parfumuri de toamna

  •  
    • 1427 mesaje
    16 Nov 2010, 09:33
    0 0
    idrys said:
    mahtobleyla said:

    Despre poveste nu stiu nimic, stiu doar ca prima data cand am auzit de parfumul asta a fost cand am citit o carte, in care eroina principala se dadea cu acest parfum.

    Sandra Brown, Panza de paianjen Si eu am retinut amanuntul asta, eroina principala il folosea. Nu l-am vazut prin magazine dar de cand am citit cartea am dorit f mult sa incerc parfumul asta.

     

     

    Asa Idrys, ca de ieri ma tot gandesc in ce carte am citit .

    Incearca la Hondos Center in City Mall, acolo au cam toata gama Guerlain, inclusiv Mitsouko.

  •  
    • 771 mesaje
    16 Nov 2010, 10:30
    0 0

    Merci mult, dar sunt din Iasi f putin probabil sa ajung prin Bucuresti.

     

    Se pare ca Aime Guerlain si-a numit parfumul Mitsouko ('mister" in japoneza) dupa numele sotiei unui amiral japonez care traia o iubire interzisa cu un ofiter al marinei britanice


    Acest mesaj a fost editat de către idrys: 16 Nov 2010, 10:36
  •  
    • 1427 mesaje
    16 Nov 2010, 11:25
    0 0
    Ce frumos si romantic . Cartea am inteles ca se numeste La bataille, o sa o caut sa o citesc.
  •  
    • 54 mesaje
    22 Nov 2010, 19:12
    0 0
    *Mathobleyla: da, pe langa fan Guerlain mai sunt fan si Estee Lauder. Pafumurile Guerlain sunt cu o personalitate atat de distincta, puternica! Magie pura in sticlute mici!! Cred ca orice femeie trebuie sa aiba in garderoba ei macarpe Samsara sau pe L'Instant.
    Cele de la Estee Lauder sunt senzuale, feminine, diafane, parfumul meu preferat dintotdeauna fiind Beautiful, dar nu departe e Pleasures sau Sensuous.
    Hermes pune in parfumuri mult miros de piele, e un alt mod de a concepe parfumurile. Merge mult pe unisex, pe ideea de stari, sensatii: gradinile de la Hermes nu trebuie ratate. Iar parfumurile feminine sunt de exceptie: 24 Faubourg si Kelly Caleche.
    Daca aude cineva unde se gaseste de cumparat Mitsouko, spuneti-mi si mie va rog.
  •  
    • 1427 mesaje
    23 Nov 2010, 09:00
    1 1
    panteraorange said:
    *Mathobleyla: da, pe langa fan Guerlain mai sunt fan si Estee Lauder. Pafumurile Guerlain sunt cu o personalitate atat de distincta, puternica! Magie pura in sticlute mici!! Cred ca orice femeie trebuie sa aiba in garderoba ei macarpe Samsara sau pe L'Instant.
    Cele de la Estee Lauder sunt senzuale, feminine, diafane, parfumul meu preferat dintotdeauna fiind Beautiful, dar nu departe e Pleasures sau Sensuous.
    Hermes pune in parfumuri mult miros de piele, e un alt mod de a concepe parfumurile. Merge mult pe unisex, pe ideea de stari, sensatii: gradinile de la Hermes nu trebuie ratate. Iar parfumurile feminine sunt de exceptie: 24 Faubourg si Kelly Caleche.
    Daca aude cineva unde se gaseste de cumparat Mitsouko, spuneti-mi si mie va rog.

     

     

    Daca esti din Bucuresti, am vazut la Hondos Center, In City Mall si la Douglas, in Unirea.

    N-am nimic bugetat pe latura asta pentru o perioada de timp, ca altfel imi luam  

  •  
    • 62 mesaje
    23 Nov 2010, 19:33
    0 0

    In Brasov am vazut la Ina Center in My Place, insa mie nu mi-a placut deloc cum miroase. Da' deloc !!!!

  •  
    • 45 mesaje
    24 Nov 2010, 13:57
    1 0
    Into the Blue - Escada
    Amor Amor - Cacharel
    Hypnose - Lancome
    Miracle - Lancome
  •  
    • 54 mesaje
    24 Nov 2010, 19:24
    0 0
    Nu sunt din Bucuresti... Iar la mine in orasul meu mic slabe sanse sa ajunga ever... Mai tineti minte totusi la ce pret era Mitsouko? Am gasit la parfumio.ro la 50 ml la 215 lei. Am mai luat de la ei si mi le trimit prin Fan Courier, vin acasa.
  •  
    • 1427 mesaje
    24 Nov 2010, 21:48
    0 0
    panteraorange said:
    Nu sunt din Bucuresti... Iar la mine in orasul meu mic slabe sanse sa ajunga ever... Mai tineti minte totusi la ce pret era Mitsouko? Am gasit la parfumio.ro la 50 ml la 215 lei. Am mai luat de la ei si mi le trimit prin Fan Courier, vin acasa.

     

    Daca-mi aduc bine aminte, era mai scump in magazin.

    Nu mi-am luat de pe siteuri pana acum, dar cred sincer ca iesi mai ieftin comandandu-ti-le decat cumparandu-le din magazin.

  •  
    • 629 mesaje
    25 Nov 2010, 13:40
    0 0
    Prefer Eau des Merveilles pe pielea mea, nu Elixir. Da mai bine.
    Shalimar il stiu dar nu mi se potriveste. L-am primit cadou de la cineva care stia ca folosesc Samsara si la fel s-a gandit ca mi-ar placea si Shalimar insa nu. Raman la Samsara Deocamdata.
    Mitsouko l-am mirosit mai demult, nu mi-a facut atunci o impresie deosebita insa am de gand sa-l mai testez o data. Gusturile se schimba atat de mult in timp...


    panteraorange said:
    Eau des Merveilles e intr-adevar foarte fain. Dar parca as tinde mai degraba spre Elixir. Daca iti place Samsara, s-ar putea sa iti placa si Shalimar. Iar daca ai noroc, incearca si Mitsouko (poarta numele unei japoneze, e o poveste frumoasa), desi e piatra rara, din ce in ce mai greu de gasit.
  •  
    • 629 mesaje
    25 Nov 2010, 13:42
    0 0
    idrys, incearca la Sephora, l-am vazut la un moment dat la ei, m-am mirat si eu sa-l gasesc.

    Tot din Iasi sunt si eu.


    idrys said:

    Merci mult, dar sunt din Iasi f putin probabil sa ajung prin Bucuresti.

     

    Se pare ca Aime Guerlain si-a numit parfumul Mitsouko ('mister" in japoneza) dupa numele sotiei unui amiral japonez care traia o iubire interzisa cu un ofiter al marinei britanice

  •  
    • 629 mesaje
    25 Nov 2010, 13:49
    0 0
    Eu l-am vazut in Sephora in Iasi. Cred ca era cam 275 lei dar nu mai retin daca 30 ml sau 50 ml. Inclin sa cred ca 30 totusi.


    mahtobleyla said:
    panteraorange said:
    Nu sunt din Bucuresti... Iar la mine in orasul meu mic slabe sanse sa ajunga ever... Mai tineti minte totusi la ce pret era Mitsouko? Am gasit la parfumio.ro la 50 ml la 215 lei. Am mai luat de la ei si mi le trimit prin Fan Courier, vin acasa.

     

    Daca-mi aduc bine aminte, era mai scump in magazin.

    Nu mi-am luat de pe siteuri pana acum, dar cred sincer ca iesi mai ieftin comandandu-ti-le decat cumparandu-le din magazin.

  •  
    • 54 mesaje
    25 Nov 2010, 18:52
    0 0
    nikituska, m-ai facut curioasa, sunt curioasa daca Magie Noire de la Lancome ar fi pe gustul tau, e tot in stilul Samsara..
  •  
    • 173 mesaje
    26 Nov 2010, 22:31
    0 0
    buna fetelor, super produse iefine si bune

    poate va intereseaza...incercati http://ladys.ro/a/ORUHL1ij
  •  
    • 629 mesaje
    29 Nov 2010, 12:05
    0 0

    Acum.. sa nu fiu inteleasa gresit.

    Nu spun ca nu-mi place Shalimar. Sau ca nu-mi place Mitsouko. Imi plac ambele, e imposibil sa nu-ti placa si cele doua atata timp cat iti place Samsara. E vorba daca simt sa le port in acest moment al vietii miele. Si parca deocamdata nu simt asta.

    Asa cum acum 5-8-10 ani purtam editiile de vara de la Escada sau Sentiment tot de la Escada sau CK One de la Calvin Klein sau Cool Water de la Davidoff, de ex, si nici nu concepeam ca vreodata sa miros a Dune sau Samsara, asa ma astept ca peste alti 5-8-10 ani sa mi se schimbe iarasi gusturile. Progresiv in timp.

    Si poate sa ajung sa port Opium sau Magie Noire. Care nu spun ca-mi displac (mai ales Opium, mi se pare nobil, rasat, cult) insa in acest moment nu pot sa le port. Le recunosc valoarea si le recunosc mirosul insa astept sa mai cresc

    Am multe altele de purtat pana la ele. Doar cateva ar fi Black de la Kenneth Cole, Poison si Addict de la Dior. Vreau de asemenea sa miros Un Bal a Versailles de la Jean Desprez si Paloma Picasso. Sau parfumurile Annick Goutal.

     

     

    panteraorange said:
    nikituska, m-ai facut curioasa, sunt curioasa daca Magie Noire de la Lancome ar fi pe gustul tau, e tot in stilul Samsara..
  •  
    • 771 mesaje
    29 Nov 2010, 14:47
    0 0
    nikituska said:
    Eu l-am vazut in Sephora in Iasi. Cred ca era cam 275 lei dar nu mai retin daca 30 ml sau 50 ml. Inclin sa cred ca 30 totusi.


    Nikituska, merci mult, acolo chiar nu am incercat, sunt f curioasa macar sa-l miros, ca buget pt asa ceva chiar nu am in perioada asta. Dar curiozitatea e tare mare


    Acest mesaj a fost editat de către idrys: 29 Nov 2010, 14:48
  •  
    • 54 mesaje
    29 Nov 2010, 19:12
    1 0
    Nikituska, Addict e un parfum destul de "strong", chiar si pentru mine. Iar dintre otravurile de la Dior, cel mai mult imi place Hypnotic. Cat priveste parfumurile Annick Goutal, am testat tot ce exista la Madison, adica vreo 40-50 de bucati. Foarte frumoase, minunate, doar ca nu prea persista si mie mi se pare ca sunt si cam scumpicele. Le tin minte bine (am o memorie olfactiva destul de buna), sunt diafane, feminine, gratioase. Dar pentru mine parfumul inseamna in primul rand energie, de aici imi "extrag" starea de spirit. Si pentru asta cred ca am nevoie de ceva mai puternic, persistent, dar in acelasi timp feminin, senzual, dulce.. Pentru mine parfumul dintr-o anumita zi nu e doar un accesoriu, cum ar fi poseta sau cerceii, e tot, toata fiinta mea, toata creativitatea, energia, spiritul liber..
  •  
    • 629 mesaje
    30 Nov 2010, 12:32
    0 0
    E foarte posibil sa ajung eu azi in Sephora. Daca il vad iti spun.



    idrys said:
    nikituska said:
    Eu l-am vazut in Sephora in Iasi. Cred ca era cam 275 lei dar nu mai retin daca 30 ml sau 50 ml. Inclin sa cred ca 30 totusi.


    Nikituska, merci mult, acolo chiar nu am incercat, sunt f curioasa macar sa-l miros, ca buget pt asa ceva chiar nu am in perioada asta. Dar curiozitatea e tare mare

  •  
    • 771 mesaje
    30 Nov 2010, 12:39
    0 0
    nikituska said:

    E foarte posibil sa ajung eu azi in Sephora. Daca il vad iti spun.

    Daca ai drum pe acolo si-l vezi, chiar te rog mult sa-mi spui   Merci!

  •  
    • 629 mesaje
    30 Nov 2010, 13:00
    0 0

    Da, Annick Goutal sunt mai scumpe decat Guerlain sau Chanel. Si mai diafane. De purtat vara, primavara. 
    Addict este tare, e drept, de asta nici nu l-am purtat inca pana in momentul asta. Dar nu mi se pare chiar coplesitor.
    Mie seria Poison imi place toata, unele mai mult ca altele, ultimul scos cel mai putin Midnight Poison cred ca se numeste.. Si mie tot Hypnotic Poison imi place cel mai mult insa si Poison original mi se pare excelent.
    Ar mai fi Kingdom de la Alexander McQueen pe care sunt tare curioasa sa-l miros. Se spune ca ar fi un parfum pentru femei adevarate. Genul ori iti place, ori nu, nu exista cale de mijloc.
    In orice caz, planuiesc sa investesc de Sarbatori intr-un parfum. Nu m-am hotarat in care inca...

    panteraorange said:
    Nikituska, Addict e un parfum destul de "strong", chiar si pentru mine. Iar dintre otravurile de la Dior, cel mai mult imi place Hypnotic. Cat priveste parfumurile Annick Goutal, am testat tot ce exista la Madison, adica vreo 40-50 de bucati. Foarte frumoase, minunate, doar ca nu prea persista si mie mi se pare ca sunt si cam scumpicele. Le tin minte bine (am o memorie olfactiva destul de buna), sunt diafane, feminine, gratioase. Dar pentru mine parfumul inseamna in primul rand energie, de aici imi "extrag" starea de spirit. Si pentru asta cred ca am nevoie de ceva mai puternic, persistent, dar in acelasi timp feminin, senzual, dulce.. Pentru mine parfumul dintr-o anumita zi nu e doar un accesoriu, cum ar fi poseta sau cerceii, e tot, toata fiinta mea, toata creativitatea, energia, spiritul liber..