Prima data cu avionul...nu stiu ce sa fac! help pls

  •  
    • 41 mesaje
    25 Ian 2011, 19:45
    7 7

     Buna, intr-o luna plec  la Londra in vizita la o prietena din copilarie. Am mari emotii pentru ca este prima data cand merg cu avionul si in plus merg si singura. Am achizitionat un bilet de la o agentie de turism, voi merge cu Bule Air. Am o gramada de nelamuri:

     1. Cand am cumparat biletul domnul de la agentie  mi-a dat  link-ul de la Blue Air... cica sa accesez site-ul cu 5 zile inainte de plecare si 5 zilw inainte  de intoarcere si sa confirm.... dar nu prea am inteles ce sa confirm ( mi-a scris pe o foia pasii)

    2. stiu ca trebuie sa fiu cu minim 1 h inainte de decolare... ce trebuie sa fac? Merg la oricare ghiseu sa imi verifice biletul? dupa ce imi verifica biletul ce trebuie sa fac? ps iau avionul din Baneasa

    3. unde trebuie sa merg pentru verificarea bagajelor ( am  platit 25 de euro ptr bagaj cu cala, dus-intors)

    4:  as vrea sa imi iau o poseta cu mine in avion, unde sa imi pot tine portofelul cu bani acte etc. Ps: am sa merg doar cu buletinul pentru ca nu am pasaport si nu cred ca am timp sa il mai fac.  Stiu ca e mai sigur cu pasaportul , mai ales ca buletinul meu se exfoliaza intr-un colt....cei de la agntia de turism mi-au spus insa ca nu e nici o problema

    5. Ce este acela terminal?:D ...am mai citit pe net  cate ceva... nu stiu daca am inteles bine.. banuiesc ca aste locul de unde iau avionul. sau este un cod al zborului.... eu nu am nici un terminal scris pe biletul electronic :D

    6.  Am citit pe net ca unele companii , chiar si Blue Air iti  da bilet cu nr de loc, pe biletul meu nu e scrie nici un nr de loc..

    7: Stiu ca  se fac unele verificari. corporale,  daca m-am exprimat corect. La ce anume trebuie sa renunt,? tot ce este din metal? de la o curea pana la cercei??papuci etc.. stiu ca va fi cineva care imi va spune ce sa fac... sper ca macar la plecare sa mi se vorbesca in romana... stiu engleza... dar am emotii sa nu  care cumva sa nu inteleg ceva si lucrurile sa se complice

     

     Cam atat deocamdata...As fi foarte fericita daca mi-ati oferi aceste informatii precum si prima experienta a voastra in aeroport/ avion

                                             Multumesc

  •  
    • 120 mesaje
    25 Ian 2011, 23:57
    8 3
    La Baneasa e mai simplu ca e mai micut. Si eu am fost de cateva ori cu avionul si de fiecare data o iau de la inceput cu emotiile (legate strict de zbor).
    Din cate tin minte, se anunta cand incepe predarea bagajelor, o sa te prinzi tu unde, se va forma o mare coada , probabil va exista un semn Blue Air si numarul zborului undeva deasupra locului de check-in. Dupa ce scapi de bagaje treci in sala de asteptare ( nu stiu exact cum se numeste, cert e ca de acolo nu mai iesi , asa o vad eu). Inainte de aceasta sala te controleaza si iti verifica si bagajul de mana. Nu ai voie cu multe chestii in bagajul de mana si cred ca vor controla si mai bine in perioada asta, avand in vedere atacurile din ultima vreme...sigur exista o lista pe site-ul companiei. Eu am fost cu wizz air de fiecare data si ai dreptul la un bagaj de mana de 10kg (parca), deci e destul de maricel, doar ca trebuie sa fie de asa natura sa incapa in compartimentul de deasupra scaunelor.
    Dupa ce iti controleaza bagajul de mana, ti se verifica buletinul/pasaportul. Sau invers. Nu mai stiu exact. N-are importanta, o sa vezi toate astea acolo si iti dai seama. E un spatiu destul de mic si lanturi din alea care ghideaza pasagerii. Nu ai cum sa ratezi.
    Eu nu am avut loc niciodata, te vor ghida cei din avion, daca ai noroc sa stai langa aripa e super, pentur ca e spatiul mult mai mare .
    A si apropo, asta pentru ca mie nu mi-a zis nimeni, din sala de asteptare te vor transporta cu autobuzul la avion Eu am avut un soc, dupa ce ca imi tremurau pantalonii pe mine ca mie mi-e rau in masina si etc, nu stiam ce mi se petrece cand am vazut autobuzul. daca te stii cu probleme, poti lua emetostop cu o ora inainte, eu m-am legumizat putin de la el si mi-a fost mai bine
    Verificarile corporale nu sunt de speriat, doar ai grija de ex sa nu iti iei cizme inalte, te vor pune sa te descalti. In rest, da, iti dai jos intr-un cosulet tot ce ai metalic. Incearca sa te imbraci cat mai simplu sa nu stai acolo sa scapi de diverse...
    hmm si cam atat, eu nu m-am concentrat niciodata pe urcarea in avion pt ca eram preocupata de momentul decolarii, pe care nu il suport . In mare, te tii dupa multime si anunturi, ai la tine acte si ai grija de biletele pe care ti le dau ei cand predai bagajele.

    Cat despre confirmarea de pe site, o fi treaba cu check-in online, dar nu stiu ce sa iti spun despre. Am avut si eu o data la wizz, nu stiu daca e fix aceeasi procedura, ei ziceau ca iti printezi biletele si te prezinti cu ele (ieseai mai ieftin sau ceva de genul). Insa cand am ajuns acolo nici nu s-au uitat la ele. La bagaje am dat ca de obicei buletinul si ei au facut restul.
  •  
    • 54 mesaje
    26 Ian 2011, 13:42
    4 2
    Excelente sfaturi! Dar ce ne facem cu golurile de aer? Tu ce masuri aplici? Pastile sau un pahar de vin?
  •  
    • 5188 mesaje
    26 Ian 2011, 17:17
    3 1

    Buna, hai ca incerc sa te ajut eu un pic:

     

     

    1. Cand am cumparat biletul domnul de la agentie  mi-a dat  link-ul de la Blue Air... cica sa accesez site-ul cu 5 zile inainte de plecare si 5 zilw inainte  de intoarcere si sa confirm.... dar nu prea am inteles ce sa confirm ( mi-a scris pe o foia pasii)  Adica trebuie sa verifici daca nu s-a schimbat ceva la ora si data de zbor. Intri pe site sau dai un telefon sa vezi daca nu sunt modificari la ora.

    2. stiu ca trebuie sa fiu cu minim 1 h inainte de decolare... ce trebuie sa fac? Merg la oricare ghiseu sa imi verifice biletul? dupa ce imi verifica biletul ce trebuie sa fac? ps iau avionul din Baneasa Te duci la ghiseul unde apare scris Blue-Air si Londra cu ora ta de decolare. Inceraca sa ajungi cu mai mult de o ora, Baneasa e destul de aglomerat pt ca e mic aeroportul.  

    3. unde trebuie sa merg pentru verificarea bagajelor ( am  platit 25 de euro ptr bagaj cu cala, dus-intors). La ghiseul de mai sus iti preiau bagajul si-ti dau si biletul de imbarcare (locul propriu-zis din avion). Aceasta procedura se numeste check-in .

    4:  as vrea sa imi iau o poseta cu mine in avion, unde sa imi pot tine portofelul cu bani acte etc. Ps: am sa merg doar cu buletinul pentru ca nu am pasaport si nu cred ca am timp sa il mai fac.  Stiu ca e mai sigur cu pasaportul , mai ales ca buletinul meu se exfoliaza intr-un colt....cei de la agntia de turism mi-au spus insa ca nu e nici o problema. Poti sa iei un bagaj de mana doar sa nu depaseasca o anumita marime. Sunt sigura ca poseta ta nu este exagerat de mare. Ai grija sa nu ai lichide in ea (parfum, apa, orice fel de lichide) sau unghiere, forfecute ca ti le opresc la verificarea securitatii bagajelor.

    5. Ce este acela terminal? ...am mai citit pe net  cate ceva... nu stiu daca am inteles bine.. banuiesc ca aste locul de unde iau avionul. sau este un cod al zborului.... eu nu am nici un terminal scris pe biletul electronic Terminal inseamna un loc special amenajat de unde se pot lua avioanele. Ca un mini aeroport. In Romania nu este cazul de mai multe terminale, e in constructie un al doilea terminal la Otopeni, dar acum e unul singur si la Otopeni si unul la Baneasa. In londra, pe heathrow, sunt 3 terminale de aceea e important sa stii de pe ce terminal pleci ca sa stii incotro te indrepti.

    6.  Am citit pe net ca unele companii , chiar si Blue Air iti  da bilet cu nr de loc, pe biletul meu nu e scrie nici un nr de loc.. Exista aceasta posibiltate cand alegi sa faci check-in online. Presupun ca nu ai ales aceasta optiune fiind prima data.

    7: Stiu ca  se fac unele verificari. corporale,  daca m-am exprimat corect. La ce anume trebuie sa renunt,? tot ce este din metal? de la o curea pana la cercei??papuci etc.. stiu ca va fi cineva care imi va spune ce sa fac... sper ca macar la plecare sa mi se vorbesca in romana... stiu engleza... dar am emotii sa nu  care cumva sa nu inteleg ceva si lucrurile sa se complice. Nu trebuie sa ai emotii. Metalul e detectat automat de aparate de aia trebuie dat jos.

     

    succes si drum bun!

  •  
    • 41 mesaje
    27 Ian 2011, 05:07
    3 1
    Nu imi este frica sa merg cu avionul, de decolare,aterizare sau de golurile de aer, In fiecare vara merg in Spania, Italia sau Grecia cu masina... nu am experiente prea placute cu vamesii... iti puneau foarte multe intrebari si chiar mi s-a intamplat sa imi controleze masina la fiecare cm. mai atenti ca oricand ( asta s-a intamplat la bulgari). Mi se pare ca uneori fac abuz de zel ( nu dau ex ca sa nu intru in detalii). Acum sunt mai linistita, ma gandeam ca nu am sa ma decurc pe acolo si o sa fiu luata la intrebari, insa pare a fi foarte simplu.
    multumesc pentru informatii
  •  
    • 5609 mesaje
    2 Feb 2011, 06:17
    11 0

    Te pot lamurii eu,  cu peste 250 de ore de zbor ( un zbor Australia -Romania este de 25-30 de ore cu 3 escale)   am ajuns si in Londra schimband avionul, asa ca nu-i bai, pot sa-ti dau un sfat.
    Deci:
    1. Cu 3-5 zile inainte trebuie sa suni si sa confirmi plecarea ta,  ca nu te-ai razgandit. Sa ai biletul al indemana cand suni pentru ce te vor intreba numele, numarul zborului,si alte detalii.
    Vezi ca acelasi lucru trebuie sa-l faci si la plecarea din Londra spre Romania, dar probabil ca-i mai bine sa-i pui pe amicii tai sa sune la aeroport, pt ca trebuie sa vorbesasca  in engleza si dialectul anglo saxon este greoi sa-l intelegi tu).

    2. La un zbor international trebuie sa fii la giseul de plecare unde ti se verifica pasaportul si actele cu cel putin 2 ore inainte. Numai la zborurile locale (in interiorul tarii este 1 ora). Toate aeroporturile din lume au legea asta minim. 2 ore. Uneori este f aglomerat la casele lor de verificat si atunci stau cate 1 ora sa-ti vina randul ori tu trebuie sa fii la poarta de plecare cu cel putin 1 ora inainte...cu 30 min. inainte se inchid portile si ramai fara avion.
    Cand intri in aeroport in sala de astepatre va fi un panou mare pe care va fi scris agentia ta de zbor BLUE AIR si numarul avionului cu care zbori. Vezi ca sunt multe zboruir ale aceleiasi companii de zbor, verifica bine la ce zona trebuie sa te prezinti, este in functie de numarul de zbor...in general zborul este ceva de genul "AC225" cu mai mult sau mai putin litere sau cifre, este doar un exemplu.
    3. Greutatea maxima acceptat pt valiza la bagajul de cala este de 20 Kg. Bagajul acela il vei avea verificat si cantarit la ghiseul unde vei merge in aeroport, adica check in.

     Mai poti avea un bagaj mic de mana de cateva kg, dar nu mai mult de 5 kg-7 kg.
    Da, poti lua o poseta unde sa-tii tii toate documentele, banii, etc. Aceea o vei pune sub scaunul tau in avion, nu este indicat sa o pui deasupra capului in suportul de tinut bagaje de mana, este riscant mai ales daca ai valori.
    Nu ai voie in bagajul de mana urmatoarele:
    -forfecuta, bricheta, orice chestie ascutita sau inflamabila, sticla sau spray de parfum sau alte lichide.
    Bagajul trebuie sa-l ai inchis, eventual cu un mic lacatel. Sa ai cheita la indemnaa, in situatia in care vei fi chemata sa-l deschizi la verificat.
    5. "Terminal" este zona, aripa de cladire de unde pleaca avionul. Si de obicei are un numar...dupa ce treci de vama vei intra pe coridoarele care duc la aceste terminale  spre porti, deci uita-te pe biletul care tocmai l-ai primit de la cei de la check in si vezi ce scrie, ce terminal, poarta (GATE) si te duci la poarta respectiva. Cu 1 ora inainte se deschide poarta si sunteti invitati in avioan, cu jumatate de ora inainte se vor inchide portile si se incepe procesul de decolare...adica avionul merge pe pista pana intra pe pista de decolare.

    6. Locul  scaunului il vei primi la momentul in care iti faci check in-ul, va scrie pe biletul acela.
    7. la intrarea spre check in ti se vor scana bagajele si tu vei trece printr-o poarta care detecteaza metale.
    Bagajele trebuie sa ti le pui singura pe banda rulanta iar tu vei trece fara nimic in mana prin poarta de metal.
    Nu trebuie sa ai nimic metalic prin buzunare, daca ai curea cu parte metalica trebie sa o ai deja scoasa si o pui alaturi de poseta pe banda rulanta. Nu, bijuteriile nu vor tiuii la apartaul lor de detectare, nu este nevoie sa le scoti.
    S-ar putea sa ti se ceara sa te descalti si trebuie sa-ti pui pantofii pe banda rulanta si tu continui  drumul prin  poarta metalica desculta.

    Inca un sfat, te vor interba unde vrei biletul, la geam, in mijloc sau la coridor, daca stai prost cu vomitatul si emotiile este bine sa alegi scaunul de la margine, unde poti fugii repede la toaleta, daca nu, cel de la geam este superb.
    Daca nu intelegi ce ti se spune nu te panica, raspunde-le politicos ca nu ai inteles si ca-i rogi sa repete dar mult mai incet.
    In Romania nu sunt probleme, toti vor vorbii romana, dar te vei descurca si in Heathrow, aeroportul Londonez, sunt foarte amabili.

    Un ultim sfat, cauta prin farmacii pastile de calatorie (aici se cheama TRAVEL CALM) iti spun din experienta ca sunt formidabile, te linisteste-te emotional, oricum zborul este numai de 4 ore.

    Zbor usor si vacanta placuta!


    Acest mesaj a fost editat de către Maricon: 2 Feb 2011, 07:02
  •  
    • 5188 mesaje
    2 Feb 2011, 11:15
    6 1

    3. Greutatea maxima acceptat pt valiza la bagajul de cala este de 20 Kg. Bagajul acela il vei avea verificat si cantarit la ghiseul unde vei merge in aeroport, adica check in.

     

     

    Nu este corect. La Blue-air greutatea maxim admisa este de 32 de kg. Si ar mai fi si alte detalii care nu corespund cu ceea ce se intampla pe Baneasa, dar nu mai zic Ideea e ca Baneasa e un aeroport f micut si sunt sigura ca o sa te descurci.

  •  
    • 10816 mesaje
    2 Feb 2011, 16:53
    3 3
    Mesaj şters de administrator
    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 2 Feb 2011, 17:00
  •  
    • 10816 mesaje
    2 Feb 2011, 16:55
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 10816 mesaje
    2 Feb 2011, 17:03
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 494 mesaje
    6 Feb 2011, 10:02
    4 0

    Buna

    Am zburat si eu cu Blue Air asta toamna, in septembrie. Uite ce informatii ti-as putea da eu:

     

     

     1. Cand am cumparat biletul domnul de la agentie  mi-a dat  link-ul de la Blue Air... cica sa accesez site-ul cu 5 zile inainte de plecare si 5 zilw inainte  de intoarcere si sa confirm.... dar nu prea am inteles ce sa confirm ( mi-a scris pe o foia pasii)

    Este recomandat sa faci check-in online pt ca este gratuit; altfel, il poti face si la fata locului, contra cost. De asemenea e bine sa intri pe site pentru informatii despre intreg procesul de imbarcare, info despre dimensiunile si greutatea bagajelor, etc. Vezi ca trebuie sa-ti printezi si foaia aia cu check-in online (toate info sunt pe site, iti tb doar timp si putina rabdare sa le parcurgi pe toate pt ca sunt multe).

    La mine pt ruta Bucuresti - Barcelona a fost nevoie doar la dus de check-in online; la intors nu.

    2. stiu ca trebuie sa fiu cu minim 1 h inainte de decolare... ce trebuie sa fac? Merg la oricare ghiseu sa imi verifice biletul? dupa ce imi verifica biletul ce trebuie sa fac? ps iau avionul din Baneasa

    Mergi la ghiseul in dreptul caruia scrie Blue Air (doar n-o sa te duci la Wizz sau la alta companie )

    Si e bine sa fii acolo cu vreo 2-3 ore inainte de ora de imbarcare.

    De asemenea sa stii ca au intarzieri mari fata de ora oficiala.

     

    3. unde trebuie sa merg pentru verificarea bagajelor ( am  platit 25 de euro ptr bagaj cu cala, dus-intors)

    Bagajul de cala il predai la ghiseul de care ti-am zis mai sus.

     

    4:  as vrea sa imi iau o poseta cu mine in avion, unde sa imi pot tine portofelul cu bani acte etc. Ps: am sa merg doar cu buletinul pentru ca nu am pasaport si nu cred ca am timp sa il mai fac.  Stiu ca e mai sigur cu pasaportul , mai ales ca buletinul meu se exfoliaza intr-un colt....cei de la agntia de turism mi-au spus insa ca nu e nici o problema

    Din nou te indrum pe site unde gasesti dimensiunile acceptate pt bagajul de cala si cel de mana.

     

    5. Ce este acela terminal? ...am mai citit pe net  cate ceva... nu stiu daca am inteles bine.. banuiesc ca aste locul de unde iau avionul. sau este un cod al zborului.... eu nu am nici un terminal scris pe biletul electronic

     

    6.  Am citit pe net ca unele companii , chiar si Blue Air iti  da bilet cu nr de loc, pe biletul meu nu e scrie nici un nr de loc..

    O sa te indrume stewardesele catre loc.

     

    7: Stiu ca  se fac unele verificari. corporale,  daca m-am exprimat corect. La ce anume trebuie sa renunt,? tot ce este din metal? de la o curea pana la cercei??papuci etc.. stiu ca va fi cineva care imi va spune ce sa fac... sper ca macar la plecare sa mi se vorbesca in romana... stiu engleza... dar am emotii sa nu  care cumva sa nu inteleg ceva si lucrurile sa se complice

    Poti sa-ti pui ce vrei pe tine, oricum o sa te puna sa le dai jos

    Dupa ce predai bagajul de cala o sa te duci spre singura poarta de imbarcare din Baneasa unde ti se va face si vama, adica ti se va verifica buletinul si vei trece prin detectorul de metale si verificarea la corp.

    O sa fii rugata sa-ti pui pe o tava toate obiectele metalice si sa te descalti.

     

     

     

    Alte sfaturi:

    - neaparat de bagajul de cala sa-ti atarni o hartie (plastifiata sau carton, ceva mai solid) pe care sa-ti treci numele, nr telefon (cu tot cu prefixul de tara) si ruta: Bucharest - London in cazul tau.

    La intoarcere schimbi cu London - Bucharest.

    - ma repet la faza cu prezentatul acolo cu 2-3h inainte pt ca astia de la Blue Air sunt mai dezorganizati si merge f incet predatul bagajului si verificatul biletului si mereu e balamuc la ei.

    Vezi ca unele trollere au un buzunaras special pt hartia asta.

    ....cam atat cred. Daca imi mai amintesc ceva, editez.

    Drum bun!


    Acest mesaj a fost editat de către grecia: 6 Feb 2011, 10:09
  •  
    • 41 mesaje
    18 Feb 2011, 16:26
    0 3

    Multumesc mult pentru ajutor! mai am cateva zile si plec...  insa mai am o intrebare. De unde iau bagajul dupa aterizare? Am fost zilele astea prin otopeni prin aeroport( e fost mai accesibil ptr mine) Nu mai am nici o nelamurire cu check in-ul...insa acum  ma intreb daca va fi tot ceva de genul la preluarea bagajelor dupa zbor.  Cum se procedeaza?

  •  
    • 41 mesaje
    18 Feb 2011, 16:33
    2 0
    by the way informativ...... Pentru Anglia nu e necesar check-in online. Am fost la agentia de unde am cumparat biletul... mi s-a zis ca pentru unele tari nu e necesar... voi vedea la aeroport ce va fi,,,, acum era alta pers. nu cea de la are am luat biletul,.,,,
  •  
    • 750 mesaje
    20 Feb 2011, 00:54
    1 0
    Axenya88 said:

    Multumesc mult pentru ajutor! mai am cateva zile si plec...  insa mai am o intrebare. De unde iau bagajul dupa aterizare? Am fost zilele astea prin otopeni prin aeroport( e fost mai accesibil ptr mine) Nu mai am nici o nelamurire cu check in-ul...insa acum  ma intreb daca va fi tot ceva de genul la preluarea bagajelor dupa zbor.  Cum se procedeaza?

      de unde-l iau si ceilalti ! uite sfatul meu...daca chiar crezi ca nu te descurci si te simti nesigura mai intrebi persoana alaturi de care vei sta in avion sau o persoana care ti se pare mai comunicativa. nu-i greu ai sa te descurci ...

  •  
    • 65 mesaje
    22 Feb 2011, 15:00
    1 1
    wow, prima data cu avionul nice babe, nice
    hai nu te teme, ca nimeni nu s-a nascut invatat, sau cu arta de a gati melci stiuta din prima.

    intreaba si tu pe cei din jur si o sa fie ok.
  •  
    • 6 mesaje
    9 Mar 2011, 13:39
    2 3
    mi-aduc aminte cand am zburat si eu prima dat
  •  
    • 41 mesaje
    11 Mai 2011, 22:41
    4 2

      hey! A fost floare la ureche! pot sa zic ca am fost pentru a doua oara de cand am postat aici , ptr nunta printului: Este simplu , si ce este surprinzator e ca, e mai uosr sa iei avionul din londra spre bucuresti. Sunt cateva panouri mari de le vede tot omu'. , cu nr  ghiseului unde se face check-inlul unde las bagajul. si nr porti( gate), In Baneasa....nimic. Pauza... toate plecarile se anuntau la microfon... nu imi place baneasa... se poate mai bine de atat sunt sigura.

                  Am vazut ca topicul are peste 1.300 de vizualizari, deci mai sunt si alti stresati de primul zbor. Va spun sincer, e incredibil de usor, mai ales dupa ce cititi informatiile  din topic. Mc mult ptr replay , mi-a fost de folos!

  •  
    • 3741 mesaje
    12 Mai 2011, 00:33
    2 0
    Daca ne luai si pe noi iti aratam ce si cum.

    E usor cand stii limba, daca te-ai duce in china pt prima data cu avionul atunci ar fi fost beleaua naibii.
  •  
    • 41 mesaje
    16 Aug 2011, 12:25
    3 0
    Mai am o intrebare Mi-am luat un bilet ptr Paris, merg la o prietena stabilita acolo ( se face intrunirea triunghiului vesel- merg cu prietena din Londra: happy : happy) si pe langa pagajul meu trebuie sa iau un bagaj dat de parintii ei. Intrebare e: Pot sa iau doua bagaje care sa nu depasesca impreuna 32 de kg limita impusa de blue air? am plait 40 de euro ptr bagajul de cala... e valabil ptr un sigur bagaj, sau pentru mai multe dar care sa nu depasesca 32 de kg?
  •  
    • 9873 mesaje
    16 Aug 2011, 13:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator