vreau sa-mi deschid un second-hand

  •  
    • 4811 mesaje
    11 Nov 2010, 17:00
    0 0

    De mult timp ma chinui sa gasesc ceva de facut pe langa jobul meu principal sa mai scot niste bani pt ca imi permite timpul .Am fost la interviuri pt joburi part-timea, incercat sa fac traduceri si am invartit cu prietena mea n idei de afaceri- de la agentii de turism pana la confectionat lumanarele.Ne batem capul amandoua de niste ani sa gasim o idee profitabila.

    Acu am avut o noua revelatie.Vrem sa deschidem un magazin second hand. Avem un amic care si-a deschis deja unul si ii merge as abine ca intentioneaza sa mai deschida inca 2. Prietena mea cunoaste niste furnizori in Franta si am inteles ca exista o gramada si prin tara de unde iei marfa la kilogram.Contabil avem,eu am mult timp liber sa ma ocup....dar trebuie as ne gasim un loc cu vad bun si tb sa mai aprofundam research-ul.

    Noi 2 deja am inceput sa fabulam...Rochii de epoca,peruci,masini de cusut...O sa cream un locusor f vintage,o sa-l decoram frumos cu investitii minime...o sa aducem si haine noi de l Londra si Milano din perioada reducerilor....deja am luat-o razna amandoua!!! :lol:

    Voi ce parere aveti?ar renta?

  •  
    • 4811 mesaje
    11 Nov 2010, 17:02
    1 0
    raspundeti repede pana nu ma baneaza ca postez in sectiuni nepotrivite!
  •  
    • 940 mesaje
    11 Nov 2010, 17:05
    0 0
    Angelie said:
    raspundeti repede pana nu ma baneaza ca postez in sectiuni nepotrivite!

     

    Eu cred ca da!Mai ales in perioada asta, sunt persoane care prefera second hand dar trebuie sa si aiba ce cumpara ptr ca nu toate sunt f ok.

    Daca prietena ta are relatii din afara, eu zic sa incercati.Este o idee buna.

    Bafta!

  •  
    • 4811 mesaje
    11 Nov 2010, 17:19
    1 0

    noi ne gandim mai mult sa mergem pe ideea de vintage cu preturi de sh...e doar o chestie de interpretare. pe mine,de ex,ma deprima aspectul dezolant al sh-urilor.Desi iubesc hainele vintage,intru f rar in sh-uri tocmai din aceasta cauza.
    Mai urmarim piata si o sa ne apucam de business.Sper sa ne mearga! Avem o multime de idei!


    Acest mesaj a fost editat de către Angelie: 11 Nov 2010, 17:20
  •  
    • 2297 mesaje
    11 Nov 2010, 17:22
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 21507 mesaje
    11 Nov 2010, 17:23
    0 1
    pe-aici nu prea mai merg second-hand-urile,am vazut nush cite inchise...acuma,daca-i marfa noua,de calitate si la preturi accesibile,e posibil sa mearga...pi.es nu ti-e foame? )
  •  
    • 4811 mesaje
    11 Nov 2010, 17:25
    0 0
    pai asta e...ca as vrea sa acopar cat mai multe segmente...probabil banii se fac cu oamenii care cumpara din necesitate...desi normal,noi ,pasionate de haine, am fi mai tentate sa ne adresam "studentelor nonconformiste".
    cat despre ticneala ta personala...si eu o am!
    Am intrat azi intr-un sh,am cautat prin toale,ca sa vad cum sta concurenta...si desi am gasit 2 pulovere faine,unul de la Mexx,altul de ma Mango,nu mi-am putut lua nimic.
  •  
    • 4811 mesaje
    11 Nov 2010, 17:26
    0 0
    @mika-de 3 zile nu ma pot opri din mancat....Si azi cand inspectam magazinele,aveam gura plina!
  •  
    • 21507 mesaje
    11 Nov 2010, 17:27
    0 0
    studentele neconformiste bintuie mall-urile pe timp de reduceri si chiar in afara lor...eu am ramas surprinsa ce vinzare era acu trei saptammini p-aicea,intr-o perioada neredusa majoritatea studente sau asa pareau
  •  
    • 3985 mesaje
    11 Nov 2010, 17:27
    0 0
    Bre angie, daca ai avea timp sa le sortezi sau macar daca i putea sa le iei deja sortate, ar fi ceva misto. Eu mai intru in sh-uri pt ca am o obsesie cu sacourile. Urasc genul ala in care tre sa cauti aiurea prin tot magazinul pt ca nu sunt aranjate cum trebuie.
  •  
    • 27207 mesaje
    11 Nov 2010, 17:32
    0 0
    io zic ca-i o afacere misto, pe timp de criza sigur o sa aveti succes.
    Mika, azi am ramas surprinsa ce de lume era la Nike si la Adidas. Frate, cred ca aia faceau minutul si milionul si nu e perioada de reduceri.
  •  
    • 21507 mesaje
    11 Nov 2010, 17:36
    0 0
    asta ziceam si io ca ie criza )...tre sa-ncep si io bintuiala iar,da' crek peste vreo doo saptamini,acu's relativ cuminte ...anu' trecut,in vara,am intrat intr-un sh care nu parea sh nici miros nici nik...se cheama ca mi-am dat seama de chestiune abia cind am platit rochia de plaja pe care mi-am luat-o ...daca reusesti intr-adevar s-aduci lucruri de calitate,posibil sa ai succes
  •  
    • 27207 mesaje
    11 Nov 2010, 17:42
    0 0
    la Kenvelo, cumperi de 300 si platesti 150 si acolo era lumea buluc
  •  
    • 21507 mesaje
    11 Nov 2010, 17:43
    0 0
    am auzit la servici azi,da' nu risc,ca ieri deja m-am abatut de la drumu' drept )
  •  
    • 27207 mesaje
    11 Nov 2010, 17:45
    0 0
    io mi-am luat cosmeticale, asa ca trebuie sa ma abtin eroic, o vreme macar
  •  
    • 21507 mesaje
    11 Nov 2010, 17:46
    0 0
    micile bucurii condimenteaza egzistenta
  •  
    • 2297 mesaje
    11 Nov 2010, 17:50
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 16187 mesaje
    11 Nov 2010, 17:55
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 2642 mesaje
    11 Nov 2010, 18:03
    0 0

    De cate ori intru intr-un C&A, las acolo jumatate din bugetul pentru concediu.

    Imi plac mult hainele de la ei, in special pantalonii. Au o croiala faina si se potrivesc perfect pe orice forme.

  •  
    • 432 mesaje
    11 Nov 2010, 19:36
    2 0

    Ma bag si eu in seama. Sunt fana a SH-urilor. Am niste piese absolut minunate de acolo. Magazinul de la care cumpar frecvent este alimentat la 3 zile cu haine si vreau sa spun ca este FULL. Tipul care il patroneaza are inca alte 3 in oras, si a zis ca ii merge super bine.

    Sfatul meu:GO FOR IT. Si eventual, ne dai adresa si noua