singura si insarcinata

  •  
    • 2342 mesaje
    15 Dec 2010, 11:54
    1 0
    Ma intreb de ce a disparut Iulia.
    Poate ca a facut deja avort si ii e rusine sa revina sau poate s-a mutat pe un forum de viitoare mamici.
  •  
    • 9873 mesaje
    15 Dec 2010, 20:02
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 7051 mesaje
    15 Dec 2010, 21:14
    9 0
    am ramas uimita cu cata usurinta si rautate poate fi judecata o femeie de catre femei pentru greselile pe care le plateste oricum cu varf si indesat si mai ales nu-mi vine sa cred cu cata usurinta se condamna un suflet de om la moarte, fara mila, parca ar fi un pisoi deranjant, pe care musai trebuie sa-l bagam intr-un sac si sa-l inecam; nu-mi vine sa cred...am citit tot ce e scris pe aici ..sunt cateva eve care se cred atat de intelepte si totusi atat de lipsite de umanitate si solidaritate...nu e de mirare ca a ajuns lumea asta cum a ajuns daca la un strigat de ajutor raspunzi cu o condamnare si o judecata, cand fiecare femeie ar putea fi pusa in ipostaza asta...sa fim sincere acum...

    si tare mai cred ca a pastra copilu e un act de foarte mare curaj...chiar daca poate parea inconstient si prostesc...acest copil poate are menirea sa aduca ceva bun in lumea asta, nu se stie...oricum are dreptul la viata;

    acum daca mama Iulia o sa se descurce sau nu, daca o sa aiba bani, daca o sa fie o mama buna...acum nu va suparati...sunt atatia copii din familii bogate care sunt lipsiti de tot ce ar avea nevoie un copil de fapt...multa, multa iubire ...si asa de multi copii din familii sarace, dar atat de bogati sufleteste, tocmai pentru ca primesc atat de multa iubire

  •  
    • 11438 mesaje
    15 Dec 2010, 23:06
    0 6

    draga sorell, spune-mi sincer..ai copii? stii ce inseamna sa cresti, sa educi si sa iubesti neconditionat un copil? sincer ma indoiesc ca ai copii...dar poate gresesc..
    apoi...nimeni nu a judecat pe nimeni aici pt nici o greseala. pur si simplu am expus realitatea a ceea ce inseamna sa aduci pe lume un copil!
    vorbesti despre condamnarea unui suflet de om la moarte ca si cand ar fi un pisoi bagat intr-un sac? ma faci sa rad, sincer. acel pisoi a fost nascut deja si daa..in acel caz se poate considera o crima.
    dar aici vorbim despre o sarcina la o luna, despre un embrion, nu despre un copil deja nascut, draga mea.
    de abia din luna a doua, a treia se formeaza creierul...iar in lunile urmatoare celelalte organe, deci acum excludem ideea de sistem anatomic...si chiar si de suflet, ok?
    zici ca a pastra un copil in situatia ei inseamna act de curaj?))) curaj pt ce? pt a-l naste probabi pt ca in situatia ei fara un loc de munca asigurat, fara ajutor, fara siguranta si fara posibilitatea de a-i oferi un trai cat-de-cat decent...hmm...mie, personal mi se pare mai degraba un gest de inconstienta si egoism...

    si aici si in nici un alt mesaj de-al meu nu am atacat-o pe ea personal, sau am judecat-o sau am etichetat-o...ci pur si simplu comentez/ atac ideea!

    mai zici: "acest copil poate are menirea sa aduca ceva bun pe lumea asta"? asa si? conteaza? daca e un suflet chinuit care nu se bucura, care nu se dezvolta armonios nici emotional si nici din punct de vedere al sanatatii...poate sa fie si geniul geniilor si sa-i ramana numele scris pe toate cartile si toate statuile...ca nimic nu mai conteaza.

    un copil trebuie adus pe lume EXCLUSIV PT A FI FERICIT IN VIATA, nu pt a face ceva bun pt omenire.

    si in nici un caz aici nu vorbim despre copii care au ce-si doresc material dar nu au iubire...ci pur si simplu vorbim despre ideea ca un copil are nevoie de toate pt a se dezvolta armonios, sanatos pt a putea fi fericit!

     


    Acest mesaj a fost editat de către carmelia: 16 Dec 2010, 14:06
  •  
    • 7051 mesaje
    16 Dec 2010, 01:59
    7 0
    carmelia, sa stii ca am copii, asa ca stiu exact ce inseamna sa cresti un copil, sunt uimita cat de repede te indoiesti...si sari in concluzii.

    ...practic tu nu dai nici o sansa de reusita Iuliei si copilului ei...probabil crezi ca cel mai bine ar fi ca Iulia sa faca avort si eventual sa se intoarca la fostul ei iubit...si viata merge mai departe ca si cum nu s-a intamplat nimic...

    si de ce esti atat de sigura ca va fi un suflet chinuit?

    si cu siguranta nu poti garanta copilului fercirea exclusiva in viata...mi se pare nerealist, oricat de mult, ca mama, ti-ai dori...nu poti controla totul...ca parinte, poti sa faci totul ca sa fii acolo pentru copilul tau atunci cand are nevoie de tine, dar nu-i poti controla viata...

    iar pentru Iulia, e clar ca, copilul acesta exista si inseamna ceva,( chit ca nu are creier sau alte organe, si nici macar suflet...cum zici tu...) copilul asta exista...iar pentru mine, copilul meu a existat si a fost important din prima clipa, iar de iubit, tot din prima clipa l-am iubit, nu am asteptat sa se nasca si l-am iubit dupa...

    tu spui ca ataci ideea si nu persoana...in cazul asta, nu crezi ca problema e foarte sensibila...poti sa ataci o idee cand discuti la o cafea...teorie..dar aici, mie mi s-a parut ca Iulia ar avea nevoie de ajutor nu de idei despre un subiect sau altul; cred ca a cerut ajutor intr-un loc gresit.

    imi pare rau sa constat din nou cat de putina solidaritate exista intre femei
  •  
    • 11438 mesaje
    16 Dec 2010, 03:07
    0 5

    sorell, daca n-ai citi pe sarite ai fi vazut ca am si afirmat ca poate gresesc cand am presupus ca nu ai copii.
    si da, eu ca si mama chiar nu inteleg cum o alta mama, adica tu...este de acord sa se aduca pe lume un copil de catre o femeie care nu-i poate oferi aproape nimic (nici macar o familie- iubitul ei nefiind de acord cu acea sarcina...daramite o viata normala ea neavand practic cu ce sa-l creasca).

    cat priveste afirmatia ta : "si cu siguranta nu poti garanta copilului fercirea exclusiva in viata...mi se pare nerealist, oricat de mult, ca mama, ti-ai dori...nu poti controla totul...ca parinte, poti sa faci totul ca sa fii acolo pentru copilul tau atunci cand are nevoie de tine, dar nu-i poti controla viata..." de acord cu tine in totalitate!
    dar ca sa fie cat mai aproape de acea fericire, il aduci pe lume punandu-i la dispozitie toate ingredientele necesare ca viata lui sa fie un tort dulce si nu unul amar: viata sanatoasa, echilibru, stabilitate, educatie si multa, multa iubire!
    in mesajele mele am expus clar neajunsurile pe care fata le are pt a aduce acest copil pe lume:
    - viata sanatoasa a copilului la nivel de alimentatie va fi ioc pt ca nu dispune de un venit prin care sa-i ofere ceea ce are nevoie organismul unui copil!
    -stabilitate, ea fiind fara un serviciu stabil, fara locuinta proprie..ioc!
    -echilibru, ea fiind singura in toata nebunia asta si fara un venit care sa-i permita sa aibe bone sau pur si simplu sa-i trimita pe toti la dracu pt copilul ei....ioc! ca sa nu mai vorbesc de starile emotionale prin care va trece cand se va vedea singura, fara bani, fara ajutor, fara, far, fara...iar copilul va fi direct afectat emotional de toate starile ei, afectiuni care din pacate lasa urme pe viata in structura psihica a unui om!
    -educatie pt copil, iarasi ioc! cu ce? cu boabe de fasole o sa investeasca in acest copil?
    singurul punct ramas va fi iubirea si asta nu o pun la indoiala...dar cum am mai spus...din pacate, nu este de ajuns pt a creste un copil.

    si da sorell...eu chiar nu-i dau nici sansa de reusita in viata acestui copil in situatia actuala a iuliei si in nici un caz nu cred ca am afirmat vreodata sa se intoarca la iubitul ei nici acum si nici daca ar face chiuretaj, sau ma rog...dupa..
    si te rog ca pe viitor sa nu-mi mai bagi cuvinte in gura. as aprecia...

    de ce nu-i dau sanse de reusita? nu trebuie sa-ti spun eu, iti spune statistica.
    sau mai bine te trimit in orfelinate ca sa vezi ce inseamna copii adusi pe lume de oameni care nu-i pot creste chiar daca a existat toata iubirea din lume...sau copii nefericiti, copii tristi, copii subnutriti. copii bolnavi si asa mai departe...exact din considerentele mai sus amintite..

    spui ca subiectul este sensibil pt iulia? pai exact asa trebuia sa expun problema ca sa se trezeasca, naiba la realitate si sa vada ca viata nu este o poveste cu feti-frumosi si copii bucalati, zei care au grija de copilul meu chiar daca eu nu mi-s in stare sau si mai rau...mangaiat pe crestet doar pt ca nu poate face chiuretaj din anumite motive ( sincer, nici nu ma intereseaza) dar aduce pe lume un copil care nu va primi de la ea nici macar strictul necesar pt o dezvoltare sanatoasa a organismului, daramite si din alte puncte de vedere.

     

    vorbesti de solidaritate si sensibilitate? ohhh daaa...ajut animale chinuite si aruncate pe drumuri (intamplator chiar fac parte dintr-o asociatie de genul), ajut batrani muritori de foame, ajut copiii desculti prin zapada si nemancati, copiii din familii amarate, copiii din orfelinate...dandu-le de mancare, dandu-le hainele ramase mici ale lui fiu-miu, jucariile lui vechi...dar imi pare rau, eu in acest caz chiar nu pot sa fiu solidara cu o femeie care va aduce pe lume un copil pt care sansele ca sa fie unul din milioanele de copii nefericiti din lumea asta din cauza inconstientei parintelui sunt enorme!


    in fine, asta am avut de spus..si cred ca am etalat destul de clar, logic si mai ales realist toata situatia.

    cum am mai zis...oricum va face ce crede de cuviinta dar fiecare alegere va avea consecintele ei mai mici sau mai mari. cel mai grav este ca in afacerea asta altcineva in afara de ea va fi mult mai afectat pe termen scurt/ lung...dar depinde de soarta, nu?...sau sa zic zei, feti frumosi pe cai albi care apar si salveaza toate printesele, spiridusi si zane maselute? aaaaa....am uitat...de fapt mos craciun, mda!


    Acest mesaj a fost editat de către carmelia: 16 Dec 2010, 04:47
  •  
    • 7051 mesaje
    16 Dec 2010, 11:24
    4 0
    cu siguranta ca Iulia s-a trezit citind mesajul tau...numai ca ar fi fost tare bine daca ar fi fost inainte de a ramane insarcinata...

    e clar ca avem opinii total diferite...si e ok...in schimb nu pot sa nu ma gandesc la trauma prin care va trece daca va face avortul...grea decizie...sa aiba mila de ea sau sa aiba mila de copil...oricum ar alege tot foarte greu va fi...

    depinde de Iulia...nu uita ca nu o cunoastem, nu stim ce poate fata asta, si sa nu-i punem in carca toate nenorocirile lumii...sa-i dam totusi o sansa...imi place sa cred ca daca ar vrea ar gasi forta necesara sa treaca prin tot necazul, si ar putea invata destule din ce a gresit, si ar putea schimba o experienta traumatizanta in ceva pozitiv...iar copilul acesta are dreptul la viata, indiferent cum va fi...nu avem de unde sa stim si nu avem dreptul sa judecam

    avortul nu este o solutie...este o crima...si sa nu uitam ca omul in viata nu este singur!
  •  
    • 7743 mesaje
    16 Dec 2010, 13:17
    1 0

    vazand eforturile carmeliei, mamica draga si fiindca era ceva suspect... am cautat-o cu astia de la evidenta populatiei

    povestea, raspunsurile punct cu punct, copiate de pe forumul sexpert .de ce oare ?

    http://www.sexpert.ro/forum/forum_display.php?fid=16&mid=206297&st=0



    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 16 Dec 2010, 13:30
  •  
    • 1832 mesaje
    16 Dec 2010, 13:48
    0 0
    blossom666 said:
    Nu intentionam sa ma bag in discutie, dar Carmelia... Cu ce-ti hranesti tu puisorul de 17 milioane pe luna la 4 anisori? Asta inseamna sa-i dai tot ce-i mai bun copilului? Sa-l imbuibi de mancare pana devine obez?
    Nu ma puteam abtine sa nu fac acest comentariu... Am cam citit cam tot ce s-a scris si ca sa nu tot repet ce au zis altii, sunt total de acord cu ce a spus kitty_cat_m pana acum.
    In rest, Iulia, sper ca tu si micutzul sa fiti cat mai bine cu putinta. Sa ai grija de amandoi!

     ))))))))))))))))) foarte tare raspunsul tau

  •  
    • 1628 mesaje
    17 Dec 2010, 13:59
    1 0

    ." care dintre voi sunteti mamicile unui copil de 4-5 ani si mai ales cu ce-l hranesc de nu ajung la suma respectiva pe luna?"

      eu am doi copii mai mari decat al tau si nu cheltui atat /luna cu mancarea si nici nu mor de foame! pe cuvant ca nu inteleg cum ajungi la suma aia nici sa ma pici cu ceara! si nu mananca nici ai mei zilnic doar paine cu dulceata !


    Acest mesaj a fost editat de către nonsens: 17 Dec 2010, 14:00
  •  
    • 1088 mesaje
    17 Dec 2010, 21:34
    0 0
    nonsens said:

    ." care dintre voi sunteti mamicile unui copil de 4-5 ani si mai ales cu ce-l hranesc de nu ajung la suma respectiva pe luna?"

      eu am doi copii mai mari decat al tau si nu cheltui atat /luna cu mancarea si nici nu mor de foame! pe cuvant ca nu inteleg cum ajungi la suma aia nici sa ma pici cu ceara! si nu mananca nici ai mei zilnic doar paine cu dulceata !

     

     

    ma rog, sa trecem si la alte subiecte  atata se bate moneda pe asta

     

  •  
    • 1832 mesaje
    18 Dec 2010, 11:05
    1 0
    _Eva said:

    vazand eforturile carmeliei, mamica draga si fiindca era ceva suspect... am cautat-o cu astia de la evidenta populatiei

    povestea, raspunsurile punct cu punct, copiate de pe forumul sexpert .de ce oare ?

    http://www.sexpert.ro/forum/forum_display.php?fid=16&mid=206297&st=0
    _Eva .... ai facut pe a detectivul, super ... ma bucur ca i ai taiat elanul ca prea era cu nasul pe sus ca le stie ea pe toate! Si eu am un copil de exact 4 ani si nu cheltui atat cu ea .... nici macar nu e in stare sa si expuna propriile idei, simte nevoia sa faca pe a desteapta si e mai bine sa dea copy paste! Sunt curioasa oare ce loc de munca are de castiga atat de mult???

  •  
    • 1832 mesaje
    18 Dec 2010, 11:06
    4 0
    Daca ar fi dupa carmelia nu s ar mai naste copii in Romania!
  •  
    • 1088 mesaje
    18 Dec 2010, 11:24
    1 1
    rele mai sunteti!
    pana nu jigniti nu va lasati deloc. foarte urat!
  •  
    19a
    • 621 mesaje
    18 Dec 2010, 13:50
    0 0
    ok ok....dar cu fata ce s-a intamplat?
    Cu initiatoarea topicului?
    Eu sper ca e bine....
  •  
    • 6557 mesaje
    18 Dec 2010, 15:13
    1 0
    maria_maria25 said:
    _Eva said:

    vazand eforturile carmeliei, mamica draga si fiindca era ceva suspect... am cautat-o cu astia de la evidenta populatiei

    povestea, raspunsurile punct cu punct, copiate de pe forumul sexpert .de ce oare ?

    http://www.sexpert.ro/forum/forum_display.php?fid=16&mid=206297&st=0
    _Eva .... ai facut pe a detectivul, super ... ma bucur ca i ai taiat elanul ca prea era cu nasul pe sus ca le stie ea pe toate! Si eu am un copil de exact 4 ani si nu cheltui atat cu ea .... nici macar nu e in stare sa si expuna propriile idei, simte nevoia sa faca pe a desteapta si e mai bine sa dea copy paste! Sunt curioasa oare ce loc de munca are de castiga atat de mult???

     

     

     

     

    tu ai inteles ce scria eva acolo si la cine se referea?

    ca nu prea cred

  •  
    • 11438 mesaje
    18 Dec 2010, 15:13
    0 2

    bine punctat, maria...asa e..
    daca ar fi dupa mine as da liber la nasterea copiilor doar daca parintii le pot oferi o viata cu cat mai putine lipsuri...si daca se poate...chiar fara, deloc...dar, nah...nimeni nu-i perfect

     

    cat priveste mesajul evei...cred ca l-ai inteles complet pe dos, dar cum am spus si mai sus...ce sa facem...nimeni nu-i perfect...

    acu vezi de ce nu poti sa castigi si tu atatia bani ca si mine (ca tot erai curioasa ce job am eu) ???  de la intelesul asta pe dos ti se trage  ))))))


    Acest mesaj a fost editat de către carmelia: 18 Dec 2010, 18:42
  •  
    • 1832 mesaje
    18 Dec 2010, 16:39
    3 0

    Daca ar fi sa ne comparam financiar ti as da sigur clasa ( asta ca raspuns la intepaturile tale )dar hai sa nu ne laudam in stanga si n dreapta cat de bogati suntem nu i asa! Si apoi topicul asta a fost deschis de o fata care chiar are nevoie de niste sfaturi si sprijin moral nu de piedici si ineptii de care dai tu dovada! Si eu mi am crescut singura copilul si nu m a costat 17 milioane pe luna si am avut si 2 job uri. Intr adevar este greu dar tu te limitezi doar la plan financiar si nu te gandesti ce inseamna de fapt un copil! O mama nu poate debita toate astea ori esti prea egoista ori ai fost crescuta fara sa stii ce e aia moralitate si asta e motivul ptr care razi la tot pasul si ironizezi pe toata lumea!
    Nu am avut si nu am intentia sa jignesc pe nimeni si de multe ori m am abtinut de la comentarii ca nu sunt aia in masura sa dau sfaturi! Tu nu meriti nici macar sa fii jignita atat de josnica poti sa fii cand indemni o femeie la avort cand ea vrea sa pastreze copilul.
    Iti doresc sa fii tu fericita in lumea ta minunata! Iti dau dreptate nimeni nu e perfect si daca te am jignit cu ceva imi cer scuze si fata de tine si fata de alte pers care se simt atacate, nu am nici cea mai mica intentie sa fac asta! Sarbatori fericite tuturor Evelor!


    Acest mesaj a fost editat de către maria_maria25: 18 Dec 2010, 17:08
  •  
    • 1832 mesaje
    18 Dec 2010, 16:41
    0 0
    panselutas said:
    maria_maria25 said:
    _Eva said:

    vazand eforturile carmeliei, mamica draga si fiindca era ceva suspect... am cautat-o cu astia de la evidenta populatiei

    povestea, raspunsurile punct cu punct, copiate de pe forumul sexpert .de ce oare ?

    http://www.sexpert.ro/forum/forum_display.php?fid=16&mid=206297&st=0
    _Eva .... ai facut pe a detectivul, super ... ma bucur ca i ai taiat elanul ca prea era cu nasul pe sus ca le stie ea pe toate! Si eu am un copil de exact 4 ani si nu cheltui atat cu ea .... nici macar nu e in stare sa si expuna propriile idei, simte nevoia sa faca pe a desteapta si e mai bine sa dea copy paste! Sunt curioasa oare ce loc de munca are de castiga atat de mult???

     

     

     

     

    tu ai inteles ce scria eva acolo si la cine se referea?

    ca nu prea cred

                  Poate am fost eu eronata, explica mi tu te rog, sunt dispusa sa mi cer scuze in orice moment!

  •  
    • 1088 mesaje
    18 Dec 2010, 16:42
    2 0

    maria_maria25 said:
    Daca ar fi sa ne comparam financiar ti as da sigur clasa

     

     

     

     

    Cat de minunat!