prietena mea

  •  
    • 5 mesaje
    17 Dec 2011, 15:28
    0 0
    Trebuie sa vorbesc,sa scriu despre dezamagirea mea.De multe ori m-am gandit ca nu este bine sa nu ai prieteni,ca nu toata lumea te poate dezamagi.Am cunoscut o doamna,care in timp mia devenit prietena,mie nu imi place sa merg in vizita,insa ma bucuram cand venea la  mine,ne poveste-am tot ,de multe ori o vede-am cum il priveste sau atinge pe sotul meu,am alungat gandul gelozie,de teama sa nu pierd prietenia acestei minunate femei,cand sotul meu era plecat pe mare ,ma intreba permanent unde este,ce face,cand vine. pana cand vacanta a luat sfarsit ,fiica mea incepea un nou an universitar ,am inchiriat un apartament si locuim impreuna.Mi-am rugat prietena sa aiba grija de casa mea,sa ude florile ,mare greseala.Faptul ca ramanea uneori si noaptea ,nu era nici o problema,ca intra pe calculator meu sa comunice ,nu ma deranjat,insa asa zisa mea'prietena ' avea toate parolele mele si vorbea in numele meu,il cauta pe sotul meu.Imi gaseam pagina de messenger,de facebook deschise,fara ca eu sa fi umblat la calculator,solicitari de parole,iar eu nu ceream nimic,nu am stiut mult timp ce se intampla,nu am dat importanta.A sosit ziua cand ma anuntat ca vine la firme pentru munca in strainatate si viza,m-am bucurat,in acest timp fica mea sa imbolnavit ,sa internat si eram zi si noapte la spital,am lasat-o sa isi rezolve problemele,nu aveam timp sa stam prea mult de vorba ,asa cum faceam inainte,lucrurile au revenit la normal ,ea a plecat in strainatate si eu cu surpriza ,umblase pe calculatorul meu si pe cel al ficei mele,imi folosise si telefonul,mia sunat sotul,ia trimis mesaje ,practic sa jucat cu noi.Nu am stiut pe cine primesc in casa,ca toata dragalasenia ei era falsa ,singura tinta era sotul meu.Mi-am inchis conturile de yahoo,si cu timpul am prins curaj de ami face alte conturi,pe care nu le stiu decat familia mea.Doamnelor,aveti grija la 'prietene',eu nu m-ai cred in prietenie. Recunosc,mi-am scris dezamagirea in agenda,insa nu mia trecut ,va scriu voua pentru a ma linisti pe mine si voi sa intelegeti cat de greu este sa ai un prieten dezinteresat,sau ca acest lucru este imposibil.Am uitat sa mentionez,din momentul in care a plecat sa lucreze in strainatate si pana cand mi-am schimbat cartela de telefon,nu am primit nici macar un mesaj, sotul meu primeste si acum mesaje cu nr.privat. Sper sa nu gaseasca naive ca mine pe unde se afla acum.
  •  
    • 100 mesaje
    17 Dec 2011, 16:48
    0 0

    Buna ziua !

    Se pare ca esti o tinta buna pt profitori, au gasit teren fertil la tine; singura, sot plecat, situatie materiala ok, dorinta de comunicare, ceva naiva.

    Prietenii adevarati nu apar peste noapte, asa ca de-acum ai grija pe cine bagi ìn intimitatea casei si sufletului tau. De ce-ti suna sotul, ce are-n comun cu acesta?

    Ar trebui sa clarifici totusi, nu sa stai cu grija drobului de sare mereu.

     

    Daca scriai mesajul tau la sectiunea familie sau dragoste, aveai cu siguranta mai multe raspunsuri, acolo-i trafic, nu la "divertisment".

     

    Sanatate fiicei si casa de piatra voua!

  •  
    • 738 mesaje
    17 Dec 2011, 17:43
    0 0
    Exista si prietenii adevarate dar asa ceva se leaga in ani multi,nu poti sa declari ca ti ai gasit o noua prietena adevarata peste nopate.
  •  
    • 99 mesaje
    17 Dec 2011, 17:44
    1 0
    Yocko said:
    Exista si prietenii adevarate dar asa ceva se leaga in ani multi,nu poti sa declari ca ti ai gasit o noua prietena adevarata peste nopate.

     

    Am stat si m-am gandit la ceea ce povestiti voi pe aici din pataniile voastre. Mi-a placut cum a descries Enriqua, o prietena sincera si buna exista din ce in ce mai rar. Poate invata si alte EvE ceva din patzanile noastre.

    Deci am avut o colega de serviciu care a inceput sa ne si viziteze. Sa tot apropiat de noi pina a reusit sa imi intre sub piele’ ( sint o fire mai retrasa, nu ma zbat neaparat pt amici/amice).

    Mie imi place la nebunie sa gatesc, sint interesata de retete noi, incerc orice si imi face o placere nebuna sa imi incant prietenul cu bunatati. In schimb la capitolul prajituri sint out. Imi place sa le maninc si c-am atit. Nu coc torturi, nu fac prajiturele. Adevarul e ca mama e maestra si de fiecare data imi face si mie cozonaci sau fursecuri s.a.m.d.

    Amica noastra a inceput sa-i dea tarcoale prietenului meu, ne vizita asa pe neasteptate, neinvitate si venea cu cosuletul plin de bunatati- prajiturele de toate felurile, culorile si gusturile posibile. Laudindu-se ca ea le-a copt si ce minunat e sa fi priceputa la toate.

    Eram tanara si prostuta, nu am mai avut de-a face cu astfel de specimene, asa ca nu m-am prins la timp ce urmarea domnita asta vicleana. Cind am deschis ochii, ea il consola déjà in patul ei.

    Evelor, deschideti ochii la timp, nu va lasati aburite de prietene binevoitoare. Majoritatea sint geloase si invidioase, asa cum a descris si Enriqua, cind tie bine te invidiaza iar la rau se rid de tine sit e barfesc.

    Importanta este familia, discutati mai bine cu o sora sau verisoara apropiata, decit cu o prietena care apoi tie cel mai mare dusman.