Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 552 mesaje
    9 Feb 2007, 00:09
    0 0
    eveleena,ce mai faci?runny,cum merg exam?alizee,mai esti in zona,ne mai citesti?
  •  
    • 3729 mesaje
    9 Feb 2007, 10:17
    0 0
    mai rossana...ia nu mai face tu atata pe sefa da?
    postez ce vreau, cand vreau, unde vreau si cum vreau!
    ms pt intelegere
  •  
    • 1620 mesaje
    9 Feb 2007, 11:45
    0 0
    Ma, da fata ne-a rugat frumos. Sigur ca avem libertatea sa scriem orice si oriunde, haide sa avem si empatia vis a vis de niste persoane care au o suferintza pe care si-o asuma.
    O parte din suferinta este datorata si acestor plezneli care nu-si au rostul.
  •  
    • 2144 mesaje
    9 Feb 2007, 11:46
    0 0
    Rossana, eu sper ca fetele au facut deja schimb de ID-uri de mess si mai comunica intre ele.
    Intr-adevar, statul Eva in principiu este ca se posteaza unde/cum/cat vrea fiecare, insa poate ar fi fost util ca acest topic sa ramana dedicat problemei ana-mia.

    Scufita, gand la gand.
  •  
    • 3729 mesaje
    9 Feb 2007, 12:21
    0 0
    nu cred ca cineva a intentionat sa devieze de la subiect! chiar incepusera sa se discute si asteptam sfaturi de la fete! intr-un moment de pauza au fost 2-3 posturi, cu ceva diferit, si gata a sarit una mai cu motz, iar acum deviem de tot...din cauza ei!
    in fine!
    eu astept in continuare sfaturi de la runny, cu privire la postul scurt care ataca grasimea, fara a ataca organismul...
  •  
    • 1620 mesaje
    9 Feb 2007, 13:17
    0 0
    Cat de bine si mult am slabit si ce complimente am primit pentru asta, pe un topic de anorexice care au trecut pe langa moarte ca sa slabeasca iar acum, importiva vointei lor se ingrasa si cand in recuperare unele clinici interzic comunicarea oricarei cifre (Inaltime - greutate)--- sorellaaaaa, there is a problem.
    Funia in casa spanzuratului.
    Intr-adevar cine nu face fatza la real life, n-are decat sa crape.
    Ori fetele cu eating dizorder inteleg SI ca suntem in real life si vor intalni la tot pasul acest subiect, ori se duc la balamuc sau cimitir.
  •  
    • 552 mesaje
    9 Feb 2007, 13:24
    0 0
    good point,scufitza_roshie.
  •  
    • 2312 mesaje
    9 Feb 2007, 13:29
    0 0
    Tu crezi ca persoanele cu astfel de probleme intra numai pe topicul asta??Da,intradevar, ar fi trebuit sa evitam anumite subiecte..crezi insa ca o protectie excesiva le-ar ajuta cu ceva?Eu cred ca s-ar simti "altfel".Trebuie sa le sugeram intr-un fel o idee despre normalitate, atata timp cat n-o facem cu rautate.Mie una mi-e foarte greu, citesc aici si sunt alaturi de ele, chiar daca nu scriu..La un moment dat oricat de mult ai vrea sa ajuti, nu prea poti sa te bagi..vei primi in nas un "n-ai cum sa intelegi, n-ai fost acolo!"..si nu vei avea replica.
    Chiar imi pare fff rau, n-am avut vreo intentie rea..ba chiar am zis mai in gluma mai in serios ca n-am slabit frumos ci exact unde nu vroiam.Dar..accept orice critici, stiu ca nu-s cu intentie rea..chiar imi pare rau.
  •  
    • 151 mesaje
    9 Feb 2007, 13:49
    0 0
    se supara cineva ca nu e sefa si aici...nu peste tot e bine sa fii sef
    si mai descalta-te de bocanci,ca mai la inceput apelai fetele cu "fufelor" si acum cer sfaturi de slabit de la astfel de persoane...e bine ca se discuta deschis despre astfel de subiecte,am inteles ca fetele sunt in sesiune si poate au timpul ocupat cu invatatul ...sau poate s-au saturat sa-si spuna povestea si sa fie criticate de cele ce n-au habar prin ce trec.
    sorry daca se supara cineva ,dar chiar nu ma intereseaza...
    oana,esti prea finuzta ca sa trebuiasca sa dai explicatii
  •  
    • 1620 mesaje
    9 Feb 2007, 13:55
    0 0
    Mesajul meu, ca sa fiu concisa si sa nu mai bat campii, este urmatorul:
    Lumea normala se preocupa si se va preocupa in continuare de mentinerea unei forme bune si nu va avea cum sa se cenzureze oricat de de bune intentii ar avea.
    De aceea lumea ED , dincolo de recuperare, trebuie sa invete sa deal with lumea normala.
    Nu este nici normal nici eficient sa ceri de la mediul inconjurator sa te protejeze.
    INSA, daca zici ca vrei sa intelegi, sa ajuti ,sa oferi un umar si sa empatizezi, do-it!
  •  
    • 3729 mesaje
    9 Feb 2007, 14:08
    0 0
    postat de: scufita_rosie la data: 2007-02-07 17:15

    Cel mai eficient lucru pe care l-am putea face este un schimb de asistentza:
    Fetele Ana in recuperare sa le ajute pe fetele Mia si Pia in diete si tipsuri , iar fetele Mia si Pia sa le sustina fara indemnuri la indopare pe fetele Ana.
    Pia le-am numit pe cele care nu-s ana nu-s mia da' vor sa slabeasca. "

    sa nu uitam cine a dat tonul! DA???

    cat despre tine garfield, daca ma acuzi ca le-am numit "fufe" le-am numit pe ANUMITE persoane, cu care nu comunic! cat despre celelalte carora MA ADRESEZ, am facut-o fara bocanci!
  •  
    • 1620 mesaje
    9 Feb 2007, 15:04
    0 0
    DA!
    Eu am dat tonul!
    Si aici ar urma niste justificari. Dar nu-s.
  •  
    • 2144 mesaje
    9 Feb 2007, 15:11
    0 0
    Sabbra, ai intrat fix cu bocancii, ca o vijelie acuzand ca n-au suficient creier in cap (si altele in genul), si tu si alte fete ati inceput sa debitatzi despre sunca afumata cu ceapa (a-i face pofta de mancare unei fete cu o boala ED 80% psihica e o bulshetarie) si etc si etc.
    Apoi, unei fete care chiar incerca sa pastreze acest topic ca un refugiu pentru cele care s-au recuperat-cele care incearca-si cele care refuza deocamdata, i-ai spus ca e "mai cu motz". Sa fim serioase!!! Faptul ca ne-a rugat sa nu divagam de la subiect (ceea ce facem chiar si acum) nu reprezinta o tendintza de "motz" si nici o rapire a dreptului de a posta oricum/orice/oriunde....chiar nu e aplicabil.
  •  
    • 3729 mesaje
    9 Feb 2007, 15:55
    0 0
    scufito...nu-ti spuneam ca sa te justifici...in fata mea nu trebuie sa se justifice nimeni...o spuneam ca o constatare
    helly, am intrat cu bocancii...si o sa intru daca va mai fi cazul, in inconstientele care se LAUDAU cu performantele lor, INDEMNAND si celelalte fete sa se sinucida lent prin ana si mia! poate n-ai inteles!
    cat despre "lauda" cu mancarea...am mai explicat-o odata...te rog s-o mai citesti odata!
    n-o sa fie tratate cu manusi de catre nimeni! unele de aici sunt speciale si merita toata atentia, altele raman niste inconstiente MAI CU MOTZ! parerea mea! nu va place..n-o cititi!
    mi se pare normal sa vorbesc cu ele, cele care s-au dovedit a fi inteligente, speciale, si sa le sustin si sa le cer parerea!
  •  
    • 2144 mesaje
    9 Feb 2007, 15:57
    0 0
    Justificare la justificare and so on...

    Noroc cu deja celebrele :"nu va place, nu cititi" sau in alte cazuri:"ai telecomanda" s.a
  •  
    • 552 mesaje
    9 Feb 2007, 16:28
    0 0
    sabbra,atitudinea ta belicoasa lasa de dorit.la inceput,cand doar citeam topicul asta si am dat de postarile tale,m-ai dezamagit total(daca nu ma insel tu esti tipa care are un link de blog pe grup-pe care ti-l citeam cu placere).Bun.Cand ai disparut din peisaj,m-am bucurat,sincer,pt k aruncai cu noroi aiurea.Ai revenit,cu o atitudine skimbata.Ft frumos,am zis.Dar,asa cum trebuia sa ma astept,iar ti-ai reluat vechile obiceiuri.
    iar fazele astea cu "postez ce vreau/oriunde/oricand/oricat-nu va place ,nu ma cititi" mi se par deplasate de-a dreptul.Vad ca vrei sa iesi in evidentza,sa scandalizezi,cauti cu tot dinadinusul atentie.Nu tu esti aici cea care are nevoie de atentie.Incearca la alte subiecte,acolo s-ar putea sa prinda.
    Iti dai seama k mi se rupe sufletul de durere ca eu nu sunt ptintre acele fete speciale de aici care merita atentia ta
    si fac parte din categoria celor "inconstiente MAI CU MOTZ"-"cu motz intzeleg,k nu-mi place bretonul si mi-l prind intr-un motz dar inconstienta de ce?pe ce se bazeaza afirmatia ta?sau era aruncata asa...?
    apropo,observi ca DATORITA tzie de 3 pagini incoace se divagheaza aiurea si cele care kiar ar trebui sa scrie nu o mai fac.
    persoanele de teapa ta ma dezgusta!
  •  
    • 3729 mesaje
    9 Feb 2007, 16:36
    0 0
    helly esti ultima persoana din lume cu care vreau sa ma cert...pe bune...chiar imi esti simpatica..si prefer sa cedez!
    rossana..iar o iei pe langa..nu-ti erau adresate tie cuvintele
    in rest pot sa iti spun...asa dezgustata cum esti (haha) ca "atentia" este ceva de care beneficiez din plin, si n-am nevoie de ea pe internet
    in fine...subiect inchis! hai sa ne ignoram reciproc?vrei? daca tot esti pusa pe fapte bune pentru acest topic...
  •  
    • 2370 mesaje
    9 Feb 2007, 17:00
    0 0
    Imi cer scuze ca ma bag si eu ca musca, dar vroiam sa spun ca eu consider acest topic ca un fel de "terapie" pentru fetele cu probleme ... mult mai grave decat mi-am imaginat vreodata ca pot exista, si ca cine nu le poate intelege, respectiv ajuta este mai bine sa nu se bage.
    Pareri despre orice si formulate oricum ne putem spune oriunde pe eva. Hai sa nu murdarim topicul asta, va rog, e pacat de fetele care chiar incepusera sa se recupereze si facusera o "gashculita" in care se sustineau una pe alta.
  •  
    • 552 mesaje
    9 Feb 2007, 17:12
    0 0
    super asa,sabbra!

    fetelor,prietena mea de care va spuneam k e pseudo ana&mia a fost ieri la prima sedintza de terapie.N-am apucat sa vb cu ea inca dar abia astept sa imi spuna cum a decurs.
    Stiu ca imi spuneati ca daca nu vrea CU ADEVARAT nu se poate vindeca...uuf!
    I'll keep ya posted!
  •  
    • 1620 mesaje
    9 Feb 2007, 17:18
    0 0
    Ce pseudo bre?
    Este sau nu este? N-are control si scapa in frigider dupa care vomita? N-are. A tinut vreodata vreo cura de slabire in care sa dea jos sanatos 1-2 kile pe saptamana? Sigur nu. A postit, scapat de foame si slabit relativ repede? Da.
    Are o relatie afectiva cu mancarea? Daca face asa, da.