Cum evitam contactul cu toaletele murdare?

  •  
    • 24 mesaje
    11 Iul 2011, 15:26
    0 0

    Acum pe timpul verii am tot fost la diferite concerte (Roxette, Sting, Bon Jovi). Mi-am dorit atat de mult sa vad artistii care m-au marcat pe timpul copilariei incat am fost mega incantata atunci cand am auzit ca vin, in sfarsit si la noi. 

    Dar nu mi-am imaginat vreodata ca o sa imi strice buna dispozitie TOALETELE. 

    Evident fiind in aer liber, singura optiune au fost toaletele ecologice.  Nu spun ca la Sting in incercarea mea de a escalada toaleta am cazut... M-am lovit, m-am murdarit ... iar d-atunci singurul gand al meu era sa ajung mai repede acasa sa fac dus si sa ma desinfectez. 

    In astfel de momente imi doresc sa fiu baiat si sa scap de toata aceasta problema... Ma gandesc la femeile care sunt insarcinate, ele oare ce fac in astfel de situatii? Sau persoanele care au probleme cu cistita. 

    Ce solutii avem pentru a evita contactul cu toaletele murdare si a nu mai escalada/catara wc-urile?

  •  
    11 Iul 2011, 16:31
    0 0
    Servetele, servetele umede, geluri anti- bacteriene, virusi (hepatita B, HIV, etc.), ciuperci (exista in farmacii si sub forma de spray-uri) care practic echivaleaza spalatul cu apa si sapun.
  •  
    • 23 mesaje
    11 Iul 2011, 20:39
    0 0
    Am citit recent despre aparitia in farmaciile romanesti a unor "cornete" facute din carton special pentru asemenea situatii. Se numesc "2PI" si poti afla mai multe despre ele chiar de pe Google. Personal, le gasesc foarte practice si inovatoare. Mi se pare mult mai ok decat sa "imbraci" tot colacul toaletei in servetele sau hartie igienica si dupa aia sa iti mai si faci probleme ca ti s-a atins 1cm2 de colacul infect.
  •  
    • 636 mesaje
    11 Iul 2011, 23:13
    0 0

    posibilitati:

     

    -la metrou la universitate exista toatela cu acces gratuit, cand am trecut eu ultima oara pe-acolo, prin pasaj, am ramas surprinsa ca era chiar ingrijita, inclusiv hartie si sapun existau.

    -daca nu poti si nu poti, ai la alegere sa cauti un spring time, un kfc, iti iei o apa si te duci si-ti faci socotelile la toaleta lor, dar iti vor cere bonuletul.

    -tot in centru exista unirea shopping center care are iarasi, la ultimul etaj, toatele free si relativ curate. Eu de cand ma stiu m-am suit pe toaleta, am o problema cu infectiile urinare si ma feresc cat pot.In rest, servetele umede in permanenta in geanta, gel antibacterian, servetele uscate.Spalat pe maini, evident, cand se poate.

  •  
    • 1148 mesaje
    12 Iul 2011, 14:54
    1 0
    cornetele de facut pisu din picioare si servetele antibacteriene + gel antibacterian mititel.
  •  
    • 24 mesaje
    12 Iul 2011, 15:46
    0 0
    De unde ati cumparat 2pi? Puteti sa-mi spuneti mai mult despre ele?
  •  
    12 Iul 2011, 15:46
    2 0
    Si daca te apuca 2k, ce mai faci? Astept sa se inventeze cornet 2k
  •  
    • 1427 mesaje
    12 Iul 2011, 15:49
    0 0
    nobody_fux_with_the_Jesus said:
    Si daca te apuca 2k, ce mai faci? Astept sa se inventeze cornet 2k

     

    Sau 2kk

  •  
    • 498 mesaje
    12 Iul 2011, 16:10
    0 0
    dalissa said:

    posibilitati:

     

    -la metrou la universitate exista toatela cu acces gratuit, cand am trecut eu ultima oara pe-acolo, prin pasaj, am ramas surprinsa ca era chiar ingrijita, inclusiv hartie si sapun existau.

    -daca nu poti si nu poti, ai la alegere sa cauti un spring time, un kfc, iti iei o apa si te duci si-ti faci socotelile la toaleta lor, dar iti vor cere bonuletul.

    -tot in centru exista unirea shopping center care are iarasi, la ultimul etaj, toatele free si relativ curate. Eu de cand ma stiu m-am suit pe toaleta, am o problema cu infectiile urinare si ma feresc cat pot.In rest, servetele umede in permanenta in geanta, gel antibacterian, servetele uscate.Spalat pe maini, evident, cand se poate.

     

     

    Unde tintesti? In recipientul toaletei, nu cred.

  •  
    • 1352 mesaje
    12 Iul 2011, 20:45
    1 0
    Nush daca e cineva care ia contact cu toaleta publica,dar de ce trebuie sa te cateri?Nu poti sa stai pur si simplu deasupra fara sa o atingi?
  •  
    • 2191 mesaje
    12 Iul 2011, 23:45
    0 0

    la asta ma gandeam si eu...de ce trebuie sa te urci cu picioarele pe wc?

    nu am intrat niciodata intr-o toaleta ecologica, insa la restaurante sau in alte locuri publice, fac fara sa ma urc pe wc, e si mai safe si mai comod...decat sa stau cocotata si sa-mi alunece vreun picior

     

    in alta ordine de idei, cred ca suntem printre putinele tari cu toalete infecte, fara sapun, de multe ori fara hartie, cu mirosuri care mai de care mai imbietoare. m-am intors recent din finlanda, unde am ramas mai mult decat surprinsa de curatenia din toaletele lor (din mall, restaurant, hipermarket etc.). nu exista pic de miros (spre deosebire de toaletele de la noi, din cora/auchan...spre exemplu), iar fiecare "cabina" era dotata cu wc, hartie de calitate buna, dezinfectant pt colacul wc-ului, pt cine dorea sa stea pe el, o chiuveta mica cu para pt dus, prosoape de unica folosinta si sapun. din pacate, nu pot spune acelasi lucru la noi...

  •  
    • 24 mesaje
    15 Iul 2011, 13:47
    0 0
    Pai fetelor, poate voi aveti vreo inaltime mai mare. Insa eu la 1,50m nu prea am cum sa stau deasupra toaletelor fara sa le ating, asadar singura solutie este sa ma catar. Si da, de cateva ori am facut echilibristica in pozitia respectiva.
  •  
    • 2191 mesaje
    16 Iul 2011, 16:43
    0 0
    scuze, nu am luat in calcul si inaltimea. eu am 1,75 si nu am avut probleme...dar persoanele mai mici, cred ca au.
  •  
    • 24 mesaje
    19 Iul 2011, 13:38
    0 0
    Aceasi problema o au si viitoarele mamici. Cand esti in luna a 7-a cred ca e dificil sa stai cu picioarele pe colac. Multora li se pare hilar sa folosesti un dispozitiv de urinat din picioare, insa mie mi se pare super util atunci cand esti in deplasare. Ca doar nu pleci cu colacul de-acasa dupa tine.
  •  
    • 37 mesaje
    2 Oct 2020, 00:52
    0 0
    Mna pai acuma nu te asezi si gata  
    Acest mesaj a fost editat de către StefaniaM: 13 Sep 2021, 01:28
  •  
    • 37 mesaje
    13 Sep 2021, 01:30
    0 0
    De acord cu tine eu tot timpul am un dezinfectant, de obicei pe asta (https://realdent.ro/index.php/mikrozid-af-liquid-10l.html) la mine..mai ales in perioada asta T_T https://realdent.ro/index.php/mikrozid-af-liquid-10l.html