singura si insarcinata

  •  
    • 1832 mesaje
    18 Dec 2010, 22:01
    2 0
    Ar trebui sa ma simt amenintata sau ce!? Tu esti cea care are tonul autoritar si arogant iarasi ca si cum ai fi mama ' sa nu mai vad' Ia aminte la tonul verbal pe care incerci sa ti l expui pentru ca de aici se vede cat de educata si cultivata esti! O seara placuta sa ai si tu!
  •  
    • 321 mesaje
    20 Dec 2010, 02:49
    0 0
    _Eva said:

    vazand eforturile carmeliei, mamica draga si fiindca era ceva suspect... am cautat-o cu astia de la evidenta populatiei

    povestea, raspunsurile punct cu punct, copiate de pe forumul sexpert .de ce oare ?

    http://www.sexpert.ro/forum/forum_display.php?fid=16&mid=206297&st=0


    Weeeeei, ce s-au mai infierbantat lucrurile pe aici. Dar sa stiti ca merita (asa, de dragul lecturii). Eva (supranumita si Sherlockitza), ne-a dezvaluit cele de mai sus, insa sa nu ne pripim. Totul este copiat de pe Eva pe Sexpert si nu invers (cel mai important lucru - gluma).

    Si acum sa trecem la lucruri mai serioase: gandul ce nu-mi da mie pace (ma zvarcolesc noaptea-n pat si treburi de genu') e ca de fapt povestea asta cutremuratoare a Iuliei nici nu exista. Dar sa nu ne speriem, asta nu inseamna ca toate discutiile noastre au fost in zadar, pentru ca probabil, mai exista destule "Iulii" care ne-au citit parerile, iar persoana care a scris si-a exersat talentele scriitoricesti (cu audienta cu tot). Dar daca povestea Iuliei chiar exista? Atunci am cam pus-o (a se citi "jignit-o"). Oops. 

  •  
    • 321 mesaje
    20 Dec 2010, 02:51
    0 0
    Acum stau si ma intreb... De ce-am dat "send" postului anterior? Ca acu la o a doua citire zici ca nici n-aveam nimic de zis. A, da, asa e... Ma simteam nebagata in seama (a se citi "Ma plictiseam")
  •  
    • 7743 mesaje
    20 Dec 2010, 09:17
    0 0
    Serlochita ... cu k si tz

    de acolo aici, de aici acolo...egal.. tot un drac
  •  
    • 2342 mesaje
    20 Dec 2010, 11:28
    0 0
    _Eva said:

    vazand eforturile carmeliei, mamica draga si fiindca era ceva suspect... am cautat-o cu astia de la evidenta populatiei

    povestea, raspunsurile punct cu punct, copiate de pe forumul sexpert .de ce oare ?

    http://www.sexpert.ro/forum/forum_display.php?fid=16&mid=206297&st=0


    Ahh. La naiba iar am pus botul al un troll.

    In orice caz raspunsurile au fost interesante si mi-a placut sa le citesc

  •  
    • 321 mesaje
    20 Dec 2010, 19:22
    0 0

    Ok... N-am pus botul la niciun troll sau whatever... Am facut putin dig up si... Iulia chiar exista, Florin chiar exista, relatia lor chiar exista sau a existat, deci cel mai probabil si povestea e reala. L-am vazut si pe iubitul/fostul ei iubit si tatuaje facute de el care chiar sunt superbe (stiu ce vorbesc, doar ma pricep la tatuaje, ce naiba). Oricum, imi pare rau de ceea ce-am spus mai sus (ca poate Iulia nu exista). Si povestea a impartasit-o doar cu noi si cu cei de pe Sexpert. Pe alte forumuri nu e. Sau cel putin nu exact acelasi text. Am cautat eu bine. Hehe. (Asta pentru ca sunt o fire deosebit de curioasa)

    A, da... Uitasem... Pe un anumit site, cineva o intreba pe Iulia daca citez "tu nu esti una din fetele patronului de la nick?o animatoare,adica o prostituata?" Sper ca nu e


    Acest mesaj a fost editat de către blossom666: 20 Dec 2010, 19:29
  •  
    • 1 mesaje
    23 Dec 2010, 14:08
    0 0

    trebuie sa duci sarcina pana la capat,e cel ma frumos lucru ...sa dai viata unui copil,sa-l lasi traiasca nu-i lua aceasta sansa!!!poate vei gasi spijin in parintii tai,panar la urma te vor ajuta,sunt parinti si te vor ierta si cu timpul iti vor indragii copilul,daca te iubesc pe tine ,vor iubi si copilul.cum traiesti tu ,lasa-l si pe el sa traiasca ,din putinul tau il vei creste,nu conteza situatia materiala foarte mult ci conteaza faptul ca dai o viata ,ca acel copil va trai ,va respira,cand il vei naste el va avea nevoie doar de dragoste,cu efort depus de tine si de parintii tai ..va avea si mancarica....!!poate ca tatal copilului,atunci cand va auzii ca ai nascut ,isi va da seama de greseala si va venii sa-si recunoasca copilul,daca nu va face asta inseamna ca nu te-a iubit!!! lasa copilul,esti tanara,poti sa muncesti ca sa-l cresti,te poti casatori,si poate ai norocul ca acel barbat cu care te vei casatorii o sa-l accepte in viata lui pe acest copil,poate ii va da si numele lui,va fi un tata pt el,mai sunt si oameni cu suflet,chiar daca acum suferii va venii si timpul cand lucrurile rele vor fi spre bine.si roaga-te mult la D-ZEU,TE VA AJUTA DACA AI CREDINTA,EL NU A PARASIT PE NIMENI SI PT COPII ,A FACUT MINUNI1!! 

  •  
    • 1 mesaje
    26 Dec 2010, 09:44
    0 0

    buna

    si eu am fost in situatia ta decizia pe care ai luato e cea mai buna la fel am procedat si eu si acum dupa ce am nascut simt k am pentrru ce trai , am cunoscut pe cineva care ma vrea si ma iubeste asa cum sunt acum imi cred copilul k el si il iubeste k pe propriul lui copil:*

    succes

  •  
    • 574 mesaje
    26 Dec 2010, 11:49
    0 0
    mihaela22222 said:

    buna

    si eu am fost in situatia ta decizia .........dupa ce am nascut simt k am pentrru ce trai .......

     

    Tu ai 14 ani,in cazul tau povestea este si mai dureroasa.

  •  
    • 15 mesaje
    28 Dec 2010, 03:07
    1 0
    iuliaapetrei said:

    buna...numele meu este iulia si am 20 de ani...sunt noua pe acest forum...incerc sa cunosc oameni noi cu care sa comunic...simt nevoia sa vb cu cineva si din pacate nu am cu cine...am facut multe greseli pana la varsta asta,unele le regret,altele nu...Abia terminasem liceul cand am decis sa ma angajez...cum sa fac multi,multi bani intr-o perioada scurta de timp si intr-un mod cat mai simplu? indrumata de o prietena de-a mea m-am angajat la un salon de masaj erotic...am lucrat 6 luni acolo...nu pot sa zic ca a fost nici bine dar nici rau...la inceputul lunii decembrie 2009 am decis sa imi fac un tatuaj.O prietena mi l-a recomandat pe Florin (e unul dintre cei mai buni tatuatori profesionisti din tara)...asa l-am cunoscut si mi s-a bagat in suflet...am inceput sa tin la el foarte,foarte mult mai ales ca m-a acceptat  cum eram...stia totul despre mine,ma sprijinea si pot sa zic ca am invatat foarte multe lucruri de la el (este mai mare decat mine cu 9 ani)...a urmat aproape un an in care am avut o relatie cu el...i-am pus sufletul meu in palma...am zis ca pentru el merita sa ma schimb,ceea ce am si facut...am renuntat la famile,prieteni...la tot...nu i-am iesit niciodata din cuvant si nici nu i-am gresit, desi stiam ca uneori dreptatea era de partea mea...in iulie anul acesta chiar m-am mutat cu el...intradevar ne mai certam uneori, ca in orice relatie existau discutii dar reuseam sa trecem peste ele...simteam ca suntem facuti unul pentru altul si nu o sa ne despartim niciodata...intradevar, el are un comportament ciudat-el motiveaza ca e artist si toti artistii sunt mai ciudati-cu toate astea incercam sa il inteleg si sa raman langa el...era o relatie serioasa si bazata pe iubire,din cate am crezut eu pana cand am simtit ca ceva ciudat se intampla cu mine...am aflat ca sunt insarcinata...sincera sa fiu eu m-am bucurat cand am aflat vestea insa el din momentul ala s-a schimbat complet...mi-a zis ca nu e pregatit ptr a fi tata,ca are alte planuri legate de cariera lui...in fine...vroia sa fac avort...m-a intristat foarte tare decizia lui.Am discutat mult si m-a convins sa merg sa fac avort...Saptamana trecuta,luni, mi-am facut programare la un medic...a venit cu mine...am intrat in cabinetul respectiv, am discutat cu medicul respectiv care,curios, dar nu m-a sfatuit sa fac avort...am inceput sa plang ptr ca in sufletul meu nici eu nu vroiam...m-am intins pe un pat unde urma sa se intample tot,insa nu am avut puterea si nici curajul sa duc la bun sfarsit actiunea...m-am imbracat si am iesit plangand de acolo refuzand avortul...Florin ma astepta afara...i-am zis sa ma ierte dar nu pot sa fac nici un avort...stiti ce s-a intamplat in urmatorul minut??? mi-a zis ca sunt o perversa si o parsiva si ca incerc sa il leg de mine folosind un copil...am simtit ca imi fuge pamantul de sub picioare,ca mi se prabuseste cerul tot peste mine...nu-mi venea sa cred ce aud...mi-a zis ca el nu vrea copilul si sa ma descurc singura...am plecat plangand de acolo singura...apoi seara i-am zis ca vreau sa imi iau lucrurile de la el...a fost cumplit...am avut din nou o discutie...mi-a vorbit foarte urat,m-a jignit,m-a insultat,m-a acuzat de niste lucruri ingrozitoare...mi-a zis ca este sigur ca el e tatal copilului dar nu vrea ca eu sa fiu mama copilului lui...simteam ca vreau sa mor in momentul ala...am incercat sa ma sinucid in seara aceea...am inghitit un pumn de pastile pe care le-am vomitat imediat dupa ce le-am luat...nu pot sa va explic ce era in sufletul meu...mi-a fost si imi este inca foarte greu sa imi revin...nu pot sa cred ca am stat langa o persoana de genul asta si i-am pus totul la picioare si el si-a batut joc de mine si de sufletul meu...in tot timpul asta m-am gandit ce sa fac cu copilul...am decis sa il pastrez...decizia asta m-a ajutat mult...ma simt puternica si parca am un motiv sa traiesc...nu conteaza ce o sa fiu nevoita sa fac...o sa cresc copilul singura si o sa ii ofer totul,e motivul meu de a trai...deja am fost la primul ecograf si sarcina e ok...maine implinesc 2 luni de cand sunt insarcinata...ce pot sa zic...uneori imi vine sa plang de sa inund tot globul pamantesc insa am momente cand ma gandesc ca o sa fie bine si pentru mine si o sa fiu o mamica fericita chiar daca o sa fiu singura...l-am anuntat si pe Florin de decizia care am luat-o...mi-a zis sa nu il mai deranjez ca deja are o relatie cu altcineva si nu il intereseaza copilul,ba chiar m-a rugat sa merg la notar si sa fac nu stiu ce act prin care sa il scutesc de eventualele pretentii,pensie alimentara,etc...e un gunoi...dar eu nu vreau sa ma mai gandesc la asta...sper sa am puterea si curajul sa infrunt tot ce ma asteapta...oricum eu stiu ca este un Dumnezeu acolo sus care nu doarme si o sa ma ajute sa reusesc tot ce mi-am propus...poate ca v-am plictisit cu povestea mea,dar mie imi face bine,ma descarc astfel...si am un sfat ptr voi fetelor: deschide-ti bine ochii cand va indragostiti si va daruiti inimile ca sa nu va para rau mai tarziu...

     

  •  
    • 15 mesaje
    28 Dec 2010, 03:09
    0 0

    Ai facut bine k ai pastrat copilul..este mare pacat sa faci avort...si eu am patit-o cu un jegos,dar la mine a fost prea tarziu sa fac avort..Astazi are deja 3 ani si 8 luni si ma uit la ea e sanatoasa,frumoasa si grasuna..si o iubesc la nebunie..sper sa ai puterea sa te descurci sa faci tot posibilu sa o cresti sau sa il cresti bine..si pe Florin lasa-l k are grija D-zeu..nici eu nu stiu nimic de" tatal" fetitei mele..il dau dracu ! Bafta si sarcina usoara >< Ast idul tau

  •  
    • 2249 mesaje
    28 Dec 2010, 03:32
    2 0

    Buna!

    Carmelia, wow, ce revenire in forta, odata cu noua forma a Evei! Adevarul ca nici eu nu am mai scris in ultima vreme decat ff rar... Ma bucur ca sunteti bine, wow Tudor are deja 4 ani

     

    Vis a vis la subiect... mai acum dpdv material, niciodata nu vei avea fonduri pentru tot ce exista pe lumea asta, mai ales in materie de bebelusi/copii, dar te intinzi si tu cat ti-e plapuma...

     

    Am 2 copii, asa ca stiu in mare cum e cu cheltuielile...

    Cu fata din povestea noastra, varsta ca varsta, nu mi se pare relevant, ca e singura, la fel, ca a lucrat la salonul ala, ok, asta e, faptul e consumat; mi se par importante urmatoarele aspecte:

    - locul de munca, un venit stabil si cat de cat decent

    - daca ai unde sa locuiesti in conditii decente si poti sustine cheltuielile casei (cam deriva din punctul anterior)

    - daca totusi ai sprijinul cuiva din familie; cu mama ta nu se mai pot imbunatati relatiile? sau alta ruda, cunostinta etc... Vei avea nevoie, poate mai ai de rezolvat unele treburi si e greu mereu si mereu cu copilul dupa tine. Si in plus - chiar daca mai e timp pana atunci - ai nevoie de cineva cu care sa lasi copilul cand iti va expira CIC. Apropo, ai dreptul la indemnizatie, te incadrezi (ai cotizat cat trebuie)?

     

    Acum, cu cheltuielile... s-o luam pe rand - v-am zis, sunt in tema . Carmelia partial te aprob, dar partial te si contrazic un pic . Daca e sa astepti sa fii materiale super realizat, cu absolut de toate, atunci risti sa ajungi pe la 60 de ani, sau mai rau, in mormant

    Mancare: daca mamica va alapta, 6 luni mancarea e gratis Pe urma, pana pe la 1 an, nu prea dai multi bani in plus pe mancare, ca se incepe cu putin piure de legume - iti trebuie la o masa 1 cartof, 1 morvov, 1 radacina de patrunjel, 1 dovlecel si gata. La fructe la fel, un mar ras, o banana, 1 piersica, 1 pachet de biscuiti si ce-o mai fi. Apoi se incepe cu carnita, dar la fel, pui putina pt inceput. Pe urma 1 iaurt ceva, 1 pachet de Ca lactic sau niste lamai + lapte de vaca sa-i faci branzica de vaci si cam atat. Pe urma, am rog, se maresc portiile, se mananca mai diversificat si te rog sa nu ai un copil mancacios (glumesc) ca al Carmeliei (iarasi gluma, carmelia, sper ca simtul umorului iti este neatins).

    Mai scump este laptele praf - sper sa fie nevoie de el cat mai tarziu. Dar la un moment dat, tot intra pe lista. Dar una e sa intre pe lista de la inceput, cat copilul are 6-7 mese pe zi, si alta e undeva intre 6 luni si 1 an cand copilul cam ajunge la 2 mese de lapte praf.

    Ce te rupe la cheltuieli frate sunt pampersii... si un bebe mic cam consuma.. pana pe la 1 an garantat nu prea ai cum sa-i reduci, ca nu-ti face la oala. Nici imediat dupa 1 an, e destul de lent procesul trecerii de la pampers la oala... Dar din cate stiu mai sunt si marci mai ieftine, gen Libero s.a (eu am folosit doar de la Pampers).

    La capitolul hainute, patut, carut si alte accesorii - daca ai noroc le poti primi, daca ai prieteni/cunostinte cu copii mici, dr putin mai mari decat al tau. Nu ai idee cate persoane sunt care au lucruri de dat. O data ce ramane copilul mic (si cuplul prespectiv nu mai are de gand sa aibe copii), cam toti vor sa scape de obiectele ramase nefolositoare, o data pentru a face un bine, iar pe de alta parte sa mai eliberezi prin casa . Macar pt a face loc prin casa si tot dai din lucruri. Si eu personal am dat f multe haine (din ambele motive de mai sus), erau perioade cand aveam de dat si nu stiam cui...

    Mai sunt cosmeticalele si alte obiecte de igiena, gen sampon bebe, servetele umede, crema, bete urechi, comprese sterile, pompita nas. Poti sari servetelele umede si speli pe bebe cu apa la fiecare kk - e cel mai cinstit asa

    Mai sunt vizitele pe la medic (sper cat mai rare si alea pt vaccinari si controale de rutina), si-ti mai trebuie cateva medicamente sa le ai in casa: anticolici, nurofen panadol, novocalmin (cand are febra), betadina (sau spirt), pudra baneocin, termometru (nu-i medicament, dar tot aici intra)

    Jucarii: in primele luni nu are nevoie de prea multe, pe urma intr -adevar, sunt necesare pt dezvoltarea copilului, jucarii diverse, adaptate varstei.

    Olita, undeva spre 1 an, si atunci, in prima faza sa se obisnuiasca cu ea

     

    Obiecte inutile, pe care le-am cumparat sau le-as fi putut cumpara, dar nu le-am achizitionat: masa de infasat, cantar, pompa sani, sterilizator (eu am avut, insa alaptand, si nedand completare decat din an in paste, nu l-am folosit decat de cateva ori - mergea sa le fierb, iar pe urma, am trecut direct la canute cu cioc)

     

    In fine, cum ziceam, cu cheltuielile, fiecare cat se poate intinde, produse sunt pt toate buzunarele, evident cu rapoarte calitate/pret diferite...

    de ex, haine (iau in rodine descrescatoare ca preturi): mothercare, unde sunt de calitate dar f scumpe si alte branduri asemanatoare (nu m-am atins),magazinele "Z" - mai scumpute dar totusi mai accesibile la pret (am mai cumparat din cand in cand pt ocazii, ca au lucrusoare mai deosebite), Carrefour, Cora, magazinele Piciul, Miniprix si alte magazine de genul asta - preturi normale, nici prea prea nici foarte foarte, calitate bunicica (de aici cumparam cel mai des), en-gross-uri (europa, dragonul), preturi bunicele, unele lucruri de calitate (f departe de noi, nu prea am ajuns pe aici), tarabe piata -preturi mai mici uneori, calitate asa si asa, merge (am luat din cand in cand cate ceva), magazine second hand, preturi mici, dar haine folosite de altii (n-am cumparat niciodata). Dupa cum se vede, m-am incadrat pe undeva pe la mijloc. altii se incadreaza mai sus, altii mai jos, nu-i cu suparare si nu-i nici o rusine.

    La jucarii, exista cuburi Lego, exista cuburi la sac, la 300 de mii in Dragon sau Carrefour...evident preturi diferite, evident calitate diferita. Ce-ti permiti , aia iei. Ce vroiam sa punctez ca fiecare jucarie, mai scumpa sau mai ieftina dezvolta anumite abilitati ale copilului, ii stimuleaza inteligenta, imaginatia... Un copil care se joaca cu cuburi no name nu ii este inferior unuia de se joaca cu cuburi lego..

  •  
    • 2249 mesaje
    28 Dec 2010, 03:45
    1 0
    Vis a vis de "mami vreau si eu aia sau ailalta"..hmmm, asta se poate intampla cu toti banii din lume, intotdeauna vor exista mult mai multe lucruri decat cele pe care efectiv le cumperi, iar copiii "poftesc" dupa orice. Bun, de acord, sa nu fie vorba de vreo nevoie de baza.

    Am scris un cearceaf, eu nu pot sfatui fata sa intrerupa sarcina, pur si simplu nu pot...mai ales daca nici ea nu simte asta...

    Eu am trecut prin ceva asemanator, trebuia sa avortez (nu din motivele iuliei, ci din niste motive medicale, care s-au dovedit in fnal inexistente). Am suferit cumplit, cand mi s-a dat acest verdict, mi s-a zis ca vai, o sa ai un copil handicapat. ma rog, nu era cert ca e cu vreo malformatie, ci doar ca ce aveam eu la momentul ala, putea sa dea nastere la asa ceva, mai precis sa ajunga in lichidul amniotic si sa afecteze fatul. Inima mea, intuitia, sau cum vreti sa-i ziceti imi spunea ca nu va fi nici o problema, dar nu aveam cum sa demonstrez. Pana la urma am dat peste un medic care m-a inteles si m-a sprijinit, am facut alte investigatii si totul e fost bine
    Dar doar perspectiva unui avort m-a daramat atunci. Pur si simplu cred ca as fi innebunit la propriu, eram intr-un butoi de depresie. Nu stiu cum am avut puterea sa rascolesc internetul si sa dau telefoane...
    Asa ca sunt sensibila la subiectul asta... Basca ca totul s-a petrecut fix acum 4 ani, in perioada asta... pe 29 dec. 2006 eram programata pt intrerupere, la spital, si pe 28 dec dupaamiaza am luat legatura cu medicul care m-a preluat ulterior...
    Ma uit la fetita mea cea mare si nu-mi vine sa cred ca era la un pas sa nu mai existe, nu mi-as fi iertat...
    Asta e punctul meu de vedere, acum nu stiu exact de ce anume minime conditii dispune autoarea. Acu' astept rosiile, ouale s.a ca tot trebuie sa le dau copiilor maine sa pape

    Iulia, intra pe forumul despecopii . com, vezi ca este o sectiune su ajutor umanitar, poate indeplinesti conditiile si te ajuta fetele de acolo. Citeste regulamentul, trebuie sa trimiti un mail cu toate datele tale, cazul tau, argumentat... Fetele sunt serioase, au ajutat multe mamici...
  •  
    • 2249 mesaje
    28 Dec 2010, 04:28
    1 0
    la fel cu gradinita, ai bani si vrei sa dai copilul la particulara, ok, nu-ti permiti, poate merge si la o gradinita de stat si gata, nu-i nici un bai.
    Si nu inseamna ca nu ofei copilului un grad inalt de educatie, sunt si gradinite de stat f bune. CUm sunt si gradinite particulare super ok. Insa e drept si la cele de stat te costa mancarea/zi, cam 10-12 lei/zi, pt zilele in care copilul a mers (zilele in care nu a fost nu se pun la socoteala), si la 1 luna "plina" te cam duci spre 2 milioane, 2 mil si ceva.
    La fel cand e copilul mic, n-ai bani de bona si n-ai pe nimeni in familie, incerci sa-l dai la cresa (si asa ziceau astia ca vor sa construiasca)....
    Ma rog, solutii se gasesc, dar clar trebuie sa existe o baza (un loc de munca decent, o locuinta decenta - nu ma refer proprietate personala, dar un loc decent unde sa stai cu copilul, un eventual ajutor din familie sau extra etc...)
    Ideal ar fi sa existe si o familie, dar daca totusi nu e, nu e si gata...
  •  
    • 1088 mesaje
    28 Dec 2010, 09:42
    0 0
    Trebuie sa aiba pe cineva de baza, un umar puternic.
    Cine stie daca o fi lucrand, de cand si daca va lua ceva dupa nasterea copilului.
    Si daca are banutii aceia dupa nasterea copilului clar ca nu-i ajung pentru mancare, chirie samd.
    Din start stare financiara proasta. Nu locuinta, nu familie, nu barbat.
    Cum il cresti? Din cersit, din asteptat de la altii? Nu mi se pare corect fata de copil.
  •  
    • 2249 mesaje
    28 Dec 2010, 14:57
    1 0
    Clar ca nu se poate din cersit.
    Dar cel mai bine ar fi sane spuna iulia despre situatia materiala, despre un eventual ajutor (nu material, ca inteleg ca mai ajuta ea cu bani acasa) din partea mamei sale, si atunci poate vom stii mai bine s-o indrumam, sa ne dam cu parerea.
    Una e sa zica: n-am nici un venit, locuiesc pe strada si alta e sa zica am un venit cat de cat ok, am cotizat, voi avea dreptul la indemnizatie/am unde sa stau/mamasau altcineva ma poate ajuta etc...
    De lucrat zice ca lucreaza din aprilie, operator PC, deci daca ar continua cu jobul si are si carte de munca, se face anul de realizare de venituri impozabile si ar avea dreptul la indemnizatie (ce suma, nu stiu, ne va spune ea poate). Cu CIC-ul, poate sta 1 an sau 2, cum se va opta dupa 1 ian, isi va face ea socotelile...
    Si la salonul ala cred ca a avut un salariu cat de cat, ca in muncile astea controversate se castiga.....
    Ma rog, poate mai intra si ne m ai spune despre ea, asa noi doar ne dam cu presupusul. Ea mai mult a insistat asupra relatiei cu tipul respectiv si a unui eventual chiuretaj.
  •  
    • 1829 mesaje
    29 Dec 2010, 09:00
    4 0

    Iulia draga, daca mai citesti pe aici, ma alatur eu celoralte eve care ti-au spus sa faci ce -ti dicteaza inima....da, esti tanara si fara prea multa experienta de viata, dar daca tu ti-l doresti din tot sufletul sunt convinsa ca va iesi bine, si sper ca relatia ta cu mama sa se imbunatateasca pt ca o sa ai nevoie de ajutor, nu e chiar floare la ureche sa cresti/ intretii/ educi un copil, deci bafta si nu te sfii sa mai intri pe aici...

    cele care ati "condamnat-o" pt fostul loc de munca, sincer ce are p...a cu prefectura?? principalul e ce face acum, trecutul e la trecut

    hehehe Carmelia ma faci sa rad....si sa plang in acelasi timp....toata stima si respectul pt cati bani cheltui tu cu puiul tau, dar hai sa fim obiectivi:
    1. nu toti copii mananca la fel, deci exemplul tau cu cati bani cheltuesti e fix ca nuca-n perete(sau probabil vrei sa te lauzi) ...
    2. intre baieti si fetite exista mari diferente cat si ce mananca..... eu de exemplu mi-as permite sa cheltui dublu decat cheltui tu cu mancarea si toate celeltalte, doar ca a mea mananca de jumate din banii pe care-i cheltui tu(si-i cumpar tot ce-i mai bun), deci mai usor cu cifrele, pt ca nu toti copii sunt la fel...

    zici ca tu n-ai jignit pe nimeni, dar reciteste-ti postarile si ai sa vezi ca de fapt aduci jigniri tuturor mamelor care daca nu au sumele pe care tu le cheltui cu puiul tau, sunt niste inconsitente ca aduc copii pe lume..... daca toate femeile ar gandi ca tine pai nu s-ar mai perpetua specia la un moment dat....

    Disclaimer: nu vreau sa ma cert cu tine Carmelia, vreau doar sa-ti arat ca nu detii adevarul absolut , iar ceea ce faci tu pt puiul tau fac si alte mamici cu bani mai putini....sper ca n-o sa fii una din mamele care nu-si lasa copilul sa se joace cu alti copii pt ca aia mananca branza de la tara, iar al tau de la Milli.... apropo branza de la tara e bio, deci mai sanatoasa ca cea de la Milli


    Acest mesaj a fost editat de către Yo_Me: 29 Dec 2010, 09:02
  •  
    • 1088 mesaje
    29 Dec 2010, 10:18
    0 1
    yo_me esti cam agresiva.
    Fiecare cheltuie cat doreste cu copilul sau.
  •  
    • 1829 mesaje
    29 Dec 2010, 10:42
    1 0
    emadd, , n-a fost intentia mea sa fiu agresiva, dar chiar nu am putut trece cu vederea peste chestia care a zis-o Carmelia cu cat cheltuie ea cu copilul si in mare ca orice femeie care nu cheltuie atat inseamna ca n-ar trebui sa aduca pe lume , copii... cu scuzele de rigoare, asta e o aberatie cat casa!! ....

    daca citesti atent am si spus asta : fiecare cheltuie cat vrea si mai ales cat poate, dar asta nu e un criteriu de a face copii...
    nici eu nu sunt de acord cu cele care fac copii pt pensia alimentara, ajutorul de copii( nu mai stiu cum ii zice acum) sau sa aiba cine sa le dea o cana cu apa la batranete, dar de aici la a spune ca iti trebuie o caruta de bani pt mancarea unui copil e mult.... putea sa spuna doar ca un copil necesita multe cheltuieli fara sa dea sumele, pt sunt mamici chiar aici care nu cheltuie sume uriase pe mancare si copii lor sunt convinsa ca sunt bine mersi, sanatosi si se dezvolta armonios...
  •  
    • 1088 mesaje
    29 Dec 2010, 10:51
    0 0
    Cred ca ar fi bine ca fiecare sa se uite in ograda sa si sa nu ne mai intereseze ce face vecinul, cat cheltuie, pe ce cheltuie si sa judecam lumea.
    Poate Carmelia asa considera ca e bine, pare o tipa sufletista si doreste sa-i faca pe plac copilului. Daca exagereaza cu ceva e fix problema ei.
    Cert este ca daca vrei sa aduci un copil pe lume iti trebuie bani.