trompe infundate-instilatii

  •  
    • 4 mesaje
    25 Sep 2011, 10:57
    0 0
    MihaelaMia said:
    buna!si eu sunt in aceeasi situatie ca si prietena ta...imi doresc f mult un copil si nu pot avea.Dupa o gramada de analize ,o gramada de doctori schimbati pt k nu credeam k mi se poate intampla tocmai mie asta,in urma analizelor sa aflat k am trompele infundate.
    Mi a cazut parca cerul pe mine avand in vedere faptul k imi plac copii la nebunie si mai ales k in ultimul timp parca in ciuda mi au facut toate colegele mele din liceu,de la serv,vecine toate sunt insarcinate.Am facut si eu histero spunandu mi se k la aceasta analiza s ar putea k trompele mele sa se desfunde dar nu a fost asa.Ce am simtit eu pe acea masa la histero a fost cea mai mare durere si mi au trecut prin minte tot felul de chestii legate la ghinionul meu de nu a putea da nastere la un bebe,mai ales k in salon cand m am internat a fosf o tipa care a facut chiuretaj. Dupa toate astea am fost la dr meu ginecolog care m a sfatuit ca sa merg la bucuresti fiindca acolo au aparatura buna si doctorii sunt mai buni..am mers si la bucuresti de 2 ori la o clinica particulara la o dr de nota 2000 si in urma consultatiei sa dovedit k este ceva nu chiar asa de roz si urmeaza sa fac si eu anul ce vine o laparoscopie care nici aia nu este asa usoara si daca si asta esueaza nu mai am ce sa fac decat VITRO.Groaznic nu?pup si daca mai vrei sa mai aflii ceva si eu pot sa te ajut astept sa raspunzi la mes meu.BAFTA!

     

  •  
    • 4 mesaje
    25 Sep 2011, 11:02
    1 0
    laparoscopia te poate ajuta,,dar trebuie sa mergi numai cu 1 singur dr,nu doare ptr ca nu simti cauta pe youtube laparoscopie ,,cat despre histeroscopia nu este asa dureroasa,putin cand introduce contrastul ,,nu lua nici un tratament inainte de a face laparoscopia,,se pot produce chisturi,,mult succes
  •  
    • 4 mesaje
    25 Sep 2011, 11:04
    0 0
    consuella_baiaz said:

    Buna fetelor. Am gasit un tratament pe net in engleza care e foarte eficient in desfundare trompe.

    Incercati si voi ca in orice caz nu face rau precum histero sau laparo la care sunt riscuri sa se sparga si adios si un praz verde trompe.

    Tratamentul e asa: ulei de ricin se pune pe un prosop de bumbac se imbiba bine si se pune pe zona trompe-ovare (abdomen inferior) peste prosop se pune un plastic si peste plastic o sticla cu apa calda la 40 grade sau perna elecrica. Se sta o ora la temperatura 40 grade cu sticla. Sunt bune sticlele plate gen aia de spirt de la farmacie.

    Se face 3 luni acest tratament iar de inghitit : sirop de patlagina fara alte adaosuri.

    Siropul asta elimina mucoasele din plaman si din trompe.

    Antiinflamator se ia Salix (extract salcie alba) 3 pe zi timp de 3 luni.

    Alta varianta: sare de Bazna.

    Se fac bai de sezut intr0-un ligheam la 5 litri apa se pun 2 maini de sare si se sta deasupra fiind invelite bine timp de o ora, apa sa fie tot la 40 grade. Cand se raceste apa se mai pune ceva apa calda sau fierbinte in lighean.

    La fel la sticla sa aveti rezerva de apa fierbinte, daca se raceste in cazul cu ulei de ricin.

    http://www.fertilityproregistry.com/article/fertility-conditions-that-respond-to-castor-oil.html

     

  •  
    • 4 mesaje
    25 Sep 2011, 11:08
    0 0
    nina79 said:
    consuella_baiaz said:

    Buna fetelor. Am gasit un tratament pe net in engleza care e foarte eficient in desfundare trompe.

    Incercati si voi ca in orice caz nu face rau precum histero sau laparo la care sunt riscuri sa se sparga si adios si un praz verde trompe.

    Tratamentul e asa: ulei de ricin se pune pe un prosop de bumbac se imbiba bine si se pune pe zona trompe-ovare (abdomen inferior) peste prosop se pune un plastic si peste plastic o sticla cu apa calda la 40 grade sau perna elecrica. Se sta o ora la temperatura 40 grade cu sticla. Sunt bune sticlele plate gen aia de spirt de la farmacie.

    Se face 3 luni acest tratament iar de inghitit : sirop de patlagina fara alte adaosuri.

    Siropul asta elimina mucoasele din plaman si din trompe.

    Antiinflamator se ia Salix (extract salcie alba) 3 pe zi timp de 3 luni.

    Alta varianta: sare de Bazna.

    Se fac bai de sezut intr0-un ligheam la 5 litri apa se pun 2 maini de sare si se sta deasupra fiind invelite bine timp de o ora, apa sa fie tot la 40 grade. Cand se raceste apa se mai pune ceva apa calda sau fierbinte in lighean.

    La fel la sticla sa aveti rezerva de apa fierbinte, daca se raceste in cazul cu ulei de ricin.

    http://www.fertilityproregistry.com/article/fertility-conditions-that-respond-to-castor-oil.html

     

    imi pare rau sa gandesti asa despre laparoscopie si hizteroscopie,,daca esti negativa nu faci nimica,,iar trompele nu se pot desfunda cu ceaiuri,,ideei sunt multe dar laparoscopia este singura care poate face minunii,,,nu trebuie sa gandesti ca este riscanta ,,stiu ei dr ce fac

  •  
    • 6 mesaje
    12 Ian 2012, 12:04
    3 3

    Buna fetelor!

    Sunt una dintre cele care au facut tratament cu instilatii. Nu mi s-a parut chiar atat de dureros. Este suportabil , mai ales cand te gandesti ca vrei sa ai un copil. Am avut si o rana pe col care a fost cauterizata si s-a vindecat foarte bine..Dupa ultimul control la care am fost, mi s-a spus ca sunt complet sanatoasa si ca in cateva luni voi putea ramane insarcinata.

    Incredibil dar adevarat! Luna urmatoare am ramas insarcinata! Sunt atat de fericita! Chiar nu ma asteptam sa raman atat de repede!

    Am auzit foarte multe de dl Dr Sam (Profesmed Iasi). Iar faptul ca am ramas insarcinata atat de repede imi confirma ca acest doctor si-a facut treaba foarte bine. De un an de zile ma chinuiam sa raman si iata ca minunea s-a intamplat. Chiar il recomand din toata inima!(drsam89)

  •  
    • 18 mesaje
    19 Ian 2012, 14:26
    3 1
       Buna paula ma bucur enorm pt tine ca ai ramas gravida, sa ai o sarcina usoara si un bebel sanatos. Si eu sunt o pacienta de-a Dr.Sam si acum mai am 2 luni pana nasc, deja am emotii si imi pregatesc bagajelu de spital. Multa sanatate
  •  
    • 6 mesaje
    22 Ian 2012, 22:07
    2 0

    Barza dupa desfundarea trompelor

    Va voi povesti mai pe larg cum am reusit sa raman insarcinata, lucru pentru care ma bucur enorm.

    Acum un an, eu si sotul meu ne-am decis ca e momentul sa avem un copil. A trecut jumatate de an si nimic…Am luat decizia sa merg la un consult ginecologic. Mi-a fost recomandat dr Sam, de la Profesmed Iasi., de catre o buna prietena a mea. Rezultatul consultului a fost…trompe infundate.

    Am hotarat sa continui cu procedura de  desfundare a trompelor, care nu a fost deloc dureroasa( mi s-a facut anestezie), dupa care au urmat instilatiile. Am facut 6 instilatii, una pe saptamana, cu o pauza de 2 saptamani dupa primele 3 instilatii. In timpul instilatiilor, durerile au fost suportabile.

    Dupa instilatii, mi-a fost cauterizata o rana pe col, destul de mare. Dupa aceasta procedura, am facut o pauza de o luna si jumatate de contact. Cam mult, ziceam noi…dar a meritat efortul.

    Dupa aceasta luna si jumatate, am fost la controlul final. Abia asteptam sa mi se spuna ca totul e in regula si ca putem sa incercam sa avem, in sfarsit, un copil. Dupa control, doctorul mi-a zis ca totul e ok si ca putem incepe treaba. Am facut controlul pe 19 decembrie, iar la inceputul lunii ianuarie l-am sunat pe dl dr sa-I anunt marea veste. Nici dumnealui nu se astepta sa il contactez atat de repede. A fost o mare bucurie pentru noi toti. Acum sper ca totul sa decurga cum trebuie si peste 9 luni sa ma bucur de cel mai drag bebe din lume…AL MEU.

    Daca doriti sa aflati mai multe amanunte sau aveti nevoie de un sfat, ID-ul meu de mess este: paula_schultzy
  •  
    • 6 mesaje
    22 Ian 2012, 22:18
    2 5
    Buna fetelor!
    Pentru cine doreste sa il contacteze pe doctorul la care am fost si eu, acesta e Dr.  Sam Profesmed, Iasi, Id: dr.sam89, nr tel  0232213226.
    Acesta e id-ul corect, l-am mai postat o data ...dar l-am scris gresit.. scuze...pt cele care au vrut sa il contacteze si nu au dat de el.
    Acest mesaj a fost editat de către paula_27: 22 Ian 2012, 22:19
  •  
    • 2 mesaje
    15 Iun 2012, 22:19
    9 5
    ioio si care mai aveti pareri buna de dr sam, fetelor nu mai scrieti va rog prostii,ca eu am fost si sunt dezamagita de ce am gasit acolo.sa incep cu inceputul ,e mizerie peste tot ,sunt 2 asistente, una e de treaba si se implica dar cealalta care are parul mai mare e spagarita si vb incontinuu iar sam nu are nici o legatura cu ceea ce ne dorim noi.nici macar nu are o stampila de medic, nu ti se taie chitanta,instrumentele cu care face instilatiile ,se fol de la o pacienta la alta,pericolul de infectie este mare asa care vreti sa ajungeti la el ganditiva de 2 ori inainte
    daca il intrebi ceva nici macar nu stie sa raspunda sau de multe ori vb la tel,nu are nici o legatura cu trompele,nota 2 cu indulgenta, dupa ce termini te pune sa i trimiti poze cu analize  etc DEZAMAGIRE TOTALA
  •  
    • 1 mesaje
    2 Iul 2012, 16:07
    10 6

    Buna,sunt Iuliana si eu am fost pacienta dr SAM,am ramas cu o parerea foarte buna despre dumnealui,fiecare are dreptul sa-si spuna parerea fara sa fie contrazis,daca il recomand si l-am recomandat asta nu inseamna ca tin partea cuiva,cum am mai citit pe site ca daca il recomanzi,inseamna ca-ti-ar da comision...Iar daca mi-am scris povestea acum ceva timp si am o parere buna despre dr SAM,asta nu inseamna ca scriem prostii,fiecare are dreptul la opienie,iar cine citeste si cauta informatii despre dr SAM,este libera sa aleaga daca merge sau nu la dumnealui.Daca una sau mai multe fete si-au facut o perere proasta despre acest doctor,asta nu inseamna ca trebuie sa am si eu aceasta parere,atata timp cat pe mine m-a ajutat si-i multumesc enorm,ajunsesem si eu sa fiu disperata ca multe alte fete,dar cu ajutorul dr SAM si a lui D-zeu(asta e cel mai important,sa crezi )am reusit sa fac doua fetite gemene.La mine si la multe alte paciente ale lui a fost cu succes,asa ca FIECARE CU PAREREA LUI si sa nu ne mai contrazicem degeaba,cine vrea informatii,poate citi si parerile pro si contra si poate decide singure ce drum apuca mai departe.Mie personal m-i sa raspuns la orice intrebare i-am pus,am fost tinuta la curent cu toate procedeele prin care am trecut,iar faza ca dupa cateva luni daca nu ramai insarcinata,trompele se infunda iar...e cea mai mare prostie pe care am auzit-o in viata mea.Eu am trecut prin interventia de desfundare a trompelor in luna februarie2007 si am ramas insarcinata cu fetele in mai 2008,fara sa mai fac vreo alta desfundare a trompelor...asa ca....parerile sunt impartite...mult succes celor care se horatasc sa incerce...bafta si bebici frumosi si sanatosi 

  •  
    • 2 mesaje
    15 Nov 2016, 20:33
    0 0
    ciufi83tm said:buna, sunt noua pe forum, dar si eu sunt cam in aceeasi situatie cu voi, adica am avut si eu trompele infundate. Am fost pe la multi medici la iasi si mi sa recomandat sa fac hsg si nu l-am facut ca m-am speriat si am dat de alt medic pe numa Dr.Sam care mi-a verificat trompele si erau desigur infundate, apoi mi-a facut o interventie chirurgicala si mi-a desfundat trompele. acum urmez o "cura" de instilatii, am facut 4 sedinte si mai am deocamdata 2 sedinte de instilatii. vine foarte multa lume la dumnealui, din toata tara si chiar si din afara, care au fost operate chiar si de 2 ori prin laparscopie si nu au avut nici un rezultat si au venit la dr.sam si au ramas gravide. eu vi-l recomand cu cea mai mare placere. daca doriti mai multe informatii contactati-ma

     

  •  
    • 2 mesaje
    15 Nov 2016, 20:35
    0 0
    paula_27 said:

    Buna fetelor!

    Sunt una dintre cele care au facut tratament cu instilatii. Nu mi s-a parut chiar atat de dureros. Este suportabil , mai ales cand te gandesti ca vrei sa ai un copil. Am avut si o rana pe col care a fost cauterizata si s-a vindecat foarte bine..Dupa ultimul control la care am fost, mi s-a spus ca sunt complet sanatoasa si ca in cateva luni voi putea ramane insarcinata.

    Incredibil dar adevarat! Luna urmatoare am ramas insarcinata! Sunt atat de fericita! Chiar nu ma asteptam sa raman atat de repede!

    Am auzit foarte multe de dl Dr Sam (Profesmed Iasi). Iar faptul ca am ramas insarcinata atat de repede imi confirma ca acest doctor si-a facut treaba foarte bine. De un an de zile ma chinuiam sa raman si iata ca minunea s-a intamplat. Chiar il recomand din toata inima!(drsam89)