sa-mi pun silicoane ?

  •  
    • 57 mesaje
    4 Ian 2005, 12:23
    0 0
    dragele mele,

    va cer sfatul intr-o problema mai delicata - va rog sa nu radeti de mine!
    as vrea sa-mi fac operatie de marire a sanilor. am 27 de ani si nu am copii.
    am citit despre operatie etc pe internet, dar as vrea tare mult sa aflu si parerea voastra. mie mi-e frica de perioada de recuperare si de eventuala spargere a protezei. am auzit, de asemenea, ca implanturile trebuie "schimbate" la 10-15 ani, e adevarat?
    daca vreuna dintre voi are mai multe informatii dintr-o sursa avizata i-as fi teribil de recunoscatoare!
  •  
    • 1946 mesaje
    4 Ian 2005, 12:37
    0 0
    am doua prietene cu silicoane. una are operatia facuta de cativa ani si este insarcinata acum, iar cealalta si-a facut operatia in urma cu 6 luni. amandoua mi-au spus acelasi lucru: nu au avut nici-o problema dupa interventia chirurgicala, in sensul ca nu au avut dureri insuportabile. asa ca, daca ai bani, iti urez succes si nu mai sta pe ganduri!
  •  
    • 1530 mesaje
    4 Ian 2005, 17:13
    0 0
    Din ceea ce am auzit, daca e facuta bine, efectul asupra moralului este extraordinar. Conteaza dr, experienta lui/ei, felul in care te trateaza si mai ales cel in care iti explica toate riscurile.
    O doamna din Grecia cu care colaboram la fostul serviciu si cu care m-am imprietenit imi povestea despre mai multe operatii estetice, care, se pare, sunt la mare trecere in randul tinerelor grecoaice bogate. Si multe dintre fiicele prietenelor ei se plangeau de efecte post-operatorii ciudate, dintre care cea mai suparatoare era senzatia de amorteala si insensibilitate - sau sensibilitate scazuta - a sanilor, mai ales a sfarcurilor. Pe scurt: f ciudat in general, dar si f neplacut pt viata intima.
    In plus, unele spuneau ca la frig sau la temperaturi ridicate au ceva probleme.
    La fel, in cazul in care obisnuiau sa doarma pe burta de multi ani, a aparut un discomfort accentuat.
    Am auzit insa ca se poate si fara silicoane: este o tehnica prin care implantul este facut cu grasime extrasa din alte parti ale corpului. Ceea ce pare mult mai sanatos. Sunt atatea surse de informare care arata ca silicoanele nu sunt sanatoase, crescand riscul unor afectiuni care nu merita citate aici....

    Stiu cum e sa ai un complex fizic, caci eu visez de multi ani sa fac rinoplastie. Si cred ca acolo o sa raman, la stadiul de vis, caci mi-au povestit niste eve cum este, care sunt efectele si ca sunt mai multe parti negative decat pozitive...
  •  
    • 9835 mesaje
    4 Ian 2005, 18:36
    0 0
    In legatura cu grasimea inserata in sani... am auzit si eu despre tehnica asta si mi-am pus niste semne de intrebare... mey, da' grasimea aia nu se redistribuie, cu timpul? sau nu s-o resorbi, stiu si eu, poate in timpul curelor de slabire, lasand sanii sa arate ca doua sacose goale?
  •  
    • 380 mesaje
    5 Ian 2005, 01:47
    0 0
    hellou fetelor

    eu am doua prietene care si-au facut operatie la sani..si-au bagat silicoane. Una si-a bagat in Romania si cealalta in Italia. Operatia facuta in Italia a costat mai mult, 4000 de euro, dar au iesit niste sani super faini. Mi i-a aratat. Silicoanele sunt bagate sub muschii pieptului...iar cusaturile sunt la subsuoara si arata ca doua firicele de par. Am ramas masca!!!! Tipa mi-a zis ca se simte bine, normal, a fost dureros dupa operatie dar organismul ei s-a adaptat bine si nu are nici o problema. Cea care si-a pus in Romania( apropoo la ce ati zis voi ca trebuie sa ai grija la ce doctor mergi..etc) are cusaturile sub piept si cam najpa si are si probleme cu ele.
    Asta depinde si de organismul fiecaruia, cat de repede se adapteaza cu silicoanele. La inceput corpul le trateaza ca pe niste "dusmani" si le respinge..de aceea dureri..etc..dar dupa o vreme ar trebuii sa nu mai ai probleme. Multe nu sunt asa de norocoase insa...si daca nici doctorul nu a fost prea bun....REALLY BAD LUCK!!!

    Sincer, eu daca nu as fii avut piept...mi-as pune silicoane..dar prima data as fii sigura ca am un doctor bun!

    Borgia, rinoplastia este cea mai dificila operatie si dureroasa. Te inteleg de ce nu vrei sa o faci!
  •  
    • 2198 mesaje
    5 Ian 2005, 09:57
    0 0
    IUbito , prietena mea a facut operati in urma cu doi ani.Perioada postoperatorie a fost super grea pentru ea , iar durerile aproape insuportabile ( asta cam o luna).In primele 6 luni au arata cam nenaturali , dar acum s-au mai lasat si arata super bine ...daca n-as sti , nu cred ca mi-as da seama.
    Daca iti doresti cu adevarat acest lucru - recuperarea su durerile nu vor avea nici un fel de importanta ...totul este sa alegi un doctor cu experienta i mana buna - ca sanii sa iasa cat mai naturali ( aia care arata ca niste mingi sunt super aiurea ).
    Bafta si sa ne tii la curent .Daca vrei ma pot interesa de numele doctorului .
  •  
    • 57 mesaje
    5 Ian 2005, 10:42
    0 0
    va multumesc tare mult pentru raspunsuri...
    nu stiu daca sunt destul de hotarata incat sa suport dureri mari vreme de o luna adevarul este ca, desi am sani mici, sunt destul de frumosi si nu am avut "probleme" cu nici unul dintre prietenii mei de pana acum. numai ca imi doream (nu mai sunt foarte sigura acum) sa ii am mai mari, sa intoarca barbatii capul... stiti voi
    m-am uitat aseara la "Sex and the city" si mi-am dat seama ca s-ar putea ca toate problemele astea estetice sa fie doar niste mofturi - sanatatea sanilor e mult mai importanta decat dimensiunea.
    in plus am intrat ieri pe un site despre implanturi si m-am cam speriat... sunt o gramada de probleme care pot aparea, uitati-va si voi: http://www.justbreastimplants.com/gallery/complication_photos.htm
  •  
    • 380 mesaje
    11 Ian 2005, 21:40
    0 0
    Whiskas..da, nu uita ca sanatatea e pe primul loc. Vad ca nu esti hotarata sa iti faci implant atunci nu iti fa. Trebuie sa fii pregatita sa induri pt silicoane si daca nu esti pregatita, atunci nu iti pune.
    Numai bine!
  •  
    • 2 mesaje
    7 Feb 2008, 01:50
    0 0
    mai, tot spuneti ca stiti persoane care si-au facut operatie. UNDE??? vreau sa merg undeva in bucuresti, si am auzit atatea zvonuri, incat mi-e frica. nu stiu unde sa merg. hai ajutati-ma plsss!!!
  •  
    • 6 mesaje
    12 Ian 2011, 13:26
    0 0
    Buna fetelor! Caut o fata pt o promotie de operatie de marire a sanilor. Este vorba de o operatie in valoare de 3800 euro pt 2 fete. Eu sunt interesata sa fac aceasta operatie cat mai curand si as dori sa mai gasesc o fata ca sa putem beneficia de aceasta promotie. Este f avantajos,zic eu, doar 1900 euro de fiecare. Astept rasp celor care sunt interesate
  •  
    • 14 mesaje
    23 Feb 2012, 11:39
    0 0

    Fetelor, eu mi-am facut de curand o operatie de marire a bustului, cu dl doctor Calin Dobros. Am fost foarte multumita, operatia a decurs cum trebuia iar in perioada de recuperare dl doctor m-a supravegheat tot timpul. Vi-l recomand cu toata inima. Daca vreti sa aflati mai multe, puteti intra aici: http://www.drdoboscalin.ro/index.php.

  •  
    • 18346 mesaje
    24 Feb 2012, 14:04
    0 0
    chiar nu pot sa inteleg cum vreti sa bagati ceva in voi... doar sa mai cresteti in fata altora. ihhh... durerile si senzatia...
  •  
    • 14418 mesaje
    24 Feb 2012, 20:40
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 5609 mesaje
    24 Feb 2012, 21:14
    2 0
    Citeste mai bine despre reviurile scrise despre aceste implanturi:
    Chirurgii plasticieni din Italia deschid un proces în legătură cu implanturile de silicon PIP 01 feb 2012, 16:29 | Actualizat Miercuri, 01 Februarie 2012 16:39REALITATEA.NET  

    Asociaţia chirurgilor plasticieni din Italia a dat, miercuri, în judecată compania franceză, care a produs implanturi de silicon ce nu respectau standardele, precum şi firma germană de certificare ce a verificat produsele, precizând că membrii săi se vor constitui părţi vătămate în proces, informează Reuters, citat de Agerpres.

     
    Implanturile de silicon s-au dovedit a fi foarte periculoase pentru o mulţime de femei din întreaga lume 
    http://stiri.rol.ro

    Asociaţia a precizat că avocaţii săi au depus plângerea la o instanţă din Roma împotriva companiilor Poly Implant Prothese (PIP), în prezent desfiinţată, şi TUV Rheinland din Germania.

    "Chirurgii care au folosit implanturile incriminate au fost la fel de mult fraudaţi ca pacientele", a declarat vicepreşedintele asociaţiei, Mario Pelle Ceravolo.

    El a precizat că chirurgii au fost 'păcăliţi' de un produs care avea marca de aprobare a UE şi toate caracteristicile fizice ale unui produs de calitate. "Medicii care au folosit implanturi PIP nu pot fi învinuiţi", a afirmat el.

    Anchetatorii francezi au dispus scoaterea acestor implanturi de pe piaţă în martie 2010, din cauza îngrijorărilor privind calitatea lor.

    Însă, abia luna trecută oficialii francezi au recomandat înlăturarea implanturilor PIP prin operaţie chirurgicală, atrăgând atenţia faţă de această problemă pacientelor din întreaga lume care au folosit produse de la compania franceză, ce a fost la un moment dat al treilea cel mai mare furnizor global.

    PIP s-a bucurat ani de zile de succes în vânzări la nivel internaţional, însă compania a ascuns de agenţiile de certificare faptul că folosea silicon ieftin şi industrial, care nu este aprobat pentru utilizare medicală.

    Guvernul francez le-a sfătuit în decembrie pe femeile cu implanturi PIP să şi le scoată şi a precizat că va plăti operaţiile necesare în Franţa, declanşând alarma în întreaga lume. Autorităţile din alte câteva ţări, inclusiv Marea Britanie şi Brazilia, le-au cerut femeilor să facă verificări medicale.


    Citeste mai mult pe REALITATEA.NET: http://www.realitatea.net/chirurgii-plasticieni-din-italia-deschid-un-proces-in-legatura-cu-implanturile-de-silicon-pip_909794.html#ixzz1nKPUeOAM


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 24 Feb 2012, 21:16
  •  
    • 5609 mesaje
    24 Feb 2012, 21:19
    2 0
    Scandalul silicoanelor cancerigene:
    Implanturile ucigaşe, exportate şi în România 21 dec 2011, 08:29 | RTV.net

    Scandalul silicoanelor ucigaşe din Franţa se extinde în Europa şi ar putea ajunge şi în România. Guvernul de la Paris a deschis o anchetă, după ce s-a descoperit că firma producea de 10 ani implanturi mamare defecte.

     Mai mult, produsele au fost exportate şi în alte ţări europene, printre care şi ţara noastră. O femeie s-a îmbolnăvit de cancer şi a murit anul trecut din cauza lichidului scurs dintr-o proteză. "Mi-am pus implanturile în 2004. În 2007 s-au spart, la doar trei ani deci. S-au degradat foarte repede", a declarat Annik Dejoie, fostă purtătoate de proteze PIP. Implanturile fabricate de Poli Implant Prothese au fost retrase de pe piaţă în primăvara anului 2010. Acestea se spărgeau de două ori mai des decât media, iar gelul cu silicon folosit era impropriu utilizării medicale. Anchetatorii cred că ar putea avea şi un efect cancerigen. În Franţa, între 30 şi 40 de mii de femei au implanturi PIP. Ele cer ca statul să le achite nota de plată pentru scoaterea protezelor periculoase. Guvernul francez a creat un comitet special pentru a analiza situaţia. Chirugul Laurent Lantieri, unul dintre membrii comitetului, consideră că avem de a face în acest caz cu o posibilă criză în sănătate, dar şi cu o fraudă.
     Implanturile PIP erau printre cele mai ieftine de pe piaţă şi au fost exportate în Spania, România şi Bulgaria. În Marea Britanie, 50.000 de femei sunt aşteptate din nou la chirurg pentru îndepărtarea implanturilor cu silicon.

    http://www.rtv.net/scandalul-silicoanelor-cancerigene-implanturile-ucigase-exportate-si-in-romania_8021.html
    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 24 Feb 2012, 21:20
  •  
    • 5609 mesaje
    24 Feb 2012, 21:27
    3 0
    Crezi ca Daniela Gyorfi nu a avut destui bani sa-si puna silicoane de calitate?

    "Daniela Gyorfi pare urmărită de ghinion. După ce în urmă cu două săptămâni şi-a operat sânii de urgenţă din cauza unei proteze care îi alunecase între coaste şi îi dădea dureri insuportabile, acum s-a trezit cu probleme post-operatorii, informează Cancan.ro.

    La două săptămâni de la ultima operaţie, când ar fi trebuit să-şi scoată firele, inciziile prin care i-au fost introduse implanturile au început să supureze, iar la control medicul i-a descoperit şi un hematom format la unul dintre sâni.

    Toate acestea au fost însoţite de stări de rău şi frisoane. În aceste condiţii, Daniela a primit noi restricţii, un alt tratament şi este nevoită să o ia de la capăt cu perioada de recuperare".

    http://www.csid.ro/stiri/flash/daniela-gyorfi-are-iarasi-probleme-cu-implanturile-mamare-dupa-cateva-operatii-stire-9340033/

  •  
    • 28 mesaje
    27 Feb 2012, 11:15
    0 0
    Poti incerca si variante care nu sunt permanente cum ar fi injectarea cu acid hialuronic ca Macrolane.
  •  
    • 43 mesaje
    29 Sep 2014, 14:43
    0 0
    Buna draga mea! Si eu pot confirma ca durerile dupa interventie nu sunt atat de insuportabile. Vei simti o stare de disconfort cu siguranta in primele zile, dar daca vei urma in totalitate sfaturile doctorului nu vei avea probleme si te vei recupera usor. Depinde si cu ce doctor alegi sa faci interventia, sa fie atent si sa iti explice clar ce implica si cum te poti proteja in perioada de refacere astfel incat sa nu ai dureri mari. Eu mi-am facut marire de sani la domnul doctor Dobos Calin si lucreaza foarte fin si cu grija, plus ca iti spune pas cu pas tot ce ai de facut. Poti intra pe site-ul sau si sa vezi cateva poze de la interventiile pe care le-ai mai facut ca sa te convingi de rezultat. Mult noroc si sper ca te-au ajutat informatiile!
  •  
    • 4 mesaje
    1 Oct 2014, 23:41
    0 0
    Si eu am apelat la asa ceva in urma cu 4 ani(dupa 5 luni de la nasterea primului copil),iar acum sunt la al doilea si il si alaptez.Am operatie facuta la dr George Ciolacov,Hotel Phoencia.Tin sa te anunt ca nu doare,si daca respecti indicatiile(marime,forma,bustiera,retinere ridicare greutati,antibiotic 5 zile iv etc),vei avea rezultate exceptionale!Bafta!
  •  
    • 11561 mesaje
    4 Oct 2014, 10:21
    0 0
    ANILA25 said:Buna fetelor! Caut o fata pt o promotie de operatie de marire a sanilor. Este vorba de o operatie in valoare de 3800 euro pt 2 fete. Eu sunt interesata sa fac aceasta operatie cat mai curand si as dori sa mai gasesc o fata ca sa putem beneficia de aceasta promotie. Este f avantajos,zic eu, doar 1900 euro de fiecare. Astept rasp celor care sunt interesate

     

      Doar  daca  stai  "capra "  odata!!