Sotul meu prefera sa petreaca timpul cu oricine altcineva decat

  •  
    • 12 mesaje
    16 Feb 2011, 17:00
    3 16

    Nu stiu ce sa fac...nu credeam ca voi spune vreodata asta. Ne certam mereu pt ca el vrea sa petreaca tot tp lui liber la bere sau in club cu baietii. Daca deschid discutia si zic ca vreau sa merg si eu..e din start o cauza pierduta. Am incercat sa vb cu el, i-am zis si frumos si pe un ton mai autoritar, am facut chiar si scandal monstru, am plans de nervi pana mi s-a facut rau....nimic nu merge. Nu-l intereseaza nimic, singurul lui scop e sa petreaca cu baietii. Mai nou nici nu il mai intereseaza ce am de zis, am incercat sa vb din nou cu el si mi-a zis ceva de genu "zi odata ce ai de zis si lasa-ma in pace". Pur si simplu nu inteleg ce se intampla, de ce nu ma mai respecta, de ce am devenit asa de plictisitoare pt el, de ce nu mai e mandru de mine. Suntem impreuna de 11 ani si am trecut prin multe situatii de-a lungul timpului, cred ca asta e cea mai grea incercare de pana acum. Situatia a devenit in ultima vreme asa de rea incat ma gandesc la ce e mai rau, la divort.

  •  
    • 6 mesaje
    16 Feb 2011, 17:46
    5 1
    te inteleg perfect, stiu prin ce treci, pt ca si eu trec prin aceeasi situatie....la inceput am incercat sa ignor situatia crezand ca va trece, ca e doar temporar, dupa care i-am atras atentia, ne-am certat.... iar acum... pur si simplu nu mai imi pasa... pt ca de-alungul timpului nimic nu s-a imbunatatit...
    daca am invatat ceva din casnicia asta - suntem de 6 ani casatoriti, dar de 14 ani suntem impreuna - acel lucru a fost ca oameni nu se schimba in bine... nu il mai intereseaza sa faca ceva de dragul sotiei, el e mereu pe primul plan ... imi pare rau ca te dezamagesc
    incearca si tu sa iti vezi de viata ta, sa iesi cu prietenele tale, sa iti ocupi timpulsi sa ai o viata sociala.... poate asa se va schimba....
    eu asa am incercat dar rezultatul a fost dezastruos.... ne certam, oricum nu pot iesi.... dar el isi vede incontinuare de viata lui...
    poate ca nu doar ca iese cu baieti ci si faptul ca atunci cand untem impreuna nimic din ceea ce spun nu il intereseaza ...
    fii tare draga mea si gandestete ca TU esti cea mai importanta persoana! fa ceea ce crezi tu ca te face fericita.... altfel pt ce traim?
  •  
    • 1336 mesaje
    16 Feb 2011, 23:00
    3 0
    Te inteleg.Eu am avut asa un iubit. putin timp .si ..am luat-o la fuga.Un comportament mediocru.De la inceput era asa?sau s-a schimbat pe parcurs?Tipul ce l-am cunoscut eu..asa era de la inceput.Ce sa zic..?discuta cu el.Dar cred ca are alte "scopuri" decat familia.asta e clar.
  •  
    • 12 mesaje
    17 Feb 2011, 10:21
    1 1

    va multumesc pentru sfaturi!

    ana1204 ai descris asa de bine totul incat m-am regasit perfect in frazele tale. imi pare rau ca si tu te confrunti cu indiferenta sotului. ai mare dreptate cu ce ai zis, sa-mi vad de viata mea, dar imi este foarte greu. cand ies cu prietenele mele, de cele mai multe ori vin insotite de sotii sau prietenii lor. toti ma intreaba de el si eu ii mint intotdeauna ba ca are treaba, ba ca a intervenit ceva. imi este rusine sa spun adevarul. si pe parinti ii mint, pe toata lumea mint legat de acest lucru. pur si simplu simt ca sunt o ratata, sufar ingrozitor, nu pot sa ma concentrez la nimic. m-am tot gandit ce sa fac si cred ca o sa incerc sa-mi inchiriez o garsoniera (casa in care stam este a lui) si sa-l las singur asa cum isi doreste. cred ca o sa se puna pe petreceri din prima zi in care voi pleca. ana1204 tb sa avem mult curaj si sa recunoastem ca sotii nu ne mai iubesc. cand ajungi sa constientizezi asta lucrurile devin mult mai clare.

    diana04 ma bucur ca scapat de prietenul ce "promitea" multe... sotul meu nu a fost asa de la inceput. era dragut, atent cu mine se vedea ca ma iubeste. ne-am iubit mult am avut parte de clipe minunate impreuna. din pacate oamenii se schimba. eu iti urez sa nu ajungi ca mine, sa faci tot ce poti ca sa nu ajungi asa!

  •  
    • 3354 mesaje
    17 Feb 2011, 11:17
    4 1
    de cat timp a inceput sa se manifeste asa? nu cumva la intalnirile cu prietenii vin si fete? ca ar putea fi o explicatie, mai ales ca nu a fost asa de la inceput...

    ai putea sa mergi o data cu o prietena in acelasi loc si sa vezi ce se intampla... eu nu as putea sta asa linistita in timp ce el este cine stie unde cu cine stie cine...

    nu ai pomenit nimic de copii, de unde deduc ca nu sunt... trebuie discutat foarte serios cu el si intrebat ce-si doreste de la relatia voastra...

    nu exista "m-a iubit si nu ma mai iubeste"... fie a fost asa de la inceput si nu l-ai vazut tu, fie a intervenit altcineva de curand si nu-i mai pasa de relatia voastra...

    barbatii sunt mai simpli ca noi si e usor sa-i prinzi daca iti propui...
    investigheaza mai atent, tare mi-e teama sa nu ai surprize...
  •  
    • 4034 mesaje
    17 Feb 2011, 11:36
    3 1

    te ai gandit ca el e prea sigur de tine?daca tu n ai viata sociala el vede asta.si asta inseamna ca tu ai uitat sa existi ca om,ca femeie.faci tot in functie de el.schimba strategia.nu prin discutii o sa l faci sa ti dea atentie,ci prin atitudine.timpul care il "pierzi" cu noi pe net si framantandu te,mai bine foloseste l altfel.inscrie te la un curs de dans,fa ti un abonament la aerobic,iesi la o plimbare pe jos in fiecare seara,iesi la o cafea,la un film.fara sa l anunti!


    Acest mesaj a fost editat de către creatza23: 17 Feb 2011, 11:36
  •  
    • 4034 mesaje
    17 Feb 2011, 11:38
    3 1

    eu intr un moment de cumpana pur si simplu ieseam singura! mi a trebuit ceva curaj,dar am reusit.relatiile se deterioreaza in timp pt ca avem impresia ca daca ne casatorim gata e al nostru si va fi toata viata.tocmai de aia le punem pe tapet tot ce gandim tot ce simtim,incat pt ei nu mai suntem o provocare


    Acest mesaj a fost editat de către creatza23: 17 Feb 2011, 11:39
  •  
    • 5609 mesaje
    17 Feb 2011, 11:46
    5 2

    Plateste-i cu aceeasi moneda!
    Cand te anunta ca iese la o bere cu baietii fii numai lapte si miere, chiar arata-i ca nu esti suparata. Imbraca-te frumos si spune-i la fel... "iubitel am uitat sa-ti spun ca si eu ies cu fetele la o cafea in se seara asta" si chiar iesi din casa, mergi undeva la o prietena, la mama...viziteaza pe cineva, mergi la magazine sau pur si simplu intalneste-te si tu cu o prietena.

    Dar ai grija ca trebuie musai sa fii aranjata si imbracata superb cand iesi din casa...ca sa-l pui pe ganduri.
    Si de cate ori se repeta povestea cu iestului lui....si tu sa faci la fel.
    C u istericale, rugaminti, plansete nu vei schimba nimic, deci capul sus, fii pregatita in orice moment sa arunci sortul de bucatarie, sa faci un dus, pune machiaz, ruj...o rochie frumoasa sau ceva deosebit si iersi din casa....chiar daca nu ai unde merge...iesi din casa!
    Cu vorbe bune, dulcegarii si blandete capeti mult mai mult decat cu tipete si istericale.

    Success!


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 17 Feb 2011, 11:51
  •  
    • 4034 mesaje
    17 Feb 2011, 11:51
    6 0
    Maricon said:
    Plateste-i cu aceeasi moneda!
    Cand te anunta ca iese la o bere cu baietii fii numai alpte si miere, imbracta-te frumos si spune-i la fel... "iubitel am uitat sa-ti spun ca si eu ies cu fetele la o cafea" si chiar iesi din casa, mergi undeva la o prietena, la mama...viziteaza pe cineva, mergi la magazine sau pur si simplu intalneste-te si tu cu o pritenea.
    Dar ai grija ca trebuie musai sa fii aranjata si imbracata superb cand iesi din casa...ca sa-l pui pe ganduri.
    Si de cate ori se repeta povestea cu iestului lui....si tu sa faci la fel.
    C u istericale, rugaminti nu vei schimba nimic, deci capul sus, fii pregatita in orice moment sa arunci sotul de bucatarie, sa faci un dus, pune machiaz, ruj...o rochie frumaosa sau ceva deosebit si iersi din casa....chiar daca nu ai und emerge...iesi din casa!
    Cu vorbe bune, blande capeti mult mai mult decat cu tipete si istericale.

     NUUU! nu i spui nimic,nu l intrebi unde pleaca,dar ai grija sa ajungi acasa mai tarziu decat el.daca te suna e clar ca a ajuns inaintea ta,si nu i raspunzi.nu te duci la maica ta,pt ca va fi primul loc in care va suna daca tu nu i vei raspundehaha ce planuri diabolice.dar testate!

  •  
    • 5609 mesaje
    17 Feb 2011, 11:51
    2 1
    si mai bine, vezi...nu la mama!
  •  
    • 6 mesaje
    17 Feb 2011, 12:14
    0 1
    eu cand m-am maritat am facut-o din dragoste! si eram sigura ca ma iubeste! am fost fericita ca intre noi nu era nevoie de jocur de-a vazte-ascunselea: unde iese singur, sa il urmaresc, sa ies eu mai mult ca el...multi ani intre noi totul a fost perfect, ieseam impreuna oriunde... apoi treptat, putin cate putin, a inceput sa iasa singur... toate jocurile acestea pe mine ma obosesc si ma indispun, dar situatiea mea e asa de mult, nu l-am urmarit, nici nu mai incerc sa ies cu prietenele - ca iese mereu scandal; dar pt tine, poate nu e asa de tarziu. Incearca... nu cred ca mai poti pierde ceva!
  •  
    • 3216 mesaje
    17 Feb 2011, 12:35
    2 1

    nu-mi vine sa cred ce citesc... probabil sotii vostri nu au apucat sa "copilareasca" nainte si i-a apucat acum pofta, dupa ce poleiala noutatii casniciei s-a dus...

    oricum, sa lasa sotia acasa si sa iesi des si repetat cu amicii denota ca respectivii nu s-au maturizat, as zice.

    dar sa ma si faci scene nevestei ca a iesit si ea?

    unde pisici i-ati gasit, fetelor? i-ati cautat mult? ca asa "perle" mai rar...

  •  
    • 12 mesaje
    17 Feb 2011, 12:42
    1 1

    multumesc fetelor!  trebuie sa recunosc ca m-am simtit un pic mai bine cand am citit mesajele voastre.

    cory_helen ai mare dreptate, am aflat deja de la unele persoane, am vazut si eu cu ochii mei ca la acele intalniri uneori vin si fete. prietene, sotii ale prietenilor lui sau poate si alte fete, si se justifica spunand "X sau Y nu a putut scapa de sotie". ingrozitor! stiu ca ii place foarte mull sa fie in centrul atentiei, sa fie admirat, apreciat. probabil cu mine de fata nu mai e in centrul atentiei asa cum vrea el. nu exclud faptul ca poate s-a aprins dupa cineva, dar incerc sa nu ma gandesc prea mult la asta pt ca o iau razna.

    creatza23 si maricon ar fi trebuit sa fac ce ziceti voi mai demult...acum e un pic cam tarziu pt ca nu mai vb unu cu altul. e suparat ca m-am suparat pt ultima lui iesire....nu il intereseaza unde ma duc si ce fac, nu vrea sa vb, este asa ..plin de importanta. saptamana asta am juns acasa de 2 ori mai tarziu ca el si nu mi-a spus absolut nimic.

    ana1204 inteleg perfect ce spui si el se supara cand ieseam ocazional cu fetele, dar acum nici asta nu-l mai intereseaza.

  •  
    • 12 mesaje
    17 Feb 2011, 12:49
    0 0
    hau_hauuu said:

    nu-mi vine sa cred ce citesc... probabil sotii vostri nu au apucat sa "copilareasca" nainte si i-a apucat acum pofta, dupa ce poleiala noutatii casniciei s-a dus...

    oricum, sa lasa sotia acasa si sa iesi des si repetat cu amicii denota ca respectivii nu s-au maturizat, as zice.

    dar sa ma si faci scene nevestei ca a iesit si ea?

    unde pisici i-ati gasit, fetelor? i-ati cautat mult? ca asa "perle" mai rar...

     

    in cateva randuri ai spus...tot. poate ca n-am avut noroc in viata..ideea e sa-mi dau seama ce sa fac de acum incolo....pt ca nu mai rezist

  •  
    • 3354 mesaje
    17 Feb 2011, 13:15
    2 0
    cand te casatoresti nu ai de unde sa stii cum o sa fie... chiar daca stai cu el ani in sir inainte...

    am mai auzit de ani petrecuti impreuna, iar dupa casatorie nu s-au putut adapta si au divortat...

    casatoria este altceva decat relatia... desi la prima vedere nu... actele alea te leaga sau te dezleaga...

    cred ca nu-i plac responsabilitatile unei casatorii... si s-a plictisit domnul...

    vrea variatie... pacat ca nu l-ai mirosit din timp, ca ai pierdut niste ani buni...

    sa nu mai zici nicioadata ca nu ai avut noroc in viata... nu ai avut experienta suficienta sau ai fost prea toleranta si buna cu el...

    si s-a obisnuit asa...
  •  
    • 5609 mesaje
    17 Feb 2011, 13:15
    9 1
    Ba eu cred ca-l macina faptul ca si tu iesi, mai ales cand vii mai tarziu acasa. Incearca sa fi f vesela, sa canti sa faci in asa fel incat sa-l inebunesti cum de poti fi vesela si fericita cand el sufera.
    Posibil ca el sa aibe pe alticineva si nu stie cum sa-ti spuna.
    Posibil sa considere casnicia voastra plictisitoare, sau intr-un impas, ar trebuii sa aduceti lucuri noi, sa imbunatatiti tot timpul viata in 2.
    Nu poti sa tii un barbat langa tine, daca el nu vrea! Dar poti sa-l faci sa stea langa tine de drag, de placere, oferindu-i dragoste, confort, intelegere si te asigur ca va ceda, ii va placea si se va simti bine acasa alaturi de tine.
    Dar te asigur ca este o munca continua, chiar si dupa 25 de ani de casatorie, draguta si amabila, vesela, gata sa ajuti chiar si atunci cand esti super obosita...si de dragul tau, te asigur se va oferii singur sa te ajute.
    Apoi trebuie tot timpul sa aduci lucruri noi intr-o casnicie, sa imbunatatesti tot timpul, sa schimbi. In nici un caz nu te ascunzi in fundul patului dupa ce vii de la munca .
    Trebuie sa creezi distactii, atractii....sa-l implici si vei vedea ca raspunsul va fi unul pozitiv, ce daca nu mai aveti 20 sau 30...si la 40 terbuie sa fiti fericiti!

  •  
    • 3354 mesaje
    17 Feb 2011, 13:16
    2 0
    ai dreptate, maricon...
  •  
    • 3216 mesaje
    17 Feb 2011, 13:28
    0 0

    Maricon, ce spui tu acolo trebuia sa faca la inceput, cand el a inceput sa se manifeste asa. si mai bine era daca el nu ajungea acolo...

     

    dar, sa te apuci sa faci scenarii ca sa-l aduci inapoi la tine... mi se pare putin asa, nu stiu cum sa zic sa nu fiu gresit inteleasa, dar... mai sub demnitatea mea, asa.

    eu una as imprumuta niste bani sau as face un card de credit si as pleca intr-o excursie, ceva... singura

    vrea distractie, domnul? pai sa se distreze doar el?  dar tu nu ai voie?

    x-(

     

  •  
    • 12 mesaje
    17 Feb 2011, 13:45
    1 0

    maricon daca reusesc sa trec peste impasul asta (in momentul de fata refuza orice conversatie cu mine si se arata foarte deranjat cand ii adresez cateva cuvinte) sigur asa voi face. deocamdata sper sa reactioneze la lipsa mea de acasa si mai sper ca tot ce am scris aici pe forum sa fi fost in mare parte  exagerat din cauza supararii.....desi sunt slabe sansele sa fie asa

    daca nu se schimba nimic in urmatoarea perioada probabil ca am sa plec de tot de acasa. stiu ca daca fac pasul asta va fi pentru totdeauna pt ca nu e genul care sa vina dupa mina sa ma roage sa ma intorc.... si nici inapoi nu ma va primi in caz ca as vrea eu sa ma intorc. de aceea ma tot gandesc si razgandesc....asa ca sper din suflet maricon sa mai am ocazia sa fac ce ai zis tu. multumesc pentru sfat

  •  
    • 12 mesaje
    17 Feb 2011, 13:55
    0 0

    hau_hauuu mesajul tau m-a facut sa zambesc ...sa stii ca nu e o idee rea, dar trebuie sa recunosti ca nu e prea dragut sa pleci singur in excursie ...iar prietenele mele nu se dezlipesc de sotii lor

    si ghici ce??? ideea asta a avut-o si el si chiar a pus-o in practica, numai ca el a fost insotit... bineinteles de prietenii lui