cum scapam de dependenta de alcool?

•  
    • 31 mesaje
    7 Dec 2004, 17:06
    0 1
    Dragele mele eve,
    Va scriu in speranta ca ma puteti ajuta...Am un prieten care, la randul lui, are un alt "prieten": alcoolul.S-a creat o oarecare dependenta intre ei si nu stiu ce sa fac ca sa-mi salvez relatia. Astept un ajutor
  •  
    • 157 mesaje
    8 Dec 2004, 11:46
    0 0
    Eu sm suzit de niste pastile,Antalcool.
    Dar sa nu iei pe baza de plante,ca nu sunt prea eficiente!

voi evelor ce mai stiti despre asta?
  •  
    • 157 mesaje
    8 Dec 2004, 19:14
    0 0
    Nu mai stie nimeni nimic despre asta?
    nici o sugestie?
  •  
    • 4 mesaje
    8 Dec 2004, 20:32
    0 0
    cred ca cel mai bine ar fi sa-l convingi sa mergeti la un psiholog sa ar mai fi si ceallata soluti sa intrati intr-o organizatie (alccolici anonimi)nu uita ca evolutia problemei e in mainele tale ....deoarece el nu cred ca mai gandeste lucid daca zici ca are probleme serioase.....asa ca tu esti cea lucida si in acelasi cea care trebuie sa-l indrume
    multa bafta si rabdare
  •  
    • 157 mesaje
    9 Dec 2004, 14:37
    0 0
    Chestia cu psihologul merge pt un om normal,cu care ai ce discuta.
    Dar cunosc ru un caz in care barbatu e pierdut de mult...e alcoolic convins.
    Si parca asta nu ar fi de ajuns...e casatorit,are 2 copii,2 fete mari...si nu are nici o rusine sau vreo retinere in a face scandaluri dupa scandaluri sotiei...totul datorandu-se alcoolului...e genul de om care nu se mai satura
  •  
    • 100 mesaje
    10 Dec 2004, 02:36
    0 0
    Buna!

eu personal nu stiu un medicament anume,dar am auzit de niste picaturi care trebuie puse in bautura.

Intreaba la farmacie! daca afli ceva spune-mi si mie!
  •  
    • 380 mesaje
    12 Dec 2004, 02:45
    0 0
    Corinne,
    de obicei oamenii care beau mult au o problema, adica nu sunt fericiti asupra unui anumit subiect din viata lor: fie familia, fie serviciul..etc. Poate daca ai afla "motivul" de ce bea l-ai putea ajuta cumva. Sunt altii care beau de placere pur si simplu si atunci numai cu vointza (tebuie sa vrea si el sa se opreasca), mers la psiholog se poate rezolva situatia. Nu ca zice ca "de azi nu mai beau" si in 2 zile sa bea iar, trebuie rezolvata problema incet..pas cu pas. Sa nu mai bea atata, sa evite anturajul unde se bea..etc. Tu personal ai vorbit cu el si i-ai spus ca te deranjeaza ca bea atata? Devine violent cand bea? Trebuie sa vrea si el sa salveze relatia, daca nu face efort..inseamna ca nu vrea, punct!
  •  
    • 46 mesaje
    12 Dec 2004, 20:09
    0 1
    Eu pot sa spun ca asta e boala grava, fostul meu bea de stingea, nu mai putea trai fara sticla, erau cei mai buni prieteni, chiar a spus ca pt el nu contzaza nici servici, nici familie, nici mama, nici tata. Toate acestea erau alcoolul pt el. Din acest motiv, a pierdut, pe rand, familie, servici, santate, caci acum, la o varsa deloc inaintata (38 ani), nu mai poate merge, are probleme grave cu santatea, iar doctorul i-a spus clar ca daca nu lasa alcoolul, in 2 ani poate sa isi ia adio de la viata. Si totsui, nu il lasa. Nu stiu daca intr-adevar exista vreun remediu. El este cel ce trebuie s alupte in primul rand impotriva acestui viciu, iar cei din jurul lui trebuie sa il sustina.
  •  
    • 100 mesaje
    13 Dec 2004, 18:35
    0 0
    ce te faci cand depinzi de el,iar el da in tined>?
  •  
    • 765 mesaje
    13 Dec 2004, 20:01
    0 0
    Tinctura de ardei iute s-ar putea sa dea rezultatele dorite. Eram la un plafar si cineva lua acesta tinctura impotriva alcoolului.
    De altfel si in prospectul tincturii de ardei iute se recomanda in dezalcolizare.

Acesata tinctura o face si Hofigalul dar si Santo Raphael.

O alta solutie ar fi sa mergi la centru de sanatate Zamolxe si sa vezi ce-ti prescrie doamna de acolo pentru ca produsele Tianshi au acesta capacitate. Oricum, tratamentul este individual.

Sanatate multa!
  •  
    • 100 mesaje
    13 Dec 2004, 20:51
    0 0
    Ce este centru Zamolxis?
    e in Bucuresti? (eu sunt din provincie)
  •  
    • 765 mesaje
    13 Dec 2004, 21:11
    0 0
    Da, e in Bucuresti.
    poti intra pe site-ul lor la www.tianshi.ro
  •  
    • 100 mesaje
    14 Dec 2004, 14:47
    0 0
    k
    Mersic!
  •  
    • 24 mesaje
    13 Feb 2005, 23:35
    0 0
    Sper sa nu fie un raspuns prea tardiv.

In Romania exista doua centre de tratament pe termen lung al dependentei de alcool si de droguri, ambele in judetul Sibiu. Unul este pentru barbati, iar celalalt pentru femei. Se aplica terapia de tip "comunitate terapeutica" dupa modelul german si american, iar rezultatele sunt comparabile cu alcoolicii anomini (aprox. 40%) reusite. Daca sunteti interesate de amanunte, sau va pot ajuta (am lucrat 4 ani in centrul pentru femei ca psihoterapeut) mail-ul meu este bizkit@apropo.ro.
    Pupici!
  •  
    • 1 mesaje
    26 Nov 2009, 11:38
    0 0
    si eu am pe cineva cu acesta problema..as dori sa stiu de unde pot procura tinctura sau pastile........se pot procura din orice farmacie?
  •  
    • 1173 mesaje
    3 Dec 2009, 09:49
    0 0
    Ro blondy, tu spui de motivatia unui om care bea: ca e prea fericit sau nefericit. Nu e adevarat! floricica si betivul vor gasi mereu motive pentru viciul lor: ca sint fericiti, sau necajiti, ca sarbatoresc un eveniment sau ca e criza mondiala, ca se naste un copil sau moare un batrin, ca a cazut zapada sau au o palarie noua.
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    3 Dec 2009, 10:25
    2 0
    dependenta de alcool e mai greu de tratat decat dependenta de droguri. daca este alcoolist inrait si intra in sevraj poate chiar muri daca nu este sub supraveghere medicala.