help! am luat-o razna, problema cu mama

•  
    • 30 mesaje
    10 Feb 2011, 13:39
    0 0

n-o trimit la Arta Medierii... gasisem o fundatie si un psiholog care a fost de acord sa se vada cu ea chiar azi, mama parea incantata... azi la ora la care trebuia sa plece la psiholog, a inceput sa se agite, sa tipe sa sa ordone sa-i dau numarul sa contramandeze, ca e obosita (a stat pana tarziu azi noapte pe mess cu diversi si de aceea a dormit putin)

a dat telefon dnei psiholog, a anulat intalnirea invocand oboseala... iar acum nu s-a culcat, ci se agita prin casa, vrea sa gatesca niste peste, desi avem mancare gata facuta. iar mai tarziu are o intalnire cu un barbat de pe net.

de doua zile nu a mai verificat anunturile de angajare sau site-urile agentiilor de bone. sta doar pe matrimoniale si pe mess, i-am mai adus eu niste ziare si a sunat la cateva numere.

iar mie imi cauta cearta in continuu, de exemplu daca la 11 noaptea sunt si eu obosita si ma intind, tipa la mine sa ma ridic si sa-i caut nu stiu ce obiect, sau sa fac curatenie. la 11 noaptea.

tipa in continuu. e noul ei hobby, sa tipe.

iar cu barbatii necunoscuti vorbeste fff frumos la telefon.

imi vine sa fug dar nu am unde.

Acest mesaj a fost editat de către valerielucas: 10 Feb 2011, 13:41
  •  
    • 2342 mesaje
    10 Feb 2011, 15:32
    0 0
    Cred ca mama ta incearca sa te santajeze emotional si vad ca reuseste.
    Eu zic sa o lasi sa se intalneasca cu barbati. Probabil isi traieste a doua tinerete. Si daca vrea sa plece la unul sau la altul LAS-O sa plece.
    Eu asa am "scapat" de socru. Si-a gasit o partenera de 70 de ani ( are casa mare) si acum locuieste la ea. Pai e mai convenabil decat pe capul meu toata ziua. Asa ei doi se inteleg le au pe ale lor. Ea ii gateste el mai repara prin casa. Cine stie poate are noroc ca pare descurcareata.
  •  
    • 2317 mesaje
    11 Feb 2011, 07:42
    0 0

Cati ani are mama ta, Valerie?

•  
    • 2342 mesaje
    11 Feb 2011, 09:10
    1 0
    Maya nu conteza cati ani are. E o conceptie gresita in Romania ca o femeie trecuta de 50 nu mai are dreptul la a gasi un partener. Uite noua mea "soacra" avea 69 de ani cand s-a decis sa concubineze cu socrul meu. Si copii au inteles-o perfect (are trei) nu s-au bagat pe viata ei. Iti dai seama ca daca se intampla acest lucru in Romania copii ar fi linsat-o , legata de pat, internata la nebuni. Si parintii mei fac glume proaste pe seama lor. Deh mentalitate tipic romaneasca.
    Valerie daca mama ta vrea sa se intalneasca cu diversi barbati las-o. Un lucru e cert : e foarte improbabil camai poate ramane insarcinata la varsta ei asa ca...
  •  
    • 30 mesaje
    11 Feb 2011, 09:33
    0 0
    pai o las. si tatal meu si ea au dreptul sa-si refaca viata separat cu alt partener pentru ca nu s-au iubit niciodata.

dar as vrea cat mai sta la mine mama sa aiba o minima mila de mine, sa ma lase sa dorm in locuinta pentru care eu platesc chirie, deci am dreptul sa dorm, da?
    ca merit si eu sa ma odihnesc cand lucrez in schimbul 3.

cred ca am innebunit, imi justific niste nevoi de baza.

si cred ca aveti dreptate cu santajul emotional, chiar asta face, mai mult sau mai putin constient.

acum m-a trezit tipand la mine: mie fa-mi sa mearga!

e vorba de o problema cu calculatorul.

si i-am spus ca daca mai cere o singura data cu tipete ceva, orice, am sa scot calculatorul din casa si il duc la un prieten.

sa mearga la internet cafe pe banii ei daca vrea sa stea pe matrimoniale si pe mess de dimineata pana seara.
  •  
    • 750 mesaje
    11 Feb 2011, 09:57
    0 0
    valerielucas said:
    pai o las. si tatal meu si ea au dreptul sa-si refaca viata separat cu alt partener pentru ca nu s-au iubit niciodata.

dar as vrea cat mai sta la mine mama sa aiba o minima mila de mine, sa ma lase sa dorm in locuinta pentru care eu platesc chirie, deci am dreptul sa dorm, da?
    ca merit si eu sa ma odihnesc cand lucrez in schimbul 3.

cred ca am innebunit, imi justific niste nevoi de baza.

si cred ca aveti dreptate cu santajul emotional, chiar asta face, mai mult sau mai putin constient.

acum m-a trezit tipand la mine: mie fa-mi sa mearga!

e vorba de o problema cu calculatorul.

si i-am spus ca daca mai cere o singura data cu tipete ceva, orice, am sa scot calculatorul din casa si il duc la un prieten.

sa mearga la internet cafe pe banii ei daca vrea sa stea pe matrimoniale si pe mess de dimineata pana seara.

Saracuta de tine, prin ce treci

•  
    • 2317 mesaje
    11 Feb 2011, 10:30
    0 0
    solveig said:
    Maya nu conteza cati ani are. E o conceptie gresita in Romania ca o femeie trecuta de 50 nu mai are dreptul la a gasi un partener. 

Eh, na-ti`o buna! Era doar o curiozitate fara sa aiba nicio conceptie sau prejudecata in spate.

So!

Valerie, as vrea sa stiu cati ani are mama ta. Daca vrei sa spui... 

•  
    • 30 mesaje
    11 Feb 2011, 10:39
    0 0

va multumesc pentru mesaje, mi-e foarte greu pentu ca am fost prietene foarte bune candva... pana sa il "paraseasca" pe tata ma laudam la toti ce mama de gasca am...
    numai tata m-a tratat asa si acum nu mai vorbesc cu el deloc. e constient ca "si-a alungat copilul", astea au fost cuvintele lui dupa ce mi-a spus in a treia zi de craciun sa plec din casa lui "daca nu il iubesc"... rasu lumii, ca in filme, mi-a facut de plictiseala un scandal monstru ca la aproape 30 de ani sunt nemaritata si "nu am realizari"- ba am, dar nu le vede, nefiind EXACT ce vrea el de la viata mea...

mama acum copiaza comportamentul lui tata sau is varsa disperarea acumulata pe mine...

ne-ar prinde asa de bine sa facem terapie de familie cu un psiholog, dar nu ofera nimeni gratuit...

la Fundatia Sensiblu gasisem doar pt ea individual, era ok si asa, sunt soecializati oamenii in problemele femeilor care parasesc un sot violent si ar fi putut inclusiv s-o consilieze sa isi caute mai cu succes un loc de munca...

mama nu are incredere ca ei pot sa o ajute si zice ca psihologul oricum e apa de ploaie...

probabil se simte mai re-energizata dupa o sesiune de tipat la mine...

am ajuns sa ii spun ca unui copil: daca tipi, nu te ajut, daca vorbesti calm, te ajut.

m-am gandit si sa scot calculatorul din camera, sa il ascund intr-o debara sau acasa la un prieten...

Acest mesaj a fost editat de către valerielucas: 11 Feb 2011, 10:41
  •  
    • 2317 mesaje
    11 Feb 2011, 11:16
    0 0
    ar fi o solutie. Sa "aranjezi" putin pc-ul sa nu mai mearga o perioada de timp. Dar echipeaza-te cu casti antifono/dopuri de urechi, etc, ca o sa intre in sevraj si sa vezi atunci tipete.
    Semne de sevraj deja are.
    Socializarea asta pe net, fara o protectie emotionala o sa o arunce exact in putul cu depresii. Acum, probabil, totu-i pare roz si parfumat. Si lucrul asta o energizeaza.
    Iar tu, momentan, esti dusmanul. Esti persoana care incearca sa o impiedice sa-si implineasca visul, care vrea sa-i ia sursa care-o energizeaza.

•  
    • 3348 mesaje
    11 Feb 2011, 11:24
    1 0
    este complicata problema... eu te-as sfatui sa incerci in continuare sa o lamuresti sa-si clarifice problemele cu tatal tau...

adica sa divorteze... dupa aceea, spune-i ca poate sa mearga in italia, dar ca ai vrea sa vezi si tu in ce familie va merge...

poate sa mai calmeaza daca nu vede impotrivire... trebuie sa te porti cu ea ca si cu o adolescenta rebela, asta este...

nu o contrazice pe fata, doar incearca sa-i intarzii actiunile... iti urez multa rabdare...

poate o sa-si gasesca un echilibru totusi, acum este confuza si vrea sa evadeze din viata prezenta...

e greu... nu poti sa aranjezi sa stea undeva in alta parte decat la tine?

poate mai aveti rude, ea nu are surori sau frati sau verisoare ca poate ar fi mai bine si pentru ea?

e in intr-un moment de deriva... mie mi-e teama sa nu incerce un gest disperat la starea in care este...
  •  
    • 6 mesaje
    11 Feb 2011, 13:44
    1 0

ii dau dreprate valeriei

,si mie mi se intimpla c-am aceleasi lucruri,cu mama

dac ar sta mai mult la mine

,si dac doarme o noapte cu mine tot asa patesc ,nu pot dormi ,sforaie eu sint mofturoasa

nu am rabdare cu ea.am si doi copiii unul de 10 ani cu autism si unul mic de 1.5 ani sanatos sper si nu mai am rabdare si cu mama mea .si ea vede lucrul asta si eu ma sim asa prost si am regrrete

ca nu trebuie sa ma comport asa ...

ca sint rea si-mipare rau de tot ce gindesc c=si zic citeodata

,asa sintem noi cu parintiii ,si dragostea de parinte e alta si cea pt parinte e alta

,,dumnezeu o sa ma judece dac am gresit si nimeni altcineva,

•  
    • 30 mesaje
    13 Feb 2011, 14:46
    1 0

are 57 de ani mama.

probabil ca intr-adevar acum a intrat intr-o a doua adolescenta dar m-a nimerit intr-un moment in care am nevoie disperata de liniste , intelegere si intimitate. incerc sa-i caut o gazda pentru ca actualii mei colegi de apartament sunt deranjati de prezenta mamei si in fiecare saptamana trebuie sa ma scuz si sa ma umilesc, pentru ca mama refuza sa vorbeasca direct cu ei...

ii anunt mereu : mai are nevoie cateva zile... e intr-o situatie disperata...

colegii sunt foarte nemultumiti ca mama se fofileaza fata de ei si ma pune pe mine intermediar, se pare ca ar fi vrut ca mama personal sa le spuna du^pa primele 3 zile ca mai are nevoie sa stea cu noi...

si nici daca ma mut in alta parte colegi tineri nu o sa accepte sa o aduc si pe mama cu mine...

asa ca singura solutie ramane sa ii caut o gazda... eventual la o batrana care cere putin... dar sa fie ea dispusa ssa plateasca chiria, pentru ca nu imi permit deloc sa dau doua chirii lunar...

•  
    • 96 mesaje
    16 Feb 2011, 21:22
    0 1
    urat foarte urat din partea ta , o sa vina timpul cand o sa -ti doresti mirosul ei pe care acum nu il suporti , rusine din partea ta , dar de fapt in viata cu ce mana dai cu aia primesti , nu stiu de ce unele au ganduri asa de josnice , sunt de acord cu conflictul dintre generatii dar pana la urma fiecare cu felul lui de a fi.