tara, nu tu plafar, nu tu tataneasa sau alte leacuri. Mi-e frica sa merg la doctor, dar voi merge astazi. Daca stiti ceva care functioneaza si vindeca fara sa ajung la bisturiu, spuneti-mi, va rog. Infectia este la inceput; e la degetul mic de la mana si pielea din jurul unghiei s-a inrosit, degetul e inflamat si este putin puroi care iese daca apas mai tare. Of, tremur de frica cand stiu ce am tras prima data. unghia a crescut iar, dar nu dreapta, ci cu o crescatura pe mijloc.

    A incercat cineva sa trateze acasa cu ceva care a vindecat complet sau pana la urma se ajunge tot la chirurg?
  •  
    • 1166 mesaje
    24 Dec 2010, 11:22
    5 3

    bunica mea a avut panaritiu acum cativa ani si l-a tratat complet cu propolis tinctura. am auzit si noi de la lumea care a scapat de panaritiu in acelasi mod si i-am cumparat. isi punea tincura aia de mai multe ori pe zi . problema a disparut la scurt timp si nu a mai avut probleme pana azi. au trecut deja vreo 10 ani de atunci.

  •  
    • 3 mesaje
    25 Dec 2010, 15:50
    5 8
    Merci, Heba. Voi cauta aici sa vad daca gasesc.