Dreptul de vizita a copilului

  •  
    • 728 mesaje
    1 Aug 2011, 15:54
    0 0

    Am observat, ca dupa un divort si stabilirea custodiei, cel care nu are custodia, are numai drepturi. In urma hotararii de vizita, cel care are custodia, de obicei mama, este obligata sa-i creeze celuilalt parinte toate conditiile pentru indeplinirea programului de vizite. Pana aici nimic rau, doar ca cel care are drept de vizita nu are nicio obligatie. Nici macar aceea de a respecta programul de vizita. 

     

    Doresc sa incerc sa fac o initiativa de a schimba aceasta parte din legislatie si am nevoie si de sprijilul vostru: http://parintedivortat.blogspot.com/2011/08/drepturile-si-obligatiile-parintilor-in.html

  •  
    • 10876 mesaje
    1 Aug 2011, 22:16
    2 0
    eu ma gandesc la altceva.
    De ce parintele divortat sa aiba numai doua ore pe saptamana drept de vizitasi o data la doua weekenduri sa-l ia la el acasa?
    Adica daca ai custodia, ai drept de viata si de moarte asupra copilului si tre sa impui niste reguli?
    Ok, legea asa spune, dar nu e stupid sa divortezi si sa nu-ti mai vezi copiii?
    Io sa divortez si sa nu-mi vad copiii zilnic, cred ca as face crima.
    O gramada de femei stupide care avand custodia copilului se razbuna spunand ore stupide de vizita , numai ca sa se razbune pe ex consort.
    Sunt convinsa ca unele au dreptate ca ex era un cretin, dar nici cu multe nu mi-e jena ce conditii pun
  •  
    • 7967 mesaje
    2 Aug 2011, 08:29
    0 0
    Adevarat Kido, cei mai multi uita...Dreptul de vizita nu se acorda numai o data la doua saptamani, ci poate fi saptamanal. Depinde de cum se inteleg fostii soti...
  •  
    • 12625 mesaje
    2 Aug 2011, 08:37
    1 0

    eu va spun din propria experienta
    cand a plecat al meu fost sot de acasa..a zis ceva de genul asta ...imi bag p..in gura ta de proasta si sa treci copilul pe numele tau ca mie nu imi trebuie....
    la divort am stabilit sa vada copilul din 2 in 2 saptamani..era ceva verbal fara sa punem pe hartie
    in acte mi-a cerut drept de vizita..mai mult...adik 1 wechend pe luna,la pasti,la Craciun si vacanta de vara
    totodata e obligat si la plata unei pensii...a fost de acord cu toate...inca si-a strigat in gura mare la tribunal ca asta sunt dorintele lui

    rezultatul?din decembrie nu a platit un leu pensie
    si-a vazut copilul de 4 ori anul asta,o data in ianuarie,o data in martie,o data la serbarea de sfarsit de an (deci iunie) si mai acum 2 saptamani
    ce i-a adus?unui copil de 7 ani..cate o punga de pufuleti la intalnire

    asa ca daca exista cazuri de "imi iubesc copilul"numai din gura...eu traiesc cazul asta
    ce sa mai zic?sa ii pregatesc locul cand vine in vizita?da doua shuturi in kur oare nu ii ajung?


    Acest mesaj a fost editat de către carmen008: 2 Aug 2011, 08:50
  •  
    • 4007 mesaje
    2 Aug 2011, 08:47
    0 0
    Carmen, asa e, multi barbati, dupa ce divorteaza, nu mai sunt interesati de copiii din casatoria anterioara. Asa ca, fostul tau, din pacate, nu este o exceptie de la regula.
    Sper numai sa nu sufere copilul din cauza egoismului tatalui sau.
  •  
    • 12625 mesaje
    2 Aug 2011, 08:59
    0 0
    tocmai asta e...codul familie scrie clar " pentru si in interesul superior la copilului"
    nu exista o lege prin care sa responsabilizeze barbatul
    daca pleaca el de acasa e ok..daca pleaca femeia e abandon de familie
    daca el pleaca nu plateste nimic..daca ea pleaca deodata nu mai e mama sau daca ramane e obligata sa creasca si sa alimenteze copilul sau copii
    eu as opta pentru abandon si din partea tatalui , nu ii da pensie , nu isi exercita dreptul de vizita as opta pentru decaderea din drepturi..si asa nu ii trebuie...
  •  
    • 10876 mesaje
    2 Aug 2011, 09:52
    0 0
    Ai dat carmen peste un tampit, tu ca si multe altele.Dar nu stiu cum se face ca si eu cunosc tampite care probbail din razbunare, pun niste conditii de te doare capul.
    Sunt si multe femei cretine, zau, si nu le inteleg
  •  
    • 8901 mesaje
    2 Aug 2011, 09:56
    0 0

    Deci: este dreptul parintelui de a-si vizita copilul, nu obligatia lui.

     

    Daca acel parinte (de obicei, tatal) nu vine sa-si ia copilul la plimbare/we/vacanta/etc., nu-l poate constrange nimeni. Si nici n-o sa plateasca amenda pt asta....

  •  
    • 7967 mesaje
    2 Aug 2011, 10:09
    0 0
    Stim si noi Andrada...Dar stii ce este trist? Cand copilul sta toata ziua cu bagajul facut, ca il sunase tati..ca vine sa-l ia...Si asteapta toata ziua, pe urma il sun pe "tati" care nu-i raspunde....si citesti in ochii copilului o dezamagire si o suferinta imensa...
  •  
    • 692 mesaje
    2 Aug 2011, 10:15
    0 0
    Un imbecil fostul tau sot, Carmen.
  •  
    • 2607 mesaje
    2 Aug 2011, 12:48
    0 0
    salmarose said:
    Stim si noi Andrada...Dar stii ce este trist? Cand copilul sta toata ziua cu bagajul facut, ca il sunase tati..ca vine sa-l ia...Si asteapta toata ziua, pe urma il sun pe "tati" care nu-i raspunde....si citesti in ochii copilului o dezamagire si o suferinta imensa...

     

     

    Am trecut si eu prin revolta asta. Si dupa multa suferinta (a copilului si a mea) am inteles ca are si o parte buna: desi vrem sa-i protejam pe copii de dezamagiri, e mai bine pentru ei ca inteleg ce fel de om e tatal lor si invata sa nu se mai bazeze pe el. Si asta le prinde bine in viata! Stim noi asta din proprie experienta

  •  
    • 7967 mesaje
    2 Aug 2011, 12:54
    0 0
    Adevarat Crash..Dar poate marca si in alt mod, mult mai tragic. Eu cred ca poate creea impresia de abandon...
  •  
    • 2607 mesaje
    2 Aug 2011, 12:56
    0 0
    salmarose said:
    Adevarat Crash..Dar poate marca si in alt mod, mult mai tragic. Eu cred ca poate creea impresia de abandon...

     

    Pai... nu e doar o impresie. E adevarul!!!

  •  
    • 8901 mesaje
    2 Aug 2011, 12:58
    0 0
    salmarose said:
    Adevarat Crash..Dar poate marca si in alt mod, mult mai tragic. Eu cred ca poate creea impresia de abandon...

     

      Nicidecum, daca mama ii explica, cu rabdare, copilului, ca taticul are un job solicitant si este supra-aglomerat, de aceea ii este mai dificil sa se intalneasca amandoi.

     

      Doar ca, la noi, la romani, nu prea se practica asta...Ai divortat? Gata...sotul ii devine sotiei cel mai aprig dusman!

  •  
    • 12625 mesaje
    2 Aug 2011, 13:00
    0 0
    barbatii astia nu realizeaza ca in fuga lor dupa nou..sau pentru o viata noua dau cu shutul peste niste suflete de copii
    eu am norocul ca fii-miu este super ocupat,are copii in preajma are un bunic si pe frate-miu in casa ,deci parte barbateasca si care sa ii mai dea sfaturi din cand in cand are.
    Uneori ma intreaba de ce nu mai e taica-su prin preajma , si face asocierea ca familie e formata din tata si mama
    eu nu ii pot explica acum ,de ce taica-su a ales sa plece pentru ca e prea emotionant pentru el
    insa va veni si timpul cand va vedea adevarul , cand va vedea cine e langa el si cine nu e...
    pentru mine cum zice salma tot abandon e din toate punctele de vedere..emotional, financiar....
  •  
    • 9873 mesaje
    2 Aug 2011, 13:02
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Aug 2011, 13:02
  •  
    • 8901 mesaje
    2 Aug 2011, 13:03
    0 0
    Carmen, daca unul din parinti nu este langa copil, nu inseamna ca l-a abandonat.

    Iar copilul acela nu se poate taia pe jumatate, ca sa ia fiecare parinte o bucata.
    Eu sunt convinsa ca si tatal baiatului tau isi iubeste copilul!
  •  
    • 2607 mesaje
    2 Aug 2011, 13:04
    0 0
    andrada86 said:
    salmarose said:
    Adevarat Crash..Dar poate marca si in alt mod, mult mai tragic. Eu cred ca poate creea impresia de abandon...

     

      Nicidecum, daca mama ii explica, cu rabdare, copilului, ca taticul are un job solicitant si este supra-aglomerat, de aceea ii este mai dificil sa se intalneasca amandoi.

     

      Doar ca, la noi, la romani, nu prea se practica asta...Ai divortat? Gata...sotul ii devine sotiei cel mai aprig dusman!

     

    Asa am facut o vreme... l-am acoperit. N-a fost bine nici pentru mine, nici pentru copil. O singura persoana a beneficiat de mentinerea unei imagini curate si... ghici ce: acea persoana nu ma interesa sa-i mai fac eu vreun bine.

    Am renuntat sa mai fac asta, acum copilul nu mai "musca" orice si cine greseste, cand greseste... nu mai scapa nepedepsit. Iar cei care nu au gresit la faza asta, se simt, in sfarsit, bine

    Cand doreste sa petreaca timp cu copilul si se tine de treaba, n-are nimeni nimic cu el. Doresc sa fie in continuare in viata copilului. Doar nu-s nebuna...

  •  
    • 692 mesaje
    2 Aug 2011, 13:05
    0 0
    trili said:
    andrada86 said:
    salmarose said:
    Adevarat Crash..Dar poate marca si in alt mod, mult mai tragic. Eu cred ca poate creea impresia de abandon...

     

      Nicidecum, daca mama ii explica, cu rabdare, copilului, ca taticul are un job solicitant si este supra-aglomerat, de aceea ii este mai dificil sa se intalneasca amandoi.

     

      Doar ca, la noi, la romani, nu prea se practica asta...Ai divortat? Gata...sotul ii devine sotiei cel mai aprig dusman!

     

     

    deci, sa mintim copilul nu?? si tot mama tre sa o faca, fuck it ,  da e bine ca stim sa zicem : " la noi, la romani"

     

    ce mentalitati aveti unele .....

    Nu trebuie sa mintim copilul. Dar nici sa ii insuflam ura fata de celalalt parinte, oricat de greu ar fi. Indiferent ce este, este tatal/ mama lui. iar daca pe parinte il doare fix la basca, copilul o sa aleaga mai tarziu daca vrea sa fie in legatura cu el sau nu. Insa e josnic sa incarcam copilul cu frustrarile nostre.

  •  
    • 12625 mesaje
    2 Aug 2011, 13:08
    0 0
    andrada86 said:
    Carmen, daca unul din parinti nu este langa copil, nu inseamna ca l-a abandonat.

    Iar copilul acela nu se poate taia pe jumatate, ca sa ia fiecare parinte o bucata.
    Eu sunt convinsa ca si tatal baiatului tau isi iubeste copilul!

     

    sunt ferm convinsa ca isi iubeste copilul....asa cum si fosta mea soacra il iubeste spunandu-i fiului ceva de genul ''' mama tu sa stai cuminte acasa sa nu ii cauti ca o sa vezi ca , copilul o sa ii fie dor de tine si te va cauta"

    da draga o sa il caute ..sa il intrebe ..dar pe unde ai fost tata cand eu cresteam?

    vrei sa ii explic cu tact lui fii-miu ca taica-su sta acasa din 2009 fara servici si acum sta pe internet la agatat pe bascalie sau netlog?Ia invata-ma cum sa ii explic ca atunci cand eu ma chinui la servici 8 ore sa ii asigur masa,taica-su se asigura 24 sa futa si el ceva?

    Cam cat tact si cat calm sa am in mine?ma ajuti?