verigheta

  •  
    • 392 mesaje
    13 Oct 2011, 09:02
    0 0
    iniminimo said:

    Cristiana, eu zic sa nu te agiti prea mult in materie de superstitii. Fa ce simti si cum iti place, si las-o incolo de negociere cu preotii, ca nu aduce nimic. Felicitari ca v-ati hotarat sa va luati, si de aici inainte, concentreaza-te pe lucrurile importante, nu pe ce, cand unde si cum se poarta niste inele.

    Crezi ca in asta sta viitorul unei casnici? Inelele sunt doar un SIMBOL, pentru ceilalti, dar in rest, sunteti la fel de bine impreuna si fara si cu inel (daca il dai jos, gata, nu mai sunteti casatoriti?) Asta ca sa contrazic si idea ca actul e inferior inelului.  Nope. Actul face tot dichisul. Restul...e de pamplezir

    Petrecere frumoasa si nu iti mai bate capul cu nimicuri Lucrurile au importanta pe care le-o dai, asa ca daca nu iti pierzi vremea intreband pe unul si pe altul de chestii nesemnificative, ai mai multa vreme pentru tine

    inimimo, imi este drag sa te citesc. sa stii ca "pierd timpul" intrebandu-va pe voi pt ca imi sunteti dragi. si va multumesc pentru raspunsuri.

  •  
    • 12819 mesaje
    13 Oct 2011, 09:12
    0 1
    carmen008 said:

     

    nu am citit celelalte postari asa ca direct pe subiect

    de la cununia civila pana la cea religioasa poti purta acel inel de logodna

    verighetele din cate stiu eu trebuie sfintite atunci la cununia civila

    poti insa vorbi cu un preot sa le sfinteasca dupa cununia civila...ca un fel de logodna...sfatul meu

     

    degeaba incerci, am inteles din ultimele posturi ca la indemnul cuiva de pe forum, barbat-sau a trecut chiar la perversiuni cu veregheta lui. daca-i reuseste, trece si la a iei. trei sa fie tare suparata asta mica...

  •  
    • 392 mesaje
    13 Oct 2011, 09:19
    0 0
    @bertha.... sa stii ca exact asta vreau sa fac si eu. nu imi place sa merg dupa regulile astea.
    @ carmen, ma gandeam la varianta sa mergem noi 2 la un preot sa le citeasca sau sa ne citeasca ceva. nu povesti nemuritoare. unele fete scriu ca se poate, altele ca nu. dar voi vedea.
    @ tsu, nu dau numele persoanei care imi da asemenea idei. nu am ridicat inca verighetele, deci mai am vreme sa ma gandesc ce vom face.
  •  
    • 811 mesaje
    13 Oct 2011, 09:45
    0 0
    cristiana_ said:
    cassis, care e problema ta daca altii au pacatul asta? eu am luat ca o gluma prima ta postare, dar vad ca esti inversunata in ceea ce spui. tu ai fost virgina cand te-ai casatorit? ai o casatorie numai lapte si miere? sau e contrariul/? asta nu ai facut tu si ai pareri de rau?

     

     

    ai pus-o daca nu esti fata mare

    un ghionoi te urmareste zilnic 

  •  
    • 811 mesaje
    13 Oct 2011, 09:48
    0 0
    acum serios, ce te mananca ca sa porti ACUM verigheta???
    n-ai sa ai timp o viata intreaga? probabil esti foarte tanara...
  •  
    • 27207 mesaje
    13 Oct 2011, 10:14
    0 0
    mai, deja ma enervati deci Cristiana, in general verigheta se poarta incepand cu logodna. pana la cununia CIVILA(adica aia de la primarie ) verigheta se poarta pe mana dreapta. la cununia civila, se trece pe stanga. in puii mei, doar daca te-ai cununat in acte esti casatorit, ce naiba. simbolul casatoriei e verigheta. cuma naiba sa te intrebi daca sau de ce sa porti verigheta? ( nu la tine ma refer) cununia religioasa, este optiunea fiecaruia. sfintirea verighetelor se poate face si la logodna sau nu se face deloc. in afara de ortodocsi si parca si catolici, nimeni nu sfinteste verighetele. inca sunt convinsa ca nu numai acestia au noroc in casnicie
  •  
    • 392 mesaje
    13 Oct 2011, 10:17
    0 0
    @cassis, nu sunt chiar atat de tanara.
    @rybana nu cred ca tine de religie daca ai sau nu noroc in casnicie. eu ma cunosc destul de bine sa stiu ca o sa o port pe a mea. daca el nu vrea sa o poarte pe a lui - desi nu cred asta- atunci o sa fiu eu cea care nu are noroc in casatorie. zic ca astea sunt superstitii. doar nu e de vina un inel ca cei 2 nu s-au inteles.
  •  
    • 27207 mesaje
    13 Oct 2011, 10:22
    0 0
    cristiana_ said:
    @cassis, nu sunt chiar atat de tanara.
    @rybana nu cred ca tine de religie daca ai sau nu noroc in casnicie. eu ma cunosc destul de bine sa stiu ca o sa o port pe a mea. daca el nu vrea sa o poarte pe a lui - desi nu cred asta- atunci o sa fiu eu cea care nu are noroc in casatorie. zic ca astea sunt superstitii. doar nu e de vina un inel ca cei 2 nu s-au inteles.

     

    exact! casnicia trebuie sa fie fericita si o sa si fie daca vei lupta pentru asta si nu te vei lua dupa gura lumii. oricum - "Casa de piatra!". Sa fiti fericiti, cu sau fara verighete

  •  
    • 392 mesaje
    13 Oct 2011, 10:28
    0 0
    rybana said:
    cristiana_ said:
    @cassis, nu sunt chiar atat de tanara.
    @rybana nu cred ca tine de religie daca ai sau nu noroc in casnicie. eu ma cunosc destul de bine sa stiu ca o sa o port pe a mea. daca el nu vrea sa o poarte pe a lui - desi nu cred asta- atunci o sa fiu eu cea care nu are noroc in casatorie. zic ca astea sunt superstitii. doar nu e de vina un inel ca cei 2 nu s-au inteles.

     

    exact! casnicia trebuie sa fie fericita si o sa si fie daca vei lupta pentru asta si nu te vei lua dupa gura lumii. oricum - "Casa de piatra!". Sa fiti fericiti, cu sau fara verighete

    mersi de urari. casnicia este cum o faci. dar stii, inainte de casatorie, dupa 6 ani de relatie ziceam ca: nu ma tine un act. acum , dupa acel act imi dau seama ca acel act conteaza. acel act observ ca ma face s ama simt protejata, linistita, si mai iubita ca inainte.

  •  
    • 1198 mesaje
    13 Oct 2011, 16:41
    0 0
    Si la mine s-a pus problema sa ne logodim si am cerut parerea unui preot. Daca aceasta are loc (nu este obligatoriu) se procedeaza in felul urmator: perechea de miri, perechea de nasi, perechile de parinti, si alte perechi care vrem noi, mergem cu totii la biserica. Noi luam verighetele cu noi. Se face o slujba mica, slujba care este parte din Taina cununiei, si din momentul ala suntem logoditi adica promisi unul altuia si purtam verighetele pe inelarul drept. Dupa acest eveniment, trebuie sa urmeze cununia religioasa (care se va face dupa cununia civila) si atunci, verighetele se vor monta pe mana stanga.
    Timpul de la logodna pana la cununie poate fi oricat de mare (sau de mic), ideea e ca in fata lui Dumnezeu suntem promisi, uniti, binecuvantati....
    Daca cununia religioasa si civila nu va mai avea loc, e de preferat sa se mearga la biserica pt ca preotul sa citeasca niste molifte sau ceva de genul, prin care sa ”desfaca” legamantul.
    Daca nu sa facut logodna, teoretic nu e bine sa porti verighetele.... dar nici rau NU este, dupa parerea mea........
  •  
    • 12819 mesaje
    13 Oct 2011, 17:47
    2 0
    ivonnna said:
    Si la mine s-a pus problema sa ne logodim si am cerut parerea unui preot. Daca aceasta are loc (nu este obligatoriu) se procedeaza in felul urmator: perechea de miri, perechea de nasi, perechile de parinti, si alte perechi care vrem noi, mergem cu totii la biserica. Noi luam verighetele cu noi. Se face o slujba mica, slujba care este parte din Taina cununiei, si din momentul ala suntem logoditi adica promisi unul altuia si purtam verighetele pe inelarul drept. Dupa acest eveniment, trebuie sa urmeze cununia religioasa (care se va face dupa cununia civila) si atunci, verighetele se vor monta pe mana stanga.
    Timpul de la logodna pana la cununie poate fi oricat de mare (sau de mic), ideea e ca in fata lui Dumnezeu suntem promisi, uniti, binecuvantati....
    Daca cununia religioasa si civila nu va mai avea loc, e de preferat sa se mearga la biserica pt ca preotul sa citeasca niste molifte sau ceva de genul, prin care sa ”desfaca” legamantul.
    Daca nu sa facut logodna, teoretic nu e bine sa porti verighetele.... dar nici rau NU este, dupa parerea mea........

     

    sex aveti voie? sau nu se pune?

    p-ala-l leaga sau il dezleaga?

  •  
    • 1198 mesaje
    13 Oct 2011, 17:50
    0 1
    bre tsunnami, lasa-ma cu sexul....
    nu o sa iti spuna preotul ca da, ai voie sa ti-o tragi in draci dar eu cred ca banuieste ca o faci.... si daca sufletul tau este curat si iubesti sincer, si comportamentul tau in relatie este unul bun, si relatia este... binecuvantata, eu cred ca si Dumnezeu e multumit.
  •  
    • 12819 mesaje
    13 Oct 2011, 17:55
    1 0
    ivonnna said:
    bre tsunnami, lasa-ma cu sexul....
    nu o sa iti spuna preotul ca da, ai voie sa ti-o tragi in draci dar eu cred ca banuieste ca o faci.... si daca sufletul tau este curat si iubesti sincer, si comportamentul tau in relatie este unul bun, si relatia este... binecuvantata, eu cred ca si Dumnezeu e multumit.

     

    pai si-atunci la ce bun toata tampenia asta cu degetele si vereghetele si molifta si dezlegarea si...

    dracu, romanii n-au fost si nici nu vor fi credinciosi. partea proasta e ca nici atei nu sunt,

  •  
    • 12819 mesaje
    13 Oct 2011, 17:56
    1 0
    ivonnna said:
    bre tsunnami, lasa-ma cu sexul....
    nu o sa iti spuna preotul ca da, ai voie sa ti-o tragi in draci dar eu cred ca banuieste ca o faci.... si daca sufletul tau este curat si iubesti sincer, si comportamentul tau in relatie este unul bun, si relatia este... binecuvantata, eu cred ca si Dumnezeu e multumit.

     

     

    si daca-n timpul slujbei el devine entusiazmat?

    e de bine sau nu?

  •  
    • 1198 mesaje
    13 Oct 2011, 17:57
    0 0
    nu stiu, tu ce crezi??
  •  
    • 12819 mesaje
    13 Oct 2011, 18:13
    1 0
    ivonnna said:
    nu stiu, tu ce crezi??

     

    tu esti cu biserica, ce ma intrebi pe mine?

    eu as cere voie pana in altar si te-as rezolva acolo, cel putin nu ma vad "credinciosii"

  •  
    • 1198 mesaje
    13 Oct 2011, 18:19
    0 0
    eu m-as abtine de la comentarii de prost gust....
    se vede ca esti .... nevorbit
  •  
    • 1741 mesaje
    13 Oct 2011, 19:49
    1 0

    Noi purtam verighetele si inca nu suntem casatoriti. E adevarat ca pe mana dreapta dar in anumite conditii o mut pe mana stanga :"> ..

    Ca poarta ghinion sau nu, nu stiu. Tot ce stiu e ca pe noi ,,parca ne-a unit" ...

    Acu' depinde de fiecare, de ceea ce vrea unul de la celalalt si de la relatie.

  •  
    • 811 mesaje
    13 Oct 2011, 21:01
    0 0
    tsunnami said:
    ivonnna said:
    nu stiu, tu ce crezi??

     

    tu esti cu biserica, ce ma intrebi pe mine?

    eu as cere voie pana in altar si te-as rezolva acolo, cel putin nu ma vad "credinciosii"

     

     

     

    Daca ai avea probleme ti-ai intoarce fata catre Dumnezeu  dar asa....

  •  
    • 2554 mesaje
    13 Oct 2011, 21:44
    0 0
    rybana said:
    mai, deja ma enervati deci Cristiana, in general verigheta se poarta incepand cu logodna.
    Pana aici corect
    pana la cununia CIVILA(adica aia de la primarie )
    Corect
    verigheta se poarta pe mana dreapta.
    Gresit, pana la cea religioasa se poarta pe INELARUL drept, nu pe mana. Nu are nici o legatura cununia religioasa cu cea civila (primarie). Ca tie ti-a dat primarul verighetele, cadou de campanie electorala, sau ce altceva o fi fost, e alta discutie.

    la cununia civila, se trece pe stanga. in puii mei,
    Cununia civila nu are nici o legatura cu logodna, verighete, cununie religioasa si alte asemenea. Absolut nici una.

    doar daca te-ai cununat in acte esti casatorit,
    Exact, asta inseamna casatorie civila, adica la primarie, fara expus de verighete neaparat, adica nu e conditie sine qua non.