Cum sa fiu mai ''domnisoara'' ?

•  
    • 9 mesaje
    12 Iul 2011, 20:17
    3 2

Buna :* 

Am si eu o problema , am 16 ani ..dar par cam de 14 ( asta ma deranjeaza destul de mult )

Chestia este ca nu stiu cum sa fiu mai domnisoara , ca alte fete ..adica ce ar trebui sa fac ? sa fiu mai ''finuta''. Eu ma vad urata :( am momente cand sunt foarte deprimata din aceasta cauza.

Chiar nu stiu ce schimbari ca imi fac :(  . Si chestia cu urateania nu este doar in capul meu :( .Am auzit asta de la ceva pers ....A-si vrea sa ma ajutati si pe mine cu ceva sfaturi pentru shimbari... multumesc frumos 

•  
    12 Iul 2011, 21:21
    5 2
    eu cred sa nu bagi in seama ce spun altii...si nu cred ca esti asa de urata pe cum spui..asta doar tu crezi..dar incearca sa fii cat mai naturala,adica sa nu imiti alte persoane,!incearca sa ai incredere in tine si in farmecul tau!sper ca sfatul meu sa te ajute !!
  •  
    • 45 mesaje
    12 Iul 2011, 21:22
    9 0
    Scumpa mica, (spun mica pentru ca eu am 30 de ani) eu zic asa; chiar daca ai ceva defecte nu le amplifica dandu-le mai multa importanta decat au; cand o prietena imi zice ca se simte grasa, eu o intreb asa: oare intr-o multime de oameni cineva te-ar identifica "uite-o pe aia grasa"???... sau nicidecum: "uite-o pe aia inalta... sau cu parul lung...sau oricum altcumva decat grasa" - in cazul asta nu e justificat sa te simti grasa (nu ca e cazul tau); acum gandeste-te in cazul tau: "uite-o pe aia..."- te las pe tine sa completezi; daca gasesti stiu eu "nasul mare" - gandeste-te la Michael Jakson si o sa fii mandra de nasul tau...; daca zici "uite-o pe aia cu ochii pleostiti" - ganeste-te cat de rau ar fi sa traiesti ca nevazatorii... si asa mai departe; In ce priveste varsta nu cred ca are nimic de-aface cu felul in care arati, ci mai degraba cu lipsa de incredere in tine care te face sa pari mai "necoapta" decat celelalte fete de 16 ani. Daca totusi cauti trucuri sa pari mai matura - pot sa iti zic ca atunci cand m-am vopsit cu negru pe par aratam cu 5 ani mai batrana - nu stiu daca ti s-ar potrivi si tie dar poti sa probezi o peruca neagra sa vezi ce ar fi. Pentru ca esti mica poti folosi si henna, ca nu ai nevoie sa acoperi fire albe. De asemenea, daca nu te pensezi si ai nevoie, poti sa incepi sa o faci. In rest, pot sa iti dau cel mai bun sfat si exemplu pe care daca le-as fi primit la varsta ta as fi trecut muuuult mai usor prin adolescenta: Sfatul este sa ai incredere in tine cat mai multa si sa-ti sustii deciziile pana la capat (daca stii ca ai dreptate); iar exemplul celebru pe care il dau - ca aproape toate "pipitele" si "miss-ele" din generala si liceu au ajuns vanzatoare in buticuri de bloc sau duc o viata de 10 ori mai modesta decat mine si de tot atatea ori mai nefericita. Succes iubita!!!
    P.S. si pe youtube gasesti tutoriale pentru orice problema sau dilema - moda, machiaj, atitudine...
  •  
    • 9 mesaje
    12 Iul 2011, 21:39
    2 1

pai practic nu am defecte cum au altele gen nas mare sau sa fiu grasa sau mai stiu eu ce, practic am ochii verzi albastrii , par saten dechis, foarte lung pana la fund 2 -3 pistrui , buze groase dar nu foarte , dar nu sunt multumita de mine , multi spuni ca seman cu un strigoi din cauza ochiilor pentru ca sunt si mari , in rest la corp... 1.59 inaltima 44kg , doar ca eu vreau sa fiu domnisoara si sa scap de complexe

Multumesc frumos @danargry

Acest mesaj a fost editat de către LaviniaElena: 12 Iul 2011, 21:50
  •  
    • 131 mesaje
    13 Iul 2011, 08:08
    1 0

Draga mea,

Eu cred ca esti o fata foarte frumoasa, iar daca acele fete iti spun ca ochii tai ar fi de "strigoi" eu zic ca o fac din invidie. Cate fete nu si-ar dori sa aibe ochii verzi sau albastri si folosesc lentile de contact pentru asta...asa ca nu mai pune la suflet rautatile lor. Incearca sa iti conturezi discret ochii cu un creion dermatograf, cred ca ti-ar sta bine, avand ochii deschisi la culoare.

Eu zic ca singura ta problema este increderea in tine, in rest...esti perfecta!!! Capul sus si fii mai increzatoare in fortele tale proprii.

•  
    • 10 mesaje
    27 Iul 2011, 22:25
    1 1
    Off..cand eram mai mica aveam aceiasi problema ca tine-``par prea mica desi am 17 ani``. Initial ma deranja pana cand mi-am dat seama ca toti prietenii mei ma placeau tocmai pt faptul ca eram mai energica, mai plina de viata, mai MICA. In special baietii aveau tendinta de a ma proteja mai mult decat pe restul fetelor. Incearca sa privesti acest lucru ca pe o calitate si nu te compara cu restul. Si inca ceva- cand o sa ai vreo 28 de ani, tu vei parea poate de 23 deci clar ceva bun.
    Ai grija de tine!
  •  
    • 668 mesaje
    28 Iul 2011, 19:59
    0 1
    LaviniaElena, eu as zice sa iti mai prelungesti copilaria atat cat se mai poate si sa nu mai incerci sa arati "fizic" mai in varsta decat esti. Nu ai sa fii adulta toata viata, ce rost are sa te grabesti?
  •  
    • 1768 mesaje
    1 Aug 2011, 19:21
    0 1
    Matzoanca are mare dreptate.
    Termina cu prostiile!
    Daca ai gene bune s-ar putea sa arati ca o adolescenta si la 35 (cum sunt multe femei care arata ca niste copile) sau la 25 poti arata ca la 40....
    Deci, nu iti dori sa arati mai in varsta pentru ca inaintand in varsta o sa doresti sa arati ca la 16 ani...
  •  
    • 172 mesaje
    7 Aug 2011, 16:21
    0 1

fii serioasa,de ce sa te imbatranesti ..eu am 25 si arat de 22 exact varsta lui frate miu si sincer imi place sa arat mai tanara ..iar unele femei arata bestial in liceu,facultate iar apoi sa se nasoleasca ....conteaza sa te ingrijesti cu masura,sa faci sala si sa te simti bine in pielea ta ..acum poti fi ratusca cea urata iar la 30 sa fii o tipa mortala ..vrei sa fii domnisoara?aplica un rimel,un lipglos nu umbla cu fond de ten,fa ti manichiura frumos,pune ti o funda in par,poarta o rochie pt varsta ta nu incerca sa pari mai mare decat esti ..fiecare varsta are farmecul ei!

•  
    • 3 mesaje
    11 Aug 2011, 15:06
    1 1
    stii ce .. nu merita sa folosesti vopseluri de par sau fond de ten sau alte chestii care te fac sa pari mai matura .. e bn daca folosesti rimel sau gloss . ca sa pari mai domnisoara .. poarta fuste , rochii (pt varsta ta) si nu baga in seama vorbele urate pe care le auzi de la alte fete ... pentru ca ar pute fi din invidie ... sunt geloase pt asepectul tau si tu sigur esti o fata foarte fruoasa asa ca ai grija ! :*
  •  
    • 116 mesaje
    12 Sep 2011, 20:39
    2 0
    hai sa iti spun un pont: nu trebuie sa te chinui sa fi mai "domnisoara". Cea mai mare greseala pe care o poate face cineva este sa incerce sa fie ceea ce nu e. Oricare persoana care ste impacata cu ea si se simte bine in pielea ei, transmite starea asta si celor din jur. Daca incerci sa te "confectionezi", se va vedea ca este doar o masca si lumea nu te va lua in serios. Crede-ma, majoritatea oamenilor au momente in care se simt urati, fara calitati etc., dar asta e doar o faza pe care trebuie sa o depasesti. Frumusetea este ceva subiectiv si ceea ce e frumos pentru cineva e urat pentru altcineva. Ai incredere in tine, forteaza-te sa crezi din tot sufletul ca esti minunata asa cum esti si incearca sa fi cat mai originala. Nu copia pe nimeni pentru ca nu are valoare!
    Iar treaba cu vorbele urate pe care le auzi sunt facute dinadins doar ac sa te raneasca. Oamenii sunt rai si daca isi gasesc o persoana care sa le bage in seama vorbele se bucura ca au pe cine sa-si exerseze rautatea.
    Fi asa cum te simti tu cel mai bine si baga-i undeva pe restul lumii!
  •  
    • 21 mesaje
    12 Sep 2011, 21:01
    1 0

Draga mea, asta nu e deloc o problema , bucurate de varsta ta , si nu incerca sa te schimbi doar pt simplul fapt ca alte fete par mai mari , sincer sunt caraghioase cand le vezi atat de machiate si imbracate nepotrivit varstei , parca ar fi mici clowni. Poti sa fi mai feminina , purtand o rochie , folosind un gloss , un rimel .

Ai o viata inainte sa devii femeie , o femeie eleganta, stilata ...si invata sa fi tu insuti nu copia pe nimeni .

succes!