TV Plasma sau LCD

  •  
    • 121 mesaje
    12 Aug 2011, 18:20
    1 0

    Salut! Am vazut astazi in Carrefour cateva oferte (pana in 2mii lei) la televizoare de tip plasma si LCD si ma intrebam cat sunt de bune: calitatea receptiei programelor si afisarea lor, contur, claritate, culori.

    Stiu ca nu pot avea pretentii grozave la banii astia insa as dori sa cumpar ceva cat de cat rezonabil.

    Va multumesc anticipat pt orice sugestie!

  •  
    • 77 mesaje
    12 Aug 2011, 19:57
    0 1
    lcd
  •  
    • 121 mesaje
    14 Aug 2011, 12:06
    1 0
    Up
  •  
    • 16 mesaje
    16 Aug 2011, 22:14
    1 0

    Buna ,

     

    Eu  NU !  ti-as recomanda nici LCD si nici plasma sunt deja depasite , de aceea au si scazut preturile asa . De viitor sunt LED-urile , au o calitate a imaginii net superioara , dar ai grija la marca , din ceea ce am vazut eu LG-ul are cele mai bune oferte si cu specificatii clare (contrast , timp de raspuns ..)  .

    Urmareste ca produsul cumparat sa fie  "Full screen LED" si nu doar "Edge LED"(traducere doar pe margine LED ).

    Sa ne spui si noua ce ti-ai cumparat , oricum ce conteaza cel mai mult sa-ti placa tie

  •  
    • 500 mesaje
    17 Aug 2011, 00:19
    1 0
    Eu am plasma Samsung,sunt kumikita de sa . O am de 4ani dar cum spunea şi Anca sunt depasite , acum au aparut Led–urile.Oricum la 2 mii lei iti iei plasma frumusica.
  •  
    • 8 mesaje
    17 Aug 2011, 13:58
    0 1

    LCD-urile si LED-urile au acelasi ecran, difera modalitatea de iluminare a ecranului.
    LED-urile au avantajul unui consum mai mic decat LCD-urile, o greutatate redusa si un contrast dinamic mai bun (se obtine un contrast artificial prin stingerea partiala a led-urilor ce lumineaza ecranul, efect care pe mine personal ma deranjeaza, pare ca toata imaginea se intuneca si lumineaza intermitent, obositor pt ochi).

    Plasmele inca sunt bune, doar ca sunt mai scumpe decat LCD-urile si au o durata de viata ceva mai mica.
    Avantaje si dezavantaje are fiecare tehnologie, cu o cautare pe google le gasesti usor.

    LCD-uri
    Avantaje:
    - Pretul
    - Luminozitatea ecranului, mai buna decat la plasme (se vede mai bine intr-o camera cu multa lumina)
    Dezavantaje:
    - Consumul mai mare decat la LED-uri dar comparabil cu cel al plasmelor
    - Nivelul de negru, mai scazut decat la plasme (nu se atinge negrul perfect, acesta va fi intotdeauna un fel de gri, cristalele lichide ale ecranului nefiind perfect opace)


    Acest mesaj a fost editat de către marianx: 17 Aug 2011, 13:58
  •  
    • 8 mesaje
    17 Aug 2011, 14:25
    1 0
    LED-uri
    Avantaje:
    - consum mic (acesta fiind de fapt marele lor avantaj, mai ales pt uz casnic)
    - greutate redusa (nu mai au lampi cu descarcare in gaz pt iluminarea ecranului ca la LCD-uri, sistemul de alimentare al acelor lampi fiind mai greu si consuma mai mult)
    - contrast mai bun decat al LCD-urilor (obtinut artificial, cum am scris mai sus, prin stingerea unor led-uri)
    - doar daca sun "full screen LED" au o luminozitate mai mare decat LCD-urile (acestea fiind mai scumpe); in mod normal sunt "Edge LED"

    Dezavantaje:
    - pretul mare, fiind tehnologie relativ noua; acesta o sa scada in timp, inca nu reflecta costul real al aparatului care ar trebui sa fie mai mic decat LCD-ul.
    - la fel ca LCD-urile, nivelul de negru mai mic decat plasmele; e imbunatatit putin fata de LCD-uri prin stingerea partiala a led-urior din spatele ecranului la imagini ce contin mult negru.
  •  
    • 8 mesaje
    17 Aug 2011, 14:36
    0 1
    Plasme
    Avantaje:
    - o imagine de o calitate superioara tehnologiilor de mai sus, mai ales in cazul vizionarii filmelor, acestea ating un negru perfect si culori mai vii (nu e iluminat ecranul din spate, se aprinde sau stinge gazul din ecran (numit plasma));

    Dezavantaje:
    - nu se vad bine intr-o camera cu multa lumina (nu au o luminozitate la fel de buna la celelalte tehnologii)
    - durata de viata mai mica (se pierde gazul din ecran in timp); asta in termeni de 10 ani pt o plasma comparativ cu 15-20 pt celelalte.
    - consum si greutate mai mare decat LCD si LED.

    Acestea sunt in mare diferentele dintre ele, oricare tehnologie este buna in momentul de fata.
    Personal as opta pt LCD, e o tehnologie matura deja si e la un pret corect. In plus, LCD-urile au multe "extraoptiuni" incluse pt a le face atractive pt clienti, ca full HD, PIP, USB ...or mai fi si altele; aceste mici extraoptiuni, incluse in celelalte tehnologii, cresc foarte mult pretul aparatului.
  •  
    • 121 mesaje
    17 Aug 2011, 21:42
    0 1
    Fetelor, Marian, va multumesc mult pt pareri, fac mai mult decat parerea mea proprie, mai ales ca in zona asta de tehnologie nu ma descurc deloc. Cel tarziu saptamana viitoare ma decid in legatura cu voi cumpara (televizorul va fi pt parintii mei), revin sa va spun si voua.
  •  
    • 738 mesaje
    18 Aug 2011, 01:18
    0 1
    ledu e la putere
  •  
    • 2769 mesaje
    18 Aug 2011, 22:35
    0 1
    Plasmele au marele dezavantaj consumul de curent. In 2 ore iti consuma cel putin 1, 4 kw.
    Deci consumul este problema primordiala la plasme si nu calitatea imaginii care este deoseb\ita.
  •  
    • 2769 mesaje
    18 Aug 2011, 22:38
    0 1
    Totusi cele mai performante televizoare in acest moment sunt cele care sunt dotate cu o tehnologie full led, acestea daca sunt si full HD ( 1080) sunt ideale pentru consumatorul casnic.
  •  
    • 2769 mesaje
    18 Aug 2011, 22:43
    0 1
    Eu sfatuiesc pe orice consumator interesat sa achizitioneze un televizor de calitate superioara sa opteze pentru un televizor full led 3 d.
    Aceasta este tehnologia cea mai avansata in acest moment. Un astfel de televizor consuma doar 35-40 de wat/h.
  •  
    • 16 mesaje
    18 Aug 2011, 23:07
    1 1

    TV-ul meu de vis ...

    LG 72LZ870S

    Dimensiune ecran (inchi)->72 Conversie 2D - 3D->Da Tip BLU (Lumină fundal)->Full LED Raport contrast dinamic->10,000,000:1 Timp de răspuns (MPRT)->1.6ms 3D-> inclus Sistem Surround ->Infinite 3D Surround Economie inteligentă de energie Plus->DA DivX->(HD) LAN-> Da Ochelari 3D inclusi->Da

    mie imi place ffff mult

  •  
    • 121 mesaje
    19 Aug 2011, 00:38
    0 1
    Anca, da, detaliile suna bine, insa si pretul sare cam departe
  •  
    RF
    • 3 mesaje
    22 Ian 2014, 13:52
    0 1
    Ferestete sa iei de la Sony din seria W6. Am eu un "smart" cu panou Edge Led (KDL50W656A) si dupa o luna de utilizare pot spune: e o rama frumoasa pe care scrie Sony si atat: are o scade de contrast de 10% la fiecare crestere a unghiului de vizionare cu 10%. Functia de oglindire si aplicatia Side view nu sunt accesibile decat cu Xperia Z, iar smart e doar cu numele. Brawswrul web raspunde cu "memorie insuficienta...." la peste 90% din accesari. Acest Sony e un esec. Cautati altceva.
  •  
    • 7 mesaje
    22 Aug 2018, 18:03
    0 0
    LCD