DESFUNDAREA TROMPELOR FARA OPERATIE

  •  
    • 3 mesaje
    6 Ian 2017, 02:24
    1 1
    buna fetelor , tot citesc ce scrie pe aici si ma minunez .... am fost si eu la fel de credula ca si voi , si am gresit mult, foarte mult, dr Sam nu este nici pe departe ceea ce pare ... la el totul este doar promisiuni si atat .... nu rezolva nimic , nu desfunda trompele , face aceleasi procedee tuturor pacientelor , si cate una din 100 mai are noroc si ramane insarcinata - dar acea pacienta sigur nu avea trompele infundate ... avea alte probleme mai minore.
  •  
    • 3 mesaje
    6 Ian 2017, 02:27
    0 0
    am sa va spun si intreaga mea poveste ca sa va dati seama cine este acest Dr Sam si daca merita sa mergeti la el ... eu una nu l-as recomanda niciodata , am pierdut cativa ani buni cu el si sa nu ai zic de bani .... cu banii care i-am cheltuit la el faceam un FIV ...
  •  
    • 3 mesaje
    6 Ian 2017, 02:28
    10 1
    Povestea mea este una luuuuuuuunga lunga de tot , poate cea mai lunga de aici Poveste mea este despre asteptarea unei minuni in viata noastra , ceea ce cred ca asteptati majoritatea de aici si sper ca Dumnezeu sa ne dea tuturor minunea pe care o asteptam ! Cele care aveti rabdare sa  cititi povestea mea va invit cu placere , poate in mute intamplari va veti regasi si veti trai in acelasi timp emotiile impreuna cu mine . Povestea mea incepe cu aceeasi problema a multora de aici : infertilitatea ,am trecut prin multe , multe intamplari ciudate ,  ma chinui de vreo 7 ani sa am un bebe , si cam de vreo 3-4 ani am fost pe la o gramada de medici , dar toti m-au dezamagit .... de fiecare data aveam sperante foarte mari care mi-ai fost distruse de fiecare esec .
    in afara de ultimul medic pe care il consider un medic adevarat si cel mai bun profesionist in cazuri de infertilitate - DR Andreas Vythoulkas .
    Dar sa incep povestea de la inceput  
    Acum vreo 4 ani am inceput sa intru in panica , vazand ca nu mai raman insarcinata desi sunt casatorita si avem o viata sexuala foarte activa , si niciodata nu ne-am protejat ...am tot asteptat  , am tot sperat de la o luna la alta , am tot facut teste peste teste lunar, dar la un moment dat m-am saturat sa tot astept si am inceput sa caut pe net cel mai bun medic in astfel de probleme ..... si nu stiu cum de , din intamplare sau din prostie ... l-am gasit pe DR Sam pe internet ca fiind un medic 'foarte bun ' am citit multe pareri bune si laude , reusite la adresa lui pe forumuri . Bineinteles ca am vazut si cateva pareri foarte proaste la adresa lui , dar atunci nu am bagat de seama .... am spus ca fetele care au scris asta ori au avut ghinion , ori au ceva cu acel doctor si vor sa faca reclama altor doctori ... in fine , astea erau parerile mele la vremea respectiva .Si nu stiu de ce eu aveam o presimtire , puteam sa jur ca eu am trompele infundate si de asta nu pot ramane insarcinata , desi nu stiam si nu citisem nimic despre acest subiect , aveam asa un deja vu' ...deci simteam ca asta am , si de asta mai mult l-am ales pe acest doctor pt ca se scriau multe cum ca era bun si rezolva problemele trompelor infundate fara operatie .  Si asa , plina de sperante am ajuns la clinica privata Profesmed din Iasi - unde profesa acest renumit doctor Sam . Ca mai tarziu sa aflu ca toate metodele folosite de el erau niste porcarii , si nimic concret , nimic corect nu facea .... Dar sa va spun cum s-a intamplat totul ca sa decideti singure daca acel medic proceda corect sau nu  
    Deci.... cand am ajuns la Iasi , acum aproximativ 3 ani , am stat de vorba cu doctorul , bineinteles dupa o lunga asteptare  , desi aveam programare , niciodata nu se respectau programarile , pt ca primea si foarte multe paciente care veneau pe loc fara nici o programare , si tot timpul se decala programul , si din prima dupa ce am stat de vorba , m-a intrebat cateva chestii apoi mi-a spus sa beau foarte multa apa ca sa se umple vezica , ca asa trebuie ca sa vada mai bine la ecografie Asta a fost primul lucru care m-a frapat pt ca nu am mai patit pana acum la nici un medic la cate controale am fost ... bine am baut cam 1 L de apa , am mers din nou in cabinet si mi-a spus ca tot nu s-a umplut , am mai stat vreo ora , am mai baut apa , simteam ca nu mai pot , ca imi plesneste vezica, i-am si spus ca nu mai pot rezista , si m-a luat si mi-a facut asa eco , desi el spunea ca tot nu e plina .... in fine nu mai retin exact ce a vazut atunci la eco... nimic concret oricum , doar multa barbologeala si sperante false . apoi mi-a spus ca trebuie sa imi faca procedeul de verificare a trompelor - eu asta asteptam cel mai mult  
    Si am mers sus intr-o sala unde m-a pus pe o masa normala de ginecologie , si cu ajutorul unui furtunas si seringa mi-a introdus un lichid cu putere in vagin sa vada daca trece lichidul ... si bineinteles ca dupa cum am presupus si am simtit - nu a trecut  , deci trompele erau infundate
    Renumitul Dr. Sam ce mi-a spus ? Nu e nimic .... nici o problema , se rezolva cu o procedura de desfundare a trompelor , o interventie si cu instilatii , dureaza vreo 2-3 luni si se rezolva . Si mi-a mai spus ca aveam rana pe col . La asta macar mi-a rezolvat problema , putin mai incolo , dupa ce am facut vreo 8 sedinte de instilatii ... 

     Prima data cand am fost - deci de la prima vizita dupa ce mi-a facut asta cu verificarea trompelor m-a pus sa fac o interventie cica de desfundare a trompelor ... chiuretaj al trompelor - ceea ce alti medici pe care ulterior i-am intrebat si le-am povestit - mi-au spus ca nu exista asa ceva , si chiar si-au facut cruce si m-au intrebat daca am vreun bilet de iesire din spital sau ceva la mana pe care sa scrie ce mi-a facut .... In fine , am facut aceasta interventie chiar de la prima vizita - m-a intrebat daca am bani la mine caci costa vreo 800 lei - eu am mers afara m-am consultat cu sotul si am zis ok , hai sa o facem din prima sa scapam . Am facut acea interventie intr-o sala pe care scria pe usa chiuretaj. A, si am uitat sa specific am mai platit si anestezia separat nu mai stiu cat a fost , mi-a facut anestezoe generala cica in vena  , dar eu totusi eram constienta , puteam vorbi cu doctorul , doar ca nu simteam absolut nici o durere  , dar simteam totusi cum imi aspira acolo in uter ... era o senzatie foarte neplacuta  Dupa ce am terminat am stat cateva ore in alta camera si cred ca am si adormit . Apoi la sfarsit dupa ce am platit am cerut si chitanta la asistenta , iar ea se tot facea ca o scrie apoi s-a dus in cabinet la doctor - la care m-a chemat doctorul si m-a intrebat ce vrei sa faci cu acea chitanta ?? la ce iti trebuie ?eu i-am zis ca vreau sa o pastrez ca asa vreau eu sa o pun la dosar , si cu mare greu mi-a dat-o - pe chitanta scria chiuretaj uter si trompe . Mai departe , am trecut prin multe ,multe altele , m-a chemat apoi saptamanal la instilatii , prima consultatie am platit vreo 300 si ceva de lei , apoi a doua oara 200 si ceva ... apoi cate 105 lei in fiecare saptamana la fiecare instilatie , asta doar procedura caci medicatia trebuia sa o cumpar tot eu ... Am mers 8 saptamani la rand la instilatii , aveam niste dureri groaznice de fiecare data cand imi facea instilatiile alea si forta lichidul ala cu antibiotic sa treaca prin trompe .... ca la sfarsitul ultimei instilatii sa imi spuna ca gata trompele sunt desfundate ... ca trece foarte usor lichidul ...etc , apoi am facut cauterizare la rana de pe col , apoi a ramas sa ma sune pentru histerosalpingografie dar el ma asigura de asemenea ca oricum rezultatul va fi unul bun si ca trompele sunt desfundate . In fine , am tot asteptat sa ma sune pt histero , am mai sunat si eu sa intreb dar imi tot spuneau asistentele ca nu s-au strans destule fete , ca nu poate sa mearga doctorul la histero doar cu 2-3 paciente , apoi m-a sunat o data inainte de revelion , iar eu eram plecata la o cabana si nu am putut merge , si am lasat asa , am tot amanat ,sperand ca nu mai am nimic si ca problema mea cu trompele era rezolvata , Si luna de luna tot incercam si tot imi faceam teste peste teste ... sa nu exagerez , erau luni in care imi faceam si cate 5-6 teste de sarcina , toate cu acelasi rezultat negativ , si de fiecare data cand imi venea menstruatia ritualul de plans si demoralizare ... eram la pamant ... 
    In acest timp am mai fost si la alt doi medici foarte buni in orasul nostru - unul la o clinica privata Bethesda - care la ecografia endovaginala mi-a spus ca am trompele infundate , si bineinteles ca nu am crezut , ma gandeam in gandul meu ca e nebun medicul . Apoi am fost la o doctorita foarte buna la Arcadia care la fel la ecografia endovaginala mi-a spus de asemenea ca am hidrosalpinx bilateral , ca am chisturi si multe altele ... eu i-am povestit tot despre Dr Sam , ca nu as avea cum sa mai am trompele infundate , ca am fost si am facut instilatii si chiuretajul trompelor , iar aceasta doctorita mi-a spus : mai fata , nu exista asa ceva , si tot ceea ce ti-a facut acest Dr Sam sunt cai verzi pe pereti , trompele infundate se rezolva doar prin laparoscopie , si nu exista chiuretajul trompelor in primul rand , si nu avea voie sa iti faca acele instilatii fara nici o analiza  , fara nici o investigatie , daca tu aveai vreo infectie ceva si ti-o imprastia in tot corpul prin acele porcarii de instilatii ? Adica acest doctor nu m-a pus sa fac absolut nici macar o analiza , nici papanicolau , nimic , nimic ... asta m-a frapat si pe mine dar ma gandeam ca stie ce face . in fine , eu fiind foarte suparata si bulversata , si nestiind ce sa mai cred dupa vizita la aceasta doctorita - fiindca aveam mare incredere in acest dr Sam , si nu-mi venea sa cred ca tot ce mi-a facut au fost doar rahaturi pt bani . Am vorbit si cu sotul sa vedem ce vom face - multumesc Lui Dumnezeu -sotul meu iubit m-a sprijinit tot timpul , a mers de fiecare data cu mine la Iasi si peste tot , si desi a obosit si el cu atatea drumuri si vazandu-ma pe mine in fiecare luna suferind , nu s-a aratat niciodata ca era terminat , obosit sau dezamagit ca mine  . Ne-am decis sa mergem la Iasi sa ii cer cateva explicatii doctorului  . Si asta am si facut , a doua zi am mers la Iasi , fara nici o programare nimic , trecusera vreo 6 luni de cand am fost ultima data la el , si era la fel foarte aglomerat , am asteptat o gramada , asistenta de cum m-a vazut ma trimitea sa merg sa cumpar medicatia pt instilatii , i.am zis ca vreau doar sa vb cu domnul doctor , dar ea , nu ca sigur trebuie sa fac instilatie , ca nu am mai fost de mult timp cata vrajeala , acum stau si le derulez pe toate , si absolut la toate toate pacientele lui le facea acelasi lucru -insilatii , tot timpul instilatii , el atat stia ... si spunea ca rezolva totul cu aceste instilatii , nu zic , poate sa fi fost si cateva exceptii adica unele paciente care nu aveau trompele infundate , aveau doar cateva mici probleme, si dupa ce le baga acele medicamente se vindecau si ramaneau insarcinate. Deci am asteptat o gramada si intr-un final cu multe insistente am reusit sa intru in cabinetul preaocupatului doctor Sam - si am incercat sa ii explic ce mi-a zis doctorita din Suceava ( am uitat sa precizez ca eu sunt din Suceava ) cum ca nu este bine ce mi-a facut , ca trompele sunt tot infundate , i-am aratat si foaia de la ea pe care era scris clar diagnosticul Hidrosalpinx bilateral ... dar nu am reusit sa rezolv nimic, el a negat tot , a spus ca nu este adevarat , ca sut niste prostii , niste medici incompetenti in Suceava  care vor sa ma trimita la FIV si de asta mi-a zis asa , si cica trebuie sa mai fac niste instilatii ca daca nu am mai fost de 6 luni cine stie, trompele se pot infunda la loc . Dar asta nu mi-a specificat de la inceput ca se pot infunda la loc. in fine , ce mi-a zis , ce nu mi-a zis ca iarasi m-a prostit si am inceput iarasi cu instilatiile , am facut una tura asta , si inca doua in urmatoatele saptamani , si apoi am fost la histerosalpigografie tot la el , iar rezultatul a fost ca da trompele sunt blocate Deci am ramas masca , nu mai aveam cuvinte , si el iarasi cu vrajeala , ca mai facem inca o procedura ca prima data cu chiuretaj si apoi iarasi cateva sedinte de instilatii si sigur de data asta se rezolva . Acum nu-mi pot imagina cum de am fost atat de proasta si oarba si am crezut atat in medicul asta nebun ? 
    Si da , am crezut prea mult , si am sperat prea mult , deci am continuat cu ce mi-a zis , inca o interventie ca prima -chiuretaj al trompelor - care de fapt nu exista - si de fapt era un chiuretaj al uterului , caruia acum nu ii inteleg rostul - si care sunt sigura ca mi-a facut mai mult rau decat bine - este ca si cum as fi facut doua avorturi nu ?? desi eu nu am facut niciodata un avort ((  Si de aceasta data mi-a si zis ca s-a scumpit aceasta procedura si ca este 1100 lei - adica 11 milioane in bani vechi , in fine , am platit tot timpul , nu m-am uitat la bani , rezultatul final era important , nu m-am uitat niciodata nici la drumurile pe care le faceam saptamanal la Iasi si cheltuiam numai pe motorina cate 100 si ceva de lei , nu mi-a pasat de nimic.  Deci am facut interventia din nou , dupa care m-am simtit foarte rau , apoi inca vreo 5 saptamani instilatii , apoi nu stiu ce investigatie ecografica , tot inventie de-a lui , ceva ca un fel de histero dar foarte foarte dureroasa , adica mi-a bagat lichidul ala la fel ca la instilatii , si eram monitorizata , sa vada cum trece lichidul , aveam si vezica foarte plina de simteam ca imi crapa , ca asa mi-a cerut , apoi mi-a mai bagat si cateva seringi de aer inauntru prin tuburile alea , simteam ca mor, am facut si un soc ceva , ca nu mai aveam aer  , tuseam intruna , ca si cum as fi facut un infarct sau stop cardiac , simteam ca ma sufoc si ma durea pieptul , nu mai puteam sa respir si ma chinuiam sa tusesc intruna sa imi vina aerul , imi amintesc si acum cu groaza ca credeam ca am sa mor atunci , iar doctorul radea - ca cica nu mai muream ca e normal de la aerul care mi l-a bagat , - ai vazut drac mort ? asta a fost exprimarea lui  In fine , dupa ce am terminat si asta si mi-am revenit a zis ca totul e bine si de acum trebuie sa raman, dar sa nu sper sa se intample imediat ca daca astept asta sunt nebuna , ca in timp se va intampla , si mi-a dat si un tratament pt stimulare cu Clostylbegit si atat . Iarasi plina de sperante am asteptat o luna, doua , trei , patru , cinci .... dar minunea nu se mai intampla , si bineinteles in fiecare luna dezamagirea era tot mai mare si sperantele tot mai mici , am ajuns la un moment dat chiar sa intru in depresie, si sa-L judec pe Dumnezeu , ma intrebam daca chiar exista - si eu de fel sunt credincioasa , ma rog si merg la biserica , ma intrebam de ce eu nu pot avea copii , de ce nu vrea Dumnezeu sa imi dea copii , de ce la altele le da si ii arunca sau ii avorteaza , si de ce sunt altele care au facut cate 2-3 avorturi si tot au si acum copii ... dar mi-am dat seama apoi ca gresisem si tot Dumnezeu era ultima speranta si ca tot El ma va ajuta mai devreme sau mai tarziu .  In fine , dupa ce am asteptat cam vreo 6 luni iarasi si nu s-a intamplat nimic, m-am decis sa caut din nou alt medic , am zis sa mai aflu si alte pareri , cautam pe internet tot timpul , mai vorbeam pe forum cu un medic foarte bun Laurentiu Craciunas -care din pacate profeseaza doar in Anglia , si mi-a raspuns si el la multe intrebari , si de asemenea s-a mirat foarte mult de metodele folosite de doctor Sam ... 
    Apoi de la o verisoara de a mea am aflat de un asa zis medic foarte bun din Suceava - Doroftei Bogdan - si ca o colega de-a ei tot asa se chinuia de cativa ani , si a fost la acest medic si gata din prima i-a dat un tratament si a ramas insarcinata . Am sunat la clinica unde profesa acest medic , mi-au facut programare peste o luna, am asteptat nerabdatoare o luna , si pentru ce ?? Pentru cateva minute in care acest medic mi-a distrus toate sperantele , fara sa se gandeasca nici o secunda macar parca nu ar fi avut suflet ! Deci , am mers impreuna cu sotul la vizita cu acest medic , am intrat in cabinetul lui , bineinteles dupa vreo 2 ore de asteptare , si cand am intrat i-am spus povestea noastra , i-am spus si de povestea cu Sam , si de diagnosticul celeilalte doctorite cu hidrosalpinx-ul iar el a zis , fara nici o investigatie persoanala, fara nici o ecografie , fara nimic , a spus : Da, deci tu nu vei putea avea niciodata copii pe cale naturala ! Trebuie sa te programez la o laparoscopie , unde trebuie sa iti inlatur ambele trompe , si sa mergi direct la FIV , pentru ca altfel nu ai nici o sansa ....  Deci , nu vreau sa va spun ce era in sufletul meu atunci , nu mai aveam nici glas nimic, foarte greu imi stapaneam lacrimile sa nu plang de fata cu acel om fara suflet ... si eu nu mai puteam scoate nici un cuvant , sotul a vazut asta si a inceput sa il intrebe mai multe, si i-a zis : dar puteti sa ii faceti o ecografie , sa vedeti sigur macar , poate s-a inselat cealalta doctorita , caci la Iasi ne-a spus ca este bine , ca nu mai sunt infundate ... iar el a zis : eu cred ca voi sunteti fanii acelui doctor Sam, ce tot imi povestiti mie despre el ? ca nu ma intereseaza, si da - am sa ii fac si o ecografie , dar oricum nu are nici o sansa caci sigur acesta va fi rezultatul : Si mi-a facut ecografia, dar nu va spun, cum in cateva secunde , numai ce a atins acea chestie pe abdomenul mea si gata a zis , da uite se vede foarte clar hidrosalpinx-ul si nu mai este ce discuta mai mult . deci cum facem ? va programez pentru FIV ? deja mi-a fost dat fisele cu analizele care trebuie sa le facem amandoi , eu nu mai aveam glas si nu puteam vorbi nimic, sotul i-a spus ca ne gandim si il sunam , si am iesit din cabinetul lui . Exact cum am ajuns afara , si acum imi amintesc ca m-a apucat un bocit in hohote , nu mai aveam aer , iar sotul m-a intrebat calm : de ce plangi ? nu stiu de unde atata calm la el ... a spus ca nu este nici primul nici ultimul medic , ca sigur se poate face ceva , ca nu trebuie sa disperam acum , iar eu eram convinsa gata ca nu se mai poate face nimic, si incercam sa ma obisnuiesc cu ideea de FIV . M-a calmat sotul , a zis ca sa mai incercam anul acesta pana la sfarsit ( asta fiind anul trecut in 2015 ), sa incercam pe cai naturale, sa nu mai mergem la nici un medic, sa mergem si la Sovata , si apoi de la anul daca nimic si nimic ne vom gandi si la FIV . Ok, asta am si facut , l-am scultat , am fost la Sovata , dar numai la bazinele alea foarte sarate , am facut bai in alea , alte tratamente nu am facut . 
    si tot nimic nu se intampla, treceau lunile , incercam sa nu ma mai gandesc , nu imi mai faceam teste deloc, caci simteam ca daca mai continui cu testele si cu bocitul am sa o iau razna si voi fi insuportabila pt toata lumea, desi nu pot sa neg ca tot in fiecare luna cand imi venea menstruatia eram foarte nervoasa si suparata . Asaaaa , toate astea pana cand , tot citind si documentandu-ma pe internet l-am descoperit pe acest medic despre care va spuneam ca este cel mai bun medic ! Si de data aceasta sigur nu ma mai insel  , acest medic este intradevar un profesionist in adevaratul sens, este un medic adevarat caruia ii pasa de pacientele lui si nu de bani ! Este un medic despre care veti auzi doar de bine si niciodata o parere negativa la adresa lui - el este Dr Andreas Vythoulskas - este un medic grec, s-au dat si la tv foarte multe reportaje despre el si clinica din Atena cu cele mai multe reusite FIV din Europa , poate chiar din lume.  Dr Andreas V. si-a deschis propria clinica in Bucuresti - Clinica Genesys Athens -  si profeseaza atat in Grecia alaturi de renumitul Doctor Pantos - care este cel mai bun medic in Grecia in materie de FIV-uri , cat si in Romania . 
    Deci , l-am gasit pe acest medic si am avut o presimtire ca acesta este cel mai bun medic , si ca el ma va ajuta in final sa raman insarcinata .  Am luat nr de tel de la clinica Genesys Athens Bucuresti , am sunat si am vorbit cu asistenta domnului Dr pentru o programare - nu mai stiu , asta era prin iunie-iulie 2016 - si asistenta mi-a spus ca domnul doctor era in Grecia in concediu , si ca vine abia peste 2 saptamani , a fost ok , desi eram foarte nerabdatoare sa ajung la el , m-am programat peste doua saptamani si am asteptat cu mare nerabdare sa treaca acest timp , sa ajung la acest medic profesionist sa aflu si parerea lui . Si a venit si momentul mult asteptat .... am fost la acest medic , am asteptat putin caci erau mai multe paciente si era putin decalat programul, dar asta nu mai conta cand m-a strigat asistenta si m-a dus in cabinetul lui . Deci sincer va spun ca din prima am avut o impresie nemaipomenita despre el , cum nu am mai avut despre nici un medic pana acum , atata calm la el , atata caldura simti cand vorbeste , cat de frumos vorbeste si cum incearca sa iti explice totul pe intelesul tau , si desi este grec  vorbeste foarte bine romaneste si foarte placut , deci de la prima vizita i-am povestit totul prin ce am trecut si despre ultima vizita la ultimul medic cel care mi-a spus ca nu am nici o sansa . El mi-a zis asa : la tine nu este cazul de FIV ! Tu nu esti investigata , nu ai nici o analiza , sunt o serie de analize care trebuie facute toate , si apoi iti pot spune 98 la suta care este cauza - dar vei ramane sigur insarcinata pana la urma , vom gasi cauza ! Aceste cuvinte parca mi-au redat sufletul inapoi , Doamne , cat bine mi-au facut si cata liniste mi-au adus , apoi mi-a dat o lista de analize si mi-a spus ca pot sa le fac oriunde doresc nu neaparat la ei  , doar Histerosalpingografia vrea sa o faca chiar el - si bineinteles ca pretul era mult mai mic decat platisem la Iasi pt Histero . 
    Deci , am trecut la treaba , am inceput sa fac toate analizele dupa cum mi-a sris medicul , in a 2-a zi, a 5-a , a 10-a zi a ciclului , le-am facut toate cum trebuia, nu au fost foarte scumpe, 50-70-80 lei o analiza , cea mai scumpa fiind una singura -Control genetic de trombofolie - care a costat 1100 lei .
    Luna urmatoare cand am terminat cu toate analizele m-am programat iarasi la domnul doctor , si pentru Histero si pentru intalnirea cu el sa imi dea un diagnostic  , si desi asta trebuia sa fie la doua intalniri pentru ca histero se facea in alta clinica Medsana si intalnirea era la cabinetul lui la Genesys , a fost foarte dragut si a inteles ca eu sunt tocmai din Suceava si e greu sa fac mai mute drumuri in Bucuresti . Deci am fost in aceeas zi si am facut histerosalpingografia , apoi am mers la el la clinica pentru rezultate si sa discut cu el . Spre marea mea surprindere mi-a spus ca histero a iesit bine si ca trompele sunt bune .... m-am bucurat foarte tare , dar degeaba - pentru ca asta se va dovedi un pic mai incolo ca nu a fost chiar asa , ca a fost o greseala la histero sau nu s-a vazut bine - si asta banuiesc ca s-a intamplat pentru ca nu a facut el histero , ci alta doctorita , nu am inteles nici eu de ce , dar presupun ca era foarte ocupat in acea zi  . Deci mi-a spus ca trompele sunt bune, toate analizele sunt perfecte si spermograma la fel , si ca singura analiza care nu este buna era  CA-125-DA  - din care rezulta ca am endometrioza ( ceea ce foarte putini medici in Romania cunosc aceasta problema si reusesc sa o descopere, asta am aflat dupa aceea cand am inceput sa ma documentez despre endometrioaza  ) Si de aici am inceput sa am o si mai buna parere despre acest medic - era ca un atotstiutor pentru mine. Si ne-a chemat si pe mine si pe sotul si ne-a explicat foarte pe intelesul nostru ce este endometrioza si cum se trateaza , ca trebuie sa fac laparoscopie , si trebuie facuta de cineva foarte bun , caci trebuie sa cauterizeze foarte bine toate focarele caci altfel poate sa revina in timp  , si de asta ne-a recomandat sa facem laparoscopia in Grecia in Atena la clinica Genesys - unde era cel mai bun medic specializat in endometrioaza , un medic din Australia . Am acceptat fara prea multe discutii si ne-am programat pentru plecarea in Grecia la inceputul lui noiembrie  . Toate bune si frumoase , aveam foarte mari sperante , asteptam cu nerabdare plecarea , si a venit si ziua cand am plecat. Ne-am luat si cazare in mai multe locuri din Grecia , pentru ca am mers cu masina noastra , si am vrut sa imbinam utilul cu placutul , am mers si intr-o frumoasa excursie in Salonic unde am stat o noapte , apoi in Atena langa Acropole am stat o noapte ,am vizitat toate obiectivele frumoase din Atena ,  apoi am stat o noapte in  Atena la mare in Glyfada - si chiar am facut baie si plaja in noiembrie pentru ca era foarte cald , apoi dupa ce am iesit din spital am vrut foarte mult sa ajung si in insula Eghina la Sfantul Nectarie , si am luat si acolo cazare fix pe plaja , erau asa ca niste casute foarte foarte frumoase , cu plaja privata * Beachhouse se numeau , ne-am simtit superb acolo , si la fel era foarte cald , dar eu din pacate nu am mai putut face baie ca eram fix dupa operatie . Dar sa va povestesc cum a decurs operatia : am ajuns acolo la clinica Genesys pe care eram foarte foarte curioasa sa o vad , pentru ca este foarte renumita - si acolo peste tot pe toti peretii erau poze cu copilasi ai pacientelor care au ramas insarcinate prin FIV - peste 26000 copii adusi pe lume datorita domnului doctor Pantos de la aceasta clinica .  Am facut analizele , mi s-a luat sange, raza la plamani si cardiograma . Apoi m-au dus in salon - erau doua asistente romance , foarte dragute si atente , si in salon am stat cu alte doua paciente tot romance care erau pentru aceeasi problema endometrioza . Deci am avut cu cine vorbi si povesti pe tot parcursul a doua zile cat am stat internata aici . Au venit cate doi asistenti care ne luau pe fiecare pe rand cu un carut si ne duceau in sala de operatii . Cu o seara inainte nu am mai avut voie sa mananc nimic , sa beau apa sau sa fumez . Iar in ziua operatiei mi-am bagat si un supozitor caci trebuia sa am intestinele curate , si nu am vrut nici sa aud de vreo clisma ceva . Ne-au pus niste halate din alea transparente ca pentru operatie , incheiate la spate , si bonete pe cap , si a trebuit sa ne dezbracam complet si sa ne imbracam in acele halate . Cand au venit sa ma ia pe mine , m-a cuprins parca un fior , sotul meu astepta pe sala , caci i s-a spus sa astepte sa fie numai acolo in caz de urgente daca vor aparea complicatii in timpul operatiei , in care va trebui sa semneze pentru mine caci eu voi fi anesteziata ... nici o clipa nu ne-am gandit nici unul dintre noi ca se poate sa ni se intample tocmai noua asta ... si ca el va fi nevoit sa semneze pentru mine, de asta nici nu am discutat despre ce vom face in caz de .... 
    Toate bune si frumoase pana m-am vazut pe masa de operatie cand m-au conectat la toate aparatele alea si cu ventuze pe mine  si imi auzeam bataile inimii pe computer ... atunci am intrat in panica ... au inceput sa-mi curga lacrimi siroaie din ochi , si nu mai aveam stare ... dar imi tot spuneam in gand ca va fi bine , si voi trece cu bine si pe asta  , imi spuneam intruna in gand Doamne Ajuta , asistenta foarte draguta ma tot tinea de mana si imi stergea lacrimile si ma linistea . Am intrebat cum ma vor anestezia si daca nu voi simti nimic, iar ea mi-a spus ca absolut nimic, si sa trag aer adanc in piept . Atat imi amintesc pana am tras aer in piept si mi-au pus masca aia de oxigen pe fata in care era gazul ala cu care te anesteziaza , si simteam ca nu mai am aer , si gata am pierdut filmul
    In tot acest timp in care eu am lipsit fiind anesteziata sotul meu a trecut prin multe ... a fost chemat de catre Dr Pantos in birou la el sa semneze pentru mine , ai aparut complicaii : la laparoscopie , cand m-au desfacut , pe langa endometroaza si chisturi , mi-au gasit trompele infundate - vesnica problema de care credeam ca am scapat .  A ramas tablou , s-a suparat foarte tare , era super presat si nervos , medicul si asistenta ii spuneau incontinuu ca trebuie sa semneze ca sa imi scoata trompele pentru ca sunt blocate cu lichid - infectie si nu se mai poate face nimic , ca chiar daca as face fiv cu trompele asa nu s-ar prinde pentru ca lichidul acesta fiind toxic ar spala imediat embrionul , deci asa cu aceste trompe nu as avea nici o sansa nici pe cale naturala nici prin fiv . El era disperat , nu vroia sub nici o forma sa semneze , a spus ca s-a simtit mintit , ca doctor Andreas de la Bucuresti ne-a spus ca sunt bine trompele , si acum eu fiind anesteziata ii spun lui aceasta problema, si il pun pe el sa decida in locul meu, ca nu i se pare coret asta  , ca el sa decida pentru mine, si eu am venit plina de sperante crezand ca ma voi face bine dupa laparoscopie , si ca am venit doar pt endometrioza , si cand ma trezesc cum imi va da el veste ca nu mai am o parte din mine ... nu a spus nu si nu , el nu ar mai putea da ochii cu mine stiind ca mi-a facut asta , si tot intreba intruna daca nu mai este si o alta varianta sa le desfunde fara sa le scoata ... Si desi era foarte presat de medic si asistenta sa semneze , ca nu mai pot astepta , ca nu ma mai pot tine atat sub anestezie si desfacuta , si trebuie sa se hotarasca .... ii arata in direct operatia si pe mine desfacuta, adica ii arata in interiorul meu cum sunt trompele , pe monitor ... dar el tot nu si nu , i-au dat si lacrimile  , era disperat , cand doctor Pantos a primit un telefon de la medicul care era in sala de operatie cu mine si acesta i-a spus ca ar mai fi o varianta sa faca cate o incizie in capatul trompelor sa scoata lichidul , dar aceasta varianta nu ar fi sigura deloc, caci trompele se pot infunda inapoi intr-o luna, in doua , in trei , sau niciodata , iar sansele de reusita sa raman insarcinata dupa aceasta interventie , iar ca trompele sa nu se infunde la loc sunt doar de 10 % , si daca se vor infunda la loc , va trebui sa mai trec inca o data prin asta , sa mai fac o data laparoscopia pentru extirparea lor.  El atunci s-a mai luminat si a spus ca daca este si o singura sansa dintr-o suta , o prefera pe aia decat sa le scoata.
    Deci s-a hotarat , a spus ca nu semneaza sa imi scoata trompele , iar mediciii au facut ce au spus , le-au desfundat , au cauterizat si toata endometrioza si chisturile , si intr-un final m-am trezit si eu din anestezie , cu dureri imense si o stare de rau permanenta . Iar asistenta a fost putin cam rea si egoista , caci fix cum m-am trezit mi-a povestit intamplarea , mi-a zis tot , si ca ce-i cu sotul meu, ca nu a putut sa ia o decizie si ca va mai trebui sa trec inca o data prin asta din cauza lui ca nu a vrut sa scoata trompele . Eu in acel moment am simtit ca a cazut cerul pe mine , am inceput sa plang , si desi ma durea totul , durerea din suflet era si mai mare . Cand m-au dus in salon , el m-a vazut de pe sala plangand si a venit imediat la mine. Nu stia ce sa imi spuna, m-a intrebat daca stiu si i-am zis ca da , mi-a spus asistenta .... si plangeam amandoi , era foarte suparat , m-a intrebat daca a facut bine sau eu ce as fi facut... i-am zis ca da , pana la urma le-as fi scos , desi nu cred nici eu ca as fi avut curaj sa fac asta - pentru ca eu sunt foarte impotriva la a renunta la trompe , adica , ma gandesc ca daca Doamne Fereste nici prin FIV nu voi reusi ce voi face atunci ?? ca poate asa o data si o data tot se va intampla o minune, dar fara trompe niciodata ..... deci nici eu nu eram sigura de ce as fi facut , asa ca a fost mai bine ca s-a intamplat asa . El totusi era foarte suparat si nici nu a vrut sa manance in acea zi, pana a doua zi cand am mers impreuna in cabnetul doctorului care m-a operat , si el ne-a explicat totul amanuntit , si ne-a spus ca sunt sanse, intradevar mici , dar sunt sanse sa raman pe cale naturala , si el nu crede ca se vor infunda la loc asa repede, cel putin nu intr-o luna, doua, deci ca am timp sa incerc si natural si apoi prin fiv ... numai ca trebuie sa ne miscam repede . Asta ne-a linistit foarte mult pe amandoi , si de asemenea o fata din salon cu mine care mi-a vorbit foarte fumos si m-a linistit cand plangeam , mi-a povestit prin tot ce a trecut ea , care era mai rau decat prin ce am trecut eu , avea doua sarcini pierdute , si cateva fiv-uri fara nici un rezultat  , si ea noroc ca il intalnise pe doctorul Andreas care i-a descoperit mai multe probleme pe care le avea in momentul de fata si care i-a dat sanse ca va ramane natural dupa operatie , deci ii sunt foarte recunoscatoare caci m-a linistit foarte mult cu vorbele ei .  Si a doua zi m-am externat si am plecat pe Insula Eghina unde am fost la manastirea Sfantului Nectarie unde m-am rugat sa ma ajute sa am un copilas , sa se intample o minune  . Si la fel mi-a spus si asistenta , cea care in ziua operatiei a fost rea cu mine si cu sotul meu , mi-a spus ca nu prea exista minuni , dar spera ca macar la mine sa se intample o minune daca tot am ales aceasta varianta  . 
    Si au urmat dureri foarte mari , nu puteam sa dorm , nu puteam sa stau pe o parte deloc, numai pe cealalta , cand ma miscam ma durea foarte tare , cand mergeam la fel ... foarte greu am trecut peste aceste dureri , care in primele 3 zile au fost foarte urate , apoi incetul cu incetul mai dispareau , cam o saptamana le-am tot simtit , dar din ce in ce mai putin . 
    Apoi cand am ajuns in Romania , la o saptamana sau 10 zile dupa operatie am fost din nou la Dr Andreas sa imi scot firele si am discutat despre toata problema de acolo de la operatie, si i-am spus ca sunt cam dezamagita ... caci el mi-a spus ca trompele sunt bune , si acum parca as fi facut degeaba laparoscopia ... iar el a spus de ce zic asta , sa nu fiu dezamagita deloc, ca suta la suta voi ramane insarcinata cat mai curand , ca incercam o luna doua pe natural si apoi daca nu si nu ma baga la FIV . Si nu , nu am fost deloc dezamagita de domnul doctor , nu am fost deloc suparata pe el , pentru ca oricine poate gresi , iar el nu a gresit aici decat ca nu a putut sa imi faca el histero , caci daca imi facea el sigur vedea exact rezultatul corect si stiam macar la ce sa ne asteptam , dar poate a fost mai bine asa , poate daca stiam am fi mers exact pe ideea sa le scoatem, si eu de asta ma tem cel mai tare ... deci de asta consider ca a fost mai bine asa , si mi-a dat un tratament pentru stimulare maxima - tratament cu Gonal de 75 ml stilou injectabil , care apropo a fost cel mai scump medicament pe care l-am cumparat vreodata - 1400 lei - tratament pentru 7 zile. Iar acest medic Dr Andreas Vythoulskas , am uitat sa va spun ca nu este deloc un medic avar dupa bani , cum sunt majoritatea , chiar nu este , adica putea sa imi spuna din prima zi cand am venit la el , da trebuie sa faci FIV , alta sansa nu e , caci clinica lui este specializata in FIV si asta din Bucuresti si cea din Atena, dar nu , nu mi-a spus asta, s-a implicat foarte mult sa descopere exact ce am si apoi sa decida ce vom face si nici macar dupa problema cu trompele , cand noi i-am spus ca daca nu ar fi mai bine sa facem fiv direct ca asa poate e mai sigur, iar el a zis nu , incercam si pe cale naturala o luna-doua si apoi Fiv, daca nu se intampla natural . Asta m-a impresionat foarte mult . Iar la el de cate ori am fost , am platit consultatia o singura data la inceput - cred ca 300 si ceva de lei , si control eco si tot . Apoi nu am mai platit nici o consultatie de cate ori am fost , doar cateva analize care le-am mai facut la ei , caci din toata lista de analize cateva le-am facut la ei , chiar in ziua in care imi daduse lista  , si histero - asta a fost tot ce am platit la ei . Nu m-au stors de bani cum a facut cel de la Iasi unde am cheltuit o gramada fara nici un rezultat .... poate chiar cu rezultate si afectiuni mai rele decat eram la inceput .... acum ma gandesc ca poate endometrioza aia o puteam face din cauza procedurilor facute de acel doctor Sam cu inventiile lui nebune ... Dar nu , nu vreau sa-mi mai amintesc deloc de el , ci doar de prezent si viitor . Deci acum asteptam in continuare minunea, am inceput tratamentul in Decembrie , pe 5 , si dupa tratament 7 zile am facut o ecografie in Suceava pentru monitorizarea ovulatiei  si chiar aveam ovulatie foarte mare .... dar din pacate nu s-a produs minunea  pentru ca pe 1 ianuarie mi-a venit neasteptata si insuportabila menstruatie ... si iarasi dezamagire ... de data aceasta avusesem si simptome , durere de sani , rau de dimineata ... si am sperat foarte mult sa fiu insarcinata , mi-am facut si vreo 5 teste de sarcina , si analiza de sange hcg ... si toate negative , dar tot speram ca e prea devreme ... etc , pana mi-a venit . Dar poate nu a fost sa se intample in decembrie pt ca eram si in Postul Craciunului si nu era prea bine , de asta poate nu a vrut Dumnezeu , si incepem din nou cu forte sporite acum in Ianuarie 2017 , an nou , noi proiecte , minune la orizont !!! care trebuie sa apara neaparat cu orice pret ! Deci ziua 2-a a ciclului , am inceput sa iau Clostylbegit , asta mi-a recomandat asistenta dl-ui doctor , caci mi-a zis ca luna asta nu mai fac injectabil sa iau pastilutele astea pt ovulatie, si mai incercam si luna asta , poate vine minunea ! Doamne Ajuta sa vina odata ca nu mai pooooot , si nu mai am rabdare ! Si sa Va ajute pe toate care va doriti copilasi , sa ne dea la toate ! Deci din toata experienta mea cu medicii il recomand din toata inima pe DR Andreas Vythoulskas de la clinica Genesys Athens Bucuresti . Este cel mai bun medic , si cel mai profesionist .O seara placuta , si sper ca nu v-am plictisit cu romanul meu .  Va pup. Astept si povestile voastre . 

  •  
    • 1 mesaje
    24 Feb 2017, 09:05
    3 0
    Poti sa-mi lasi mailul tau pt a ma sfatui in legatura cu dl dr? Va multumesc.
    Acest mesaj a fost editat de către andreass1985: 24 Feb 2017, 09:14