Cum sa fiu fitzoasa?

•  
    • 6 mesaje
    18 Ian 2011, 12:37
    0 0

Cred ca imi lipseste talentul ala numit flirt.Aia imi lipseste.

•  
    • 3207 mesaje
    18 Ian 2011, 12:38
    0 0
    no_fizz said:

Nu am disparut, citesc ce scrieti, doar ca nu stiu ce sa scriu ca raspuns. Analizez situatia si incerc sa obsefv unde am problema, de ce ma vede lumea fara fitze.

Nu va ganditi ca zic asa m-a facut mama si alta nu mai face. Ci pur si simplu imi plac lucrurile necomplicate, simple, nu ma pricep la jocuri cu inchisul telefonului in nas, nu stiu sa ma joc cu oamenii, mai bine zis, ca  sa-i fac sa ajunga unde vreau eu.

Asta cred ca imi lipseste, fitzele.

Nu ma imbrac aiurea sau cu haine urate, nici nu alerg dupa cele mai scumpe haine ca trebuie sa ma incadrez intr-un buget pentru asta, cam mic, dar oricum nu-mi lipsesc hainele de calitate sau incaltamintea buna din garderoba. Chiar daca nu scrie lucitor firma pe ele. Sau aici o fi buba?

eu vreau sa stiu atat (pentru inceput):

te simti bine in pielea ta sau nu?

daca da, lasa fitosii in lumea lor si tu ramai cu picioarele pe pamant.

pentru mine cel mai bun exemplu de fitze e tipa din reclama la Dacia Duster. stiti reclama?

in care vin cei doi (el si ea) entuziasmati de masina, intreaba dealerul cat costa si cand aud pretul ea zice, dand ochii peste cap: doar atat? e prea putin. valoarea noastra...

asa ceva isi doreste amicul?

asa ceva esti dispusa sa devii pt el?

Acest mesaj a fost editat de către hau_hauuu: 18 Ian 2011, 12:39
  •  
    • 6 mesaje
    18 Ian 2011, 12:42
    0 0

Ma simt destul de bine in pielea mea, numai ca niste refuzuri ca asta de care vorbesc eu ma fac sa ma simt nesigura, sa ma gandesc cat de in neregula sunt daca nu sunt placuta. Si imi lipseste tupeul, sunt cam timida.

•  
    • 6 mesaje
    18 Ian 2011, 12:45
    0 0
    Nu stiu ce fel de fete ii plac lui ca nu ne cunoastem de foarte multa vreme, cu siguranta ii place sa fie tinut mai asa, la distanta, si cred ca ii plac persoanele foarte populare, mereu inconjurate de admiratori. That's so not me.Eu cred ca sunt normala si de aici cred ca vin multe,ca nu ma cred super grozava. Un low self esteem, probabil, desi in general sunt calma si cam stiu exact unde sunt, cine sunt, ce pot. Ce folos ca restu lumii nu pare interesata sa ma creada pe cuvant?
  •  
    • 6 mesaje
    18 Ian 2011, 12:47
    0 0
    El a zis exact:
    fii si tu mai fitzoasa.
    Na, ce sa inteleg?
    Va las ca trebuie sa plec la scoala.
    Va citesc cand ma intorc. Thnx!!!!!!!!!!!
  •  
    • 13034 mesaje
    18 Ian 2011, 12:48
    0 0

Mai copila, am fost la fel ca tine (si asa o sa si mor ). N-am ceea ce se cheama "tupeu", in tinerete n-am avut ceea ce se cheama o "gashca" (aveam 2-3 prietene cu care ieseam, atat), multa vreme n-am avut prieten (sau "tovaras", cum aparuse vorba).

S-au gasit destui care sa faca misto de mine ca eram o tipa retrasa. Dar asta nu m-a impiedicat sa-mi traiesc viata cu cine am vrut eu (nu am fost mereu inspirata in alegeri) si, cu atat mai mult, nu m-a impiedicat sa-mi gasesc omul meu, care-n adolescenta fusese la fel de retras si ne-fitzos ca mine.

Daca azi sunt ok cu viata mea si cu ceea ce sunt, cred ca e si urmarea faptului ca n-am incercat niciodata sa fiu altceva si n-am dat curs indemnurilor "mai emancipeaza-te, fata"

Acest mesaj a fost editat de către Milady_me: 18 Ian 2011, 12:50
  •  
    • 39 mesaje
    18 Ian 2011, 12:49
    0 0
    spuneam pe la inceputul topicului ca trebuie sa te autoevalueazi si sa-ti cauti priteni pe masura...ca, daca tu, fata modesta, fara fitze stupide ai intrat intr-un grup in care „pitzponceala” si (ma balbai sa scot un cuvant) „cocalareala” sunt la moda, nu e de tine acolo...
  •  
    • 3207 mesaje
    18 Ian 2011, 12:51
    0 0
    no_fizz said:
    Nu stiu ce fel de fete ii plac lui ca nu ne cunoastem de foarte multa vreme, cu siguranta ii place sa fie tinut mai asa, la distanta, si cred ca ii plac persoanele foarte populare, mereu inconjurate de admiratori. That's so not me.Eu cred ca sunt normala si de aici cred ca vin multe,ca nu ma cred super grozava. Un low self esteem, probabil, desi in general sunt calma si cam stiu exact unde sunt, cine sunt, ce pot. Ce folos ca restu lumii nu pare interesata sa ma creada pe cuvant?

restul lumii... stii cum se zice: gura lumii, nici pamantul n-o astupa.

daca tu te simti bine asa cum esti, nu trebuie sa te schimbi ca sa placi altora. risti sa nu te mai placi tu pe tine si asta ar fi mult mai grav

cred ca esti foarte tanara; cu timpul vor veni si motivele pentru care sa fii mandra de tine, altele decat cele e natura fizica; in timp vei vedea ca e mai important sa ai o minte brici, decat sa fii miss si cu calti in cap in loc de creier... 

•  
    • 3207 mesaje
    18 Ian 2011, 12:54
    0 0
    andreea_damian said:
    spuneam pe la inceputul topicului ca trebuie sa te autoevalueazi si sa-ti cauti priteni pe masura...ca, daca tu, fata modesta, fara fitze stupide ai intrat intr-un grup in care „pitzponceala” si (ma balbai sa scot un cuvant) „cocalareala” sunt la moda, nu e de tine acolo...

ne-am intalnit la intersectie... de acord cu ce ai spus

Acest mesaj a fost editat de către hau_hauuu: 18 Ian 2011, 13:01
  •  
    • 2741 mesaje
    18 Ian 2011, 12:56
    0 0
    nu vreau sa sune aiurea, dar probabil el crede ca te lasi prea repede? aici intervine spiritul de vanator, care isi doreste sa aiba de muncit putin ca sa obtina prada
  •  
    • 39 mesaje
    18 Ian 2011, 13:16
    0 0
    hau_hauuu said:
    andreea_damian said:

ne-am intalnit la intersectie... de acord cu ce ai spus

imi mentin ideea ca in evaluarea aia tre' sa fie corecta cu ea si daca mai e ceva de slefuit, sa o faca inainte de a se plange ca ceilalti nu o accepta asa cum e.

in plus, ca sa ma fac inteleasa, nu trebuie sa fie toata lumea dupa un tipar...daca ea e timida, exista barbati carora le plac femeile timide; daca ar fi fost tupeista, exista o categorie de barbati si pentru asta; si lista continua...

ea trebuie sa se straduiasca sa-si valorifice calitatile si sa-si corecteze defectele si sa-si caute un baiat care sa aprecieze ceea ce are ea (si cu fraza asta am concluzionat ceea ce am tot palavragit pana acum).

•  
    • 3207 mesaje
    18 Ian 2011, 13:21
    0 0
    no_fizz said:
    El a zis exact:
    fii si tu mai fitzoasa.
    Na, ce sa inteleg?
    Va las ca trebuie sa plec la scoala.
    Va citesc cand ma intorc. Thnx!!!!!!!!!!!

cum banuiam, e foarte tanara. e un boboc care inca nu s-a deschis; abia cu timpul se va deschide. la varsta ei,incercand sa se cizeleze, s-ar putea sa cada in ridicol...

ma gandesc acum la adolescentele fardate excesiv, imbracate nepotrivit pentru varsta lor, reusind sa obtina fix opusul rezultatului dorit... poate si ele incearca sa se cizeleze.

Acest mesaj a fost editat de către hau_hauuu: 18 Ian 2011, 13:22
  •  
    • 726 mesaje
    18 Ian 2011, 14:02
    1 0

si daca ai sti ce fel de fete ii plac lui, ai incerca sa fii una din acelea? eu zic ca daca el te-a ales ca prietena, ceva i-a placut la tine.  ca sa il lamuresti cum sta treaba cu fitele, poarta-te cu el exact cum s-ar purta fitoasele descrise de tine. sau poti face mult mai urat, sa vezi ce atitudine va avea dupa o saptamana-doua. daca chiar e innebunit dupa genul acesta de fete (care nu te caracterizeaza), renunta la relatie. 

•  
    svf
    • 5173 mesaje
    18 Ian 2011, 14:33
    0 0
    Tapeaza-l de bani cand iesi cu el sa ii treaca de fitze. Spune-i ca fitzele se intretin cu bani grei.
  •  
    • 321 mesaje
    18 Ian 2011, 14:49
    0 0
  •  
    • 6 mesaje
    26 Ian 2011, 23:12
    0 0

ia sa vedem... deci... in primul rand trebuie sa ai parul ingrijit si cat mai stralucitor, sa nu ai nici o bubita pe fata, nu purta machiaj, decat foarte putin, si poarta intotdeauna ceva mulat, sexy, blugi conici, bluzite usor decoltate negre, albe sau bleumarin... si nu zambi oricui, poarta poseta pe brat, poarta ori tocuri sexy, ori adidasi minusculi. sosete neaparat albe, fara clamite in par, si nu fi timida sa ti spui punctul de vedere, si refuza cat mai multi baieti, foloseste i pe multi pe post de valeti, sa vina cu cafeaua, mai ales cei care nu te plac... asta e ultimul ingredient. voila... esti fitoasa... da tre sa ai cu ce ... eu nu s asa.

•  
    • 21 mesaje
    26 Ian 2011, 23:33
    0 0

De ce sa te schimbi pentru alti?

Tu trebuie sa fii naturala, si sa ai  incredere in tine.

Cei ce te inconjoara trebuie sa te accepte asa cum esti cu bune si cu rele, fara masca si fara ajustari, daca nu OUT!

•  
    • 4412 mesaje
    27 Ian 2011, 01:11
    0 0
    EL te-a sfatuit sa fii asa,nu lumea,nu confunda.Nu vad de ce ti-ar fi spus asta,una e sa ai mai multe pretentii (dar de la cine/ce n-am inteles) si alta e sa fii mai fitoasa,nici asta nu inteleg ce presupune Cert e ca e foarte placut sa te simti bine in pielea ta,sa fii tu insati,asa cum spui ca esti,decat sa te incorsetezi cu idei ale altora,care nu au nici o legatura cu ceea ce esti sau ceea ce simti tu.Nu lasa pe nimeni sa te schimbe.Schimbarea ar fi doar temporara si niciodata nu obtii rezultate bune pe termen lung,incercand sa placi unora sau altora.
  •  
    • 3207 mesaje
    27 Ian 2011, 09:48
    1 0
    adrenuk said:

ia sa vedem... deci... in primul rand trebuie sa ai parul ingrijit si cat mai stralucitor, sa nu ai nici o bubita pe fata, nu purta machiaj, decat foarte putin, si poarta intotdeauna ceva mulat, sexy, blugi conici, bluzite usor decoltate negre, albe sau bleumarin... si nu zambi oricui, poarta poseta pe brat, poarta ori tocuri sexy, ori adidasi minusculi. sosete neaparat albe, fara clamite in par, si nu fi timida sa ti spui punctul de vedere, si refuza cat mai multi baieti, foloseste i pe multi pe post de valeti, sa vina cu cafeaua, mai ales cei care nu te plac... asta e ultimul ingredient. voila... esti fitoasa... da tre sa ai cu ce ... eu nu s asa.

•  
    • 4819 mesaje
    27 Ian 2011, 09:54
    0 0
    Habar n am ce inseamna fitzoasa dar eu as incepe prin a-i da papucii omului ala...