Tutunul,cum ma las de el?

  •  
    • 1 mesaje
    12 Mar 2002, 19:54
    0 0
    NUMAI CU AMBITIE.
    GANDESTE-TE CA AI UN DUBLU CASTIG:
    1) AI REUSIT SA INVINGI IN COMPETITIA CU TINE;
    2) SANATATE.
  •  
    • 413 mesaje
    26 Mar 2002, 23:29
    0 0
    Sa-ti spun cum a fost la mine. Eu am fumat vreme de 10 ani ca un "turc". In momentul in care am ramas insarcinata insa m-am lasat "automat". La inceput am mincat bomboane in nestire si eram un pachet de nervi. In schimb din luna a doua cind m-au apucat greturile am uitat si de fumat si de tot. Iar in continuare a fost floare la ureche. Deci o sarcina ajuta, te gindesti automat la sanatatea copilului si deci renunti la orice i-ar putea face rau. Din pacate la un an dupa ce s-a nascut inimioara mea m-am reapucat de viciu. Poate tu esti mai ambitioasa si reusesti sa ramii fara fum toata viata. Iti doresc succes!
  •  
    • 226 mesaje
    4 Iul 2002, 23:46
    0 0
    Asa as vrea si eu sa ma pot lasa de tigari!
    De vreo saptamana am o problema cu respiratia.Nu mai pot sa trag ca lumea aer in piept,si simt ca parca ma sufoc.Nu inteleg ce am.Cred ca e de la fumat.Stiti cumva o solutie sa mi se faca scarba de tigari?Dar asa de-adevaratelea!
  •  
    • 6 mesaje
    5 Iul 2002, 01:24
    0 0
    fete!! nu stiu de ce va faceti atitea probleme cu fumatul? Spuneti clar de azi inainte nu mai fumez ,si uite asa va lasati de fumat,doar suntem fete puternice si nu stam noi la cheremul tigarilor si al viciului de a fuma.
    Eu implinesc in curind 3 ani de cind am spuse azi nu mai fumez(si ma felicit ca am luat o astfel de hotarire)
    Incercati si voi si nu o sa va para rau
  •  
    2na
    • 266 mesaje
    9 Iul 2002, 12:03
    0 0
    da gagalice, si eu am facut la fel. Prima data, nesemnificativ (la douazecisiceva de ani) m-am gindit la cei 2 copii ai mei care erau nevoiti sa stea in fumul de tigara de la trei maturi (stateam si cu soacra) si a doua zi nu mi-a mai trebuit tigara. M-a tinut insa destul de putin (citeva luni) pentru ca aveam probleme cu sotul (de care am si divortat).A doua oara la 30 de ani am zis asa: nu mai vreau si nu am nevoie de tigari.A doua zi nu mi-au mai trebuit, dar ma ingrasam incet si sigur. Dupa 2 ani m-am reapucat cu greu (toate tigarile sint puturoase si amare) pentru ca nu reuseam sa ma obisnuiesc cu noua greutate a trupului meu. Acum, iar m-am lasat de citeva luni si in primele 2 saptamini am pus 10 kg. Cu cit mai devreme cu atit mai usor suporta organismul schimbarea. Lasati-va de fumat de tinere, sau nu va apucati de loc!
  •  
    • 1 mesaje
    18 Iul 2002, 09:11
    0 0
    Gasesti ceva leacuri naturiste si la adresa www.formula_as.ro . Cauta in site 'tabagism'
  •  
    • 24 mesaje
    1 Aug 2002, 20:54
    0 0
    Draga mea.
    E chestie de vointa! Daca o ai, poti scapa de nefericitul de viciu! In viata mea m-am lasat de cateva ori de fumat, iar acum de sase luni m-am lasat definitiv. Nici nu-mi mai place mirosul de fum sau de tutun. E drept, ca nici nu am exagerat cu numarul tigarilor pe zi, cca 5-8 zilnic la birou, iar acasa in week-end, mai faceam cate o pauza.
    Prima data m-am lasat,cand l-am facut pe fiul meu si multumesc lui Dumnezeu am un flacau zdravan si f.sanatos, apoi cam peste 2-3 ani printr-o intamplare am revenit la viciu, care s-a intensificat odata cu moartea tatalui meu si intr-o zi de februarie, anul acesta, in urma starilor de rau: haioasa circulatie, spargere de vase,gripa si o iminenta pneumonie la orizont, m-am lasat brusc si definitiv de viciu fara nici un preambul si fara nici un tratament si am dovedit ca se poate! Asta e, trebuie sa ai vointa si ca sa te incurajezi, aminteste-ti cate victime face in fiecare an tutunul si fa-o nu numai de dragul unui copil, al sotului sau al parintilor tai, ci si de dragul tau. Ai vointa si o sa-ti depasesti viciul, chiar si fara vreun tratament sofisticat sau costisitor!
  •  
    gco
    • 16 mesaje
    1 Nov 2002, 14:59
    0 0
    Vanessa,draga,si eu am fumat timp de 9 ani(pana la 26 de ani).Nu am avut de gand nici o singura clipa,atunci,sa ma las.Dar stii cum s-a intamplat?Nimic din ceea ce se vorbeste ca ar fi urmarile grave ale tutunului asupra sanatatii nu m-a inspaimantat indeajuns ca sa ma las de bunavoie.Tu stii ce inseamna crizele de spasmofilie?M-a apucat dintr-o data,impreuna cu niste senzatii tare ciudate...Imi era rau la discoteca,in locuri cu mult fum de tigara si slab aerisite.Imi vajaiau urechile,mi se intuneca dinaintea ochilor,ameteam...Nu stiam ce e cu mine.Apoi,n-am mai iesit la discoteca.A inceput sa imi amorteasca limba,din cand in cand...La ceafa simteam niste sloiuri de gheata ca ma strangeau.Seara aveam palpitatii,eram agitata.Am fost la doctor si mi-a spus ca am lipsa de calciu si magneziu.Am facut intravenos calciu cu vitamina C.Un timp.Eram disperata.Eu,care nu mai avusesem treaba cu spitalele decat daca am mers in vizita la cineva...Si,mai ales,nu era nimic clar.Nu stiam ce e cu mine.Nu luam nici un medicament,nu aveam nici un simptom clar.Eram in ceata...Si,la un moment dat,doctorita mi-a spus:nu incerci sa fumezi mai putin,daca poti?Vezi,poate o sa te simti mai bine...Si stii cum mi s-a taiat pofta de tutun?Brusc.Ca si o greata,cand te ia.De a doua zi si pana acum,de trei ani si jumatate,n-am mai pus tigara in gura.Si nici nu am de gand.Cand ma gandesc cat "suge" tigara din organism,cate vitamine,cata energie...Apoi,cat de mare diferenta este intre cum arata tenul meu acum,si cat de galbui era atunci...Nu am obiceiul sa dau sfaturi sa se lase de fumat cei care sunt mari fumatori.Nici pe mine nu a reusit sa ma convinga nimeni sa ma las,cat timp eram fumatoare(consumam si mai bine de un pachet pe zi).Asa s-a intamplat,sa ma simt rau si sa gasesc solutia asta.Dar daca pe tine te preocupa sanatatea ta pentru ca vrei sa devii mama,ar trebui sa iei seama la cele ce ti-am povestit.Iti doresc sa reusesti sa -ti iei adio de la tigari!
  •  
    • 11 mesaje
    5 Nov 2002, 09:49
    0 0
    Draga Vanessa,
    Si eu am avut aceasta problema, adica fumam cam 1 pachet jumate pe zi si am incercat sa renunt complet la ele. Timp de 3 luni nu am fumat deloc, si m-am ingrasat vreo 7 kg. Plus ca mi-era dor tot timpul... Asa ca acum fumez "inteligent", adica fumez cam 3,4, uneori 5 tigari pe zi si nu mai asociez fumatul cu alte activitati. Vreau sa spun ca inainte cand stateam la calculator sau invatam pentru un examen, nu puteam fara tigari. Acum, cand fumez, nu fac altceva intre timp, doar savurez tigara.
    Si inca ceva: nu mai pot fuma o tigara intreaga deodata, asa ca fumez intai pana la jumatate, apoi o sting, si data viitoare cand vreau sa fumez, continui cu jumatatea.
    Stiu ca nu este sanatos nici metoda asta a mea, dar fumatul pentru mine constituie una din micile placeri ale vietii si nu vreau sa renunt complet.
    Tine minte, tot ce-am zis se aplica doar daca nici tu nu vrei sa renunti complet, ci sa mai vrei sa fumezi din cand in cand.
    Si in legatura cu copilasul, cel mai important este sa nu fumezi in timpul sarcinii. Eu cat am fost gravida, nu a trebuit sa depun nici un efort in sensul asta, pentru ca imi era greata chiar si daca altcineva fuma in aceeasi incapere cu mine.
    Mult succes, Vanessa!