Dreptul de vizita a copilului

•  
    • 2414 mesaje
    2 Aug 2011, 13:12
    0 0
    carmen008 said:
    andrada86 said:
    Carmen, daca unul din parinti nu este langa copil, nu inseamna ca l-a abandonat.

Iar copilul acela nu se poate taia pe jumatate, ca sa ia fiecare parinte o bucata.
    Eu sunt convinsa ca si tatal baiatului tau isi iubeste copilul!

sunt ferm convinsa ca isi iubeste copilul....asa cum si fosta mea soacra il iubeste spunandu-i fiului ceva de genul ''' mama tu sa stai cuminte acasa sa nu ii cauti ca o sa vezi ca , copilul o sa ii fie dor de tine si te va cauta"

da draga o sa il caute ..sa il intrebe ..dar pe unde ai fost tata cand eu cresteam?

vrei sa ii explic cu tact lui fii-miu ca taica-su sta acasa din 2009 fara servici si acum sta pe internet la agatat pe bascalie sau netlog?Ia invata-ma cum sa ii explic ca atunci cand eu ma chinui la servici 8 ore sa ii asigur masa,taica-su se asigura 24 sa futa si el ceva?

Cam cat tact si cat calm sa am in mine?ma ajuti?

Repet intrebarea: de ce sa le facem in continuare servicii de curatare de imagine unor persoane care ele insele nu dau doi bani pe asta?

Mi se pare ca e bine copilul sa stie cum sta treaba. Fara vreo emotie (care ar aduce dupa ea diverse epitete si alte figuri de stil), dar adevarat. Pentru ca daca eu mint sau cosmetizez, bietul copil inseamna ca nici pe cuvantul meu nu se poate baza.

•  
    • 692 mesaje
    2 Aug 2011, 13:13
    0 0
    carmen008 said:
    andrada86 said:
    Carmen, daca unul din parinti nu este langa copil, nu inseamna ca l-a abandonat.

Iar copilul acela nu se poate taia pe jumatate, ca sa ia fiecare parinte o bucata.
    Eu sunt convinsa ca si tatal baiatului tau isi iubeste copilul!

sunt ferm convinsa ca isi iubeste copilul....asa cum si fosta mea soacra il iubeste spunandu-i fiului ceva de genul ''' mama tu sa stai cuminte acasa sa nu ii cauti ca o sa vezi ca , copilul o sa ii fie dor de tine si te va cauta"

da draga o sa il caute ..sa il intrebe ..dar pe unde ai fost tata cand eu cresteam?

vrei sa ii explic cu tact lui fii-miu ca taica-su sta acasa din 2009 fara servici si acum sta pe internet la agatat pe bascalie sau netlog?Ia invata-ma cum sa ii explic ca atunci cand eu ma chinui la servici 8 ore sa ii asigur masa,taica-su se asigura 24 sa futa si el ceva?

Cam cat tact si cat calm sa am in mine?ma ajuti?

Carmen, situatia e super naspa, insa felul in care te-ai exprimat a fost super tare!

•  
    • 7785 mesaje
    2 Aug 2011, 13:13
    0 1
    dk faci asta esti josnica mah, zice magadutz
  •  
    • 11561 mesaje
    2 Aug 2011, 13:15
    0 2
    da vroiam sa explic ce inseamna abandon ..cand tatal e departe
    pai asta e abandon..cand noi vrem sa motivam absenta tatalui din cresterea copilului
    de ce sa il motivez sa ii creez copilului o imagine de om bun cand el are alte preocupari si i se rupe de copil? sa nu ii zic abandon sau cum sa ii zic? i se rupe?
  •  
    • 1602 mesaje
    2 Aug 2011, 13:16
    2 1
    Andrada tu ai un fix ca astia-si iubeste copilul, desi nu-l viziteaza decat la X luni (desi ar putea saptamanal) si nu-i plateste pensia alimentara. Iubitul e foarte usor, responsabilitatea de parinte insa e o mare provocare. Si unui copil ii trebuie ambele in aceeasi masura. Iubire debitata aiurea fara urma de responsabilitate egal cu zero in dezvoltarea fizica si emotionala a unui copil.
  •  
    • 692 mesaje
    2 Aug 2011, 13:18
    1 0
    trili said:

Nu ma referam la Carmen, Trili.

E normal ca in anumite situatii sa iti vina sa te sui pe pereti.

Insa cunosc cazuri in care mamele parasite sau divortate urlau la copii, impuindu-le capul cu faze de genul “taica-tu e un imbecil, un idiot care nu ma ajuta cu nimic si care te-a parasit”.

Psihologic, efectul unui astfel de comportament nu e tocmai pozitiv, copilul ala creste cu ura in suflet.

•  
    • 2414 mesaje
    2 Aug 2011, 13:20
    1 0

Al meu fost se mandreste cu copilul pe fb, ca doar la cat se ocupa... Face parte din imaginea lui de superb faptul ca are un copil destept, frumos si cu diverse reusite, stii...Dar asta o tin pentru mine, caci am vazut ca deja copilul intelege chestii...

Acest mesaj a fost editat de către crush_: 2 Aug 2011, 13:24
  •  
    • 11561 mesaje
    2 Aug 2011, 13:32
    0 0
    trili said:

sunt situatii si situatii

al meu e nashpa din toate punctele de vedere..deh dragostea mi-a orbit si putinii neuroni

sunt si situatii cand mamele duc la extrem aceste faze,nu raman la statutul de prieteni

am si eu o cunostinta in divort cu 2 copii acasa , pe langa faptul ca ii zice sa vina la 9 seara in vizita si la 9.15 adoarme copii ,il suna de cate ori poate pe zi...adu mancare..adu pampersi

intr-un fel o inteleg ca deh are 2 copii ..insa cand vine il face cu ou si otet in fata copiilor..parca nici asa nu e bine (ma gandesc oare ce zice de el in lipsa )

•  
    • 8404 mesaje
    2 Aug 2011, 13:37
    0 0
    Mai, eu nu ma refer la nimeni, in mod special.
    Nici la Carmen, nici la alt user.

Tot ce am spus a fost la modul general.

Daca as fi fost divortata, indiferent de motive, as fi incercat sa nu-l blamez pe tata, in fata copilului.
    Asta asa...ca si conceptie/atitudine generala. Fara particularizari.
  •  
    • 4242 mesaje
    2 Aug 2011, 13:55
    1 1
    andrada86 said:

Daca as fi fost divortata, indiferent de motive, as fi incercat sa nu-l blamez pe tata, in fata copilului.

N-ai de unde sa stii ce ai face pana nu ti se intampla... divortul nu e o chestie asa care ti se intampla in fiecare zi si care te lasa singura cu unu/doi/trei copii

•  
    • 2414 mesaje
    2 Aug 2011, 14:00
    0 0
    Mara77 said:
    andrada86 said:

N-ai de unde sa stii ce ai face pana nu ti se intampla... divortul nu e o chestie asa care ti se intampla in fiecare zi si care te lasa singura cu unu/doi/trei copii

Si asta e adevarat. Divortul nu se intampla pentru ca cei doi se inteleg .... ci din contra. Dar sa-ti doresti sa te porti asa cum trebuie fata de copil e un scop nobil, care merita urmarit.

•  
    • 8404 mesaje
    2 Aug 2011, 14:03
    0 0
    Da, reformulez: mi-as fi propus sa nu il blamez pe tata, in fata copilului si as fi facut tot ce-mi statea in putinta sa nu ma abat de la acest tel.
    Pentru binele copilului.
  •  
    • 1602 mesaje
    2 Aug 2011, 14:32
    0 0
    andrada86 said:

Dar de ce vorbiti generalitati cand aici discutam despre un caz concret? Si daca vine cineva cu vreun contraargument greu de contracarat gata, vorbim la modul general?

Nu stiu cate dintre voi ar ramane atat de nobile avand un fost sot ca al initiatoarei si un copil caruia i se frange inima la fiecare dovada de abandon. E tare usor sa fim nobile pe forum.

•  
    • 8404 mesaje
    2 Aug 2011, 14:35
    0 0
    Initiatoarea nici n-a mai aparut pe topic.
    Nu stiu nimic de cazul ei (concret).
    Deci, am considerat totul "la general".
  •  
    • 7186 mesaje
    2 Aug 2011, 14:51
    0 0
    AlleMcBeal said:

Am observat, ca dupa un divort si stabilirea custodiei, cel care nu are custodia, are numai drepturi. In urma hotararii de vizita, cel care are custodia, de obicei mama, este obligata sa-i creeze celuilalt parinte toate conditiile pentru indeplinirea programului de vizite. Pana aici nimic rau, doar ca cel care are drept de vizita nu are nicio obligatie. Nici macar aceea de a respecta programul de vizita. 

Doresc sa incerc sa fac o initiativa de a schimba aceasta parte din legislatie si am nevoie si de sprijilul vostru: http://parintedivortat.blogspot.com/2011/08/drepturile-si-obligatiile-parintilor-in.html

Programul de vizita stabilit de Instanta de judecata trebuie respectat de ambii parinti.

In cazul in care unul dintre acestia nu respecta programul de vizita stabilit, se pune probelma care sunt consecintele acestei nerespectari. Este important de retinut faptul ca programul de vizita reprezinta atat un drept al parintelui caruia nu i-au fost incredintati copiii, precum si un drept al acestora din urma. De asemenea, nerespectarea programului de vizita stabilit echivaleaza cu nerespecatrea unei hotarari judecatoresti.

Atunci cand parintele caruia i-au fost incredintati copiii nu respecta programul de vizita stabilit in favoarea celuilalt parinte, consecintele pot fi dintre cele mai grave, in functie de natura nerespectarii, de motivele nerespectarii si a duratei in timp a acesteia. De exemplu, nerespectarea programului de vizita il poate avea drept rezultat initierea cu succes, de catre celalalt parinte, a unei noi actiuni in instanta prin care sa se solicite ori executarea obligatiei legata de programul de vizita ori reincredintarea minorului. In timp si in anumite conditii, nerespectarea programului de vizita poate avea drept rezultat chiar decaderea din drepturile parentale si/sau atragerea raspunderii penale.

In ceea ce priveste nerespectarea programului de vizita pentru care este culpabil parintele caruia nu i-au fost incredintati minorii, parintele carui i-au fost incredintati copiii poate solicita in instanta reducerea sau modificarea programului de vizita ori schimbarea conditiilor acestuia.

Surse: C. fam., C. pen., Legea 272/2004

•  
    • 11561 mesaje
    2 Aug 2011, 14:58
    0 0
    _Eva said:
    AlleMcBeal said:

Am observat, ca dupa un divort si stabilirea custodiei, cel care nu are custodia, are numai drepturi. In urma hotararii de vizita, cel care are custodia, de obicei mama, este obligata sa-i creeze celuilalt parinte toate conditiile pentru indeplinirea programului de vizite. Pana aici nimic rau, doar ca cel care are drept de vizita nu are nicio obligatie. Nici macar aceea de a respecta programul de vizita. 

Doresc sa incerc sa fac o initiativa de a schimba aceasta parte din legislatie si am nevoie si de sprijilul vostru: http://parintedivortat.blogspot.com/2011/08/drepturile-si-obligatiile-parintilor-in.html

Programul de vizita stabilit de Instanta de judecata trebuie respectat de ambii parinti.

In cazul in care unul dintre acestia nu respecta programul de vizita stabilit, se pune probelma care sunt consecintele acestei nerespectari. Este important de retinut faptul ca programul de vizita reprezinta atat un drept al parintelui caruia nu i-au fost incredintati copiii, precum si un drept al acestora din urma. De asemenea, nerespectarea programului de vizita stabilit echivaleaza cu nerespecatrea unei hotarari judecatoresti.

Atunci cand parintele caruia i-au fost incredintati copiii nu respecta programul de vizita stabilit in favoarea celuilalt parinte, consecintele pot fi dintre cele mai grave, in functie de natura nerespectarii, de motivele nerespectarii si a duratei in timp a acesteia. De exemplu, nerespectarea programului de vizita il poate avea drept rezultat initierea cu succes, de catre celalalt parinte, a unei noi actiuni in instanta prin care sa se solicite ori executarea obligatiei legata de programul de vizita ori reincredintarea minorului. In timp si in anumite conditii, nerespectarea programului de vizita poate avea drept rezultat chiar decaderea din drepturile parentale si/sau atragerea raspunderii penale.

In ceea ce priveste nerespectarea programului de vizita pentru care este culpabil parintele caruia nu i-au fost incredintati minorii, parintele carui i-au fost incredintati copiii poate solicita in instanta reducerea sau modificarea programului de vizita ori schimbarea conditiilor acestuia.

Surse: C. fam., C. pen., Legea 272/2004

inseamna tribunal, Drepturile copilului,ancheta de la Asistenta sociala,anchetarea si audierea copilor, a martorilor cine isi omoara timp si bani cu asa ceva?

•  
    • 7186 mesaje
    2 Aug 2011, 14:59
    0 0

N-ai ce face, Carmen.E o cale de rezolvare.

Partea nasoala eu o vad in vizitarea copilului la domiciliul parintelui caruia i-a fost incredintat atunci cand fostii soti se au ca soarecele si pisica.

Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 2 Aug 2011, 15:02
  •  
    • 1899 mesaje
    2 Aug 2011, 15:13
    0 0
    carmen008 said:

rezultatul?din decembrie nu a platit un leu pensie

stii ca poti sa-l obligi legal sa plateasca pensie, nu? vorbeste cu avocata ta, fostul poate sa faca si inchisoare pentru asta.

•  
    • 8404 mesaje
    2 Aug 2011, 15:19
    0 0
    Dora, eu cred ca are de bani nevoie Carmen, nu sa-l stie pe fostul la zdup!

Apoi, daca el nu are nicio sursa de venit, poate veni cu o adeverinta ca nu munceste (eventual nici somaj nu are)...de unde sa-i ia (si cine) banii pt pensie alimentara?!

Nu stiu...zic si eu...adica intreb: cum?
  •  
    • 11561 mesaje
    2 Aug 2011, 18:15
    1 0
    eu de bani lui nu am nevoie,mi-am asigurat apele pentru mine
    ma gandesc asa pentru principiul si moralitatea lui fata de copil
    de o luna si ceva lucreaza...a luat salar de cel putin 2 ori dupa calculele mele...un tel nu a dat sa zica..mey fumeie hai ca am bani sa ii iau ceva copilului....
    in alta ordine de idei..de unde sa plateasca cand nu are servici? l-am pus eu sa stea acasa din 2009?dar el din ce se intretine cand el in vad mereu cu haine noi de cand a plecat de acasa? hai ca la mine statea pe banii mei..dar acum cand sta la mama-sa iar burta e mai mare si hainele noi...nu imi pun intrebari oare de unde?
    si ce ma coafeaza sa il stiu in inchisoare?sa ma judece mai tarziu copilul ca are tata cu cazier?
    venind incoace ma gandeam ca as face un club al femeilor care intretin copii unor lipitoari din astea care se trec pe internet ,singuri , fara obligatii si fara noroc in dragoste...
    as face eu un site cu poze si detalii cam cati copii au ei acasa si cam cata pensie au in datorie...
    probabil judec aspru...dar viata m-a invatat sa mai si judec in favoarea mea mersi ca ma cititi