maidanezii

•  
    • 7794 mesaje
    23 Nov 2011, 10:12
    0 0

pana la urma la ce concluzie s-a ajuns?

ii eutanasiaza?

•  
    • 11527 mesaje
    23 Nov 2011, 10:57
    0 0
    DA
  •  
    • 8358 mesaje
    23 Nov 2011, 11:21
    0 0
    Legea a fost adoptata, dar am dubii ca va fi (si) aplicata.
  •  
    • 7794 mesaje
    23 Nov 2011, 11:34
    0 0
    ce bine..
  •  
    • 1 mesaje
    23 Nov 2011, 11:42
    0 0
    maidanezii au tamas in grija primariilor.
  •  
    • 7794 mesaje
    23 Nov 2011, 11:46
    1 0
    decat sa se cheltuie 350 de lei pt intretinerea lor, mai bine 5 lei pt eutanasiere
    oricum am inteles ca locurile astea special amenajate pentru maidanezi sunt f putine si neincapatoare

sau mai e o solutie, iubitorii astia de maidanezi sa adopte cate 3-4 pe care sa-i tina in curte legati!
  •  
    • 8358 mesaje
    23 Nov 2011, 11:48
    1 0
    In curte pot sa-i tina cum vor ei, si legati si dezlegati, sa-i bage in casa/in pat/in cada, etc.
  •  
    • 7794 mesaje
    23 Nov 2011, 11:51
    0 0
    sa manance din aceeasi farfurie cu ei...

am vazut acum poze cu un copil sfasiat de maidanezi.
    naspa..
  •  
    • 11527 mesaje
    23 Nov 2011, 11:55
    0 0

Leu76 said:
    decat sa se cheltuie 350 de lei pt intretinerea lor, mai bine 5 lei pt eutanasiere

oricum am inteles ca locurile astea special amenajate pentru maidanezi sunt f putine si neincapatoare

sau mai e o solutie, iubitorii astia de maidanezi sa adopte cate 3-4 pe care sa-i tina in curte legati!

sa iti spun ca alocatia pentru un copil este de 42 de lei?

si "iubitorii"care cresc niste caini porci pe langa blocuri ..unde sa ii tina?

•  
    • 7794 mesaje
    23 Nov 2011, 12:02
    0 0
    sa se mute la casa cu curte daca tot au bani sa intretina dobitoace pe langa ei
  •  
    • 27207 mesaje
    23 Nov 2011, 13:10
    0 0

S-au facut niste cercetari si cainii sunt in stare sa depisteze tumorile canceroase la oameni. Totusi, cum omenirea este setata pe autodistrugere, ar fi chiar indicat sa omoram toti cainii.

•  
    • 9466 mesaje
    23 Nov 2011, 13:28
    1 0
    carmen008 said:

Leu76 said:

haaaa?????????? carmen nu iti inteleg punctul de vedere. adica "iubitorii" au dreptul sa tina javrele pe langa blocuri? pai frate, io nu vreau sa vaz javrele in cauza, deci sa le ia la ei in apartament. ce-mi pasa mie ca nu au unde sa le tina?

daca nu le pot lua la ei in apartament atunci sa isi tina pliscul

Acest mesaj a fost editat de către Regina_Neagra: 23 Nov 2011, 13:28
  •  
    • 9466 mesaje
    23 Nov 2011, 13:33
    5 0

bai deci nu stiu....eu nu va inteleg? mai ramane sa pretindeti o lege prin care toti cetatenii sa plateasca o taxa ceva, vreo obligatie legala cumva .... pt protejarea javrelor comunitare.

cumva tre sa platesc eu bani sa se intretina potaile din bucuresti, sau cum????

vad ca se sare de fund in sus la greu ca vai doamne cum se poate asa o atrocitate sa omori maidanezii cand ai putea sa-i pupi in fund, sa le faci adaposturi, sa-i sterilizezi si sa-i hranesti pana la moarte. PE BANII CUI FRATE????? pun pariu ca nu exista niciun buget alocat pt treaba asta. sau ce exista alocat pt asa ceva este insuficient pt numarul mare de javre. in concluzie voi cam ce ati vrea???? sa punem mana de la mana sa salvam maidanezii sau ce????????

daca nu va permiteti sa-i luati IN CASA, deci repet...IN CASA, nu in parcarea blocului, nu in scara blocului, atunci lasati-o balta daca aveti doar propuneri empirice, propuneri imposibil de sustinut financiar, sau propuneri care ar putea implica sa dea toata lumea bani ca sa salveze cainii fara stapan. io personal nu sunt interesata sa salvez nimic, ca doar nu vorbim de specii pe cale de disparitie, nu sunt balenele albastre sunt JAVRELE DIN BUCURESTI!

ma intreb cat dureaza pana trecem la protejarea insectelor de bucatarie

•  
    • 11527 mesaje
    23 Nov 2011, 13:36
    1 0
    Regina_Neagra said:
    carmen008 said:

Leu76 said:

haaaa?????????? carmen nu iti inteleg punctul de vedere. adica "iubitorii" au dreptul sa tina javrele pe langa blocuri? pai frate, io nu vreau sa vaz javrele in cauza, deci sa le ia la ei in apartament. ce-mi pasa mie ca nu au unde sa le tina?

daca nu le pot lua la ei in apartament atunci sa isi tina pliscul

nu sunt deloc de acord cu maidanezii prin imprejurul blocului...sunt murdari , sunt multi si mushca

doar ca o sa vezi situatie..vor veni hingerii..."iubitorii" vor spune ca ii iau in ingrijire si ii vor tine ori prin subsol ori vor face vreo cusca prin fatza blocului...si se vor inmulti si vor trai pana la adanci batraneti

eu personal as fi castrat toate femele si in timp nu ar mai fi existat pui ..insa nu ajung niciodata sa le prinda pe toate si s-a ajuns la aceasta situatie ultimativa....

in privinta a ce zis RYb...cu descoperirea cancerului de catre caini..pot sa iti spun ca sunt anumiti caini care fac asa ceva...anumite rase...iar cei maidanezi pot face in continuare un singur lucru...sa mushte .

•  
    • 8358 mesaje
    23 Nov 2011, 13:45
    0 0
    Pe aia docenti sa-i ia la un institut de cercetari. Mai ales ca vor face voluntariat, deci rezulta o economie la salariile unora (ce pot fi dati afara). Se mai rezolva din problemele crizei, in felul acesta...
  •  
    • 6320 mesaje
    23 Nov 2011, 13:50
    0 0
    rybana said:

S-au facut niste cercetari si cainii sunt in stare sa depisteze tumorile canceroase la oameni. 

Si diabetul - in special crizele de crestere/scadere mare a glicemiei.

Insa cu precadere acei caini care  sunt antrenati mult timp, si prin metode specifice, in acest scop....

•  
    • 8358 mesaje
    23 Nov 2011, 14:07
    0 0
    Daaaa....si caini care descopera droguri...dar ce treaba are asta cu maidanezii de pe strazi??
  •  
    • 6259 mesaje
    23 Nov 2011, 14:18
    0 0
    rybana said:

S-au facut niste cercetari si cainii sunt in stare sa depisteze tumorile canceroase la oameni. Totusi, cum omenirea este setata pe autodistrugere, ar fi chiar indicat sa omoram toti cainii.

Rybana exista extrem de multe metode prin care tumorile canceroase pot fi depistate. Mult mai sigure si mai eficiente decat un caine.

Si sobolanii prevestesc cutremure si tsunnami...pe ei de ce ii omoram?

•  
    • 4035 mesaje
    23 Nov 2011, 14:45
    0 0
    nu sunt nici pro nici contra. sa faca ce vor..dar imi doresc sa merg linistita pe strada fara sa mi fie frica de vreun atac..sau sa calc in excrementele lor.asta e valabil si pt cei cu animale de casa.
  •  
    • 7291 mesaje
    23 Nov 2011, 15:01
    2 0
    Sunteti naivi, daca credeti ca eutanasierea, este solutia ptr rezolvarea problemei cainilor maidanezi...