Doamna care ghiceste in cafea

  •  
    • 16 mesaje
    13 Sep 2014, 22:55
    0 0
    Intrucat s-a iscat o interesanta disputa pe tema care eu am publicat-o...si asta e un semn bun , deci forumul este activ...voi continua sa postez , bineinteles ignorand raspunsurile rautacioase.
    Nu inteleg de ce exista aceasta frica de a consulta un oracol, o ghicitoare ,o clarvazatoare (si pt cele ce nu stiu deschid aceasta paranteza, nu e tot una ghicitor cu clarvazator sau astrolg. Sunt diferite)pe cand in momentul in cre multi dintre noi , in anumite situatii , cerem parerea altei persoane. spre exemplu { -,,As vrea sa ma casatoresc cu Ion. Ce zici Andreea?- Nu te casatorii cu el ca e un om rau. Daca te casatoresti cu el nu o vei duce bine. ....Fata care intreaba se casatoreste cu Ion si bineinteles Andreea avea dreptate .
    Aproape tot timpul necesitam indrumari , sfaturi , raspunsuri...de la cei din jurul nostru.Si aici intrebarea.. De ce se considera rau faptul ca vrei un raspuns un sfat de la alta sursa.?De ce de fiecare data trebuie sa apara aceasta frica de prezenta acestui ,,nichiduta"? Ore Andreea era posedata in momentul in care a dat raspunsul?Bineinteles ca nu ...Andrea stia . Vedea pe acest Ion dintr-o perpectiva diferita pt ca nu era umbrita de atractia pt el.
    Sigur ca exista sarlatani care pun pe seama puterilor paranormale si ancestrale faptul ca ei stiu sa ghiceasca viitorul. Oricine poate sa invete sa descifreze anumite semne care le lasa zatul de cafea , sau ceaiul, oricine poate invata significatia cartiilor de tarrot. Nu trebuie sa ai nici o superputere pentru a o face. Asa cum am spus un pic mai sus ...exista o diferenta intre ghicitori si clarvazatori. Daca mergi la o madame care zice ca e clarvazatoare ...si in secunda urmatoare iti insira cartile pe masa ...nu e bine. O clarvazatoare iti poate prevestii ceea ce ti se va intampla doar uitanduse la tine sau atingadu-te.
    La noi in tara exista o mare cerere de astfel de servicii si de aceea au si aparut foarte multe clarvazatoare si ghicitoare ...dar din pacate multe din ele sunt doar sarlatane.
    Eu incerc sa atrag atentia doritoarelor si sa le avertizez sa fie un pic mai precaute in momentul in care aleg un oracol.
  •  
    • 4346 mesaje
    13 Sep 2014, 23:30
    0 0
    tu m ai bine ti ai da foc ca faci umbra pamantului. Nu de alta dar in viata viitoare oricum o sa arzi in cazanul lui michiduta , din moment ce el e stapaul tau!
  •  
    • 190 mesaje
    14 Sep 2014, 00:02
    0 0
    anda22-7 said:tu m ai bine ti ai da foc ca faci umbra pamantului. Nu de alta dar in viata viitoare oricum o sa arzi in cazanul lui michiduta ,

     

    Iar tie iti place sa invarti lingura.

    Un om care iubeste pe Dumnezeu este in primul rand tolerant cu ceilalti, este un zambet atunci cand incerci sa demonstrezi ceva.

    Nu cred ca un om te va asculta vreodata sau  se va inchina lui Dumnezeu, ascultandu-te pe tine.

    Mi-aduci aminte de ichizitie: cine nu crede,  ars pe rug sa fie.

     

  •  
    • 4346 mesaje
    14 Sep 2014, 00:05
    0 0
    sa tolerez ce????????? practicile Satanei????????!!!!!!!!!!!
  •  
    • 190 mesaje
    14 Sep 2014, 10:49
    1 0
    anda22-7 said:sa tolerez ce????????? practicile Satanei????????!!!!!!!!!!!

     

     

    Tu ce cauti in fata unui calculator?

     Se spune despre internet ca este lucreara satanei. In aceasta situatie si tu esti o practicanta a practicilor lui.

  •  
    • 4346 mesaje
    14 Sep 2014, 13:30
    0 0
    mariagripini said:
    anda22-7 said:sa tolerez ce????????? practicile Satanei????????!!!!!!!!!!!

     

     

    Tu ce cauti in fata unui calculator?

     Se spune despre internet ca este lucreara satanei. In aceasta situatie si tu esti o practicanta a practicilor lui.

     

    Se spune de catre cine>???? de pocaiti?????????? Ca religia crestina lasata de Cristos nu sustine asa ceva.Sigur ca prin televiziune si internet pot fi urmarite programe /emisiuni/ etc care sunt contrar invataturii cresine, dar tocmai de aia avem discernamant sa stim sa selectam. In plus exista destui Sfinti ai Bisericii care sunt patronii televiziunii si tot ce tine de media. 

  •  
    • 190 mesaje
    14 Sep 2014, 14:12
    0 0
    Dreptatea este de partea ta. Totusi , ma gandesc ca aceiasi religie lasata de Cristos nu sustine nimic in legatura cu drogurile, cu fumatul.
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Sep 2014, 14:50
    0 0
    numai idiotenii iti debiteaza mintea..asta pt ca nu cunosti nimic din invatatura crestina
  •  
    • 190 mesaje
    14 Sep 2014, 15:09
    0 0
    anda22-7 said:numai idiotenii iti debiteaza mintea..asta pt ca nu cunosti nimic din invatatura crestina

     

     

    Sunt aici sa invat. Spune-mi despre invatatura crestina.

    Ce ne invata, ce poveti sa luam din ea?

  •  
    • 16 mesaje
    14 Sep 2014, 23:08
    0 0
    anda22-7 said:

     

    Se spune de catre cine>???? de pocaiti?????????? Ca religia crestina lasata de Cristos nu sustine asa ceva.Sigur ca prin televiziune si internet pot fi urmarite programe /emisiuni/ etc care sunt contrar invataturii cresine, dar tocmai de aia avem discernamant sa stim sa selectam. In plus exista destui Sfinti ai Bisericii care sunt patronii televiziunii si tot ce tine de media. 

     
      Si  uite  dovada cum  doamna  se  contrazice  singura.
      Sa  folosesti  internetul pt  a  intra  intr-un forum  la  categoria ,,astrologie"... la  rubrica ,,doamna  care  ghiceste"...este  sau nu  este contra invataturii crestine?? Deci doamna  are  DISCERMANANT.si  stie  sa  selecteze. 

  •  
    • 4346 mesaje
    14 Sep 2014, 23:12
    0 0
    bubuie prostia in tine!
  •  
    • 190 mesaje
    15 Sep 2014, 07:54
    0 0
    anda22-7 said:bubuie prostia in tine!

     

    Vreau sa-mi spui despre invataturile crestine, sa ma inveti sa fiu o buna crestina.
    Nu vreau sa cred ca singurele tale interventii pe acest forum sunt ca sa scrii asa ceva. 

  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2014, 08:47
    0 1
    ma si inteereseaza pe mine parerirele tale...
  •  
    • 190 mesaje
    15 Sep 2014, 10:03
    1 0
    anda22-7 said:ma si inteereseaza pe mine parerirele tale...

     Daca si atunci cand esti solicitata sa prezinti din intelepciunea crestinismului ai o atitudine retrograda, ce pretentii sa mai am de la alti oameni.
     Inclin sa cred ca singurul tau scop este sa fi impotriva, nu sa convingi omul ca a iubii pe Dumnezeu este un lucru bun.
    Nu asa mi-am inchipuit ca va fi prima intalnire cu om care iubeste crestinismul. 

  •  
    • 16 mesaje
    15 Sep 2014, 10:07
    1 0
    Nu stiu chiar de ce ne mai straduim sa raspundem unor asemenea comentarii. Sau poate sunt eu gresita ...si rautatea , jignirile , furia, discordia sunt calitatile unui bun crestin?
    Ai dreptate mariagripini ...cred ca si eu vreau sa aflu despre invataturile crestine. Pt ca eu credeam contrariul.
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Sep 2014, 11:33
    0 1
    faptul ca i slujesti satanei, nu e o jignire..e fix REALITATEA!!!
  •  
    • 190 mesaje
    15 Sep 2014, 11:52
    1 0
    almaluna said:Nu stiu chiar de ce ne mai straduim sa raspundem unor asemenea comentarii. Sau poate sunt eu gresita ...si rautatea , jignirile , furia, discordia sunt calitatile unui bun crestin?
    Ai dreptate mariagripini ...cred ca si eu vreau sa aflu despre invataturile crestine. Pt ca eu credeam contrariul.

     
    Din  pacate nu ai cu cine. Asa zisa crestina, nu se dovedeste a fi decat o unealta care nu face altceva decat sa improaste ura. Ura nu este  o calitate,  crestinismul nu te invata sa urasti pe cei din jur, ci exact contrariul. Isus Cristos  a provaduit iubirea, de semeni de Dumnezeu.
    Iar daca un om calca pe laturi, datoria morala de bun crestin este sa-i arati adevarata cale.
     
     

  •  
    • 16 mesaje
    17 Sep 2014, 12:13
    0 0
    Foarte frumos. Cred ca acesta e un raspuns perfect.

    "Iubirea este piatra de temelie a marilor învăţături spirituale. Fără iubire, nu există decât dogme şi credinţe rigide şi pline de teamă. Fără iubire nu există compasiune sau facere de bine. Aceia care-i judecă pe ceilalţi drept păcătoşi şi caută să-i mântuiască, nu fac decât să-şi proiecteze propria lor frică şi neputinţă. Ei folosesc cuvintele religiei, ca substitut al iubirii pe care sunt incapabili să o dăruie, sau să o primească.
    Nu-i judeca pe aceşti oameni, pentru că, în propriul lor fel dureros, ei strigă după iubire. Dar nu accepta vina pe care ei ţi-o aştern la picioare. Ea nu este a ta." Paul Ferriniesta
    ,,
  •  
    • 53 mesaje
    17 Sep 2014, 14:03
    0 0
    Am citit in mare parte ce s-a scris aici, si am atatea de spus ca nici nu stiu de unde sa incep. Totusi, incep prin a da o parere. Spunea anda ca ortodoxia este religia adevarata si ca celelalte sunt irelevante. Gresit! Asa am fost invatati noi romanii ortodocsi, ca religia noastra e buricul pamantului, si celelalte sunt total pe langa. Daca analizati pe fiecare in parte, toate religiile se rezuma la aceleasi principii: credinta, iubire , iertare. Chiar daca noi am fost botezati in biserica ortodoxa, e de bun simt sa respecti si celelalte religii.
  •  
    • 4346 mesaje
    17 Sep 2014, 14:57
    0 0
    ingeras7 said:Am citit in mare parte ce s-a scris aici, si am atatea de spus ca nici nu stiu de unde sa incep. Totusi, incep prin a da o parere. Spunea anda ca ortodoxia este religia adevarata si ca celelalte sunt irelevante. Gresit! Asa am fost invatati noi romanii ortodocsi, ca religia noastra e buricul pamantului, si celelalte sunt total pe langa. Daca analizati pe fiecare in parte, toate religiile se rezuma la aceleasi principii: credinta, iubire , iertare. Chiar daca noi am fost botezati in biserica ortodoxa, e de bun simt sa respecti si celelalte religii.

     

    In primul rand citesti total pe langa. Nu am afirmat niciunde ca ortodoxia e religia adevarata, in primul rand pt ca nu este. Referitor la afirmatia ca toate religiile se bazeaza pe credinta/iubire /iertare//la fel gresit..Sunt mii de secte care n au nicio treaba cu principiile acestea. In plus scopul credintei adevarate este sa conduca la mantuire...ori asta ti o ofera doar religia intemeiata de Cristos, singura Adevarata si mantuitoare.