crema fata

  •  
    • 24 mesaje
    6 Feb 2012, 09:23
    2 0
    In loc de demachiant si crema clasica din comert,folosesc ulei vegetal.Nu ma laud,dar am "ctiva" anisori si nici un rid,iar cuperoza de care am suferit ani in sir,au mai ramas cateva firisoare.Mai are o multime de utilizari... Re-orientati-va spre produse bio
  •  
    • 771 mesaje
    6 Feb 2012, 14:11
    0 0
    bellekamms said:In loc de demachiant si crema clasica din comert,folosesc ulei vegetal.Nu ma laud,dar am "ctiva" anisori si nici un rid,iar cuperoza de care am suferit ani in sir,au mai ramas cateva firisoare.Mai are o multime de utilizari... Re-orientati-va spre produse bio





    Din pacate nu merge pt toata lumea, am incercat si eu, cu shea butter, cu uleiuri speciale pt ten gras...degeaba! Mi se incarca tenul in ultimul hal!

     

     

  •  
    • 547 mesaje
    6 Feb 2012, 17:41
    1 1
    cremele de la plafar si din farmacii sunt cele mai bune.
    Acum folosesc o crema adecvata tipului meu de ten de la Herbosophy si-i destul de buna .
  •  
    • 24 mesaje
    6 Feb 2012, 21:57
    1 0
    Idrys pentru ten gras nu este potrivit untul de sheea.
    Uleiurile vegetale potrivite tenului tau sunt: ulei de jojoba,ulei de macadamia,susan,ulei din seminte de struguri sau ulei de zmeura.
    In loc de tonner foloseste o apa florala de imortele, de rozmarin,lavanda sau hamamelis.Se mai foloseste si apa minerala carbogazaoasa-eu folosesc Borsec-
    Odata pe saptamana fa o masca  de argila verde cu una din apele florale de mai sus sau cu apa minerala plata.
    Untul de sheea este pentru ten normal/uscat.Daca tot il ai in casa hidrateaza-ti buzele si mainile. 
  •  
    • 547 mesaje
    6 Feb 2012, 22:00
    1 0
    de unde va achizitionati voi unt de shea,cacao etc?
    eu tot caut prin farmacii, plafare,unt de corp si nu gasesc deloc.
  •  
    • 24 mesaje
    6 Feb 2012, 22:02
    0 0
    Pe internet Ellektra.Daca vrei te pot ajuta cu ulei de argan.
  •  
    • 771 mesaje
    7 Feb 2012, 16:31
    0 1
    bellekamms said:Idrys pentru ten gras nu este potrivit untul de sheea.
    Uleiurile vegetale potrivite tenului tau sunt: ulei de jojoba,ulei de macadamia,susan,ulei din seminte de struguri sau ulei de zmeura.
    In loc de tonner foloseste o apa florala de imortele, de rozmarin,lavanda sau hamamelis.Se mai foloseste si apa minerala carbogazaoasa-eu folosesc Borsec-
    Odata pe saptamana fa o masca  de argila verde cu una din apele florale de mai sus sau cu apa minerala plata.
    Untul de sheea este pentru ten normal/uscat.Daca tot il ai in casa hidrateaza-ti buzele si mainile. 

     

     

    F interesant ce spui tu! Merci de sugestii! Chiar am observat ca atunci cand foloseam ulei de struguri pt zona din jurul ochilor, chiar daca imi ajungea si pe obraz, nu-mi apareau comedoane. Ce parere ai, as putea sa amestec uleiurile respective sau sa le folosesc alternativ? Merge sa amestec uleiuri vegetale si uleiuri esentiale? Si in ce proportii?

     

    Am gasit o gramada de produse pe site-ul elemental.ro, de acolo imi comand si henna. Mi-ar placea sa gasesc o alternativa naturala, deci sunt deschisa la idei de retete naturale.

     

    Multumesc frumos!

     

    A! Si ulei de macadamia am folosit pt zona ochilor (ce-i drept, nu are un miros prea placut) dar mi-era teama sa-l folosesc pe toata fata. Totusi, sunt suficiente aceste uleiuri? Nu mai trebuie ceva in plus pt hidratare? Daca ai o reteta de crema/serum pt ten gras care sa hidrateze si sa nu incarce fata, pls, impartaseste-ne-o!


    Acest mesaj a fost editat de către idrys: 7 Feb 2012, 16:37
  •  
    • 24 mesaje
    7 Feb 2012, 20:25
    0 0
    Idrys,uleiul esential se pune intr-o baza de ulei vegetal,in proportie de 2.5-5 %.Pentru absorbtie maxima a uleiului vegetal,dupa tonifiere(cu apa minerala sau apa florala)nu stergi si nu lasa se se usuce.Aplica uleiul pe tenul umed.
  •  
    • 771 mesaje
    7 Feb 2012, 20:31
    0 0
    bellekamms said:Idrys,uleiul esential se pune intr-o baza de ulei vegetal,in proportie de 2.5-5 %.Pentru absorbtie maxima a uleiului vegetal,dupa tonifiere(cu apa minerala sau apa florala)nu stergi si nu lasa se se usuce.Aplica uleiul pe tenul umed.

     

     

     

    Bellekamms, merci mult! O sa-mi comand niste uleiuri sa vad cum reactionez.

  •  
    • 24 mesaje
    7 Feb 2012, 20:44
    0 0
    Nu are rost sa-ti cheltui banii pe "niste " uleiuri.comanda doar un sigur ulei.Cu restul banilor ia-ti o apa florala,un ulei esential,o argila...Pupic.
  •  
    • 771 mesaje
    8 Feb 2012, 09:55
    0 0
    bellekamms said:Nu are rost sa-ti cheltui banii pe "niste " uleiuri.comanda doar un sigur ulei.Cu restul banilor ia-ti o apa florala,un ulei esential,o argila...Pupic.

     

     

    Argila o folosesc demultisor, in combinatie cu iaurt de casa si miere de albine.

    O sa incerc sa vad cum se comporta tenul meu la uleiul de struguri si mai caut ceva special pt ochi (pielea e f uscata si deshidratata).

    Multumesc pt sfaturi!

  •  
    • 500 mesaje
    8 Feb 2012, 14:03
    1 1
    eu folosesc crema nivea pentru ten gras si sunt foarte multumita
  •  
    • 1 mesaje
    10 Feb 2012, 21:18
    0 0
    salut fetelor as vrea un sfat ,eu vad ca voi vorbiti de crema de fata,dar nu stiti ceva inpotriva cosurilor ,ca damu nustiu cee sa mai fac ,va rog frumos.....
  •  
    • 24 mesaje
    11 Feb 2012, 21:09
    0 0
    Salut Cristiik,bine ai venit printre eve.Am dat un raspuns mai sus,dar pentru tratarea cosurilor iti recomand argila verde sau argila albastra.Neaparat trebuie omogenizata cu apa minerala plata sau cu o apa florala.Apa de la chiveta contine clor.
  •  
    • 85 mesaje
    13 Feb 2012, 19:25
    0 0
    cafea_cu_lapte said:

    buna evelor!

    ce crema pentru fata folositi? eu ma tot dadeam cu nivea, cea clasica, dar cred ca ar trebui sa incep sa folosesc ceva antirid...

    crema buna de fata: La Roche Posay, cu spf 15....si eu subscriu pentru dermatocosmetice...crema elmiplant antiimperfectiuni mi-a produs monstruleti..
  •  
    • 411 mesaje
    14 Feb 2012, 11:20
    1 0
    cafea_cu_lapte said:

    buna evelor!

    ce crema pentru fata folositi? eu ma tot dadeam cu nivea, cea clasica, dar cred ca ar trebui sa incep sa folosesc ceva antirid...

     Eu imi fac singura cremele si nici ca m-as intoarce vreodata la cele cumparate din comert! Acum folosesc o crema pe care mi-am facut-o singurica din ulei de cocos (care miroase absolut delicios!), emulsifiant vegetal, apa plata, vitamina E si conservant din samburi de grapefruit, in care am adaugat si DHA vegetal, ca sa ma si coloreze putin. Imi da o nuanta asa de placuta la ten, incat nici nu mai trebuie sa aplic machiaj pe fata. Sunt foarte incantata de ea!

  •  
    • 24 mesaje
    14 Feb 2012, 12:38
    0 1
    Felicitari Proizdevdena,chiar mai inainte citeam un articol despre cat de sanatoase si benefice sunt aceste minunate produse pe care ni le putem prepara chiar noi,nu mai spun si cat sunt de economice financiar pentru ca le folosim pe un termen mai lung decat produsele conventionale.
  •  
    • 28 mesaje
    20 Feb 2012, 00:30
    0 0
    Eu am incercat gama SkinCode de la helpnet, este foarte buna, un pic mai scumpa dar merita, lasa un ten neted si luminos


    cafea_cu_lapte said:

    buna evelor!

    ce crema pentru fata folositi? eu ma tot dadeam cu nivea, cea clasica, dar cred ca ar trebui sa incep sa folosesc ceva antirid...

     

  •  
    4 Dec 2012, 23:39
    0 1
    proizdevdena said:
    cafea_cu_lapte said:

    buna evelor!

    ce crema pentru fata folositi? eu ma tot dadeam cu nivea, cea clasica, dar cred ca ar trebui sa incep sa folosesc ceva antirid...

     Eu imi fac singura cremele si nici ca m-as intoarce vreodata la cele cumparate din comert! Acum folosesc o crema pe care mi-am facut-o singurica din ulei de cocos (care miroase absolut delicios!), emulsifiant vegetal, apa plata, vitamina E si conservant din samburi de grapefruit, in care am adaugat si DHA vegetal, ca sa ma si coloreze putin. Imi da o nuanta asa de placuta la ten, incat nici nu mai trebuie sa aplic machiaj pe fata. Sunt foarte incantata de ea!

     

    Buna. Ma poti ajuta cu mai multe detalii cum imi pot creea singura crema de fata?! Care sunt cantitatile pe care le folosesti pt ingredinetele mentionate de tine si cum anume le combini? Multumesc
  •  
    • 1841 mesaje
    5 Dec 2012, 00:20
    0 0
    Eu am primit cadó ulei de argan de la o marocanca si am zis hai sa-l incerc. Acest ulei este magic, jur! Aveam probleme ocazionale cu acneea si un ten relativ dificil, gras in zona T si foarte uscat in rest, si pe deasupra deshidratat, chiar daca gras.

    Acum ma dau cu uleiul de argan pe fata dupa dus, strat subtire, il masez bine sa intre in piele si am un ten cum n-am avut nici la 13 ani, perfect, niciun cos, nici macar puncte negre nu mai am pe nas, hidratat corect si cu o culoare perfect uniforma si sanatoasa. Nu mi-as fi imaginat ca un simplu ulei poate avea atatea beneficii! Chiar il recomand, desi e scumput din cate am inteleg.

    Am mai citit ca este bun si pentru par, insa nu vreau sa il irosesc, incerc sa "trag" de el cat mai mult sa-l folosesc pentru ten, la ce miracole a facut.