Doamna care ghiceste in cafea

  •  
    • 817 mesaje
    18 Sep 2014, 15:10
    2 0
    adiica iti trebuie un papa care sa-ti desluseasca ce scrie acolo. biblia nu este p[entru orice novice. nuuuu!!
  •  
    • 16 mesaje
    18 Sep 2014, 16:36
    1 0
       De fiecare data cand citesc o carte imi place sa aflu mai multe despre autor.Biblia mi-a dat multa bataie de cap din acest punct de vedere.
        In timpul  adolescentei mele, nu erau prea multe date.Dar oricum mi-am dat seama ca trebuie sa caut in istorie.Primul lucru pe care l-am aflat a fost faptul ca , Vechiul Testament e total diferit de cel Nou.
       Biblia este o colectie de carti pe care biserica ,considera ca au fost scrise sub inspiratia ,,Sfantului Duh"si care contine cuvantul lui Dumnezeu.     Biblia completa contine 73 de carti ,o mica biblioteca. Prin excelenta,o carte unica.
      Tot biserica sustine ca Biblia are o dubla origine; umana si divina.
      Biblia este o carte umana ,facuta de oameni ,in limba oamenilor.
      Biblia este o carte divina facuta de Dumnezeu pentru a transmite oamenilor un mesaj de salvare(mantuire).
     
      Zeci de autori au scris aceste carti ,unii sunt cunoscuti altii au ramas in anonimat.Unele carti au un singur autor, altele au fost scrise in colaborare ,altele sunt rezultatul copierilor textelor vechi.
    Diversitatea autorilor ,fiecare cu stilul lui propiu ,influenta religioasa,politica si sociala,nu este greu de recunoscut.
     Vechiul testament ,care contine 46 de carti ,a luat nastere in comunitatea evreiasca.Noul Testament,cu 27 de carti ,a fost scris in comunitatea crestina.
     Biblia se poate citi in multe feluri...Lectura crestina-unde Isus este figura centrala.....Lectura in stil sacramental-deoarece in ea ne gasim cu Dumnezeu.....Lectura in codurile justitiei-unde Dumnezeu ne vorbeste prin gura profetilor.Cuvantul profetic proclameaza (ca nici un alt cuvant)justitia si dreptatea ca norme fundamentale ale convetuirii umane;impotriva injustitiilor sociale, impotriva formulismului religios si impotriva imoralitatii publice.............
     Mai este si lectura de mantuire-cuvantul lui Dumnezeune arata drumul catre salvare,ne vorbeste de origine si destinul nostru,ni-l da exemplu pe Isus  care s-a sacrificat pt a noastra mantuire.
     Lectura de liberare.....lectura de iubire......lectura de rugaciune
    Deci multe feluri de lectura.Ceea ce lasa de inteles ca sunt si multe forme de captare si intelegere a ei.
    Cine are macar o scanteie de rationalism ma va intelege.  Nu putem sa ne lasam prada autorilor inoctrinati care au inteles Biblia dintr-un anumit punct de vedere al vreunui stil mai sus mentionat.
     Si eu si tu si oricare ,care a citit Biblia ,putem face mii de referate ,interpretari, cu exemple,si sa le sustinem ca adevarate  mai ales ca putem veni si cu exemple(vre-un verset).
      Eu una, in cautarile mele , am descoperit ca Biblia nu este completa. Lipsesc unele evanghelii.
      Am auzit de multe  evangelii care nu ne sunt accesibile ,si pe care istorici si cecetatorii din zilele noastre incearca sa ni le dezvaluie ,dar multi dintre ei sunt opriti.
      Una din aceste evanghelii este si asa numitul ,,Document Q",care se presupune ca este evanghelia lui Isus.
     Uitati ce spune Cezar Vidal(doctor in istorie )in cartea sa ,,Documentul Q":
      ,,Documentul Q ,este o sursa scrisa , compusa  din parabolele lui Isus dar care contine si  relatari despre faptele sale si care constitue prima evanghelie  ,despre care stim cu sigurantaca a fost utilizata de catre evanghelistii Matei si Luca ,pt a redacta propriile evanghelii canonice................................................
     .......Q, este o evanghelie dar forma sa nu este cea a unei evanghelii narative cum sunt cele ale Noului Testament, ci este o evangelie de parabole...................unde se pune accent pe  pe miracolele ,vindecarile, exorcizarile pe care le-a facut Isus si nu pe spusele lui  ............Deasemenea se stie ca , in noaptea in care a fost vandut,  Isus a pronuntat cuvinte ritualice cand a rupt painea si a impartit-o."
      Ar mai fi si evanghelia Mariei Magdalene....si a lui Iuda...
       De aceea ,pe mine,anumite pareri (ma refer la cele spuse cu degetul in sus in semn de avertizare si intimidare)in legatura cu Biblia ,ma lasa un pic indiferenta .
      Prefer sa caut si sa probez toate caile (si cele tabu)de al gasi pe Creator ,sau de a  afla menirea existentei mele.
     Deci fiecare citeste biblia in  felul  lui de  intelegere.
    Pt  cei ce nu inteleg mai nimik sau nu  sunt  de  acord cu  relatarile din  biblie ,exista o  sumedenie  de dicctionare  de concordante biblice, care  iar  putea  ajuta  .
      Nu  degeaba  am  numit o  anumita utilizatoare  a  acestui  forum ,,indoctrinata". Ea  a  ales  una  din lecturile bibliei mai  sus enuntate ...si  si-a facut  o  obsesie din  aceasta ...dar  mai  rau  e  ca  incearca  sa  convinga , ca este si  cea mai adevarata... fara sa stie  ca  mai  exista  si alte  forme  de  interpretare. Sau  poate se  conformeaza  sa  ramana  asa  cum  este ...adica  mai  putin  inteligenta....stiind dreptatea cuvintelor,, Fericiti cei saraci  cu  Duhul ...ca  a  lor  este Imparatia Cerurilor"
       
  •  
    • 4346 mesaje
    18 Sep 2014, 16:48
    0 0
    numai idiotenii iti debiteaza mintea aia inbuibata de tarot
  •  
    • 53 mesaje
    18 Sep 2014, 16:50
    0 1
    anda22-7 said:
    ingeras7 said:
    anda22-7 said:
    ingeras7 said:
    anda22-7 said:Dumnezeu Adevarat e Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant adica Sf. Treime. Restul Buddha, Allah, Shiva, etc sunt zeitati inventate de mintea omeneasca....Tu poti sa nu fii de acord cu mine...dar asta te priveste strict si personal. Adevarul nu poate fi decat Unul Singur!

     Sa nu-mi spui ca tu detii Adevarul Suprem. Si restul miliardelor de oameni care cred in celelalte "zeitati" dupa cum le spui, fac doar umbra pamantului? Lumea spirituala e atat de minunata, si cu cat citesti mai multe carti in domeniu, si stai de vorba cu persoane care s-au ocupat mai mult de evolutia lor spirituala, realizezi cat de complexa este. 

     
    unde am zis eu draga, ca restul lumii face umbra pamantului??? cred ca  ai probleme de vedere ! In plus Adevarul Suprem este detinut de Dumnezeul Crestin  si oricine crede in El, va avea viata vesnica 

     Nu am zis  ca ai afirma ca ceilalti fac umbra pamantului, am zis doar ca ii numesti "zeitati" pe Buddha, Allah si restul. E foarte bine ca crezi in Dumnezeul Crestin. Doar ca lumea spirituala e mult mai vasta fata de ce am fost invatati pana acum de biserica ortodoxa. Din pacate, foarte multi iau invataturile din Biblie ad literam, cand ele, de fapt, se regasesc printre randuri...

     

    nici macar asa nu se pot numi..iar daca tu ai impresia ca astia chiar exista , o sa  te convingi in viata viitoare. Invatatura Bibliei nu se interpreteaza dupa bunul plac ci cum  ne a fost revelat de Duhul Sfant 

     Aici e vorba de religia si credinta fiecaruia. Asa cum noi, crestinii, credem in existenta lui Dumnezeu, la fel musulmanii cred in existenta lui Allah etc.

  •  
    • 4346 mesaje
    18 Sep 2014, 17:44
    0 1
    n au decat sa creada..asta tot nu inseamna ca exista!
  •  
    • 817 mesaje
    18 Sep 2014, 17:53
    1 1
    anda22-7 said:n au decat sa creada..asta tot nu inseamna ca exista!

     
    pisi, da' dumnezeu catolic exista? 

  •  
    • 4346 mesaje
    18 Sep 2014, 18:01
    0 1
    Dumnezeu e catolic!
  •  
    • 16 mesaje
    18 Sep 2014, 18:12
    2 0
    HA HA HA HA HA HA...Cred deja ca unele raspunsuri trebuiesc mutate la rubrica bancuri....O!!! dar stai, ce spun eu??? Sigur am mintea intetosata din cauza tarotului...HA HA HA HA HA.
  •  
    • 817 mesaje
    18 Sep 2014, 18:17
    1 0
    anda22-7 said:Dumnezeu e catolic!

     

    no shit!!
    si cand credeam ca le-am citit pe toate! 

  •  
    • 4346 mesaje
    18 Sep 2014, 19:00
    0 1
    navigi said:
    anda22-7 said:Dumnezeu e catolic!

     

    no shit!!
    si cand credeam ca le-am citit pe toate! 

      

    se pare ca nu! 

  •  
    • 16 mesaje
    18 Sep 2014, 19:09
    2 0
    Deci sa inteleg si eu. La inceput a fost cuvantul! ....Ba nu ...la inceput a fost catolicismul...si Dumnezeu a vazut ca era bun....si a zis... Sunt catolic....Si in 1054 Marea schisma ...de fapt era inaintea Cuvantului.
    Ha ha ha ha...nici eu cred ca le-am citit pe toate.
    Mai oameni buni ....sa apartii unei religii si sa nu stii nimik despre ea....nimik.....mai spun ....dar nici un pic pic pic de istorie????
  •  
    • 4346 mesaje
    18 Sep 2014, 19:35
    0 4
    vb si tu sa n adormi...Cristos a intemeiat o singura Biserica -Biserica Primara, iar ea subzista in Biserica Catolica pt ca e singura care a pastrat aceasi invatatura apostoliceasca pe care a lasat o Cristos.

    Acum ti e mai clar???
  •  
    • 817 mesaje
    18 Sep 2014, 20:41
    5 0
    anda22-7 said:vb si tu sa n adormi...Cristos a intemeiat o singura Biserica -Biserica Primara, iar ea subzista in Biserica Catolica pt ca e singura care a pastrat aceasi invatatura apostoliceasca pe care a lasat o Cristos.

    Acum ti e mai clar???

     

    tu dormi cand scrii sau iei halucinante? 

  •  
    • 4346 mesaje
    18 Sep 2014, 20:48
    0 5
    tu esti singurul care vb sa n adormi...habar nu ai de nimic dar comentezi inutil
  •  
    • 817 mesaje
    18 Sep 2014, 20:58
    3 0
    anda22-7 said:tu esti singurul care vb sa n adormi...habar nu ai de nimic dar comentezi inutil

     

    pisi, cand te trezesti,cauta-ma! 

  •  
    • 4346 mesaje
    18 Sep 2014, 21:11
    0 4
    pe tine n o sa te caute decat michidutza
  •  
    • 817 mesaje
    18 Sep 2014, 21:30
    3 0
    anda22-7 said:pe tine n o sa te caute decat michidutza

     
    poate, daca-i dai tu drumu'. 

  •  
    • 53 mesaje
    19 Sep 2014, 10:12
    6 0
    Sa inteleg ca Dumnezeul catolic te invata sa judeci pe ceilalti si sa-i trimiti pe toti cei care te contrazic la michidutza? Eu una am invatat ca Dumnezeu e iubire, el e singurul care ne judeca. Daca tot esti o persoana credincioasa, de ce nu incerci sa transmiti cunostintele tale despre Dumnezeu intr-o maniera placuta?
  •  
    • 817 mesaje
    19 Sep 2014, 12:04
    1 0
    ingeras7 said: Dumnezeu e iubire, 

     

    all we need is love, love loooove ....

  •  
    • 53 mesaje
    19 Sep 2014, 12:30
    1 0
    navigi said:
    ingeras7 said: Dumnezeu e iubire, 

     

    all we need is love, love loooove ....

     Yes, indeed ...