Ce obiecte "de firma " aveti in garderoba?

  •  
    • 955 mesaje
    16 Apr 2011, 21:32
    3 1

    schonland said:
    Eu sunt genul de om care uraste sa cumpere haine si se imbraca cu prima chestie de care da prin sifonier. Asa ca ce scrie pe eticheta prea putin conteaza pentru mine. Insa uneori se mai nimereste sa cumpar cate ceva extrem de scump si atunci se gaseste cate unul si altul sa ma catalogheze in tot felul doar pentru ca am un produs dintr-o gama de lux. Nu neg ca sunt multi care vor sa isi etaleze statutul prin eticheta hainelor dar de la asta pana la a ataca un om pentru ca isi cumpara sau ii plac hainele de la diverse case de moda mi se pare cale lunga.
    De exemplu, pentru nunta mea chinul cel mai mare a fost pentru mine sa imi gasesc pantofi. Rochia am gasit-o imediat dar pantofi nu gaseam nimic care sa imi placa. Cu o saptamana inainte de a merge la scurtat rochia (si cand imi trebuiau neaparat pantofii) am gasit in Oslo pantofii minune. Erau exact ceea ce visam eu sa imi cumpar. Asa ca i-am probat si i-am cumparat. Pantofii sunt Emporio Armani si am dat intr-adevar o caruta de bani pe ei. Insa nu i-am luat pentru nume ci pentru ca eram disperata si aia au fost singurii care mi-au placut. S-au gasit insa multi sa faca glume pe seama pantofilor mei la modul in care voi ati atacat initiatoarea topicului. Si mi s-a parut extrem de deplasat. Chiar si daca omul ala sta intr-o garsoniera sau cu chirie ce legatura are asta cu ce haine isi cumpara. Daca alea sunt prioritatile lui atunci da banii numai pe haine. Pentru altul prioritatile sunt calatoriile, pentru altul copiii, pentru altul o casa sau o masina etc etc etc. Este alegerea fiecaruia si ar trebui sa invatam sa catalogam si sa criticam mai putin oameni bazandu-ne numai pe o replica pe net sau pe o caracteristica a lui pentru ca oamenii sunt din fericire mai complecsi de atat.

    Schonland, ideea topicului era de a se lauda fiecare cat este de pricopsit in materie de bulendre, si nu daca cineva prefera sa mearga intr-o vacanta sau sa-si ia pantofi de aceeasi valoare cu vacanta respectiva. Dupa cum am mai spus, mie mi se pare tampita ideea de a deschide un topic pe subiectul asta. Intr-o tara preponderent  saraca, in care lumea da aproape tot salariul pe facturi la utilitati si pe mancare este o dovada de lipsa de bun simt sa te lauzi cu faptul ca tu dai mii de euro pe haine si incaltaminte de la marile case de moda. La nivel micro, e acelasi lucru cu a a-i spune frecvent unei prietene fara posibilitati materiale ce cumparaturi de lux faci tu saptamanal.

    Sunt putine femei care se intretin singure (cu salariul de la 2000 euro in sus) si isi permit asemenea lux  iar acelea cu siguranta ca nu scot in evidenta lucrul asta.

    Eu lucrez intr-una din big4, muncesc  12-14 ore pe zi  si nu-mi permit asemenea achizitii, iar daca ar veni o fatuca sa-mi spuna ce haine de lux si-a luat din banii iubitului/sotului/amantului sau ai parintilor m-ar cam scoate din sarite, nu ca si-a luat, ci prostia si nesimtirea de care da dovada.

    Deci nu este de condamnat ca unii oameni isi permit asemenea lucruri ci faptul ca aleg sa le afiseze cu ostentatie, facand parada cu opulenta lor.

  •  
    • 1088 mesaje
    16 Apr 2011, 23:00
    1 0

    Alya, ai partial dreptate. In Romania sta cu totul si cu totul altfel treaba dar sa nu omitem faptul ca multe dintr eve traiesc afara, printre care si eu.
    Afara poti sa-ti iei haine de calitate la preturi foarte bune.
    Daca eu am posibilitatea, de exemplu sa mi le cumpar, de la reduceri de exemplu si merg cu ele in Romania, ar trebui sa ma simt aiurea sau persecutata? Nu cred.
    Asta e viata, fiecare dupa posibilitati. Nu-i condamn pe cei cu bani, ci pe cei care-si etaleaza prostia si dau de exemplu, un salariu pe niste ochelari de soare doar ca sunt firmati. Asta e prostie!
    Am citit un articol in care scria ca femeile din Romania, Rusia, Polonia sunt f cochete. Pe ce bani, nici eu nu stiu.


    Cat despre fata asta care a deschis subiectul "haine de firma", ce sa zic, poate e tanara si pasionata de moda, de haine.
    Are tot dreptul, de ce nu? De ce trebuie sa ne comportam atat de urat si sa o jignim?

    Nu va place subiectul, mai departe, ignore, ca sunt sute de subiecte. 

     

     


    Acest mesaj a fost editat de către emadd: 16 Apr 2011, 23:04
  •  
    • 955 mesaje
    16 Apr 2011, 23:41
    1 0

    Emadd, ma indoiesc foate tare ca persoana care a deschis topicul se gandea sa discute cu femei care muncesc in strainatate, au alt nivel de salarizare si fac shopping de acolo.
    In mesajul anterior eu nu am condamnat pe cei cu un nivel de trai foarte ridicat, ci modul in care le place unora sa epateze fara a tine cont de situatia celor din jur.
    Este adevarat ca in strainatate in perioada reducerilor poti cumpara haine la preturi foarte bune dar trebuie sa ai bani de avion, cazare si mancare pentru 2-3 zile plus cumparaturi si sa-ti mai ramana si cand vii acasa pana la salariul urmator.
    Faptul ca sunt de alta parere nu inseamna ca m-am comportat urat si am jignit pe cineva si nici ca trebuie sa ignor postarea. Ma gandesc ca poate citesc mai multe persoane si invata cate ceva, inclusiv din mesajele mai critice.


    Acest mesaj a fost editat de către alya_27: 17 Apr 2011, 00:05
  •  
    16 Apr 2011, 23:47
    1 0
    A fi cochet nu inseamna a purta haine scumpe aka "de firma". Inseamna a fi ingrijit si cu bun gust. Ceea ce e realizabil si cu bani mai putini si fara eticheta la vedere.
  •  
    • 955 mesaje
    17 Apr 2011, 00:09
    1 0
    nobody_fux_with_the_Jesus said:
    A fi cochet nu inseamna a purta haine scumpe aka "de firma". Inseamna a fi ingrijit si cu bun gust. Ceea ce e realizabil si cu bani mai putini si fara eticheta la vedere.

     Sunt de aceeasi parerere. A face fixatie pentru haine/incaltaminte etc. doar pentru ca sunt de la o anumita firma denota snobism, nu cochetarie.

  •  
    • 1088 mesaje
    17 Apr 2011, 11:51
    2 0

    Tinerii viseaza Cand eram adolescenta visam la vacante exotice, aveam dreptul, nu? Nu mi le-am permis dar visam... Nimeni nu ar fi avut dreptul sa ma faca irealista sau snoaba sau visatoare. Nu!
    Sa va dau un exemplu, sotul meu are camasi "cu eticheta" de calitate, spalate de multe ori si care au ramas intr-o stare f buna, ca noi. Asta e diferenta intre "eticheta" si haine normale.
    Cand am ajuns prima oara in strainatate ma uitam si eu, cum eram invatata la preturi decente dar nu tocmai de calitate, iar sotul meu a remarcat acest fapt si mi-a zis, decat sa-ti iei 5 lucruri de calitate proasta mai bine iti iei 1-2 si de calitate. Eu nuuu....Am vazut asta in timp....ca vea dreptate.
    Aruncam mai multi bani pe haine fara "eticheta", incaltaminte care ma tineau f putin, bluzite si panatloni care intrau la apa si ieseam numai in pierdere....
    Nu pot spune ca acum am doar firma, in nici un caz, am din toata gama dar vreau sa fac comparatie.
    Si la ora actuala cand merg in magazine daca vad ceva care-mi place imi iau fara probleme. Pana la urma atitudinea conteaza  


    Acest mesaj a fost editat de către emadd: 17 Apr 2011, 11:59
  •  
    • 955 mesaje
    17 Apr 2011, 12:26
    1 2
    Emadd, cred ca ai o problema de intelegere. ce legatura are ce vacante a visat fiecare (ca si eu si altii am visat, nu numai tu) cu tema in discutie? Cand am spus ca e mai bine sa cumperi 10 haine proaste in loc de una buna? sau ca hainele de la firmele mai cu pretentii sunt de proasta calitate (desi unele sunt )? Am spus in mesajul anterior ca nu mi se pare in regula sa cumperi ceva, singurul criteriu fiind marca si ca asta denota snobism. Am mai spus ca nu este ok sa faci parada cu ceea ce detii , mai ales in fata oamenilor fara posibilitati.
    Si eu prefer un lucru mai bun in loc de 10 proaste si cheltui destul de mult pe haine, cosmetice, incaltaminte, dar nu deschid topicuri pe eva sa scriu ca eu dau 200-300euro pe o pereche de pantofi pentru ca mi se pare nesimtire si prostie.
    Fata care a deschis topicul se referea la marile case de moda, ori la marile case de moda preturile se numara in mii de euro si nu sunt destinate oamenilor obisnuiti, cu un nivel de trai mediu. Calitate poti gasi si la haine, genti, incaltaminte care au preturile intre 200-500 euro produsul, nu este imperios necesar sa dai mii de euro.
    Se pare ca eu scriu ceva si tu intelegi cat poti si ce poti din ceea ce am scris.
  •  
    • 1088 mesaje
    17 Apr 2011, 12:37
    2 0
    Si ce este atat de greu de digerat faptul ca a pus o intrebare?
    Eu ii raspund, da am si ma simt fantastic cu aceste lucruri!


    Iar eu nu am nici un fel de problema Alya, am o problema ca fiecare are dreptul la opinii.
    Am o problema ca trebuie, repet, trebuie sa-i respectam pe cei din jur indiferent de opiniile lor. Atat!
  •  
    • 16187 mesaje
    17 Apr 2011, 12:37
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 955 mesaje
    17 Apr 2011, 12:49
    1 1
    emadd said:
    Si ce este atat de greu de digerat faptul ca a pus o intrebare?
    Eu ii raspund, da am si ma simt fantastic cu aceste lucruri!


    Iar eu nu am nici un fel de problema Alya, am o problema ca fiecare are dreptul la opinii.
    Am o problema ca trebuie, repet, trebuie sa-i respectam pe cei din jur indiferent de opiniile lor. Atat!

     Foarte bine, Emadd! Daca esti foarte bogata, dai mii de euro pe un produs si te lauzi pe un forum pe care sunt foarte multe persoane modeste din punct de vedere financiar, bravo tie ca ai opinie si ti-o exprimi! Si meriti si sa fii respectata pentru asta! Deci da-i incolo de sarantoci, sa se oftice ca nu au valoarea ta (ca sa ma exprim manelistic, avand in vedere mentalitatea)! "Succesuri" in continuare!

    P.S. Eu respect opiniile altora, dar nu si prostia.


    Acest mesaj a fost editat de către alya_27: 17 Apr 2011, 12:52
  •  
    • 3741 mesaje
    17 Apr 2011, 13:13
    2 0
    Alya, sa stii ca nu toate persoanele sarace se oftica daca cineva are o stare materiala mai buna
    Lucrurile de calitate costa mai mult decat toate chinezeriile la un loc si asta stim cu totii. Daca tu nu-ti permiti e treaba ta, dar sunt persoane care muncesc f mult si e o bucurie pentru ele sa-si cumpere lucruri frumoase si bune.
    Pe un forum se vorbeste si nu neapart e vorba de lauda ca asa putem spune ca si daca vorbim de iubiri e lauda, de case, gradini si flori. Sa ne inchidem in casa si sa nu cumva sa tastam ceva despre noi ca e lauda!

    Ps: Nici eu nu-mi permit sa dau 70 euro pe o bluza, da nu-mi bag unghia in gat daca altcineva are.
  •  
    • 299 mesaje
    17 Apr 2011, 13:18
    2 0
    Nu cred ca e ok sa faci pe altul prost fiindca are si isi permite. Sau sa il faci pe cineva prost si in toate felurile ca vrea sa intrebe ceva. Pe bune acum, exagerati. Haideti sa nu fim chiar atat de rai.
    Firma ramane firma si se observa de la o posta.
  •  
    • 16187 mesaje
    17 Apr 2011, 13:19
    1 1
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 17 Apr 2011, 13:20
  •  
    • 1088 mesaje
    17 Apr 2011, 13:24
    3 0

    Relax Alya, ca mai ai putin si ma faci ca la usa cortului. Asa, gratis...

     

    Am afirmat ca am haine din toate categoriile si firmate si nefirmate. Nu am dat preturi si etichete.
    Daca pot si-mi plac, de ce nu?
    Imi pare rau ca situatia ta este altfel, vad ca pentru tine oamenii care "pot" sunt snobi si prosti. Asta e gandirea ta, nu ma voi obosi sa ti-o schimb.
    O duminica mai frumoasa!

     



    Acest mesaj a fost editat de către emadd: 17 Apr 2011, 13:33
  •  
    • 955 mesaje
    17 Apr 2011, 13:35
    1 0

    Mai oameni buni, eu lucrez intr-o corporatie , am si rude in strainatate care ma mai cadorisesc din cand in cand (ca deh! sunt singura nepoata), castig destul de mult, stau in Bucuresti intr-o zona considerata de fite (pentru ca aici am copilarit), sunt singura la parinti, rudele din strainatate nu au copii, deci am un nivel de trai destul de ridicat dar educatia si materia cenusie nu-mi permite sa epatez cu situatia mea.
    Oamenii de conditie mai modesta nu neaparat se oftica (vad ca ati luat-o mot-a-mot) dar nu e frumos sa le bagi pe gat frecvent ce cumparaturi de lux ai tu. Roata e rotunda si nu se stie niciodata in ce situatie ajungi si atrunci sa vedem daca mai ai aceeasi parere. Eu am avut in viata si caderi si am inteles niste lucruri, dar trebuie sa ai cu ce sa le intelegi.
    Daca nu sunt de acord cu faptul ca unii fac parada cu ceea ce au nu inseamna ca sunt saraca, ci doar ca din respect pentru oamenii fara posibilitati care poate muncesc mai mult ca mine dar nu au avut aceleasi sanse in viata prefer sa ma port normal si sa nu ma laud cu situatia materiala.O zi buna tuturor!
    P.S. Tot mi-am promis ca nu o sa mai intru in polemici pe forumul asta si sper ca de data asta am inteles mai bine cu cine stau de vorba si ca nu e cazul.

     


    Acest mesaj a fost editat de către alya_27: 17 Apr 2011, 13:45
  •  
    • 14418 mesaje
    17 Apr 2011, 13:36
    3 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 17 Apr 2011, 13:38
  •  
    • 955 mesaje
    17 Apr 2011, 13:50
    1 2
    @regina_neagra
    Nu, nu ai inteles nimic si nu mai am chef de explicatii.
  •  
    • 955 mesaje
    17 Apr 2011, 14:04
    1 2
    emadd said:

    Relax Alya, ca mai ai putin si ma faci ca la usa cortului. Asa, gratis...

     

    Am afirmat ca am haine din toate categoriile si firmate si nefirmate. Nu am dat preturi si etichete.
    Daca pot si-mi plac, de ce nu?
    Imi pare rau ca situatia ta este altfel, vad ca pentru tine oamenii care "pot" sunt snobi si prosti. Asta e gandirea ta, nu ma voi obosi sa ti-o schimb.
    O duminica mai frumoasa!

     

     

     Nu oamenii care pot , ci aceia care se lauda cu ce au, care cumpara haine de firma doar pentru ca sunt de firma si nu pentru bunul gust si calitate, care fac mare caz din asta si se considera superiori (nu neaparat toate la un loc), sunt snobi si fara minte, dar vad ca este foarte greu de priceput si tot ce ai inteles tu este ca eu sunt o saraca frustrata, ca numai cineva din categoria asta nu poate sa inteleaga pe oamenii cu stare care fac un titlu de glorie din asta.

    Deci, draga emadd sa fii sanatoasa si sa-ti pastrezi conceptiile daca asa te simti bine ca eu ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat in primul rand minte si deja ma consider un om bogat.

  •  
    • 4017 mesaje
    17 Apr 2011, 14:09
    3 0
    Da, Alya, dar toata judecata ta pleaca de la o prezumtie, una care poate fi 100% falsa, cel putin mie nu mi se pare ca ai vreo baza pentru ea: prezumtia ca cea care a postat aceasta intrebare e o snoaba, care se simte superioara muritorilor de rand, carora isi doreste sa le dea peste nas. Ca sa faci proces de intentie cuiva nu-ti trebuie minte bogata, doar "gura bogata".
  •  
    • 7967 mesaje
    17 Apr 2011, 14:17
    2 0
    alya_27 said:

     

     Nu oamenii care pot , ci aceia care se lauda cu ce au, care cumpara haine de firma doar pentru ca sunt de firma si nu pentru bunul gust si calitate, care fac mare caz din asta si se considera superiori (nu neaparat toate la un loc), sunt snobi si fara minte, dar vad ca este foarte greu de priceput si tot ce ai inteles tu este ca eu sunt o saraca frustrata, ca numai cineva din categoria asta nu poate sa inteleaga pe oamenii cu stare care fac un titlu de glorie din asta.

    Deci, draga emadd sa fii sanatoasa si sa-ti pastrezi conceptiile daca asa te simti bine ca eu ii multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat in primul rand minte si deja ma consider un om bogat.

    Pai eu credeam ca noi cumparam haine de firma tocmai pt bun gust si calitate...Si faptul ca imi permit un amarat de Mango sau Zara nu cred ca ma face snoaba si fara minte. Vorbind din pctul meu de vedere prefer hainele de o anumita calitate. Asa cum spunea si Emadd, sunt mai trainice decat chinezariile. Cumpar pt fiica-mea o pereche de adidasi Reebok sau Adidas si raman mici, dar se afla inca intr-o conditie excelenta pt a fi purtati si de copiii vecinilor de ex. Si apoi, un pic de snobism vedem la persoanele care poarta eticheta pe afara..Nu toata lumea cumpara tricouri de prost gust cu MNG pe piept...Etichetele sunt in interiorul hainei...Daca tu ai o opinie diferita, nu te face nici mai desteapta decat noi, restul muritorilor cumparatori de firma, nici mai umana fata de saracia si foametea din Africa. Am tot citit si am incercat sa nu intervin, dar faptul ca tu ne cataloghezi deja ca snobi si prosti, cred ca e putin cam mult!