Doamna care ghiceste in cafea

  •  
    • 12 mesaje
    11 Oct 2013, 20:24
    0 0
    augusta23 said:MARTA8,tu asa un om bland esti...nu te supara , ce zodie esti? sau nu zodia te face sa fii asa un om bun, ci credinta si religia ?
    Acum inteleg de ce oamenii ti-au sarit in ajutor si ti-ai salvat fiica.
    Eu cred ca tu nu superi pe nimeni.

     

  •  
    • 12 mesaje
    11 Oct 2013, 20:37
    4 0
    Buna Augusta.Sunt in zodia fecioarei. Credinta mea este crestin ortodoxa si multumesc lui DUMNEZEU si tuturor binefacatorilor mei pentru tot ajutorul dat. Nu ma consider un om bun, fac multe greseli . Stiu ca m-au ajutat multi oameni din intreaga tara sa imi salvez fica, printre care si doamna Lia.
  •  
    • 12 mesaje
    12 Oct 2013, 14:49
    5 0
    buna. am apelat si eu la doamna Lia in vara, pt ca voiam sa stiu ce specializare sa-mi aleg pe viitor. eram confuza si nimeni nu-mi dadea niciun sfat practic asa ca m-am decis sa incerc. Este o femeie cumsecade nu contest. Pe langa sfaturi mi-a prezis ca am sa intalnesc un medic lu litera m peste 3 puncte si vom avea o relatie. Nu mi s-a parut atunci veridic pt ca peste acele 3 puncte eu deja nu mai eram la spital si undeva acasa invatand pt rezidentiat. Dar l-am intalnit sub circumstantele in care eu, din medic, am ajuns pacient si unul in stare grava. Citind mesajele doamnei Marta si, fiind perfect constienta ca exista cineva mai presus de noi care ne decide asa-zisa soarta, ma intreb, daca noi, cei care curiosi din fire apeland la divese tehnici de ghicit, nu ne-o scriem? Nu am fost niciodata la un pas de moarte si nici sa-mi "vad" viitorul si faptul ca cele doua s-au corelat a fost pentru mine o lectie ca nu ar trebui sa umblu in viitor. El vine si fara sa fie nevoie sa-l stiu eu
  •  
    • 4346 mesaje
    13 Oct 2013, 15:34
    0 3
    augusta23 said:jlvera,doamna Marta n-a scris ca merge la vrajitoare si la sedinte de spiritism ci la una care traduce niste semne in ceasca de cafea . Asta n-are legatura cu pacatul de a merge la vrajitoare sau la sedintele se spiritism . Citeam pe internet ca un preot spunea ca dimineata,dupa ce-si servea cafeaua,maicuta care-l servea cu cafea ii si ghicea in ceasca . Daca era asa un pacat, n-ar mai fi facut asa . Poate.
    Acuma,te intreb pe tine,jlvera, cum poti,bre,sa traiesti in haos?Nu ca haos provocat de " tolaraie" ci haos,provocat de orice ? Nu ti-e peste mana?

     

    Orice tine de ghicit e un pacat mare, indiferent ca e in carti, cafea, boabe de mazare.Deci daca esti in necunostinta d ecauza, nu mai sfatui prost lumea...Pacat face si cel care indeamna spre astfel de practici, nu doar cel in cauza.

  •  
    • 12 mesaje
    13 Oct 2013, 17:22
    0 0
    anda22-7 said:
    augusta23 said:jlvera,doamna Marta n-a scris ca merge la vrajitoare si la sedinte de spiritism ci la una care traduce niste semne in ceasca de cafea . Asta n-are legatura cu pacatul de a merge la vrajitoare sau la sedintele se spiritism . Citeam pe internet ca un preot spunea ca dimineata,dupa ce-si servea cafeaua,maicuta care-l servea cu cafea ii si ghicea in ceasca . Daca era asa un pacat, n-ar mai fi facut asa . Poate.
    Acuma,te intreb pe tine,jlvera, cum poti,bre,sa traiesti in haos?Nu ca haos provocat de " tolaraie" ci haos,provocat de orice ? Nu ti-e peste mana?

     

    Orice tine de ghicit e un pacat mare, indiferent ca e in carti, cafea, boabe de mazare.Deci daca esti in necunostinta d ecauza, nu mai sfatui prost lumea...Pacat face si cel care indeamna spre astfel de practici, nu doar cel in cauza.

     

  •  
    • 73 mesaje
    13 Oct 2013, 18:15
    4 0
    Anda22, eu nu indemn pe nimeni sa mearga sau sa nu mearga la ghicitoare, e optiunea fiecaruia. Unde-ai vazut scris ca indemn pe cineva sa mearga?
    Am scris doar ce-am citit despre un preot .
    Ca eu cred sau nu , nu este treaba ta . Cum nu e nici treaba mea daca tu crezi sau nu ca e pacat .
    As dori sa nu mai fii acida cu mine. 
  •  
    • 12 mesaje
    13 Oct 2013, 18:21
    5 0
    CEI CARE AU STIUT CA S-A NASCUT IISUS ,AU FOST MAGII DE LA RASARIT. AU VENIT SI S-AU INCHINAT CA LA UN MARE IMPARAT. A sti, inseamna sa fii pregatit pentru ziua de maine.
  •  
    • 4346 mesaje
    14 Oct 2013, 13:57
    0 4
    augusta23 said:Anda22, eu nu indemn pe nimeni sa mearga sau sa nu mearga la ghicitoare, e optiunea fiecaruia. Unde-ai vazut scris ca indemn pe cineva sa mearga?
    Am scris doar ce-am citit despre un preot .
    Ca eu cred sau nu , nu este treaba ta . Cum nu e nici treaba mea daca tu crezi sau nu ca e pacat .
    As dori sa nu mai fii acida cu mine. 

     

    Dumnezeu a inventat Decalogul, unde spune ce e pacat  si ce nu e...nu eu am hotarat asta.

  •  
    • 4346 mesaje
    14 Oct 2013, 14:01
    1 1
    MARTA8 said:CEI CARE AU STIUT CA S-A NASCUT IISUS ,AU FOST MAGII DE LA RASARIT. AU VENIT SI S-AU INCHINAT CA LA UN MARE IMPARAT. A sti, inseamna sa fii pregatit pentru ziua de maine.

     

     

    Magii au stiut de nasterea lui Isus, prin inspiratia Duhului Sfant, nicidecum nu au dat in bobi  sau in carti

  •  
    • 4346 mesaje
    15 Oct 2013, 16:05
    0 0
    Apoi,astrologii stiau ca Isus se va naste cand se va arata o stea mare pe cer pt ca se profetise asta cu mult timp inainte.
    Dovada in Matei 2 : 3,4,5 = "Cand a auzit aceasta,regele Irod s-a tulburat,si tot Ierusalimul impreuna cu el.
    Si adunandu-i pe toti preotii principali si pe scribii poporului,i-a intrebat unde trebuia sa se nasca Cristosul.
    Ei i-au zis : " In Betleemul din Iudeea,caci asa a fost scris prin profetul (...)." si aici ai sa vezi ca este vorba de nimeni altul decat despre profetul Ieremia daca continui sa citesti mai departe.

    Steaua a fost semnul care i a calauzit, dar Harul Duhului Sfant i a facut sa cunoasca Adevarul si sa vina sa se inchine lui Mesia.

    Ajungând la Ierusalim, craii au spus lui Irod şi arhiereilor despre această stea fără de asemănare, care a arătat ca semn că S-a născut noul împărat iudeu. Irod, împreună cu cărturarii şi învăţaţii lui Israel, în loc să se bucure şi poporul Ierusalimului să strige cu bucurie că li s-a dat să vadă ce mulţi prooroci şi regi au voit să vadă… dar n-au văzut (Luca 10:24)
    "Sfinţii Părinţi au socotit că această stea călăuzitoare, care i-a condus pe craii de la răsărit la Betleem, nu era o stea ca celelalte, ci era o putere duhovnicească care avea chip de stea. Dacă Dumnezeu a putut să-i apară păstorului Moise ca un rug aprins, şi lui Avraam în chipul celor trei bărbaţi şi proorocului Ilie ca un vârtej şi un glas, de ce să nu apară Domnul sau îngerul Lui , magilor în chip de stea? În marea Lui milostivire, El coboară la oameni şi le apare acestora în chipul în care ei se aşteaptă cel mai mult. El S-a arătat crailor, care Îl căutaseră printre stele, ca o stea. "
    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 15 Oct 2013, 16:09
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Oct 2013, 17:54
    0 1
    tipic sectant....
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Oct 2013, 18:45
    3 1
    ai vrea tu sa fii "pasta "ca mine in ale Bibliei, dar cum orbii nu vad , la fel si sectantii au " ..adevarul " lor...
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Oct 2013, 21:14
    2 0
    N-as vrea sa "vad" ca tine,cum vorbesc apostolii cu Isus in scutece...femeie ce ti mai debiteaza mintea...nu mai cretinisme!!
  •  
    • 4346 mesaje
    15 Oct 2013, 21:56
    2 0
    exact cum am intuit..mergi sectanto pe drumul tau cu tot cu interpretarile tale pe care le intorci pe toate partile
  •  
    • 4346 mesaje
    16 Oct 2013, 12:16
    2 1
    versetul din Luca nu e despre nasterea lui Cristos, ci cui i s a dat sa cunoasca si cui nu...asa ca daca nu sti sa faci diferenta...n ai decat sa ramai in intunecimea prostiei tale.
  •  
    • 4346 mesaje
    16 Oct 2013, 21:25
    2 1
    Mie nu mi dovedesti nimik decat ca esti in intunecimea sectei din care faci parte. interpretarea bibliei nu se bazeazape opinii,ci  are la baza revelatia divina.Cat timp ai  alta versiune decat cea pe care odetine Biserica lui Cristos, nu esti decat o sectanta 
    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 16 Oct 2013, 21:31
  •  
    • 4346 mesaje
    16 Oct 2013, 22:11
    1 1
    Toti sectantii asta fac, insiruie versete prin care arata cat de bine "cunosc" Biblia cand de fapt bine spune Cristos ca "nu oricine imi spune Doamne,Doamne, va intra in imparatia cerurilor, ci cel care face voia Tatalui Meu, ori un sectant face voia diavolului
  •  
    • 4346 mesaje
    16 Oct 2013, 23:19
    0 1
    Sigur ca am dreptate!
  •  
    • 4346 mesaje
    17 Oct 2013, 00:30
    0 0
    enriqua_14 said:Anda,exact cum spui,"Biserica Lui Cristos"cea adevarata s-a  bazat pe Cuvantul Lui Dumnezeu,adica NUMAI  pe Biblie,iar eu INTOTDEAUNA am dat versete din ea,nu am avut niciodata o alta versiune,(de unde as fi putut avea ?)in timp ce tu in privinta asta esti total pe langa subiect de fiecare data.Asa ca,ce spui tu nu ma face cu nimic absolut de rusine,ci dimpotriva.(oricine ma poate verifica in Biblia proprie daca vrea ).
    Si un "crestin" care se bate cu caramida in piept ca tine ca este de partea lui Dumnezeu si crede in Isus Cristos,nu ponegreste pe toata lumea cum faci tu.
    Dar,oricum...ma simt mandra ca faci asta,pt ca adevaratii crestini nu sunt iubiti de cei care sunt falsi pt ca stiu sa scoata la iveala nelegiuirile care le fac si se tem ca si tine ca-si pierd credibilitatea.
    Si pe Isus l-au condamnat la moarte nevinova
    Iar tu,care ai mai ramas cu unele reminiscente din trecut,se vede foarte bine ca ai pastrat in mod fidel ideile acelea de pe timpul inchizitiei de a extirpa tot ce este altfel crezi ca stii tu.i
    Asa incat...nu ma mir de comportamentul tau.
    Din punctul meu de vedere,stiu ca n-am de ce sa ma tem.
    Psalmul 56 : 4-6  m-a incurajat intotdeauna :"Eu ma voi lauda cu Dumnezeu si cu Cuvantul Lui.
    Ma incred in Dumnezeu si nu ma tem de nimic:
    ce pot sa-mi faca niste oameni ?
    Intr-una ei imi ating drepturile,si n-au decat ganduri rele fatza de mine.
    Uneltesc,pandesc si imi urmaresc pasii (...) "
    2 Timotei 3 : 12 zice : " De altfel,toti cei ce voiesc sa traiasca cu evlavie in Isus Cristos,vor fi prigoniti "
    si Ioan 15 : 20 : " (...) "Robul " nu este mai mare decat stapanul sau.Daca m-au prigonit pe Mine,si pe voi va vor prigoni;daca au pazit cuvantul Meu si pe al vostru il vor pazi".
    Dar,va vor face toate aceste lucruri,pt ca ei nu cunosc pe Cel ce m-a trimes."

     


    Acest mesaj a fost editat de către anda22-7: 17 Oct 2013, 00:44
  •  
    • 4346 mesaje
    17 Oct 2013, 00:53
    1 0
    BIserica lui Cristos cea adevarata se bazeaza pe Sf Scriptura adica pe Biblie si pe Sf si Apostolica Traditie, faptul ca tu nu o accepti pe cea din urma demonstreaza ca nu esti altceva decat o sectanta, si cumtoate sectele sunt "carmuite" de diavol si tu iti vei primi rasplata vesnica de la el.