sterilet Mirena

•  
    • 35 mesaje
    17 Aug 2011, 14:51
    0 0
    credeam ca la copii te referi
  •  
    beo
    • 3416 mesaje
    17 Aug 2011, 14:55
    0 0
    banuiam ca aste se deduce...de aceea am specificat ca ma refer la ani.
  •  
    • 8558 mesaje
    17 Aug 2011, 14:56
    0 0
    dar nu e mai simplu sa iei anti...sau...daca vrei ceva mai drastic...poti sa legi elefantii... zic si eu...
  •  
    • 1 mesaje
    17 Aug 2011, 15:05
    0 0
    nu-ti pune fata sterilet! mie mi s-a inflamat unde l-a montat, am rezistat doua luni cu el si niste dureri cumplite, nu-mi mai pun in veci si nici nu recomand!
  •  
    • 35 mesaje
    18 Aug 2011, 14:40
    0 1
    am avut pana acum 3 sterilete ,fara nici o problema ,cu pauza intre ele de 2 luni,dar ,avand uter fibromatos si varsta de 43 de ani ,medicul mi-a recomandat Mirena si am crezut ca-l gasesc mai ieftin ........anticonceptionale nu iau ,pt ca sunt cam uituca si am toate sansele sa ma trezesc ca il fac pe al 4-lea la varsta asta
  •  
    • 2317 mesaje
    19 Aug 2011, 13:21
    0 0
    nu stiam exact ce inseamna uter fibromatos si gugalind pentru edificare am dat de ceva tot de pe eva:

http://www.eva.ro/forum/viewtopic.php?topic=2059&forum=5

legat de intrebarea ta incearca la o farmacie belladona. are preturi mai mici la ce am eu nevoie, poate regula asta se aplica si la sterilet.

la sensiblu dispozitivul mirena este ~508ron. nu stiu daca dispozitivul e acelasi lucru cu steriletul.

la donna, la fel
    http://www.farmaciiledona.ro/produse/mirena-52mg-sistem-contraceptiv-schering-I11862

http://www.sensiblu.com/index.php?page=search&searchword=mirena&farmacie=2097302&produs=2127428

•  
    • 1617 mesaje
    19 Aug 2011, 14:08
    0 0
    Ma bag si eu semi-offtopic - ce probleme aveti cu steriletele? Chiar m-ar interesa dezbaterea asta.
  •  
    • 9833 mesaje
    19 Aug 2011, 14:13
    0 0

aoleu....nu-mi zice ca vrei sa iti implantezi asa ceva

•  
    • 1617 mesaje
    19 Aug 2011, 14:22
    0 0
    Regino, am deja dupa foarte multa documentare si consider ca e cea mai buna alegere pe care am facut-o, de asta sunt interesata de opiniile opuse, adica.. de argumentele acestor opinii, ca despre credintele populare stiu si eu..
  •  
    • 35 mesaje
    19 Aug 2011, 16:29
    0 0
    dupa ce m-am casatorit si mi-am inceput viata sexuala nu -am protejat in nici un fel,nu am avut de la cine sa stiu pt ca pe vremea mea era un subiect tabu (sexul),am ramas insarcinata la 1 an dupa casatorie si am facut primul copil ,apoi dupa 1,4 luni l-am facut pe al 2-lea si imediat dupa am ramas insarcinata din nou,asa ca am ales sa fac avort si sa folosesc o metoda de contraceptie ,m-am sfatuit cu medicul si mi-a recomandat sterilet .nu am avut nici un fel de discomfort si nici un fel de problema ,acum sunt la al 4-lea si asta este mai special ,datorita varstei si uterului fibromatos
    Daca e sa nu-l tolereze organismul ,in primele 2 saptamani iti dai seama pt ca ai dureri,mai ales in timpul contactului sexual
  •  
    • 2804 mesaje
    19 Aug 2011, 16:46
    0 0
    outofhere said:
    Ma bag si eu semi-offtopic - ce probleme aveti cu steriletele? Chiar m-ar interesa dezbaterea asta.

Eu am de aproape 5 ani, unul simplu, n-am avut niciodata probleme de nici un fel, nu-l simt, chiar uit ca-l am, plus ca nu am griji de nici un fel si aici ma refer la grija de a nu uita pilula, sau multe se plang de tot felul..ba ca au luat proportii, ba au diferite efecte secundare si exemplele pot continua.
    o interventie dureaza 5-10 min timp in care simti cel mult un disconfort si 4-5 ani nu te doare capul
    Eu sunt f multumita

aaaa...pt cine nu stie...ca sa folosesti metoda asta de contraceptie trebuie sa ai minim o nastere la activ

•  
    • 4282 mesaje
    19 Aug 2011, 16:49
    0 0
    floare-de-colt said:
    outofhere said:

Eu am de aproape 5 ani, unul simplu, n-am avut niciodata probleme de nici un fel, nu-l simt, chiar uit ca-l am, plus ca nu am griji de nici un fel si aici ma refer la grija de a nu uita pilula, sau multe se plang de tot felul..ba ca au luat proportii, ba au diferite efecte secundare si exemplele pot continua.
    o interventie dureaza 5-10 min timp in care simti cel mult un disconfort si 4-5 ani nu te doare capul
    Eu sunt f multumita

aaaa...pt cine nu stie...ca sa folosesti metoda asta de contraceptie trebuie sa ai minim o nastere la activ

pai cred ca deja trebuie sa-l schimbi nu?

•  
    • 2804 mesaje
    19 Aug 2011, 16:53
    0 0
    Da, m-am cam lasat pe ultima suta de metri...
  •  
    • 1617 mesaje
    19 Aug 2011, 16:55
    1 0
    Floare de colt, eu stiu de la fix 4 medici diferiti (din 3 tari vestic europene si spitale de renume) ca NU e adevarat ca trebuie sa ai o nastere la activ, ca asta e un mit popular.

Stie cineva care este argumentul din spatele ideii ca trebuie sa ai o nastere la activ? Genul asta de chestii m-ar interesa, nu "ca nu-i bine", ci mai mult la modu' medical.

Ma bucur ca au inceput sa vina raspunsuri, sar'na mult.
  •  
    • 2804 mesaje
    19 Aug 2011, 17:01
    0 0
    outofhere said:
    Floare de colt, eu stiu de la fix 4 medici diferiti (din 3 tari vestic europene si spitale de renume) ca NU e adevarat ca trebuie sa ai o nastere la activ, ca asta e un mit popular.

Stie cineva care este argumentul din spatele ideii ca trebuie sa ai o nastere la activ? Genul asta de chestii m-ar interesa, nu "ca nu-i bine", ci mai mult la modu' medical.

Ma bucur ca au inceput sa vina raspunsuri, sar'na mult.

outofhere, nefiind de meserie nu-ti pot da un raspuns competent, cu argumente ci asa am tot auzit
    imi amintesc insa ca am fost intrebata atunci cand mi l-a montat daca am nascut
  •  
    • 1617 mesaje
    19 Aug 2011, 17:03
    0 0
    io am fost intrebata daca am nascut sau daca am facut avort sau daca am partener stabil sau istoric de BTS la orice control normal ginecologic, deci nu poa' sa fie numa' asta. Dar sar'na de raspuns

Mai astept si altele, chiar ma pasioneaza subiectu'.
  •  
    • 2804 mesaje
    19 Aug 2011, 17:08
    0 0
    Uite outofhere, posibil sa ai dreptate cu nasterea, ceva in favoarea a ceea ce ai spus:

http://www.sarcina-nasterea.ro/contraceptie/steriletul.html
  •  
    • 2804 mesaje
    19 Aug 2011, 17:12
    0 0
    si opusul

Care sunt avantajele si dezavantajele utilizarii steriletului ca mjlocde contraceptie?

Profesor doctor Vasile Luca, medic primar obstetrica - ginecologie laCentrul Medical Bio-Medica International, iti raspunde:
    Avantajele utilizarii steriletului
    Steriletul asigura o contraceptie locala fara efecte secundare, acestafiind avantajul cel mai mare - dupa montare, contraceptia este garantatapentru 3-5 ani, nefiind necesare alte masuri contraceptive (calendar,grija administrarii regulate de anticonceptionale etc.). Nu in ultimulrand aplicarea lui este foarte simpla.

Dezavantajele utilizarii steriletului
    Steriletul nu este indicat pentru femeile care nu au avut copii (nulipare)deoarece poate determina o sterilitate secundara care este greu detratat ulterior, poate determina metroragii (hemoragii nesistematizate)care, prelungite, necesita extragerea lui si uneori poate fi un factorfavorizant de inflamatie locala.

Trebuie avut in vedere ca exista mai multe tipuri de steriletcomercializate prin farmacii si montarea acestuia este simpla, darpresupune un control ginecologic premergator pentru a stabili starea sesanatate genitala precum si momentul optim montarii lui.
    Dupa instalarea steriletului, daca nu exista complicatii locale(metroragii, dureri, inflamatie) viata sexuala poate fi reluata inaproximativ doua saptamani.
    Steriletul este indicat femeilor care au nascut cel putin un copil sisunt sanatoase din punct de vedere genital precum si celor carora leeste contraindicata contraceptia hormonala.
    In afara igienei sexuale obisnuite, nu exista alte recomandari specificeunui sterilet. Acesta poate fi pastrat timp variabil intre trei sicinci ani, in functie de tipul de sterilet si de aparitia, sau nu a unorcomplicatii locale.

Unele femei se confrunta si cu altfel de probleme atunci cand folosescsteriletul ca mijloc de contraceptie, dar aceste cazuri sunt foarterare. Exista posibilitatea, ca in cazul oricarei metode de contraceptie,sa apara esecuri in eficienta contraceptiei. Uneori, steriletul poatefi eliminat spontan (insa in cazuri foarte rare).
  •  
    • 9833 mesaje
    19 Aug 2011, 18:31
    0 0
    out de asta te intrebam, de chestia cu nasterea.
    nu m-am interesat de metoda asta, nu stiu cat e folclor si cat nu, dar in mod sigur auzisem din guri destul de avizate ca ar trebui sa ai o nastere la activ.