Relatie cu un barbat musulman casatorit

  •  
    • 4 mesaje
    15 Iul 2011, 19:19
    2 2

    Salut,

    Am hotarat sa imi postez povestea pe acest forum in ideea ca cineva a avut o experienta asemenatoare sau a mai auzit astfel de povesti si stie care a fost finalul acestora. Am o relatie de aproape 6 ani cu un barbat musulman.  S-a nascut in Pakistan, dar la varsta de 12 ani s-a mutat cu o parte din familie in USA si a trait acolo pana acum 7 ani cand s-a mutat in Olanda sa aiba grija de afacerile familiei. Ne-am cunoscut pe internet acum 6 ani si dupa cateva luni a venit in tara sa ne cunoastem. A fost dragoste la prima vedere si de atunci suntem iubiti. Ne vedeam la 1-2 luni cate o saptamana insa vorbeam zilnic la telefon. Dupa ce am terminat studiile in tara am decis sa merg la master in Olanda sa fim mai aproape. Ne-am mutat impreuna si totul a fost minunat pana cand am aflat total intamplator ca este casatorit de 11 ani si are 3 copii. Am aflat acest lucru dupa 3 ani de relatie. Stiu ca multi se intreaba cum e posibil sa nu-mi fi dat seama de acest lucru insa desi sunt un om cu capul pe umeri, nu am putut afla deoarece ne vedeam destul de rar si petreceam putin timp impreuna. Nu se purta dubios, nu parea sa aiba nimic de ascuns. Se spune ca abia atunci cand locuiesti cu cineva aflii cine este cu adevarat. Am fost complet distrusa cand am aflat de situatia lui si ma incercau sentimente dintre cele mai ciudate. Simteam ca femeia aceea e in plus si ca de fapt eu sunt cea inselata...apoi a inceput sa imi fie mila de ea si de copiii care inca locuiau cu restul familiei in Pakistan. El mi-a explicat ca a fost casatorie aranjata de familia lui pe cand el avea 19 ani si ca nu a putut sa se opuna. Dar faptul ca avea 3 copii cu ea mi se parea tare nelalocul lui...sa nu mai spun ca ultimul copil s-a nascut dupa 2 ani de relatie cu mine. Cand am aflat toate astea m-am simtit terminata, am plans foarte mult si zile in sir nu am mancat nimic. Orice ar fi zis nu schimba situatia cu nimic. Mi-as fi dorit sa imi fi spus de la inceput cum stau lucrurile si sa-mi fi dat sansa sa aleg daca vreau sau nu o relatie cu un om casatorit.  Motivatia lui pentru minciuna crunta a fost ca i-a fost frica sa nu ma piarda. Bineinteles! Mi-am luat lucrurile si am plecat. A urmat apoi o perioada de cateva luni in care am fost separati pentru ca eu eram plecata la schimb de experienta intr-o alta tara. In ciuda a tot ce s-a intamplat am ramas impreuna pentru ca ne iubeam foarte mult. Cu toate acestea i-am spus de nenumarate ori caci dupa ce termin scoala in Olanda imi voi cauta de lucru in alta parte si drumurile noastre se vor separa pentru ca nu pot tolera faptul ca e casatorit. Poate e firesc sa mentioneaz faptul ca in afara de aceasta minciuna crunta lucrurile mergeau foarte bine intre noi. Desi e musulman nu mi-a interzis niciodata sa merg undeva sau sa imbrac ceea ce imi place, m-a sustinut in toate proiectele si ideile mele, imi vorbeste foarte frumos si ma suna zilnic desi calatoreste foarte mult. Nu obisnuim sa ne certam din nimicuri si am foarte multa libertate. Calatoresc oriunde vreau, merg la petreceri cu prietenii si fac lucrurile cum ma taie capul. El e acolo mereu cu un sfat daca il cer, dar niciodata nu mi-a impus nimic. O parte din familia lui ma cunoaste (ma refer aici la frati, surori si mama lui. Cu fratii lui m-am intalnit personal, iar cu mama si surorile lui am vorbit pe internet. Din cate am inteles parintii lui si-au dat seama ca au facut o mare greseala sa il insoare cu verisoara lui primara (da, se poate la musulmani!) cu care au vazut si ei ca e nefericit. Cam toti prietenii lui ma stiu pentru ca i-am intalnit personal sau am vorbit cu ei la telefon. Familia mea il cunoaste pentru ca l-am adus la inceputul relatiei (cand inca nu stiam ca e casatorit) sa petreaca sarbatorile de iarna cu noi. Desi la inceput l-a indragit, mama mea acum nu vrea sa mai auda de el. Se apropie momentul finalizarii studiilor mele si cred ca e momentul sa iau o decizie. Imi e cumplit de greu sa mi-l smulg din suflet, dar imi e foarte greu si sa traiesc cu un om care m-a mintit atat de rau si caruia va trebui sa ii accept sotia si copiii pentru toata viata. Sa nu mai pun la socoteala ce-o simti femeia aia cand va afla. Bineinteles, am fost informata de el ca nu se iubesc, dar se respecta pentru ca au in comun cei 3 copii. Asta e versiunea lui, ce-o simti sotia lui numai ea stie...Asadar, va rog sa imi dati un sfat sau daca stiti cazuri asemanatoare care au sfarsit intr-un fel sau altul, va rog sa imi spuneti. Multumesc!

  •  
    • 7743 mesaje
    15 Iul 2011, 20:29
    4 0

    cred ca ar trebui sa-ti vezi de viata ta, nu s-a terminat lumea la el.
    in cel mai fericit caz,daca te-ar iubi , te-ar putea lua in casatorie ca a doua sotie .
    dar cum ai trai tu, cum te-ai simti ca a doua sotie?


    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 15 Iul 2011, 20:29
  •  
    • 4034 mesaje
    15 Iul 2011, 21:34
    0 0

    trist...e credibil faptul ca nu o iubeste pe acea femeie,dar faptul ca a facut 3 copii cu ea...asta inseamna ca nu va renunta la acea familie.el va avea grija de copii si de sotia lui toata viata.si taica miu are o multime de prieteni care au 2 sotii.una aici si una la ei in tara.romancele stiu,araboaicele nu.se duc de cateva ori pe an in vizita acolo,lunar le trimite bani si asta e.viata merge inainte.cam asta e mentalitatea si modul in care isi desfasoara barbatii arabi viata.NU TOTI!

    dar daca ai face abstractie de sotia lui...esti sigura ca nu interactioneaza si cu alte femei? arabii din fire,n au lecuire..


    Acest mesaj a fost editat de către creatza23: 15 Iul 2011, 21:34
  •  
    • 1890 mesaje
    15 Iul 2011, 21:55
    1 0
    Mai bine cere sfat de la salmarose, ea traieste in tara musulmana si stie reguli si obiceiuri. Faptul ca dupa ce ai aflat ca e casatorit ai mai ramas impreuna cu el (chiar si la distanta), hm, spune ceva despre tine. Nu de bine, desigur.
  •  
    • 4034 mesaje
    15 Iul 2011, 22:00
    3 0
    ce spune draga despre ea? 6 ani in care ea a investit viata ei,gandurile ei,sentimentele ei tot?
  •  
    • 4 mesaje
    16 Iul 2011, 00:10
    0 0
    @creatza23: Stiu ca nu o sa renunte niciodata la familia lui si nici nu as pretinde asa ceva vreodata. In cei 6 ani petrecuti impreuna am citit mare parte din Coran, am stat de vorba cu prieteni musulmani si non-musulmani, am citit pe net mii de articole despre tot ce caracterizeaza viata alaturi de un musulman. Ma ingrozeste ideea ca copiii lui ar avea de suferit din cauza mea. Cred in reversul medaliei care functioneaza mereu si imi e teama non-stop ca ce fac altuia se poate intoarce impotriva mea. Dar in acelasi timp ma intreb daca un om care a fost casatorit fortat nu are dreptul sa isi refaca viata cu altcineva si in acelasi timp sa ofere suport material celeilalte femei si copiilor. Se intampla asta si in cultura noastra...un barbat care isi iubeste si ingrijeste copiii dintr-o casatorie esuata, dar care traieste fericit cu altcineva. In ceea ce priveste uitatul dupa alte femei mie mi se pare ca are aceleasi trasaturi ca oricare alt barbat. Se uita dupa o fusta scurta daca apare la orizont, dar vreau sa cred ca se opreste aici. Si eu ma uit dupa alti barbati daca arata intr-un fel anume, dar doar atat.
    @scorpion112: in momentul in care am postat pe acest forum mi-am asumat faptul ca o sa fie destule pareri critice. Dar asta nu ma deranjeaza. Poate si tu ca si mine ai fost crescuta intr-o familie care pune mare pret pe monogamie si pe respectarea anumitor principii, printre care si acela de a nu lua barbatul nimanui. Poate si eu acum cativa ani as fi spus la fel ca tine insa uneori ti se intampla lucruri care ies din tiparele cu care ai fost crescuta. Si atunci e atunci pentru ca incerci sa pastrezi linia cu care ai fost obisnuita, dar in acelasi timp incerci sa te mulezi pe situatia care s-a ivit. Obisnuiam sa fiu un om foarte transant, dar asta pana mi s-au intamplat lucruri in fata carora, daca esti dintr-o bucata, dai la o parte raul insa pierzi grozav de multe aspecte pozitive.
  •  
    • 10876 mesaje
    16 Iul 2011, 00:14
    7 0
    Io sunt doar ofticata ca io ca femeie nu pot sa am parte de mai multi barbati.Asta se cheama inegalitate intre sexe
  •  
    • 14 mesaje
    16 Iul 2011, 00:41
    0 0

    Mie nu mi se pare ca ai gresit cu ceva, pur si simplu s-a intamplat.....n-are rost acum sa-ti faci atatea procese de constiinta.

    Insa daca vrei sa continui relatia, trebuie sa te gandesti daca esti in stare sa faci fata situatiei.

    Ori il accepti asa cum este, cu familia lui acolo, ori lasi balta totul si iti vezi de viata ta.  E o alegere pe care TU trebuie sa o faci.

     

    Sfaturi nu stiu cine ar putea sa-ti dea.....situatia este delicata...

    Dar nu te mai judeca atat de aspru!

  •  
    • 18346 mesaje
    16 Iul 2011, 01:07
    0 0
    e vineri?

    intrebarea mea: cine sufera acum?
  •  
    • 7967 mesaje
    16 Iul 2011, 07:23
    3 0
    Parerea mea este ca ar trebui ca fiecare dintre voi sa-si urmeze drumul...separat. Este de iertat faptul ca ti-a ascuns ca e casatorit, intr-adevar nu dorea sa te piarda pt ca el stie foarte bine care este mentalitatea noastra, a femeilor western...Mai mult ca sigur a fost o casatorie aranjata si e normal sa aiba copii cu acea femeie pt ca asta este scopul casatoriilor aranjate la musulmani. Copiii lui nu vor suferi niciodata si nici cealalta femeie pt ca ei sunt crescuti in spiritul mai multor mariaje. Nu-ti face griji din pctul asta de vedere...
    Tu fa-ti alte griji. Pakistan nu este o tara araba (banuiesc ca stii deja) si nu este o tara libera. Ei nu au o mentalitate ca a noastra, desi el a studiat afara si se crede o minte deschisa. Acum iti da libertatea de care ai nevoie, dar dupa casatorie totul se schimba... Iti ascunde ceea ce este el cu adevarat asa cum ti-a ascuns si faptul ca este casatorit. Daca vrei sa cunosti cu adevarat un barbat, cunoste-l la el acasa, cu obiceiurile si traditiile lui, in tara lui...Numai asa vei sti daca este un barbat cu mintea deschisa sau unul care pretinde ca ar avea asa ceva...Oricare ar fi alegerea ta eu iti urez multa bafta!
  •  
    • 3311 mesaje
    16 Iul 2011, 18:23
    1 0
    eu nu as mai continua o relatie cu un barbat care pe langa faptul ca e casatorit, are copii.
    pai ce, cand au copiii nevoie de el, lasa tot si fuge. si eu ce fac, raman cu buza umflata?
    da, asa-s eu, egoista. si daca as fi in locul tau l-as lasa in plata lui, oricata iubire ar exista.
  •  
    • 811 mesaje
    16 Iul 2011, 19:28
    0 1
    Prima oara, vazut - placut - fu t u t?
    Cu 3 copii, mami ai grjE in ce te bagi nu de alta dar sa nu te trezesti cu ceva pe fata
  •  
    • 498 mesaje
    16 Iul 2011, 21:06
    1 0
    Esti foarte nemultumita ca te a mintit, in legatura cu sotia si copiii. Cred ca sint mult mai multe minciunele la mijloc care rasar ca ciupercile dupa ploaie.
    Ma insel?
  •  
    • 59 mesaje
    16 Iul 2011, 21:45
    6 2

     Nu am citit tot ce ai postat incat eu cand aud de relatii intre europence si asiatici,africani etc,imi vine sa vomit.Acel om si parintii lui au emigrat din Pakistan pentru a traii intr-o lume civilizata,pentru a scapa de societatea mizerabila de la ei. Cand emigram printre altele speram sa ne mai si emancipam,ce fel de emancipare poate fi aia daca ne unim cu persoane salbatice?

     Cei care ma considerati rasist va rog sa va abtineti. Mai intai casatoriti-va cu musulmani si apoi judecati-ma.Am o verisoara care in perioada facultatii ii facea competitie lui Brigitte Bardot in anii ei de glorie, asa frumoasa era.Sa casatorit cu un Tunisian sau stabilit in Franta,la varsta de 45 de ani arata mai batrana decat matusa-mea.Nu ma apuc sa va insir aici tortura psihica la care era expusa,e prea mult de vorbit dar credeti-ma a dus o viata de groaza.E europa plina de francezi,englezi,nemti,olandezi si alte natii iar voi va intoarceti la maimute.


    Acest mesaj a fost editat de către markel2001: 16 Iul 2011, 21:47
  •  
    • 2387 mesaje
    16 Iul 2011, 21:49
    0 1

    markel, eu sustin ca esti rasist si nu vreau sa dezvolt pt ca ma dezgustat postarea ta.

    ocolesc semidoctii.


    Acest mesaj a fost editat de către mariutza_55: 16 Iul 2011, 21:54
  •  
    • 7967 mesaje
    17 Iul 2011, 07:01
    2 1
    Markel, daca verisoara ta se casatorea cu un barbat european sau chiar roman, aveai vreo garantie ca la 45 arata ca la 20?
  •  
    • 1166 mesaje
    17 Iul 2011, 08:40
    4 0
    markel2001 cate romance casatorite cu romani nu patesc acelasi lucru sau chiar mai rau? asta ne face un popor de salbatici? cine iti garanteaza ca daca iei un roman totul o sa fie bine? si la noi e plin de nebuni, betivi etc..etc...
    eu sunt casatorita cu un musulman (nu arab) si traiesc in tara lui. si..? si e foarte bine!
  •  
    • 2089 mesaje
    17 Iul 2011, 09:01
    1 0
    Oare cand o sa inteleaga gurile care au mereu pareri desi nu inteleg mare lucru ca MUSULMAN nu este egal cu ARAB la fel cum arab NU ESTE EGAL cu musulman ??!!?!
    Locuitorii Malaysiei sunt musulmani, femeile lor se acopera cu haine care de care mai colorate, traiesc dupa Quran si n-am auzit vreodata pe nimeni sa ii dea exemplu negativ pe forumuri. Parca vi s-a spalat mintea cu arabii astia!
    Plus ca fata a specificat clar ca este vorba de Pakistan. Dar nuuu, ati auzit "musulman", gata, acu' l-ati facut si pe baiatul asta arab Pakistanezii nu-s, frate, arabi!!!
  •  
    • 2089 mesaje
    17 Iul 2011, 09:04
    0 1
    Si on topic ... e greu sa traiesti cu asta toata viata, iar tu, daca il accepti, va trebui sa traiesti cu asta toata viata. El nu va divorta niciodata, asa cum vrei tu, si sa continue doar sa ii sustina financiar. E drept ca poate nu o iubeste, asa cum spune, dar respectul musulmanului pentru ea ca SOTIA lui si mama copiilor lui este poate ceva mai presus ca dragostea. Ei pun mai mult pret pe acest tip de legatura decat pe dragostea cu fluturasi care poate rezulta sau poate nu intr-o casatorie.
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Iul 2011, 09:29
    1 1

    Markel...mai zilele trecute a iesit din coma aici, in Iasi..omarocanca. era casatorita cu un roman, se mutase  aici dupa nunta. dragoste mare acolo, ce s-a facut praf in Romania. ea izolata, tratata urat, s-a aruncat cu copilul de 10 luni de la balcon.

     

    copilul a murit.

     

    concluzia? badarania unui barbat nu tine de natie.


    Acest mesaj a fost editat de către scanteie: 17 Iul 2011, 09:35