A scapat cineva de Demodex

  •  
    • 345 mesaje
    1 Nov 2011, 16:40
    0 4

    Am fost diagnosticata acum aproape doua luni cu Demodex si in ciuda insistentei mele cu tratamentul, inca nu am reusit sa scap. Mai mult, am si senzatia ca o sa raman pe fata cu niste semne de toata frumusetea. Urmez un tratament cu o solutie pe baza de eritromicina si metronidazol, skinoren, insa parca nu vad niciun rezultat. este drept ca parca s-a mai ameliorat situatia fata de acum o luna si ceva dar mi se pare ca de vreo 2 saptamani, stagneaza. V-ati confruntat cu acest parazit oribil? Pe la ce dermatolog bun ati fost si ce tratament ati facut?

  •  
    • 1 mesaje
    29 Aug 2012, 02:08
    8 2
    Avand in vedere ca m-am luptat cu demodexul timp de 4 ani am zis ca sa incerc si eu sa ajut lumea acum ca m-am vindecat. Parerile sunt impartite, unii spun ca se vindeca, altii ca doar se amelioreaza si ca poate reaparea oricand pe parcursul vietii. Motivul principal in cazul meu a fost o scadere severa de imunitate, moment in care m-a prins. Avand in vedere ca am ignorat primele semne a facut ca apoi sa ma vindec mult mai greu. Dermatologul meu mi-a zis ca in primele 6 luni de la aparitie se trateaza mult mai usor. 
    Primul tratament a constat in niste pastile foarte tari (antibiotic) care din pacate nu mai stiu cum se numesc, Scabex (crema), Metrrocream (crema anti-roseata si acnee), apoi Metroruboril (crema anti-roseata) si apa termala pt ca acele creme erau foarte dure pentru ten combinate cu vitamine pt intarirea imunitatii si pastile de Vitamina E & Caroten pt intarirea imunitatii la nivelul pielii. Mi s-a spus sa schimb fata de perina (si asternutul in general) pe cat de des posibil si sa le fierb deoarece detergentul nu e sufiecient pentru a le dezinfecta. Avand in vedere ca in acea situatie tenul devine sensibil mi s-a spus sa folosesc tot timpul crema de protectie solara, indiferent de anotimp (lucru valabil pe toata durata vietii). Doctorita mi-a mai zis sa evit mastile cu miere deoarece le creaza un mediu prielnic si sa sa evit mancarea fierbinte si cea iute, condimentata, dar nu mi-a interzis dulciurile.  

    Aceste tratamente mi-au ameliorat conditia pe termen scurt, motiv pentru care am consultat alt dermatolog care mi-a recomandat o crema ce se gaseste doar in Germania (cel putin la acel moment) si care se numeste CROTAMITEX (contine crotamiton care este un bun anti-parazitar) si de care am reusit sa fac rost prin cunostinte ce locuiesc in Germania. Crema se gaseste in 2 gramaje dar eu am achzitionat-o pe cea mare de 100 g si care a costat 20 de euro acum 1 an. Nu am consumat-o pe toata deoarece nu a fost necesar. Dupa cateva luni am repetat examenul de scuama pt fata, care din fericire a iesit negativ, deci demodexul nu mai era prezent. Momentan fac tratament cu dermato-cosmetice de la La Roche-Posay pt calmarea si hidratarea tenului (fara parfum , fara parabeni, fara coloranti). 

    Sper ca raspunsul meu te-a ajutat cu ceva si sa nu renunti, uite ca se poate vindeca doar ca trebuie sa gasesti tratamentul care ti se potriveste si trebuie sa persisti pt ca e nevoie de tratamente de lunga durata. Si nu uita, ca sa te vindeci mai usor trebuie neaparat sa-ti intaresti imunitatea din interior spre exterior.
    Acest mesaj a fost editat de către KamikaR: 29 Aug 2012, 02:24
  •  
    • 3 mesaje
    17 Mai 2015, 13:42
    6 3
    Buna,

    Intrebarea mea ar fi in legatura cu demodex. Am achizitionat si eu Crotamitex. Cat l-ai folosit pana ai vazut rezultate? pe langa aceasta crema ai mai folosit si altceva?

    Toate cele bune,
    EszterK
  •  
    • 5609 mesaje
    18 Mai 2015, 10:50
    0 0
    EszterK said:Buna,

    Intrebarea mea ar fi in legatura cu demodex. Am achizitionat si eu Crotamitex. Cat l-ai folosit pana ai vazut rezultate? pe langa aceasta crema ai mai folosit si altceva?

    Toate cele bune,
    EszterK

     
    Nu ai specificat cine este infestat cu demodex, tu, pisicia ta sau cainele?
    Ai specificat ca ai achizitionat o crema, dar nu si pentru cine, pentru ca depinde de la om la animal! 

  •  
    • 3 mesaje
    4 Iun 2015, 14:12
    0 0
    EU am fost diagnosticata cu Demodex..

     

  •  
    • 1 mesaje
    8 Iul 2015, 18:26
    2 1
    Buna,

    Mi-am achizitionat recent crema, gel si lotiune CROTAMITEX, spre rusinea mea fara a consulta un medic dermatolog. Intrebarea mea este cum l ati folosit voi?
    Despre mine, am demodex pe fata (langa/pe nas, care mai nou s-a extins pe gat si piept). Am incercat mai multe tratamente fara rezultat, care nu si au rostul de a fi amintite daca nu au fost de succes), in schimb am gasit o crema minune pt mine BLUE CAP, cu care ma dau si mi trece in 1-2 zile cand tenul imi este f distrus, deranjant fiind doar faptul ca trateaza efectul, nu si cauza- motiv pt care m am gandit sa-l termin pe nenorocit cu CROTAMITEX

    Orice parere e binevenita, spor si bafta la terminarea intrusului!

  •  
    • 495 mesaje
    9 Iul 2015, 09:13
    7 1
    Bună! Mulți au tratat cu succes cu ulei esențial pur de tea tree. Eu îți recomand ca cauți unul într un magazin de produse naturiste (nu lua crema cu tea tree pentru ca are o concentrație mult mai mica).Ia și un ulei de jojoba sau avocado(dacă ai tenul uscat).Și după îmi scrii în privat ca sa Îți spun cum sa le folosești.
    La fel de important sa faci un tratament cu echinacea vreo doua luni pentru a ți întări sistemul imunitar.
    O zi frumoasa! Cu drag
  •  
    • 3 mesaje
    23 Iul 2015, 09:23
    0 3
    Ti-am trimis un mesaj!
  •  
    • 1 mesaje
    4 Feb 2016, 23:05
    3 2
    Buna tuturor, as vrea sa incep cu o mica istorie care m-a legat cu demodexu. 4 ani in urma am fost la o tabara unde colega de camera avea tenul cam problematic o vedeam in fiecare seara ca se dadea cu o solutie intrebind'o mi'a zis ca sami caut de treaba caci e nimic grav , bine mi'am luat di'o grija venind acasa au inceput sami apara cosuri faza e asta ca pielea mea era ideala inainte dar din cauza imunitatii scazute am patito bine deci cosurile apareau credeam ca virsta hormonii sunt de vina insa cind am ajuns la stadia de stress imi era rusine de acum sa ies undeva o depresie grozava am apelat la medic , prietena mamei mi'a recomandato pe Ecaterina Șalaru de la Preventoriu academ.de știinte)))) am dat analize si dupa care a urmat un tratament drastic, pucuratori azot dieta calciu vitamine ) am avut si helecobacter care lam tratat cu antibiotice, nu pot sa zic ca demodexu ma parasit difinitiv , el nu dispare total daca scade imunitatea sau ai stresuri el da de stire cum patesc si eu odaatat la 4 5 luni mereu apelez la medic, am fost tratata cu succes la ea, acum fac curatire, si pielea nu are semne am facut proceduri cu lampa ultravioleta dorsenval si am dat pe fata cu di feluri benzilbenzuat solutia la comanda de la farmacie masti de culoare alba care imi facea d-ei acum pielea are o nuanta sanatoasa , pot doar sa zic apelati la medic la timp, nu asteptati sa plingeti in perna sau sa arate cineva du degetu, as scrie mai multe , dar nu cred ca va fi citit, daca aveti intrebari de genu scriti'mi in privat o sa fiu bucuroasa sa va dau o mina de ajutor, fetelor aveti grija de voi, va doresc o piele frumoasa sanatoasa si o dispozitie buna!!!! :*
  •  
    • 1 mesaje
    18 Nov 2018, 08:20
    3 0
    blondykeee said:Buna,

    Mi-am achizitionat recent crema, gel si lotiune CROTAMITEX, spre rusinea mea fara a consulta un medic dermatolog. Intrebarea mea este cum l ati folosit voi?
    Despre mine, am demodex pe fata (langa/pe nas, care mai nou s-a extins pe gat si piept). Am incercat mai multe tratamente fara rezultat, care nu si au rostul de a fi amintite daca nu au fost de succes), in schimb am gasit o crema minune pt mine BLUE CAP, cu care ma dau si mi trece in 1-2 zile cand tenul imi este f distrus, deranjant fiind doar faptul ca trateaza efectul, nu si cauza- motiv pt care m am gandit sa-l termin pe nenorocit cu CROTAMITEX

    Orice parere e binevenita, spor si bafta la terminarea intrusului!