anticonceptionalele opresc menstruatia

  •  
    • 3 mesaje
    21 Ian 2011, 16:42
    0 6

    ati mai auzit asa ceva?nu stiu ce sa mai fac ,orice anticonceptionale iau mi se opreste menstruatia.ma ajuta cineva...?medicul ginecolog m-a sfatuit sa nu mai iau......dar totusi vreau sa iau pt protectie

  •  
    • 43 mesaje
    21 Ian 2011, 19:30
    1 0
    pai ai putea merge la endocrinolog sa vezi de ce ai reactia asta la ac. Poate suferi de ceva hormonal!
    Dar daca esti sanatoasa nu risca cu Ac.
  •  
    • 64 mesaje
    22 Ian 2011, 16:19
    1 3

    mie nu mi se pare ceva anormal.

    de exemplu unele sterilete mai pot face asta..

    se pare ca romancele cred ca daca n-au menstruatie isi pun sanatatea in pericol dar nu e deloc asa avand in vedere ca sunt persoane care de exemplu n-au mai avut menstruatie de 5 ani.

    mai consulta si alti medici.

  •  
    rae
    • 44 mesaje
    22 Ian 2011, 16:25
    2 3
    Fetelor nu va mai panicati asa, sunt atatea cazuri intr-adevar cand menstruatia se opreste din cauza anticonceptionalelor dar nu e nimic grav..
    anyta, cauta mai multe detalii despre contraceptivele cu doze mici de hormoni, caci exista si variante mai ok decat pilulele.

    Iar contraceptivele au si avantaje nu reprezinta pentru toata lumea un risc.
    Cum adica daca e sanatoasa sa nu riste? Si daca nu e sanatoasa are voie sa riste?
    Nu mai dati sfaturi de-asta ca speriati oamenii neinformati.
  •  
    • 3 mesaje
    23 Ian 2011, 19:52
    0 2
    am uitat sa va spun ca ma chinui si cu o acnee urata,de aceea vreau mai mult sa iau Ac.Acum iau mercilon si chiar imi face bine la ten....dar nu stiu ce sa fac cu menstruatia.ce as putea lua pe langa Ac sa am si un ciclu normal?
  •  
    • 12 mesaje
    23 Ian 2011, 19:58
    3 1
    Astea nu sunt sfaturi de primit pe forum.Doar exceptand cazul in care vreun/vreo membru/membra este medic ginecolog si stie despre ce vorbeste.
  •  
    • 4034 mesaje
    25 Ian 2011, 22:23
    1 0
    eu n am avut menstruatie un an jumate .a fost groaznic.nu aveam nici o problema in analize.am fost si la endocrinolog,nimic..am luat o multime de pastile care imi provocau ciclul,apoi luna urmatoare nu mai venea...m am tratat singura fara sa vreau cu bitter suedez.de 2 ani imi vine la 31 de zile exact.dar nu mai folosesc nici o metoda de contraceptie...
  •  
    • 64 mesaje
    26 Ian 2011, 06:25
    0 1
    Hailey said:
    Astea nu sunt sfaturi de primit pe forum.Doar exceptand cazul in care vreun/vreo membru/membra este medic ginecolog si stie despre ce vorbeste.

     

    nu sunt medic ginecolog dar am vorbit cu o profesoara de la facultate (medic ginecolog, profesor universitar cu nu stiu cate diplome etc) si a zis ca e normal ca menstruatia sa se opreasca de la contraceptivele hormonale la unele persoane si ca stie femei care nu au mai avut de 5 ani si nu au avut nimic.

    eu nu am avut norocul asta, dar ca sa o citez: "Ce femeie n-ar vrea sa scape de o grija lunara si sa nu aiba nicio problema de sanatate?"

  •  
    • 7967 mesaje
    26 Ian 2011, 11:29
    2 0
    allyssa1 said:
    Hailey said:
    Astea nu sunt sfaturi de primit pe forum.Doar exceptand cazul in care vreun/vreo membru/membra este medic ginecolog si stie despre ce vorbeste.

     

    nu sunt medic ginecolog dar am vorbit cu o profesoara de la facultate (medic ginecolog, profesor universitar cu nu stiu cate diplome etc) si a zis ca e normal ca menstruatia sa se opreasca de la contraceptivele hormonale la unele persoane si ca stie femei care nu au mai avut de 5 ani si nu au avut nimic.

    eu nu am avut norocul asta, dar ca sa o citez: "Ce femeie n-ar vrea sa scape de o grija lunara si sa nu aiba nicio problema de sanatate?"

     Doamne ce aberatii....

    Draga mea ai auzit de menopauza? Este un fenomen perfect natural, dar cat de mult sufera acele femei din cauza pierderii menstrutiei lunare? Imagineaza-ti ca o pierzi la 20 de ani...

     

    Revenind la topic, vreau sa o intreb pe autoare pt cat timp a luat pastilele?

  •  
    • 3 mesaje
    26 Ian 2011, 18:12
    0 1
    nu cred ca e bine sa scapam de menstruatie.imi doream si eu candva sa scap de problemele lunare, dar acum ma sperie .....si nu imi vine sa cred ca imi doresc sa-mi vina cat de tare ,chiar nu m-ar mai deranja.adevaru-i ca nu mi s-a oprit chiar de tot de la mercilon,dar imi vine foarte putin ,aproape ca nu am nevoie de absorbant si ma tine 3-4 zile.de la celelalte se oprea complet.si chiar nu as vrea sa renunt la ele.va dati seam ...la 29 de ani cu acnee?!cam nasol,nu am avut in adolescenta....si acum ....nu mai stiu ce sa fac.dc puteti sa ma ajutati....multa sanatate va doresc
  •  
    • 64 mesaje
    28 Ian 2011, 17:08
    0 1
    salmarose said:
    allyssa1 said:
    Hailey said:
    Astea nu sunt sfaturi de primit pe forum.Doar exceptand cazul in care vreun/vreo membru/membra este medic ginecolog si stie despre ce vorbeste.

     

    nu sunt medic ginecolog dar am vorbit cu o profesoara de la facultate (medic ginecolog, profesor universitar cu nu stiu cate diplome etc) si a zis ca e normal ca menstruatia sa se opreasca de la contraceptivele hormonale la unele persoane si ca stie femei care nu au mai avut de 5 ani si nu au avut nimic.

    eu nu am avut norocul asta, dar ca sa o citez: "Ce femeie n-ar vrea sa scape de o grija lunara si sa nu aiba nicio problema de sanatate?"

     Doamne ce aberatii....

    Draga mea ai auzit de menopauza? Este un fenomen perfect natural, dar cat de mult sufera acele femei din cauza pierderii menstrutiei lunare? Imagineaza-ti ca o pierzi la 20 de ani...

     

    Revenind la topic, vreau sa o intreb pe autoare pt cat timp a luat pastilele?

     

    daca tu crezi ca este o aberatie atunci vino cu argumente nu cu replici acide!

    aici nu vorbim despre menopauza si bufeuri (osteoporoza este cel mai grav "efect advers" al menopauzei, care poate fi combatut cu administrare de estrogen).

    nu este nici prima nici ultima femeie care nu are menstruatie si nu e asa grav cum credeti voi. doar pentru ca v-ati obisnuit cu ea nu inseamna ca este vitala!

    o data intrerupta administrarea contraceptivului totul e ok. si daca este fertila poate avea si copii fara probleme. de unde panica asta?

  •  
    • 64 mesaje
    28 Ian 2011, 17:11
    2 0
    anyta29 said:
    nu cred ca e bine sa scapam de menstruatie.imi doream si eu candva sa scap de problemele lunare, dar acum ma sperie .....si nu imi vine sa cred ca imi doresc sa-mi vina cat de tare ,chiar nu m-ar mai deranja.adevaru-i ca nu mi s-a oprit chiar de tot de la mercilon,dar imi vine foarte putin ,aproape ca nu am nevoie de absorbant si ma tine 3-4 zile.de la celelalte se oprea complet.si chiar nu as vrea sa renunt la ele.va dati seam ...la 29 de ani cu acnee?!cam nasol,nu am avut in adolescenta....si acum ....nu mai stiu ce sa fac.dc puteti sa ma ajutati....multa sanatate va doresc

     

    ia un contraceptiv cu doza hormonala mai mica sau intrerupe-le de tot daca ti-e asa frica.

    faptul ca vine totusi, chiar si putin iti arata ca ai ciclu menstrual. deci pana aici totul e in ordine.

    nu te mai speria asa tare

  •  
    • 1 mesaje
    9 Nov 2018, 22:54
    0 4
    Buna as dori sq va intreb daca este bine sa iau anticonceptionale in timpul menstruatie