ciobanesc de asia centrala

  •  
    • 344 mesaje
    22 Dec 2004, 14:45
    1 3
    Am un ciobanesc de asia centrala, are 9 luni si 40 kg.E un dulce.Daca aveti un astfel de caine spuneti-mi va rog, cate ceva despre el. Eu nu am gasit mare lucru
  •  
    • 1969 mesaje
    22 Dec 2004, 15:15
    0 0
    valeu, mai are un pic si cantareste cat mine cred ca e mortal gagiu
  •  
    • 344 mesaje
    22 Dec 2004, 15:20
    0 0
    E criminal. Are o moaca de tolomac, si e jucaus.Dar e cuminte si foarte destept.Acum e cam trist. Am avut si un ciobanesc german care a murit.Se intelegeau super si e tare trist il cauta prin curte, sta pe locul unde a murit, il cauta in cusca. noi il plimbam si ne jucam cu el ca sa uite.E dragut de tot
  •  
    • 257 mesaje
    22 Dec 2004, 18:44
    0 0
    http://www.dogbreedinfo.com/centralasianovtcharka.htm

    acesta ar fi un site unde am gasit cate ceva. acum ca stii cum se numeste rasa in engleza, cred ca iti va fi mai usor sa gasesti informatii.
    oricum, sa va bucurati din plin de dragalasenia lui si sa-l iubiti. ar fi bine sa nu incercati sa-l invatati sa fie agresiv, cred ca e de ajuns cat e el de mare (eu am un bullmastiff de 5 ani care cantareste 80kg).
  •  
    • 344 mesaje
    27 Dec 2004, 09:41
    0 0
    In nici un caz nu vrem sa fie agresiv, dar vrem sa-l ducem la dresaj ca sa fie ascultator.Oricum este destul de cuminte, ca pt un catelus de 9 luni. E un copil si el si orice copil face traznai.
  •  
    • 257 mesaje
    27 Dec 2004, 18:46
    0 0
    al meu mai face traznai inca, la cei 5 ani ai lui, e eternul copil, dar e foarte bland.
    e bine sa-i faceti numai disciplina si sa-l socializati cu oamenii si animalele. (si cu bicicletele, skate board-urile etc.)
    cu al meu ma plimb de mult fara lesa, n-are treaba cu nici un mijloc de locomotie, nu sare la caini, nu alearga dupa pisici (dar in schimb, fiind iubaret, se duce la oameni sa se joace si imagineaza-ti un caine de 80kg care sare cu labele pe tine...)
    feriti-va sa-i faceti dresaj de paza/aparare (adica agresivitate) pentru ca se va trezi instinctul de "stana" din el si nu va fi usor sa-l stapaniti.
    p.s. ...vrem si noi niste poze...
  •  
    • 344 mesaje
    20 Ian 2005, 15:35
    0 0
    De trei zile cutu' meu a inceput dresajul. E foarte istet, deja a invatat cateva comenzi.Insa e putin bulversat. Nu prea vrea sa plece din curte cu dresorul, e foarte atasat de noi.
    Darma bucur ca e istet si invata repede.

    despre poze...
    Sorry, dar nu stiu cum sa le trimit.
  •  
    • 257 mesaje
    20 Ian 2005, 18:20
    0 0
    ma bucur ca ai un "catelus" care invata usor. cred ca o sa va fie usor cu el.
    poze, poti sa-mi trimti pe laurastancu@hotmail.com daca vrei, bineinteles. eu sunt tare pasionata de caini, asa ca mi-ar placea sa le vad.
  •  
    • 1 mesaje
    29 Sep 2005, 18:47
    0 0
    hei! asa minunatie de catei (centrasiaticii astia) merita mai multa atentie, nu credeti. Eu am initiat un mic proiect de promovare a rasei in Romania. www.cainele.as.ro este primul site dedicat ciobanescului de asia centrala in Romania. Aruncati o privire si poate-mi ziceti o parere, o sugestie...
  •  
    • 1744 mesaje
    30 Sep 2005, 00:15
    1 0
    Vrem poze cu "ala micu".
    Eu sint bolnava dupa ciini.
    Sa va traiasca copilasii!

    Pe "mititica" mea o puteti vedea la:
    http://photos.yahoo.com/achamot2003
  •  
    • 157 mesaje
    30 Sep 2005, 09:12
    0 0
    achamot - sinteti frumusele foc amindoua!! am si eu un catel -de fapt catea - o cheama shiela si e ciobanesc german - am avut si un dog argentinian - dar l-am dat - acum pe lupoiaica o s-o dau la pui.... daca vreti pui fetelor, sa ziceti- peste vreo 2-3-4 luni... o sa cut o poza sa v-o arat!!
  •  
    • 1 mesaje
    20 Feb 2008, 12:01
    0 0
    cauta pe forum ciobanesc de asia centrala si o sa vezi
  •  
    • 107 mesaje
    20 Feb 2008, 12:17
    0 0
    Cred ca a rezolvat problema de vreo 3 ani.
  •  
    • 2 mesaje
    25 Dec 2018, 17:17
    0 1
    Bună seara,am o cățelușa de asia centrala ,are 2 luni,7.5 kg și o am de o săptămână. Am fost cu ia la veterinar,ai dau 4 pastile de calciu /zi prescrise de doctor,pt că are picioarele din față strâmbe.Am început cura de calciu de duminică 23 dec și până astăzi nu mi se pare nici o schimbare. Mâncare ai fac vita cu orez ,morcovi ,ceapa și-i dau de 3 ori pe zi.Veterinarul zice că o să-și revină că e încă mica. Daca a mai avut cineva aceeași problema va rog să-mi scrieți.Va zic că am un prieten și al are pe fratele ei care e ok. Mulțumesc
    Acest mesaj a fost editat de către CheroiuRomulus: 25 Dec 2018, 18:44
  •  
    • 2 mesaje
    25 Dec 2018, 18:23
    0 0
    CheroiuRomulus said:Bună seara,am o cățelușa de asia centrala ,are 2 luni,7.5 kg și o am de o săptămână. Am fost cu ia la veterinar,ai dau 4 pastile de calciu /zi prescrise de doctor,pt că are picioarele din față strâmbe.Am început cura de calciu de duminică 23 dec și până astăzi nu mi se pare nici o schimbare. Mâncare ai fac vita cu orez ,morcovi ,ceapa și-i dau de 3 ori pe zi.Veterinarul zice că o să-și revină că e încă mica. Daca a mai avut cineva aceeași problema va rog să-mi scrieți.Va zic că am un prieten și al are pe fratele ei care e ok. Mulțumesc