crema cu spanz-un pericol?! Cititi !

  •  
    • 366 mesaje
    21 Ian 2005, 22:24
    8 9
    Doamnelor,
    Am citit un post in care erau prea-marite calitatile cremei cu spanz. Nu vreau sa va sperii dar... se pare ca celebra crema cu spanz contine citostatice naturale. Mama mea se chinuie de 7 ani cu un cancer urat la san. Medicul oncolog i-a interzis cu desavarsire utilizarea spanzului sub orice forma pentru ca , spune el, mareste efectul citostaticelor administrate pe cale medicala. De asemenea, se recomanda neutilzarea spanzului sau produselor obtinute din acesta persoanelor care au in familie cazuri de cancer, de orice tip. Va rog luati aminte si aveti grija!
  •  
    • 9835 mesaje
    21 Ian 2005, 23:04
    4 3
    mdeh, cica in alte tari spanzul e interzis, la fel si calamus (obligeana), care la noi insa este un remediu naturist foarte pretuit.
  •  
    • 148 mesaje
    21 Ian 2005, 23:52
    3 3
    Dar ce e spanz-ul ?
  •  
    • 9835 mesaje
    22 Ian 2005, 13:58
    1 1
    O planta de la care se foloseste radacina, in scopuri terapeutice.

    http://www.formula-as.ro/articol.php?nrrev=388&&codcapp=66&&numecapp=Medicina%20naturist%C3%A3&&culoarebgr=5CC46D

    (copiaza toate cele 3 randuri deodata, da 'paste' in campul de cautare si apoi scoate din link spatiile goale pe care le adauga automat "eva")
  •  
    • 1131 mesaje
    22 Ian 2005, 19:42
    3 0
    Nu mai inteleg nimic!
    Pai daca e citostatic atunic de ce e interzis celor care sufera de cancer?
    Eu am citit chiar in lucrari de medicina naturita despre efectele uimitoare ale acestei plante in cazul unor tumori destul de urate.
  •  
    • 366 mesaje
    22 Ian 2005, 22:40
    0 2
    este interzis bolnavilor de cancer pentru ca amplifica efectele citostaticelor administrate pe cale medicala. Ori aceste citostatice sunt dozate foarte precis o unitate in plus sau in minus inseamna o viata. Atata tot!
  •  
    • 9835 mesaje
    23 Ian 2005, 13:17
    1 1
    so: ori citostatice, ori spanz.
    Doamne fereste de oricare dintre ele!
  •  
    • 6 mesaje
    20 Mar 2013, 17:52
    5 0
    Este foarte buna crema , daca dr.  Boicil facea infiltratii cu spanz, eu am facut acum 20 de ani si in zona in care am facut infiltratii n-am mai avut inflamatii timp de 20 de ani (cervicala ), deci daca solutia se introducea in sange si nu era crema care are efect minor asupra organismului, cum sa influenteze cancerul? in acelasi  timp nu pot contesta un medic, doar daca  daca dumnealui  are incidente mari la pacientii consumtori de spanz, are?
    Acest mesaj a fost editat de către delllia: 20 Mar 2013, 17:55
  •  
    • 5035 mesaje
    22 Mar 2013, 19:36
    7 1
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 6 mesaje
    29 Mar 2013, 13:48
    24 0
    @I_have_a_dream mi-a placut
    pai cum sa-i dea reteta de spanz , si comisionele la medicamente cine le mai ia ?
    AU SCOS SPANZUL DE PE PIATA (VEZI INFILTRATIILE CU BOICIL ) PENTRU CA SA INTRODUCA MII SI MII DE PORCARII CARE AU VALOARE MARE DAR NU AMELIOREAZA CU NIMIC . S-AU INTRODUS IN TARA TOATE MIZERIILE POSIBILE PE CARE ALTE STATE NU LE MAI FOLOSESC DE 30 DE ANI, LE PAPA ROMANU PROST SI INGANFAT . NE-AU SCOS DE PE PIATA DE MEDICAMENTE INCET INCET, CE MAI ESTE ROMANESC , NIMIC .
    IN LOC SA SE FABRICE ANTICANCEROASE DIN SPANZ SE ADUC PORCARIILE SINTETICE CARE UCID PACIENTII DE CANCER, CITITI SA VEDETI PE NET , CA ESTE ASA CUM SCRIU.
  •  
    • 507 mesaje
    24 Mai 2018, 23:46
    1 1
    Spanzul contine un alcaloid numit heleborina. Acest alcaloid este foarte toxic si daca nu stii cum sa prepari ceaiul si cum sa administrezi produsul te poti intoxica.