ce filme bune ati mai vazut in ultima vreme?

  •  
    • 62 mesaje
    3 Mai 2011, 23:33
    0 0
    Acum depinde și ce-ți place... eu una sunt cu filmele vechi sau cu cele care au ca subiect vremuri mai vechi gen ecranizările romanelor lui Jane Austen - Sense and Sensibility, sau Pride & Prejudice, Emma, Persuasion, Northanger Abbey etc.
    Acum nu vreau să mă laud dar eu am văzut peste 800 de filme (bine aici vin și serialele, dar nici într-un caz telenovele și nu după episod). Dintre cele care îmi plac mult îți recomand:
    The Green Mile
    Pearl Harbor
    Dangerous Beauty
    Interview with the Vampire: The Vampire Chronicles
    Seven Years in Tibet
    Schindler's List
    A Beautiful Mind
    Casablanca
    Sweet November
    Mona Lisa Smile
    Dirty Dancing
    Frida
    Sabrina
    Roman Holiday
    All About Eve
    Léon
    Head in the Clouds
    The Notebook
    Gridlock'd
    A Good Woman
    Youth Without Youth
    Marie Antoinette
    The Apartment
    Apocalypto
    Atonement
    Amazing Grace
    The day the Earth stood still
    Silk
    Eve's Bayou
    Changeling
    Katyn
    Elegy
    Agora
    Bathory
    The Secret Life of Bees
    Easy Virtue
    Dear John
    Life as We Know It
    The King's Speech
    The Shawshank Redemption

    Și pot continua... astea sunt doar o parte dintre cele pe care le-am notat cu 10 sper să găsești ceva bun printre ele, dacă îți place cum sună vreo unul dintre ele scrie-mi și îți povestesc despre ce e, sau caută pe cinemagia. Vizionare plăcută
  •  
    • 8237 mesaje
    4 Mai 2011, 00:55
    1 0
    Asa am citit si eu 500 de carti, din care 485 erau regine de inima rosie. Off with her head
    Cu toata parerea de rau, degeaba ai vazut 800 de filme daca toate erau mainstream si ingrozitor de proaste ti-ai pierdut vremea degeaba.

    Eu acum recomand cu caldura "Love exposure" e un film japonez, care dureaza vreo 4 ore varianta editata. Dar e atat de bine facut, cu o idee atat de simpla si dementa incat 4 ore is not enough. Recunosc ca l-am vazut in 2 zile...ca nu am avut timp altfel. E un film despre religie (personajele sunt catolice) ipocrizie si perversiune.
  •  
    • 125 mesaje
    4 Mai 2011, 00:59
    0 0
    froago, il gasesc pe net? Love exposure"
    unde, pls
  •  
    • 8237 mesaje
    4 Mai 2011, 01:09
    0 0
    dap, il gasesti pe net- pe piratebay ca de-acolo il am si eu.

    Sa-mi spui daca ti-a placut
  •  
    • 9899 mesaje
    4 Mai 2011, 09:43
    0 0

    Bai, am avut si eu damblaua asta cu filme japoneze, acu' vreo 10-15 ani. Mi-a trecut

     

    Ultimul film vazut? Sunt de fapt 2, pe care le-am vazut in uiched.

    Discursul regelui si The Way Back.

    Primul mi-a placut, dar nu m-a dat pe spate. Al doilea e un film bunicel, dar Colin Farrell face un rol super, asa cum nu prea e lumea obisnuita sa-l vada. Ed Harris nu se dezminte.  Dragos Bucur...hm, nush ce sa zic.

    Oricum, merita vazut.

  •  
    • 6798 mesaje
    4 Mai 2011, 09:47
    0 0
    am vazut si eu The way back, dar nu mi-a placut Dragos Bucur.
  •  
    • 9899 mesaje
    4 Mai 2011, 09:50
    0 0
    bertha_ said:
    am vazut si eu The way back, dar nu mi-a placut Dragos Bucur.

     

    Apoi, na, nici mie nu mi-a placut. Da' n-am vrut sa fiu primul care zice

  •  
    4 Mai 2011, 10:40
    0 0
    Discursul regelui e plictisitor ...
  •  
    • 4009 mesaje
    4 Mai 2011, 12:57
    0 0
    - Mic dejun la Tifanny
    - Zbor deasupra unui cuib de cuci
    - Inchisoarea ingerilor
    - Blow (film mai vechi cu J. Depp)
    - Ticalosi fara glorie
    - Padurea spanzuratilor
  •  
    • 8237 mesaje
    4 Mai 2011, 14:08
    0 0
    dikens, sper sa-mi treaca si mie. S-a mai diminuat obsesia fata de anul trecut, totusi....si devin din ce in ce mai greu de gasit.

    Nici mie nu mi-a placut king's speech, prea constipat si lipsit de orice simtire. Dar cum oscarul pentru Mr. Darcy era long overdue...voila mare capodopera.

    Ca e Jesus printre noi, am sa zic ca am revazut de curand 'Hudsucker Proxy' asa ca pentru pitzi corporatiste
  •  
    • 9899 mesaje
    4 Mai 2011, 14:14
    0 0

    Mr. Darcy mi s-a parut mult mai bun decat regele, sincer. 

  •  
    4 Mai 2011, 14:19
    0 0

    Froaga vad ca mi-l recomanzi cu caldura, il pun pe lista

    Din ce am vazut recent, mai ca mi-a placut Tron - Legacy, staring cu The Dudeness dar in alta sfera.
    E misto facut, mai ales vazut in 3D.


    Acest mesaj a fost editat de către nobody_fux_with_the_Jesus: 4 Mai 2011, 14:22
  •  
    • 62 mesaje
    4 Mai 2011, 21:12
    1 0
    Froggy_me said:
    Asa am citit si eu 500 de carti, din care 485 erau regine de inima rosie. Off with her head
    Cu toata parerea de rau, degeaba ai vazut 800 de filme daca toate erau mainstream si ingrozitor de proaste ti-ai pierdut vremea degeaba.

    Eu acum recomand cu caldura "Love exposure" e un film japonez, care dureaza vreo 4 ore varianta editata. Dar e atat de bine facut, cu o idee atat de simpla si dementa incat 4 ore is not enough. Recunosc ca l-am vazut in 2 zile...ca nu am avut timp altfel. E un film despre religie (personajele sunt catolice) ipocrizie si perversiune.

     

    Acum pe bune de unde este moda aceasta de a fi antitoți? 

    Eu mi-am propus să realizez o listă de filme variate, pe care orice persoană (obișnuită, normală și fără preferințe speciale) să o poată consulta și evenual să se inspire din ea (personal să fi gasit așa ceva aș fi fost încântată că pot să aleg și altceva). Și să știi că eu nu am nicio problemă cu predilecțiile majorității, sau cum le zici tu filme mainstream, îmi pare rău, dar am depăși vârsta în care vreau să fiu cu moț în frunte și am învățat să apreciez lucrurile simple. Și cu toate acestea vrei să spui că All About Eve, sau Katyn, sau Eve's Bayou, sau Youth Without Youth sunt niște filme banale? Măcar le-ai văzut? Sau tu ai citit două trei care nu ți-au plăcut și hai să turnăm venin că azi avem chef?

    O seară faină în continuare la toată lumea.

  •  
    • 5575 mesaje
    4 Mai 2011, 23:42
    0 0

    Am vazut Black swan si spre rusinea mea, am derulat filmul ca ma enerva.N-am inteles nici mare lucru si n-am observat multe dintre simbolurile care apar prin film, in afara de o mama insistenta si frustrata care vrea ca fiica ei sa reuseasca ce nu i-a reusit ei si drept urmare suicidul fiicei, pentru ca nu reusea sa atinga perfectiunea ceruta,a carei obsesie si-o inoculase  - n-am inteles altceva. Am stat si am citit parerile celor care au vazut filmul, i have to say, ma simt totalmente estupida ca n-am fost capabila sa "rumeg" detaliile, sa inteleg simbolurile, m-a plictisit filmul, plus ca nu-mi plac finalurile triste.

    Poate e pe placul altora, o data cel putin  merita vazut, pentru Natalie Portman e un rol bine jucat.

  •  
    • 8237 mesaje
    4 Mai 2011, 23:47
    0 1

    Milla, nu e o moda...si daca ti-am atras atentia nu inseamna ca-s impotriva ta. Nu dramatiza inutil.

    Daca spuneai iata cateva filme care mi-au placut mie, era altceva. S-a mai scris aici si s-a mangaiat gretosenia aia de Notebook pana la disperare. Nu m-am luat de nimeni, ca nu e treaba mea.

    Tu insa ai veni si-ai bagat la inaintare: "am vazut peste 800 de filme" (adica, experienta ma recomanda)  si pui pe o lista Katyn-ul lui Wajda (film istoric despre macelul din cunoscuta padure) langa un light  'All about eve'  si cliseul  Eve's Bayou.  Si tot tu faci pe desteapta.

    Iti repet: daca vrei sa spui am vazut 800 filme si faci lista  'pentru persoane obisnuite'  iti asumi treaba asta.  Daca nu vrei sa-ti asumi nimic, scrii ca ti-a placut tie cutare si cutare film.

  •  
    • 18346 mesaje
    4 Mai 2011, 23:49
    0 0

    incep regizorii astia sa se creada un Jarmusch sau altii de genul. creeaza momente de-alea seci, o tensiune pierduta tipica filmelor frantzuze... dar nu ies asa bine.

  •  
    • 16187 mesaje
    4 Mai 2011, 23:51
    0 0
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 4 Mai 2011, 23:58
  •  
    • 4455 mesaje
    4 Mai 2011, 23:56
    0 0
    asta-i topic de plans pt mine...io n-am mai vazut un film de om mare de nu stiu cand...shrek, shrek si iarasi shrek!!! ice age, toy story, hannah fucking montana!
    ultimul a fost troy legacy in 3d, nu mare branza, dar cel putin nu era high school musical!
  •  
    • 9873 mesaje
    4 Mai 2011, 23:59
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 62 mesaje
    5 Mai 2011, 00:00
    1 0
    Froggy_me said:

    Milla, nu e o moda...si daca ti-am atras atentia nu inseamna ca-s impotriva ta. Nu dramatiza inutil.

    Daca spuneai iata cateva filme care mi-au placut mie, era altceva. S-a mai scris aici si s-a mangaiat gretosenia aia de Notebook pana la disperare. Nu m-am luat de nimeni, ca nu e treaba mea.

    Tu insa ai veni si-ai bagat la inaintare: "am vazut peste 800 de filme" (adica, experienta ma recomanda)  si pui pe o lista Katyn-ul lui Wajda (film istoric despre macelul din cunoscuta padure) langa un light  'All about eve'  si cliseul  Eve's Bayou.  Si tot tu faci pe desteapta.

    Iti repet: daca vrei sa spui am vazut 800 filme si faci lista  'pentru persoane obisnuite'  iti asumi treaba asta.  Daca nu vrei sa-ti asumi nimic, scrii ca ti-a placut tie cutare si cutare film.

     

     Să înțeleg că nu ai văzut nici Eve's Bayou (de zici că e clișeu) și nici All about eve... pentru că este foarte ușor să scrii niște cuvinte ambiguu care nu zic nimic în fond, dar care lasă de înțeles că tu știi despre ce este vorba. Explică-mi totuși ce este așa „light” la All about Eve? Sau unde ai văzut clișeul în Eve's Bayou? 

    Și eu nu m-am recomandat cunoscătoare, zicând că am văzut peste 800 de filme (ceea ce e adevărat) am vrut doar să accentuez faptul că am o mică pasiune pentru filme... Și chiar de aș fi fost o  „cunoscătoare” în domeniu, tot nu aș fi dat în tagma snobilor să propun filme gen Portocala mecanică, până la urmă presupun că persoana care a a început topicul voia doar o inspirație pentru un film digerabil (nu unul life changing) pentru o după-amiază relaxantă..

    A da și nu dramatizez... e adevărat că e o modă snobismul, sau vrei să spui că ai făcut acea remarcă cu intenții bune? 

    O noapte faină la toată lumea.


    Acest mesaj a fost editat de către milla_c: 5 Mai 2011, 00:02