singura si insarcinata

  •  
    • 1829 mesaje
    29 Dec 2010, 11:51
    1 0
    emadd pe mine personal nu ma intereseaza ce au atii in ograda si nu cer desfasurator la cheltuieli si nici n-o judec pe Carmelia pt cati bani cheltuie cu puiul ei, ii are foarte bine, sa-i cheltuie...

    insa mi se pare jignitor sa zica ca daca n-ai banii aia sa nu faci copii... mi se pare de prost gust sa insiri sume p-aci cand sunt poate mamici care au fost disponibilizate, sau pur si simplu nu au banii astia sa-i cheltuie, sau poate copii lor nu manaca de suma respectiva.... ceea ce vroiam sa subliniez, este ca nu e adevarat ca-ti trebuie o asemenea suma ca un copil sa creasca armonios, atat....

    bineinteles ca fiecare cheltuie cat vrea pt copilul lui, insa nu vad cum poti sa spui daca n-ai suma de care zice ea, ar trebui sa nu faci copii, poate doar mie mi se pare aberatie, desi nu cred ...

    Disclaimer: nu ma simt personal jignita, pt ca nu e cazul, dar fac pe avocatul pt mamici care poate s-ar simti jignite
  •  
    • 1088 mesaje
    29 Dec 2010, 12:20
    0 0
    Nu e cazul.
  •  
    • 1829 mesaje
    29 Dec 2010, 12:58
    0 0
    de unde stii tu?? esti avocatul tuturor??

    Peace
  •  
    • 1088 mesaje
    29 Dec 2010, 13:01
    0 0
    esti tu avocatul tuturor?
    Peace
  •  
    • 1829 mesaje
    29 Dec 2010, 13:09
    1 0
    , nu, nu sunt al tuturor ci doar al celor care s-ar simti jignite cum ziceam mai sus
  •  
    • 5457 mesaje
    29 Dec 2010, 14:52
    0 0

    Io n-am vazut ce mananca copilul carmeliei... In fine...chit ca-i troll, poate una in nevoie citeste si baga la cap.

    Am citit (mai mult pe diagonala, trebuie sa recunosc) si am sa zic asa: un copil are nevoie, in primul rand de o familie (fie cu ambii parinti, fie monoparentala) care sa-l iubeasca, sa-i ofere confort psihic, emotional, afectiv, sa-i ofere sansa sa se dezvolte intelectual si emotional armonios. Evident ca si partea fizica a copilului are o importanta si asta poate fi asigurata cu bani,

    Am sa va spun ca, prima mea finuta, un copil extraordinar a venit pe lume in niste conditii halucinante, iar primul an de viata a fost un cosmar pentru mama ei - ramasa vaduva la 21 de ani cu un copil de 3 luni in brate, alungata din casa de socri, studenta in anul 3, fara niciun venit, fara parinti care s-o sprijine. S-a angajat din mila cuiva, muncea pe un santier naval in ture, cand era ea la munca, stateam noi cu copilul, eram in aceeasi grupa la facultate si ne aranjam examenele astfel incat sa fie cineva in permanenta cu copilul.

    Bani nu erau, trebuia platita chiria, intretinerea, haine, lapte, vaccinuri si multe altele (plus pomeni pentru sotul ei), copilul ala a crescut cu haine de la cunoscuti, vecini, cu foarte mare efort si multe sacrificii. Intre timp, prietena mea a terminat facultatea, si-a gasit un job mai bine platit si cand avea fetita vreo 5 ani a intalnit un alt barbat, italian venit in Romania, cu care s-a casatorit si de 6 ani traieste la Roma, are un serviciu bun, copilul merge acolo la scoala si (cum zicea si Miki) e cea mai buna din anul ei, are un talent deosebit la pian si limbile straine, un copil foarte destept si matur pentru varsta ei.

    Acum vorbeam cu prietena mea, uitandu-ne la fata si mi-a zis ca toate sacrificiile si toate lacrimile si frustrarile au meritat si ca nu-i vine sa creada ca acest copil este al ei. Mi-a povestit ca atunci cand a ramas insarcinata a pus totul pe hartie si a vrut sa avorteze, desi sotul ei era inca in viata si nici nu stia ca o sa moara asa curand (a fost un accident), pentru ca erau saraci. Dar nu a facut-o si nu-i pare rau acum.

  •  
    • 321 mesaje
    29 Dec 2010, 21:17
    0 0
    Terminati, mai, cu troll-ul vostru... Nu mai fiti asa paranoice. Nu e niciun troll. Iulia si Florin exista, v-am mai zis. Problema e ca nu mai intra p forum. N-a mai zis nimic. Sau poate citeste dar nu mai comenteaza.
  •  
    • 17 mesaje
    30 Dec 2010, 14:45
    0 0
    Buna
    Am trecut exact prin cea ce trci tu,numai ca el nu este artist , este un muritor de foame )
    In acest moment sunt mama unui baietel superb ...cred eu. El nu si-a recunoscut copilul si in cresc singura, intradevar cu ajutor din partea parintilor, cretinu nici nu si-a vazut copilul , a disparut ca magaru in ceata. Nu as sti ce sa iti spun pentru ca stiu foarte bine ce este in sufletul tau ..si indiferent ce iti spune lumea ai o parte logica in care iti spui ca nu merita si ca mai important este copilul dar mai este si sufletul in care speri ca printr-o minune sa isi revina sa formati o familie mai ales ca tu l-ai iubit si poate si el a facut-o. Numai ca in planurile lui erai doar tu, nu vroia sa te imarta cu nimeni, toata atentia ta sa fie doar asupre lui.
    Daca esti puternica tine copilul, in momentul in care il ai in brate nu mai conteaza nimic, ai sa faci orice pentru el crede-ma
    Dca vrei sa vb mai multe si simti nevoia sa vb cu o persoana care a trecut prin ceea ce treci tu si te poate intelege suna-ma
    numarul meu este 0769494432
  •  
    • 11438 mesaje
    30 Dec 2010, 17:22
    0 0

    yo-me, imi pare rau ca-ti zic...dar daca tu asta ai priceput din postarile mele...adica ceea ce ma acuzi....atunci sorry pt tine..
    si cititi, frate tot mesajul, nu doar ce va apuca...
    jesus, ce oameni...


    Acest mesaj a fost editat de către carmelia: 30 Dec 2010, 22:34
  •  
    • 2791 mesaje
    30 Dec 2010, 20:44
    0 0
    ice_candy said:
    Buna
    Am trecut exact prin cea ce trci tu,numai ca el nu este artist , este un muritor de foame )
    In acest moment sunt mama unui baietel superb ...cred eu. El nu si-a recunoscut copilul si in cresc singura, intradevar cu ajutor din partea parintilor, cretinu nici nu si-a vazut copilul , a disparut ca magaru in ceata. Nu as sti ce sa iti spun pentru ca stiu foarte bine ce este in sufletul tau ..si indiferent ce iti spune lumea ai o parte logica in care iti spui ca nu merita si ca mai important este copilul dar mai este si sufletul in care speri ca printr-o minune sa isi revina sa formati o familie mai ales ca tu l-ai iubit si poate si el a facut-o. Numai ca in planurile lui erai doar tu, nu vroia sa te imarta cu nimeni, toata atentia ta sa fie doar asupre lui.
    Daca esti puternica tine copilul, in momentul in care il ai in brate nu mai conteaza nimic, ai sa faci orice pentru el crede-ma
    Dca vrei sa vb mai multe si simti nevoia sa vb cu o persoana care a trecut prin ceea ce treci tu si te poate intelege suna-ma
    numarul meu este 0769494432

     

     

    Tu iti dai asa numarul de telefon pe forum??? 

    Si fotografia copilului....   

     

     Mai ce sa zic, cand nu esti constient de unele fapte asa ajungi

    Cand te-ai culcat cu tatal copilului nu era muritor de foame?

    Ce ma dispera atitudinea asta....

  •  
    • 17 mesaje
    31 Dec 2010, 19:22
    0 0
    1)poza nu este a copilui meu ...este o poza luata de pe net
    2)Mi-am facut cont pe acest forul cu idea de a vorbi deschis de problemele cu care ma confrunt eu si alte persoane.
    3)numarul de telefon imi apartine mie ...nu tie si daca am gresit eu voi fi cea care va plati consecintele nu tu.
    4)parerea mea despre tatal copilului meu este a mea...poate alta il vede fat-frumos.
  •  
    • 7743 mesaje
    1 Ian 2011, 15:55
    0 0
    ice_candy said:
    1)poza nu este a copilui meu ...este o poza luata de pe net
    2)Mi-am facut cont pe acest forul cu idea de a vorbi deschis de problemele cu care ma confrunt eu si alte persoane.
    3)numarul de telefon imi apartine mie ...nu tie si daca am gresit eu voi fi cea care va plati consecintele nu tu.
    4)parerea mea despre tatal copilului meu este a mea...poate alta il vede fat-frumos.

     

     

    doamne, copila esti?!

    un mesaj privat era suficient

     stii la ce te expui?   vrei sa te sune toti nebunii, sa  primesti bip-uri si sms-uri noapte de noapte? sa n-ai liniste? sa trebuiasca sa-ti schimbi numarul??

    esti pregatita sa platesti pretul asta?

    tu crezi ca pe internet sunt numai prieteni? e plin de nebuni si ciudati!

  •  
    • 1829 mesaje
    2 Ian 2011, 11:58
    1 0
    Carmelia, nu trebuie sa-ti para rau pt mine, parol.... si ti-am citit postarile pana la capat, poate ar fi bine sa ti le recitesti (in spcial primele tale 3 postari) si probabil vei vedea de ce unele dintre noi n-am fost de acord cu generalitatile pe care le-ai scris...as da cu copy-paste la ce-ai scris dar e prea multa munca, no offence

    Acestea fiind zise, repet: fiecare face ce crede/cheltuie cat crede pt copilul lui, nu trebuie nimeni judecat de ce vrea sa aduca pe lume copii...

    Un AN Nou Fericit va doresc!

    Va doresc un An nou fericit si cu mai putine generalizari
  •  
    • 1829 mesaje
    2 Ian 2011, 12:00
    0 0
    Mika_me said:

    Io n-am vazut ce mananca copilul carmeliei... In fine...chit ca-i troll, poate una in nevoie citeste si baga la cap.

    Am citit (mai mult pe diagonala, trebuie sa recunosc) 

     

     

    Mda, daca citeai atent ai fi vazut meniul lui expus

  •  
    • 321 mesaje
    2 Ian 2011, 14:51
    1 0
    _Eva said:

     

     

    doamne, copila esti?!

    un mesaj privat era suficient

     stii la ce te expui?   vrei sa te sune toti nebunii, sa  primesti bip-uri si sms-uri noapte de noapte? sa n-ai liniste? sa trebuiasca sa-ti schimbi numarul??

    esti pregatita sa platesti pretul asta?

    tu crezi ca pe internet sunt numai prieteni? e plin de nebuni si ciudati!

    Lasati, mai, fata in pace. Daca e sa-si schimbe numarul ea si-l schimba, nu voi... Cel mai probabil asta o sa se intample. Doar ca nu inteleg ce e asa mare lucru. Nu o cunoasteti. Nu stiti ce stil de viata are, poate oricum si-l schimba la fiecare saptamana. Eu de exemplu am doua numere. Unul il am de vreo 8 ani, iar celalalt il tot schimb ca pe sosete. Eva, asa zici de schimbatul unui numar "esti pregatita sa platesti pretul asta?" de parca ar trebui sa-si schimbe identitatea sau sa-si faca operatie reconstructiva. Exagerati deja...

  •  
    • 17 mesaje
    2 Ian 2011, 23:50
    1 0
    blossom666 said:
    _Eva said:

     

     

    doamne, copila esti?!

    un mesaj privat era suficient

     stii la ce te expui?   vrei sa te sune toti nebunii, sa  primesti bip-uri si sms-uri noapte de noapte? sa n-ai liniste? sa trebuiasca sa-ti schimbi numarul??

    esti pregatita sa platesti pretul asta?

    tu crezi ca pe internet sunt numai prieteni? e plin de nebuni si ciudati!

    Lasati, mai, fata in pace. Daca e sa-si schimbe numarul ea si-l schimba, nu voi... Cel mai probabil asta o sa se intample. Doar ca nu inteleg ce e asa mare lucru. Nu o cunoasteti. Nu stiti ce stil de viata are, poate oricum si-l schimba la fiecare saptamana. Eu de exemplu am doua numere. Unul il am de vreo 8 ani, iar celalalt il tot schimb ca pe sosete. Eva, asa zici de schimbatul unui numar "esti pregatita sa platesti pretul asta?" de parca ar trebui sa-si schimbe identitatea sau sa-si faca operatie reconstructiva. Exagerati deja...

  •  
    • 17 mesaje
    2 Ian 2011, 23:52
    1 0
    pana acum nu m-a sunat nimeni pe care sa nu cunosc, dar daca este cazul o fac. Cred ca daca as fi pus numarul pe un site de matrimoniale as fi sunata dar pe un forul unde sunt in mare parte femei cred) nu cred ca as fi o persoana atat de interesant
  •  
    • 7743 mesaje
    3 Ian 2011, 09:01
    0 0

    operatii reconstructive blossom? daca spui tu...
    stii proverbul cu prostia?
    prostia se plateste. dintotdeauna.
    la asta m-am referit. nu la schimbari de identitate
    eu n-as fi dispusa sa-mi risc linistea aiurea-n tramvai
    sa nu ne putem odihni. sa risc sa ma tot sune vreun ciudat
    nu uit ca am un bebe.

    las numarul sa-l vada tot poporu, ca poate-l vede si-o tanti de pe net si ma suna!

     ok, altruism, empatie... dar nici chiar asa

    o atentionare cum ca are mesaj privat era ok. si tanti, daca mai intra, citeste.

    pentru ce sa-mi las numarul la vedere cand exista mesagerie privata?

    fiecare cum il taie capul!

    capul face capul trage..capul face buzunarul trage..capul face curul trage ... exista n variante


    Acest mesaj a fost editat de către _Eva: 3 Ian 2011, 09:03
  •  
    • 1767 mesaje
    3 Ian 2011, 20:59
    0 1
    Carmelia are mare dreptate! Toata stima!
    N-ati vazut esenta mesajelor ei si ati sarit cu gura: ba cu banii, ba cu aroganta, ba cu nu stiu ce...

    Si chiar daca este troll, este bine de citit intreg topicul.
  •  
    • 2 mesaje
    4 Ian 2011, 01:16
    0 1
    eu parerea mea e k:vezi ce este in tara k criza.un copil trebuie sa aiba si mama si tata.iti trebuiesc banii k ce k video chat?sau masaj o sa il cresti?