verigheta

  •  
    • 27207 mesaje
    12 Oct 2011, 22:40
    0 0
    Zeppelina, era o vorba din batrani. uneori, ma intreb daca asa esti tu, sau doar te faci. speranta moare ultima.
  •  
    • 392 mesaje
    12 Oct 2011, 22:46
    0 0
    cassis, care e problema ta daca altii au pacatul asta? eu am luat ca o gluma prima ta postare, dar vad ca esti inversunata in ceea ce spui. tu ai fost virgina cand te-ai casatorit? ai o casatorie numai lapte si miere? sau e contrariul/? asta nu ai facut tu si ai pareri de rau?
  •  
    • 392 mesaje
    12 Oct 2011, 22:53
    0 1
    zeppe, am inteles ca pt a face logodna la biserica trebuie sa participe si nasii. iar nasii nostri au un bebe mic, nu se prea pot deplasa asa, oricand pt un moft al nostru. putem astepta pana la casatoria religioasa.
  •  
    • 16187 mesaje
    12 Oct 2011, 22:56
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 12 Oct 2011, 22:58
  •  
    • 392 mesaje
    12 Oct 2011, 23:00
    0 0
    el este cel cu care merg la cumparaturi, are rabdare si curaj sa imi spuna cinstit ce imi sta bine si ce nu. nu cred in superstitiile astea cu rochia, deci clar o sa fie prezent la incercari. tatonez piata singura si apoi in bag in priza. eu ma gandesc sa inchiriez o rochie.
  •  
    • 7947 mesaje
    12 Oct 2011, 23:02
    0 0
    La cununia civila nu ne au cerut verighetele. Si nici nu le-am purtat pana la cea religioasa. Avem insa multi prieteni care le-au purtat. O pereche a fost asa amuzanta: uitase de ele si cineva le-a adus aminte sa le dea jos sa le puna in cuitiuta la intrarea in biserica ca sa nu ii certe parintele, le-au dat jos si le-au dat parintilor, mandrii ca nu au facut vreo boacana. Si cand sa puna preotul verigheta pe degetul tipului se vedea o mare dunga alba ca ei fusese la plaja vreo trei saptamani inainte de nunta si erau negrii negrii si la fel si la ea.

    Cat priveste ce aduce noroc si ce ghinion eu as zice sa te feresti sa auzi pareri ca pana la urma si ca rasare dimineata soarele e un semn de rau pe la cineva pe undeva. La mine au comentat printre eltele ca am buchetul din cale. Le-am zis ca in felul asta am pe ce sa dau vina in cazul in care divortam. Nu suntem de vina noi ci florile ne-au adus ghinion.
  •  
    • 392 mesaje
    12 Oct 2011, 23:04
    0 0
    schon, o prietena a avut nunta in culori alb-negru. si florile cale. deci e clar ca astea 2 o sa poarte ghinion, nu? superstitii.....
  •  
    • 392 mesaje
    12 Oct 2011, 23:50
    0 0
    crezi ca a avut legatura cu purtatul verighetelor inainte de cununia religioasa?
  •  
    • 10876 mesaje
    12 Oct 2011, 23:56
    2 0
    Ma, io o port ca alte bijuterii nu ma incanta-norocul lu crestinu asta de ma suporta si plateste facturile.
    Dar el, prima cred ca a pierdut-o pe la curve, a doua e pe undeva si a treia zace intr-un sertar, ca cica i se ingrosara crenwurstii.
  •  
    • 12819 mesaje
    12 Oct 2011, 23:58
    1 0
    tocmai am aflat, cica nu e pacat daca porti veregheta si faci sex, cu conditia ca el sa treaca prin veregheta inainte de a ajunge le obiectul ei. noroc mult.
  •  
    • 392 mesaje
    13 Oct 2011, 00:03
    0 0
    ms. maine uitati-va pe OTV, sa vedeti urmarea sfatului lui tsu.
  •  
    • 12819 mesaje
    13 Oct 2011, 00:10
    0 0
    cristiana_ said:
    ms. maine uitati-va pe OTV, sa vedeti urmarea sfatului lui tsu.

     

  •  
    • 392 mesaje
    13 Oct 2011, 00:13
    0 0
    tsunnami said:
    cristiana_ said:
    ms. maine uitati-va pe OTV, sa vedeti urmarea sfatului lui tsu.

     

    vrei sa radem amandoi?

    ca o concluzie:  m-am lamurit. discut cu gagiu cand vine acasa sa poarte verigheta. fara discutie. 

  •  
    • 12819 mesaje
    13 Oct 2011, 00:14
    0 0
    cristiana_ said:
    tsunnami said:
    cristiana_ said:
    ms. maine uitati-va pe OTV, sa vedeti urmarea sfatului lui tsu.

     

    vrei sa radem amandoi?

    ca o concluzie:  m-am lamurit. discut cu gagiu cand vine acasa sa poarte verigheta. fara discutie. 

     

    poze, poze,

    daca-l vezi ca se sufoca sa nu crezi c-are legatura cu aeru,

    fa-te ca nu-l vezi, o sa reuseasca el,

  •  
    • 392 mesaje
    13 Oct 2011, 00:18
    0 0
    sa stii ca asa o sa fac. va dau detalii peste cateva zile. pana atunci caut pe net metode si pozitii favorabile executarii pozitiilor optim.
  •  
    • 12819 mesaje
    13 Oct 2011, 00:23
    0 0
    cristiana_ said:
    sa stii ca asa o sa fac. va dau detalii peste cateva zile. pana atunci caut pe net metode si pozitii favorabile executarii pozitiilor optim.

     

    ai mah ca e simplu,

    ii scrii instructiunile

    ii pui langa veregheta legata cu o funda de martisor

    si-i zici sa vina cand e deja montata.

     

    partea proasta e ca s-ar putea sa trebuiasca o flacara oxi-acetilenica pentru eliberare..

  •  
    • 392 mesaje
    13 Oct 2011, 00:24
    0 0
    fara funda de martisor nu se poate?
  •  
    • 567 mesaje
    13 Oct 2011, 01:20
    0 0

    Cristiana, eu zic sa nu te agiti prea mult in materie de superstitii. Fa ce simti si cum iti place, si las-o incolo de negociere cu preotii, ca nu aduce nimic. Felicitari ca v-ati hotarat sa va luati, si de aici inainte, concentreaza-te pe lucrurile importante, nu pe ce, cand unde si cum se poarta niste inele.

    Crezi ca in asta sta viitorul unei casnici? Inelele sunt doar un SIMBOL, pentru ceilalti, dar in rest, sunteti la fel de bine impreuna si fara si cu inel (daca il dai jos, gata, nu mai sunteti casatoriti?) Asta ca sa contrazic si idea ca actul e inferior inelului.  Nope. Actul face tot dichisul. Restul...e de pamplezir

    Petrecere frumoasa si nu iti mai bate capul cu nimicuri Lucrurile au importanta pe care le-o dai, asa ca daca nu iti pierzi vremea intreband pe unul si pe altul de chestii nesemnificative, ai mai multa vreme pentru tine


    Acest mesaj a fost editat de către iniminimo: 13 Oct 2011, 01:20
  •  
    • 6798 mesaje
    13 Oct 2011, 01:23
    0 0

    ce-mi plac mie zicatorile astea:
    - nu se poarta verghetele inainte de cununia civila
    - mirele nu trebuie sa vada rochia miresei
    - mireasa nu trebuie sa poarte decat o singura pereche de incaltari in ziua nuntii
    - mireasa trebuie sa aiba ceva vechi, ceva nou, ceva albastru
    - mireasa trebuie sa poarte voal
    - mireasa trebuie sa-l calce pe mire pe picior
    - mireasa trebuie sa poarte rochie alba

    uite de-aia eu n-am purtat la nunta nimic vechi, nimic albastru, n-am avut voal, am schimbat 3 perechi de incaltaminte, am avut rochie alb cu negru, n-am calcat pe nimeni pe picioare.
    astept consecintele nefaste, deci

    eu zic sa faceti cum aveti voi chef, vreti sa purtati verghetele? foarte bine, purtati-le si lasati babele sa dea sfaturi altora.

     

    ah, si uitasem: pt ca stiam ca nu-i bine ca mirele sa vada rochia miresei, tocmai de-aia am fost la comanda rochiei si la probe exclusiv cu el.

    nu cu mama, nu cu sora, nu cu prietenele, ci numai cu el.

    mi-a vazut nu numai rochia, dar si chilotii, si sutienul, si alunitele, vaiiii!!!


    Acest mesaj a fost editat de către bertha_: 13 Oct 2011, 01:25
  •  
    • 12625 mesaje
    13 Oct 2011, 08:56
    0 0
    cristiana_ said:

    am nevoie de un sfat. daca faci cununia civila anul asta si apoi cea religioasa anul viitor, intre cele 2 evenimente, cei 2 pot purta verighetele? pe anumite site-uri se spune ca aduce ghinion, alte persoane spun ca e bine sa fie sfintite, altele spun ca le porti ca simple inele. parerea voastra care e? noi le-am purta, ca ne sunt tare dragi.

     

    nu am citit celelalte postari asa ca direct pe subiect

    de la cununia civila pana la cea religioasa poti purta acel inel de logodna

    verighetele din cate stiu eu trebuie sfintite atunci la cununia civila

    poti insa vorbi cu un preot sa le sfinteasca dupa cununia civila...ca un fel de logodna...sfatul meu