Sugestie Imprimanta noua

  •  
    • 3 mesaje
    26 Mai 2011, 14:20
    0 0

           Buna ziua, Sunt noua pe forum si as dori daca se poate niste pareri legate de urmatoarele imprimante:

    http://www.emag.ro/multifunctionale/multifunctional-canon-pixma-mg5150-a4--pCH4501B006AA

    http://www.emag.ro/multifunctionale/multifunctional-hp-officejet-6500a-plus-all-in-one--pCN557A

    http://www.cissexpert.ro/product.php?id_product=19.

         Vreau imprimanta pentur un volum de 500 - 700 pagini saptamanal, si pentru cateva poze ici colo. M-i se pare destul de ok ideea cu epson-ul cu ciss dar nu am mai folosit si nu stiu cum e.

       Multumesc mult in avans.

  •  
    • 2769 mesaje
    26 Mai 2011, 20:37
    2 0

    Nu-ti recomand imprimantele Epson deoarece au cartusele foarte scumpe iar refil-ul este aproape imposibil de realizat , in consecinta de fiecare data cand ti se golesc cartusele esti silita sa cumperi alte cartuse care costa cel putin 180 iar cele pentru inprimantele mai performante depasesc lejer 250-260 de lei.

     

    Imprimanta HP catre care ai postat acel link este exceptionala.

     

    Cannon-ul este de asemenea foarte performant.


    Acest mesaj a fost editat de către onlyone: 26 Mai 2011, 23:43
  •  
    • 3 mesaje
    27 Mai 2011, 07:14
    0 0
    Din cate am inteles de la cei de la magazin-ul din link cica imprimanta vina cuo modificare si nu mai ai nevoie de cartuse originale sau de refill, si cica ar avea capul de print mult ami rezistent decat al canon sau HP. Astazi o sa ma duc sa vad ce si cum e cu epson-ul si revin dupa cu detalii.
  •  
    • 19 mesaje
    27 Mai 2011, 13:48
    1 0
    helen80 said:

           Buna ziua, Sunt noua pe forum si as dori daca se poate niste pareri legate de urmatoarele imprimante:

    http://www.emag.ro/multifunctionale/multifunctional-canon-pixma-mg5150-a4--pCH4501B006AA

    http://www.emag.ro/multifunctionale/multifunctional-hp-officejet-6500a-plus-all-in-one--pCN557A

    http://www.cissexpert.ro/product.php?id_product=19.

         Vreau imprimanta pentur un volum de 500 - 700 pagini saptamanal, si pentru cateva poze ici colo. M-i se pare destul de ok ideea cu epson-ul cu ciss dar nu am mai folosit si nu stiu cum e.

       Multumesc mult in avans.

     

    Eu va sfatuiesc sa nu va luati imprimanta pe jet daca nu aveti un volum de munca constant si nu vreti sa platiti inzecit pretul imprimantei prin consumabile ! Cea mai buna varianta pt. un home user, ramane imprimanta Laser ! Asta pt. ca  lucrez in domeniu si vb. din experienta ! Ce e drept acum au aparut acele sisteme CISS care au un oarecare avantaj, dar investitia e posibil sa vi se para scumpa la inceput ! Un sistem CISS si o imprimanta luate in acelasi timp, ridica investitia la pretul unei imprimante laser ! Si atunci de ce sa nu-ti iei laser din prima? Mai multe amanunte despre sistemele CISS gasiti aici: http://www.epasystems.ro/sfaturi it page5.html

    Tot acolo, la contact, veti gasi si un numar de telefon la care ma puteti suna daca vreti mai multe amanunte ! Succes !

     

    PS: Si inca un aspect de luat in seama....daca chiar doriti o imprimanta pe jet, atunci urmariti sa achizitionati o imprimanta care are capul de scriere pe cartus ! Sa nu fie rezervorul separat si capul de scriere in imprimanta ! La un astfel de model in momentul in care se duce capul (pt. ca se duce din pacate), aruncati imprimanta ! Pretul capului este cat pretul imprimantei ! Asa ca Atentie !


    Acest mesaj a fost editat de către Pamico: 27 Mai 2011, 13:57
  •  
    27 Mai 2011, 15:48
    0 0
    Pamico, ce imprimante laser sau multifuntctionale (scanner inclus sa zicem) recomanzi pt home use?
  •  
    • 3 mesaje
    27 Mai 2011, 18:20
    0 1
    Asaaaa. Deci: fiind baietii de la cissexpert.ro din apropierea mea si fiindca au fost destul de draguti incat sa-mi aduca imprimanta doar ca sa o vad am testat epson-ul cu ciss, dupa care l-am cumparat. Deci: ca si multifunctional este foarte ok, superperformant, plin de gadgeturi, iar cu ciss mi se opare o idee chiar foarte ok. Am printat de la ora 13 si pana acum cam 100 poze mici ( nu stiu exact ce format sunt dar sunt pozele de lab obisnuite ), si aprox 200 pagini text. Ca si prima impresie, viteza de print specificata in pagina oficiala este pur sf pentru printurile uzuale, pentru printul foto sa zicem apropiata. Oricum momentan foarte multumita de achizitie. va tin la curent cu eventualele modificari.
  •  
    • 19 mesaje
    28 Mai 2011, 17:05
    1 0
    nobody_fux_with_the_Jesus said:
    Pamico, ce imprimante laser sau multifuntctionale (scanner inclus sa zicem) recomanzi pt home use?

     

    Daca e sa mergem pe parte numai de imprimanta, as recomanda laser second pentru trei  motive:

    1. foarte fiabile...mecanica si electronica foarte bune

    2. la majoritatea se reincarca cartusele, nu au cip(sau sunt putine modele cu cip) si sunt si de capacitate mare

    3. pretul foarte accesibil

    Din pacate multifunctionalele pe laser sunt mai scumpe, de pe la 7-8 milioane in sus, daca vreti ceva mai bun ! Alt dezavantaj la cele noi, indiferent ca sunt multi sau numai imprimanta simpla, este ca au cartuse mici si cu cip ! Asta e marea smecherie la producatorii de imprimante....imprimantele sunt relativ accesibile la pret, dar te-au rupt la consumabile !

    Indiferent daca optati pentru imprimanta simpla sau multifunctionala, orientati-va spre Canon sau HP !

     

    In lagatura cu imprimantele pe jet....pt. mine sunt toate o apa si un pamant ! In afara de cateva chestii in plus sau in minus la unele fata de altele, nu sunt diferente majore. Calitatea imprimarii e asemanatoare. In concluzie va puteti orienta spre ce imprimanta doriti, cu mentiunea sa urmariti ca sa nu fie un model care are cartuse cu cip, gen Epson sau Lexmark ! Asta daca nu doriti si achizitionarea unui sistem CISS ! Daca faceti si aceasta achizitie odata cu imprimanta, atunci nu mai conteaza modelul ! Daca nu faceti si aceasta achizitie, atunci recomandarea mea este tot un model de la HP sau Canon !

    Si repet ce am spus in interventia anterioara si ce am scris si la mine pe site ! Si o fac cu rosu ca sa atrag atentia inca odata ! Daca nu doriti si achizitionarea unui sistem CISS din anumite motive, urmariti sa cumparati o imprimanta care are capul pe cartus, nu separat de rezervor cum sunt majoritatea modelelor de Epson, de exemplu !  Capul de imprimare este un consumabil, care in timp va ceda, indiferent daca il folosesti cu acel sistem CISS sau cartusele originale. Odata ce capul a cedat este ca si cum ti-ai lua alta imprimanta, fiind foarte scump si nici nu se gaseste foarte lesne ! Asa ca e bine sa faceti o achizitie care sa detina cartusul cu tot cu capul de imprimare !

    Concluzia...indiferent daca mergeti pe Laser sau Jet, recomand HP sau Canon ! Nu ca as fi vreun fan HP sau Canon, dar s-au adeverit a fi cele mai fiabile ! Nu pot sa va dau un anume model, pt. ca depinde foarte mult si de bugetul pe care il aveti ! In schimb v-am dat suficiente indicatii ca sa va puteti orienta si singur ! Daca mai aveti si alte nelamuriri ma puteti contacta direct ! Gasiti pe site nr. de telefon si o casuta de Shoutbox unde putem vorbi direct ! Adresa site-ului este in postul anterior.

    Succes !

  •  
    29 Mai 2011, 13:06
    1 0

    Multumesc frumos, Pamico, pentru raspunsul detaliat ! Sunt convinsa ca si altii il vor gasi de mare ajutor !

     

    P.S. M-am uitat si pe site, foarte buna descrierea, suplinita si de linkuri video. Felicitari, o sa-l recomand mai departe !


    Acest mesaj a fost editat de către nobody_fux_with_the_Jesus: 29 Mai 2011, 13:15
  •  
    • 19 mesaje
    29 Mai 2011, 13:26
    1 0
    nobody_fux_with_the_Jesus said:
    Multumesc frumos, Pamico, pentru raspunsul detaliat ! Sunt convinsa ca si altii il vor gasi de mare ajutor !

     

    Cu multa placere !  Contactati-ma cand aveti nevoie !