epilator pentru zona inghinala

  •  
    • 1131 mesaje
    18 Ian 2005, 13:52
    5 15
    Ma pregatesc sa achizitionez un epilator.
    Deja am hotarat ca am sa imi iau Braun, cel mai nou model, dar mergand intr-o zi la magazin am observat ca pe fiecare dintre cutii era scris pentru ce parti ale corpului este coceput si cu stupoare am observat ca nici unul nu specifica, ca ar fi pentru ... linia bikinilor, cum s-ar zice.

    Voi, cele care aveti deja epilator, va faceti si in acea zona? Apropo, o prietena mi-a spus ca oricum nu voi resuti sa ma fac cu el acolo pentru ca doare de mori, mai ales ca eu as vrea sa ma epilez total.

    Astept raspunsul vostru.
  •  
    • 262 mesaje
    18 Ian 2005, 14:24
    3 5
    Eu am epilator Philips de 3 ani, dar numai de un an am inceput sa il folosesc si inghinal.Adevarul ca nici la mine nu scrie daca poate fi folosit si in aceasta zona.Dar eu oricum l-am folosit si nu am patit nimic rau. Intr-adevar doare ingrozitor,dar cu timpul te vei obisnui.Eu una m-am obisnuit,dar la inceput a fost groaznic, am inceput sa plang pana ce am terminat de epilat.Nu vreau sa te sperii, dar asta e realitatea, totusi nu a murit nimeni din asta.
    Bafta
  •  
    • 1131 mesaje
    18 Ian 2005, 14:32
    6 4
    ...chiar daca avea atenuator de durere?
  •  
    • 127 mesaje
    18 Ian 2005, 14:47
    0 0
    Si eu folosesc epilatorul elecric pentru epilat inghinal. Doare la inceput dar eu sunt multumita. Dupa epilare ma sterg cu alcool sanitar si ma dau cu fond de ten +pudra pe zona bikinilor ca sa nu ma irit. Are efect.
  •  
    • 1131 mesaje
    19 Ian 2005, 09:15
    5 0
    Aduska, tu ce epilator ai?
  •  
    idd
    • 292 mesaje
    19 Ian 2005, 09:38
    1 3
    Eu am un Philips Satinelle, ma epilez cu el inghinal fara nici o problema, dar total nu am reusit sa ma epilez cu el, doare ca naiba si in plus pielea se irita groaznic, asa ca tot la lama am ajuns.Si ce-i cu atenuatorul ala de durere, are intr-adevar efect sau e doar o gaselnita ca sa se vinda mai bine respectivul obiect?
  •  
    • 1131 mesaje
    19 Ian 2005, 11:36
    1 0
    Foloseste cineva Braun pentru zona inghinala?
  •  
    • 1021 mesaje
    19 Ian 2005, 11:49
    0 1
    Eu folosesc Braun pentru epilare inghinala, dar nu totala. E un Braun simplu, cu 2 viteze, fara atenuator de durere sau alte chestii si ma epilez de vreo 3 ani cu el si pana in momenul de fata e cea mai buna metoda din cele multe existente (lama, epilat cu ceara, crema, etc).
  •  
    • 1131 mesaje
    19 Ian 2005, 12:49
    3 0
    cred ca am sa trec pe la Flanco sa vad ce mai zic si cei de acolo. Am observat ca totusi nu sunt atat de habarnisti ca cei de la altex, desi...in general sunt barbati si nu stiu cat de multe pot sti despre asa ceva.
  •  
    • 21 mesaje
    19 Ian 2005, 16:06
    1 2
    voi v-ati epilat vreodata la cosmetica in zona inghinala -mai bine zis total ?
    cand am fost ultima data la cosmetica a venit dupa mine alta persoana care s-a dezbracat complet -fara bikini sa o epil
    nu stiu daca a epilat-o total sau nu ...
  •  
    • 21 mesaje
    19 Ian 2005, 16:15
    2 1
    eu am folosit si epilatorul si lama si crema depil pentru a ma epila total in zona inghinala .
    Cu epilatorul doare de iti vine sa te urci pe pereti dar mie cel putin dupa aceea mi-a crescut firul de par mult mai aspru fata de cum il aveam inainte de a ma epila .
    Acuma nu stiu ce sa mai fac ,nu vreau sa mai folosesc epilatorul ,merg la cosmetica sa ma epilez si pe picioare pentru ca mi se irita pielea foarte tara dupa epilator.
    In zona inghinala ,linia bikinilor ma epilez la cosmetica cu ceara iar in rest pentru epilare totala as vrea sa cumpar ceara sa ma fac acasa .
    Dar nu stiu cum se combina la cosmetica ceara pentru ca cea care o cumpar e mult mai lichida si nu prea pot sa ma fac .
    Voi nu stiti ??
    Si sa ma fac singura e mai greu ...
    Dar la cosmetica mi-e jena sa merg pentru asa ceva .Nu stiti se practica asa ceva?sa te epilezi total la cosmetica>??????????????
  •  
    • 297 mesaje
    19 Ian 2005, 20:21
    1 0
    Gabici... stai linistita cu atenuatorul de durere... ca eu mi-am luat in Braun cu asa ceva...dar nu-l folosesc si cu aceasta piesa pt ca este mai greu sa te epilezi deoarece trebuie defapt sa apesi pe el...
    Eh...deci eu il folosesc linistita fara atenuator... si nu-i nici o problema. Este adevarat ca doare...dar ce nu doare? Doar lama... in rest ceara doare.... si orice alt aparat... Asa cum au spus toate Evele...este vorba de obisnuinta.
    Oricum alegerea este a ta...daca vrei sa dai in plus bani pe atenuator... n-ai decat..eu il tin degeaba... daca vrei..ti-l dau....
    Bafta la cumparaturi
  •  
    • 297 mesaje
    19 Ian 2005, 20:26
    4 2
    Te poti epila total la cosmetica...daca nu esti pudica... Oricum daca atunci cand va trebui sa nasti..vrei nu vrei..o sa dai "perdeaua" la o parte...si o sa faca altcineva oficiul de epilare..pentru ca din nenorocire nu avem cum sa il mai facem singure... Asa ca... n-are sens sa te stresezi daca tot vrei sa o faci... fa-o macar pentru a te simti bine..pt ca odata si-odata vei fi oricum obligata sa o faci.
    Cauta pe cineva "stabil" sa nu fie jena asa...mare..sau macar sa se spulbere un pic in timp.
  •  
    • 100 mesaje
    19 Ian 2005, 22:43
    2 0
    Ce ne facem cu durerea aia insuportabila?
    E adevarat ca vara pielea e mai moale si doare mai putin?
    Exista vreo crema sau lotiune care sa inmoaie pielea inainte de eplilare cu Braun(Philips)?

    Help pls!
  •  
    • 4 mesaje
    19 Ian 2005, 23:09
    3 3
    Durerea e durere...daca motivatia e substantiala, durerea e mai mica . Acu serios... la mine se atenueaza putin durerea provocata de epilarea cu aparatul daca inainte fac un dus/baie fierbinte; se deschid porii mai bine. Chiar functioneaza, sa stii. Sau... gheata... dar asta merge pe zone mai restranse, ca zona inghinala... eu asa am reusit sa ma epilez cu aparatul prima data inghinal, ca altfel nu reuseam
  •  
    • 1131 mesaje
    20 Ian 2005, 09:27
    3 2
    la flanco inca nu am apucat sa merg, dar am intrat pe pagina lor web, am tot comparat si chibzuit, si am trs concluzia ca ar trebui sa imi iau un model care are si cap de ras pentru ca daca nuvoi suporta durerea, cel putin am sa ma fac doar pe linia bikinilor, iar in rest am sa ma rad.
  •  
    • 100 mesaje
    20 Ian 2005, 12:35
    1 0
    Normail ca fac dus cat mai fierbinte inainte,ca altfel cu siguranta nu as putea suporta!
    Ce crema abraziva pt corp buna imi recomandati?
  •  
    • 1131 mesaje
    22 Ian 2005, 19:17
    2 1
    Ieri am fost la Flanco si mi-am cumparat un epilator Braun!
    Sigur, cum am ajuns acasa l-am incercat. Ce sa zic? Da, intr-adevar doare in zona inghinala si, sa fiu sincera, la linia bikinilor ii e destul de greu sa o faca, ma gansesc ca din cauza curburilor. Adevarul e ca m-am irirtat destul de rau, am incercat sa ma fac si pe 'triunghiul Bermudelor", dar aveam impresia ca ma electrocuteaza din 1000 de parti, asa ca am renuntat si m-am ras. Oricum, nu ma dau batuta, dupa ce incepe sa creasca parul, am sa mai incerc.
    Cine zicea ca se da cu gheata inainte? Cum faci mai exact,ca am auzit ca nu e indicat sa fie uda pielea cand te epilezi cu el?
  •  
    • 9 mesaje
    23 Ian 2005, 14:29
    2 3
    Fetelor, chiar se practica asa ceva ca "epilarea totala" ? Eu nu am incercat pana acum, insa presupun ca e foarte practica.
  •  
    • 1021 mesaje
    23 Ian 2005, 15:25
    4 1
    Gabici, eu ziceam de gheata. Si intr-adevar, pielea trebuie sa fie uscata cand te epilezi cu aparatul. Eu am facut in felul urmator: am luat gheata (de fapt am o chestie care nu stiu cum se cheama, de la o gentuta frigorifica de voiaj pe care o pui in congelator si ingheata; arata ca un pachet, de marimea unui sandwitch) si am invelit-o intr-un prosop mai subtire si am pus pe zona respectiva. Daca se uda si prosopul, il schimbi. Dureaza mai mult, dar asta pentru primele dati (eu doar de 2 ori am facut asa ).
    O zi buna si epilare usoara.