trompe infundate-instilatii

  •  
    • 411 mesaje
    19 Dec 2010, 15:31
    1 0

    Buna fetelor . Va rog care ati facut instilatii spuneti-mi cum e procedura. La histero am inteles ca iti prinde colul in ceva metalic si e naspa. La instilatii e tot asa? Ma intreaba o prietena buna care vrea copil eu o consider sora mea.

    Care e diferenta la procedura. Merci


    Acest mesaj a fost editat de către consuella_baiaz: 21 Dec 2010, 12:44
  •  
    • 15 mesaje
    30 Dec 2010, 21:18
    1 3
    buna!si eu sunt in aceeasi situatie ca si prietena ta...imi doresc f mult un copil si nu pot avea.Dupa o gramada de analize ,o gramada de doctori schimbati pt k nu credeam k mi se poate intampla tocmai mie asta,in urma analizelor sa aflat k am trompele infundate.
    Mi a cazut parca cerul pe mine avand in vedere faptul k imi plac copii la nebunie si mai ales k in ultimul timp parca in ciuda mi au facut toate colegele mele din liceu,de la serv,vecine toate sunt insarcinate.Am facut si eu histero spunandu mi se k la aceasta analiza s ar putea k trompele mele sa se desfunde dar nu a fost asa.Ce am simtit eu pe acea masa la histero a fost cea mai mare durere si mi au trecut prin minte tot felul de chestii legate la ghinionul meu de nu a putea da nastere la un bebe,mai ales k in salon cand m am internat a fosf o tipa care a facut chiuretaj. Dupa toate astea am fost la dr meu ginecolog care m a sfatuit ca sa merg la bucuresti fiindca acolo au aparatura buna si doctorii sunt mai buni..am mers si la bucuresti de 2 ori la o clinica particulara la o dr de nota 2000 si in urma consultatiei sa dovedit k este ceva nu chiar asa de roz si urmeaza sa fac si eu anul ce vine o laparoscopie care nici aia nu este asa usoara si daca si asta esueaza nu mai am ce sa fac decat VITRO.Groaznic nu?pup si daca mai vrei sa mai aflii ceva si eu pot sa te ajut astept sa raspunzi la mes meu.BAFTA!
  •  
    • 8 mesaje
    3 Ian 2011, 20:32
    3 2
    Aoleu Mihaela, imi pare foarte rau sa aud asta.
    Ginecoloaga mea trateaza si infertilitate si este foarte buna. Eu am fost trimisa la doamna doctor Georgescu de o prietena, care tot asa avea probleme si nu putea sa faca bebe si i-a dat tratament si in 4 luni a ramas insarcinata.
    Sper sa te ajute si pe tine. Maria Georgescu o cheama pe ginecoloaga mea si lucreaza la clinica Syromed Plus
  •  
    • 411 mesaje
    30 Ian 2011, 13:49
    8 5

    Buna fetelor. Am gasit un tratament pe net in engleza care e foarte eficient in desfundare trompe.

    Incercati si voi ca in orice caz nu face rau precum histero sau laparo la care sunt riscuri sa se sparga si adios si un praz verde trompe.

    Tratamentul e asa: ulei de ricin se pune pe un prosop de bumbac se imbiba bine si se pune pe zona trompe-ovare (abdomen inferior) peste prosop se pune un plastic si peste plastic o sticla cu apa calda la 40 grade sau perna elecrica. Se sta o ora la temperatura 40 grade cu sticla. Sunt bune sticlele plate gen aia de spirt de la farmacie.

    Se face 3 luni acest tratament iar de inghitit : sirop de patlagina fara alte adaosuri.

    Siropul asta elimina mucoasele din plaman si din trompe.

    Antiinflamator se ia Salix (extract salcie alba) 3 pe zi timp de 3 luni.

    Alta varianta: sare de Bazna.

    Se fac bai de sezut intr0-un ligheam la 5 litri apa se pun 2 maini de sare si se sta deasupra fiind invelite bine timp de o ora, apa sa fie tot la 40 grade. Cand se raceste apa se mai pune ceva apa calda sau fierbinte in lighean.

    La fel la sticla sa aveti rezerva de apa fierbinte, daca se raceste in cazul cu ulei de ricin.

    http://www.fertilityproregistry.com/article/fertility-conditions-that-respond-to-castor-oil.html

  •  
    • 15 mesaje
    31 Ian 2011, 01:43
    1 2
    buna am citit mes tau,iti multumesc dar este usor de zis dar greu de facut,si stii ceva nu prea mai ai incredere in nimic pana nu te tai nu faci nimic.As vrea sa fie ceva sa se rezolve usor si repede si sa mi vad si eu visul implinit acela de a da nastere unui copil dar acest lucru nu se poate decat prin operatie.
    Anul acesta o sa imi fac eu operatie de laparoscopie sper sa fie cu noroc si sa iasa bn k este risc sa o faci si sa nu ramai insarcinata.
    Daca in perioada de 3-4 luni nu ramai insarcinata trompele se inchid la loc si nu se mai pot desfunda,atunci singura posibilitate care mai e este VITRO care si aia este ingrozitor de grea si dureroasa.Asa am mai auzit si de cura de branca ursului care se ia de ambii parteneri si ramai gravida,nu stiu nu am incercat dar m ar bate gandul sa incerc macar.Mersi de sfat si sper k si ce am spus eu sa fie de ajutor celor care au nevoie .va pup
  •  
    • 411 mesaje
    31 Ian 2011, 20:07
    2 1

    http://www.natural-health-for-fertility.com/castor-oil-therapy.html

     

    pentru cine vrea sa incerce si cu ulei de ricin, 2 luni, nu strica.


    Acest mesaj a fost editat de către consuella_baiaz: 31 Ian 2011, 20:09
  •  
    • 18 mesaje
    19 Mar 2011, 16:39
    5 1
    buna, sunt noua pe forum, dar si eu sunt cam in aceeasi situatie cu voi, adica am avut si eu trompele infundate. Am fost pe la multi medici la iasi si mi sa recomandat sa fac hsg si nu l-am facut ca m-am speriat si am dat de alt medic pe numa Dr.Sam care mi-a verificat trompele si erau desigur infundate, apoi mi-a facut o interventie chirurgicala si mi-a desfundat trompele. acum urmez o "cura" de instilatii, am facut 4 sedinte si mai am deocamdata 2 sedinte de instilatii. vine foarte multa lume la dumnealui, din toata tara si chiar si din afara, care au fost operate chiar si de 2 ori prin laparscopie si nu au avut nici un rezultat si au venit la dr.sam si au ramas gravide. eu vi-l recomand cu cea mai mare placere. daca doriti mai multe informatii contactati-ma
  •  
    • 18 mesaje
    19 Mar 2011, 16:46
    0 1
    consuella_baiaz said:

    Buna fetelor . Va rog care ati facut instilatii spuneti-mi cum e procedura. La histero am inteles ca iti prinde colul in ceva metalic si e naspa. La instilatii e tot asa? Ma intreaba o prietena buna care vrea copil eu o consider sora mea.

    Care e diferenta la procedura. Merci

    eu fac instilatii sunt putin dureroase la inceput, dar apoi te obisnuiesti, probabil depinde si cat sunt de infundate trompele si de organismul fiecaruia, oricum nu e ceva de speriat. mie mi se face anestezie locala si mi se introduce 2 tubulete flexibile si se introduce medicatie cu seringa si toata procedura dureaza cam 5-10 min. maxim, se face o data pe saptamana timp 6-8 sedinte depinde de cat sunt de infundate trompele, dar inainte de a face instilatii mi sa facut o procedura chirurgicala de desfundare a trompelor, dar mentionez ca nu am fost taiata, nu are nici o legatura cu laparscopia.

  •  
    • 18 mesaje
    19 Mar 2011, 16:53
    1 0
    MihaelaMia said:
    buna!si eu sunt in aceeasi situatie ca si prietena ta...imi doresc f mult un copil si nu pot avea.Dupa o gramada de analize ,o gramada de doctori schimbati pt k nu credeam k mi se poate intampla tocmai mie asta,in urma analizelor sa aflat k am trompele infundate.
    Mi a cazut parca cerul pe mine avand in vedere faptul k imi plac copii la nebunie si mai ales k in ultimul timp parca in ciuda mi au facut toate colegele mele din liceu,de la serv,vecine toate sunt insarcinate.Am facut si eu histero spunandu mi se k la aceasta analiza s ar putea k trompele mele sa se desfunde dar nu a fost asa.Ce am simtit eu pe acea masa la histero a fost cea mai mare durere si mi au trecut prin minte tot felul de chestii legate la ghinionul meu de nu a putea da nastere la un bebe,mai ales k in salon cand m am internat a fosf o tipa care a facut chiuretaj. Dupa toate astea am fost la dr meu ginecolog care m a sfatuit ca sa merg la bucuresti fiindca acolo au aparatura buna si doctorii sunt mai buni..am mers si la bucuresti de 2 ori la o clinica particulara la o dr de nota 2000 si in urma consultatiei sa dovedit k este ceva nu chiar asa de roz si urmeaza sa fac si eu anul ce vine o laparoscopie care nici aia nu este asa usoara si daca si asta esueaza nu mai am ce sa fac decat VITRO.Groaznic nu?pup si daca mai vrei sa mai aflii ceva si eu pot sa te ajut astept sa raspunzi la mes meu.BAFTA!

    nu stiu de unde esti, dar iti recomand un doctor foarte bun DR.SAM din IASI , a rezolvat foarte multe cazuri si e un om care se intereseaza foarte mult de pacientele sale si dezinteresat, deci nu e dupa bani si foarte prompt, iti da diagnosticul rapid si iti spune verde in fata ce ai de facut nu o lalaieste. ceea ce greu mai gasesti in ziua de azi, eu am umblat vreo 2 ani pe la doctori si am cheltuit o multime de bani degeaba.

  •  
    • 5 mesaje
    19 Mar 2011, 20:47
    0 0
    ciufi83tm said:
    buna, sunt noua pe forum, dar si eu sunt cam in aceeasi situatie cu voi, adica am avut si eu trompele infundate. Am fost pe la multi medici la iasi si mi sa recomandat sa fac hsg si nu l-am facut ca m-am speriat si am dat de alt medic pe numa Dr.Sam care mi-a verificat trompele si erau desigur infundate, apoi mi-a facut o interventie chirurgicala si mi-a desfundat trompele. acum urmez o "cura" de instilatii, am facut 4 sedinte si mai am deocamdata 2 sedinte de instilatii. vine foarte multa lume la dumnealui, din toata tara si chiar si din afara, care au fost operate chiar si de 2 ori prin laparscopie si nu au avut nici un rezultat si au venit la dr.sam si au ramas gravide. eu vi-l recomand cu cea mai mare placere. daca doriti mai multe informatii contactati-ma

     buna  ciufi83tm

    te rog sa mi spui daca cunosti persoane care au ramas gravide , si cum pot sa iau legatura cu aceste persoane  si cu dr tau sa ma conving si eu , am mai citit pe formuri  de dr sam , dar vreau sa stiu ceva concret ,ca stau in baiamare si cam departe de iasi , as merge in iasi daca stiu ca am sanse sa mi  desfunde trompele .de 7 ani incerc , am fost la f multi dr , am facut hsg , am trompele infundate , toti mi au spus ca singura solutie e in vitro

    sunt terminata psihic , nu mai stiu ce sa fac , te rog ajuta ma


    Acest mesaj a fost editat de către fedelesmaria: 19 Mar 2011, 21:20
  •  
    • 18 mesaje
    20 Mar 2011, 20:35
    0 1
    id doc. e dr.sam89 si id meu este ciufi83tm si pe mess iti dau nr. de tel. a doc. dak vrei si poti vb. direct cu el sau sa ii trimiti mesaj ca iti raspunde rapid. nici eu nu sunt din iasi, iar eu am ajuns la el prin intermediul altei femei care era gravida si nu stiu dak pot sa iti dau id ei pana nu vb. cu ea. oricum contacteaza-ma pe mess si vb.mai multe si dak vrei ia legatura si cu doc.
  •  
    • 18 mesaje
    20 Mar 2011, 20:44
    1 1
    fedelesmaria said:
    ciufi83tm said:
    buna, sunt noua pe forum, dar si eu sunt cam in aceeasi situatie cu voi, adica am avut si eu trompele infundate. Am fost pe la multi medici la iasi si mi sa recomandat sa fac hsg si nu l-am facut ca m-am speriat si am dat de alt medic pe numa Dr.Sam care mi-a verificat trompele si erau desigur infundate, apoi mi-a facut o interventie chirurgicala si mi-a desfundat trompele. acum urmez o "cura" de instilatii, am facut 4 sedinte si mai am deocamdata 2 sedinte de instilatii. vine foarte multa lume la dumnealui, din toata tara si chiar si din afara, care au fost operate chiar si de 2 ori prin laparscopie si nu au avut nici un rezultat si au venit la dr.sam si au ramas gravide. eu vi-l recomand cu cea mai mare placere. daca doriti mai multe informatii contactati-ma

     buna  ciufi83tm

    te rog sa mi spui daca cunosti persoane care au ramas gravide , si cum pot sa iau legatura cu aceste persoane  si cu dr tau sa ma conving si eu , am mai citit pe formuri  de dr sam , dar vreau sa stiu ceva concret ,ca stau in baiamare si cam departe de iasi , as merge in iasi daca stiu ca am sanse sa mi  desfunde trompele .de 7 ani incerc , am fost la f multi dr , am facut hsg , am trompele infundate , toti mi au spus ca singura solutie e in vitro

    sunt terminata psihic , nu mai stiu ce sa fac , te rog ajuta ma

    am intalnit persoane din toate colturile tarii la dr.sam, eu merg o data pe sapt. la iasi, dar la mine e mai aproape ca sunt din suceava

  •  
    • 18 mesaje
    20 Mar 2011, 20:47
    0 0
    fedelesmaria said:
    ciufi83tm said:
    buna, sunt noua pe forum, dar si eu sunt cam in aceeasi situatie cu voi, adica am avut si eu trompele infundate. Am fost pe la multi medici la iasi si mi sa recomandat sa fac hsg si nu l-am facut ca m-am speriat si am dat de alt medic pe numa Dr.Sam care mi-a verificat trompele si erau desigur infundate, apoi mi-a facut o interventie chirurgicala si mi-a desfundat trompele. acum urmez o "cura" de instilatii, am facut 4 sedinte si mai am deocamdata 2 sedinte de instilatii. vine foarte multa lume la dumnealui, din toata tara si chiar si din afara, care au fost operate chiar si de 2 ori prin laparscopie si nu au avut nici un rezultat si au venit la dr.sam si au ramas gravide. eu vi-l recomand cu cea mai mare placere. daca doriti mai multe informatii contactati-ma

     buna  ciufi83tm

    te rog sa mi spui daca cunosti persoane care au ramas gravide , si cum pot sa iau legatura cu aceste persoane  si cu dr tau sa ma conving si eu , am mai citit pe formuri  de dr sam , dar vreau sa stiu ceva concret ,ca stau in baiamare si cam departe de iasi , as merge in iasi daca stiu ca am sanse sa mi  desfunde trompele .de 7 ani incerc , am fost la f multi dr , am facut hsg , am trompele infundate , toti mi au spus ca singura solutie e in vitro

    sunt terminata psihic , nu mai stiu ce sa fac , te rog ajuta ma

    si nu ai fost operata? dar solutia a trecut macar putin prin trompe sau deloc?

  •  
    • 3 mesaje
    30 Mar 2011, 13:34
    2 0
    buna sunt noua pe forum am avut si eu trompele infundate dar la inceput am umblat pe la 4 doctori ginecolog si ami spuneau ca am chisturi si eu nu aveam nimic aveam trompele infundate de la o prietena ma dus la doctorul sam din iasi si mia facut totul cum trebuie o interventie chirurgicala si dupa tratament cu antibiotice direct inauntru nici nu credeam ca am sa scap de aceasta problema il recomand pt toata lumea pentru orice problema ati da diagnostic fix te rezolva in orice problema si solutia vitro nu esste solutia pentru desfundarea trompelor daca doriti mai multe informatii contactati-ma
  •  
    • 18 mesaje
    4 Apr 2011, 00:29
    2 1
    cristina-marina said:
    buna sunt noua pe forum am avut si eu trompele infundate dar la inceput am umblat pe la 4 doctori ginecolog si ami spuneau ca am chisturi si eu nu aveam nimic aveam trompele infundate de la o prietena ma dus la doctorul sam din iasi si mia facut totul cum trebuie o interventie chirurgicala si dupa tratament cu antibiotice direct inauntru nici nu credeam ca am sa scap de aceasta problema il recomand pt toata lumea pentru orice problema ati da diagnostic fix te rezolva in orice problema si solutia vitro nu esste solutia pentru desfundarea trompelor daca doriti mai multe informatii contactati-ma

    ma bucur ca mai este cineva care ma sustine si ai adevarata dreptate, e un doctor foarte bun

  •  
    • 3 mesaje
    14 Apr 2011, 10:42
    1 1
    cristina_kety@yahoo.com
  •  
    • 2 mesaje
    29 Mai 2011, 12:29
    0 1

    Eu am ramas insarcinata dupa ce dr.Sam mi-a facut interventia de desfundare a trompei ( in urma unei interventii chirurgicale am ramas fara trompa si ovarul stg). Iar la cabinet am vazut multe femei in aceasi situatie ca mine. Il recomand din toata inima datorita lui acest diagnostic de "trompe infundate" nu mai pare atat de inspaimantator.interventia dureaza maxim 30 de minute  ,daca nu si mai putin, esti anesteziata, nu ai absolut nici o durere, instilatiile care sunt obligatorii dupa, la fel sunt nedureroase cu anestezie locala in colul uterin.Ciufi83 vad ca a scris deja id. de mes al dr. , contactati-l va va da toate detaliile care va intereseaza. Adresa mea de mail este criscrisa2011@yahoo.com, raspund cu placere la orice intrebare legata de acest subiect. Bafta fetelor !.....

  •  
    • 5 mesaje
    29 Mai 2011, 17:15
    6 1
    va recomand sa mergeti la dr SAM si eu am avut trompele infundate,la interventie nu am simtit nimic,iar acum am doua fetite gemene superbe,cu siguranta la dr SAM aveti sanse mari sa va rezolvati problema aceasta sau oricare ar fi ea,va zice de la prima consultatie daca puteti face sau nu bebe,nu va duce cu vorba ca alti medici pe la care am umblat inaite de a ajunge la dumnealui.pt mai multe informatii contactati-ma la sqr_yul_3@yahoo.com REZULTATL E GARANTAT mergeti cu incredere
  •  
    • 5 mesaje
    29 Mai 2011, 17:32
    2 0
    interventia de desfundare a trompelor nu e o interventie chirurgicala,nu te taie nicaieri,iar la instilatii,eu am facut 4 si de doua ori m-au durut putin(la ca menstruatie),iar de doua ori nu am simtit nimic,insa mi-am dat seama ca cele doua ori care m-au durut au fost imediat dupa menstruatie,de asta ma durea,dar v-am zis e o durere suportabila de burta,ca sa nu va mai spun ca aceleasi dureri(ca la menstruatie)le-am avut si la nastere,fara gluma,am nascut asa usor,ca nici nu mi-am dat seama,la ora 18,20,m-am urcat pe capra sa nasc,la 18,32,am nascut prima fetita,iar la 18,36 am nascut-o pe cea de-a doua
  •  
    • 18 mesaje
    30 Mai 2011, 22:53
    4 2

       Chiar ma bucur ca mai sunt si alte foste paciente care imi dau dreptate si care au avut si rezultate. (adica bebei frumusei) sper ca cele care au probleme de acest gen sa isi faca curaj si sa mearga la doctor sa nu lase timpul sa treaca, iar dak ajungeti la dr.sam va garantez ca e cea mai buna alegere, pt. ca si eu cum am mai spus inainte de a ajunge la el am fost si la alti medici cu renume si m-au purtat pe drumuri degeaba sa nu mai zic de banii cheltuiti aiurea.