verigheta

  •  
    • 27207 mesaje
    12 Oct 2011, 20:19
    0 0
    mariuca_25 said:
    Cristiana, eu nu am auzit pe nimeni pana acum sa i se ceara verigheta la cununia civila.

    Rybana, da, m-am grabit sa cred ca fata e ortodocsa, dar cine a zis ceva de noroc?

     

    din cate stiu eu ghinion e antonimul cuvantului noroc. nu citesti tot? vezi ca incep sa te consider neserioasa.

  •  
    • 4346 mesaje
    12 Oct 2011, 20:19
    0 1
    rybana said:
    anda22-7 said:
    "care cununie e cea mai importanta? " ..aia religioasa evident...

     

    anda, esti in eroare. biserica nu te cununa fara cununia civila. deci cununia civila este cea mai importanta. 

     

     asta in minunata Romanie..ca in afara e exact invers ...exista o singura cununie cea religioasa  iar preotul se ocupa de inregistrarea si in evidentele civile..dar la noi mai intai cu "steaua si apoi cu crucea..."

  •  
    • 2554 mesaje
    12 Oct 2011, 20:21
    0 0
    Pentru ca nu vreau sa deturnez subiectul, nu mai spun ca is atee (fontul e mic-mic-mic)
    Dar primaria nu are treaba nici cu prefectura, asa cum nu are nici cu verighetele.

    Cununia civila e diferita de logodna si de cununia religioasa.
    Ai facut-o pe cea civila, vrei sa porti verigheta inainte de cea religioasa, poti merge la biserica sa faci logodna si o porti pe inelarul drept.
    Sau poti sa nu faci altceva decat sa porti verigheta. Care-i problema?

    Gata, ca aerul e prea doct
  •  
    • 3383 mesaje
    12 Oct 2011, 20:21
    0 0
     rybana said:
    mariuca_25 said:
    Cristiana, eu nu am auzit pe nimeni pana acum sa i se ceara verigheta la cununia civila.

    Rybana, da, m-am grabit sa cred ca fata e ortodocsa, dar cine a zis ceva de noroc?

     

    din cate stiu eu ghinion e antonimul cuvantului noroc. nu citesti tot? vezi ca incep sa te consider neserioasa.

     

    Poti sa ma consideri cum doresti, dar eu tot nu inteleg ce treaba ai cu norocul si cu mine!

  •  
    • 27207 mesaje
    12 Oct 2011, 20:22
    0 0
    pai daca nu citesti tot, nici nu o sa ma intelegi
  •  
    • 392 mesaje
    12 Oct 2011, 20:22
    0 0
    astaeste said:
    Cristiana_, zambesc citindu-ti framantarile. Nu ai tu vreo vina, doar amintirile. Verighetele…cat caz facem de ele inainte de casatorie, murim de nerabdare sa le purtam si-apoi zac cu anii in vreun pahar din vitrina, praf de ele. Ba ca nu ne mai vin, ba ca nu ne mai convin

    sa va povestesc ce framantari am  avut pana le-am ales?

  •  
    • 27207 mesaje
    12 Oct 2011, 20:25
    0 0
    Zeppe, in judetul nostru cununiile se fac la Primarii deci zic io ca are treaba
    pe vremea comunismului, nu stiu cati se cununau la biserica. unii, probabil dintre cei de varsta mea, au apucat perioada cand primaria iti asigura aurul pentru verighete. altfel nu toti puteau purta verighete, ca nu aveai cum procura aurul. stiu, e din vremea comunismului.
  •  
    • 392 mesaje
    12 Oct 2011, 20:27
    0 0
    si la noi tot la primarie se fac. eu daca ma grabeam primeam suta de euro . dar cum m-am miscat ca melcul, i-am pierdut.
  •  
    • 27207 mesaje
    12 Oct 2011, 20:29
    0 0
    uite cum dau unii cu piciorul la bani
    asa am dat si io la aurul pentru verighete ne-am grabit sa le comandam si primaria nu ne-a mai dat, ca aveam
  •  
    • 392 mesaje
    12 Oct 2011, 20:32
    0 0
    . pe noi nu ne-au intrebat daca avem 100 euro.
  •  
    • 27207 mesaje
    12 Oct 2011, 20:37
    0 0
    pfuai, ma faceti sa umblu la sacul cu amintiri
    deci, exista un singur loc unde puteai comanda bijuterii. adica, daca aveai aur, mergeai si iti faceau acolo verighete. te treceau aia in catastif. tot aia, preluau listele de la primarie. daca erai deja pe lista lor ca ai verigheta, pa sa iti mai dea. acum, ma gandesc ca poate s-a bucurat cineva de aurul nostru
  •  
    • 2554 mesaje
    12 Oct 2011, 20:42
    0 0
    rybana said:
    Zeppe, in judetul nostru cununiile se fac la Primarii deci zic io ca are treaba
    pe vremea comunismului, nu stiu cati se cununau la biserica. unii, probabil dintre cei de varsta mea, au apucat perioada cand primaria iti asigura aurul pentru verighete. altfel nu toti puteau purta verighete, ca nu aveai cum procura aurul. stiu, e din vremea comunismului.

     

    Care cununii, Rybana? Ca stabilisem deja ca exista de doua feluri: cununie religioasa si cununie civila. De fapt, ordinea e invers, indiferent de preferintele Andei.

  •  
    • 12819 mesaje
    12 Oct 2011, 20:45
    0 0
    cristiana_ said:

    am nevoie de un sfat. daca faci cununia civila anul asta si apoi cea religioasa anul viitor, intre cele 2 evenimente, cei 2 pot purta verighetele? pe anumite site-uri se spune ca aduce ghinion, alte persoane spun ca e bine sa fie sfintite, altele spun ca le porti ca simple inele. parerea voastra care e? noi le-am purta, ca ne sunt tare dragi.

     

    daca inainte de casatoria religioasa purtati verechete, sexul e interzis. daca numai unul poarta veregheta, atunci numai celalalt are libertatea de a-l dezbraca pe cel care poarta veregheta in vederea copulatiei, act care nu trebuie sa dureze mai mult de 5 minute.

     

    singurul lucru care poate anula ghinionul daca porti veregheta inaintea casatoriei oficiale bisericesti ar fi sa pozitionezi veregheta pe degetul mijlociu si sa o arati la toata lumea

  •  
    • 392 mesaje
    12 Oct 2011, 20:48
    0 0
    e prima oara cand aud de asa ceva. probabil ca parintii mei au facut la fel: au comandat ei verighetele.
  •  
    • 392 mesaje
    12 Oct 2011, 20:51
    0 0
    tsunnami said:
    cristiana_ said:

    am nevoie de un sfat. daca faci cununia civila anul asta si apoi cea religioasa anul viitor, intre cele 2 evenimente, cei 2 pot purta verighetele? pe anumite site-uri se spune ca aduce ghinion, alte persoane spun ca e bine sa fie sfintite, altele spun ca le porti ca simple inele. parerea voastra care e? noi le-am purta, ca ne sunt tare dragi.

     

    daca inainte de casatoria religioasa purtati verechete, sexul e interzis. daca numai unul poarta veregheta, atunci numai celalalt are libertatea de a-l dezbraca pe cel care poarta veregheta in vederea copulatiei, act care nu trebuie sa dureze mai mult de 5 minute.

     

    singurul lucru care poate anula ghinionul daca porti veregheta inaintea casatoriei oficiale bisericesti ar fi sa pozitionezi veregheta pe degetul mijlociu si sa o arati la toata lumea

    multe din cele scrise de tine imi plac .  pai am voie sa il dezbrac, ma uit la el 5 minute si apoi ii zic sa se imbrace? asta inca aproape un an?

  •  
    • 27207 mesaje
    12 Oct 2011, 22:12
    0 0
    zzepelina said:
    rybana said:
    Zeppe, in judetul nostru cununiile se fac la Primarii deci zic io ca are treaba
    pe vremea comunismului, nu stiu cati se cununau la biserica. unii, probabil dintre cei de varsta mea, au apucat perioada cand primaria iti asigura aurul pentru verighete. altfel nu toti puteau purta verighete, ca nu aveai cum procura aurul. stiu, e din vremea comunismului.

     

    Care cununii, Rybana? Ca stabilisem deja ca exista de doua feluri: cununie religioasa si cununie civila. De fapt, ordinea e invers, indiferent de preferintele Andei.

     

    pai ce are sula cu prefectura? cununia religioasa, din cate stiu eu, se face la biserica. cea civila, la primarie.
  •  
    • 811 mesaje
    12 Oct 2011, 22:18
    0 0
    VIRGINA ESTI?
    Daca nu mai esti vei avea ghinion, stii, da?
  •  
    • 2554 mesaje
    12 Oct 2011, 22:20
    0 0
    ok, deci stii, faci diferenta.
    Ma depaseste sula, zau. As mai posta pe cel cu rasul prosteste, dar ma depaseste

    Pana la urma, ce nu intelegi?
  •  
    • 392 mesaje
    12 Oct 2011, 22:22
    0 0
    da, clar ca voi avea un pacat. dar e pacatul meu si mi-l asum.
  •  
    • 811 mesaje
    12 Oct 2011, 22:31
    0 0
    asuma-ti-l dar vei avea ghinion in casnicie