implante dentare

  •  
    • 232 mesaje
    16 Sep 2010, 10:20
    0 0
    Buna ziua tuturor.
    Tin in primul rind sa va multumesc pentru raspunsuri.
    cind am deschis acest topic,urmatoarea zi dimineata am fost sunata de medic sa merg la cabinet pt ca e nevoie de decimentare.Am dus si radiografia cu mine,nu era mare problema.Bonturile nu erau strinse indeajuns.
    Iar acel punct metalic ce se putea observa la reparat el,nu se mai vede.
    Eu imi amintesc bine,atunci cind el a inceput sa cimenteze coroana,ceva pusese invers,le-a scosdin nou si nu a mai controlat bonturile daca cumva nu s-au destrins ,ci a aplicat coroana pe bonturile slabite.Si de aici au inceput problemele.
    E un cabinet din Satu Mare,eu am platit 350 euro pt implant + coroana 100 euro.Am pus 5 implante,la fiecare dinte lipsa implant.Am avut ce astepta anul trecut pt ca am avut si eu extractii si a trebuit sa astept vindecarea osului,doar apoi implantatul.va salut
  •  
    • 43 mesaje
    16 Sep 2010, 16:26
    0 0
    Ma bucur pt tine Ariana ca totul a decurs ok pana la urma, multa sanatate iti doresc in continuare!
    Si inca o data ii multumesc Berthei pt recomandare, am fost la clinica la dr Naicu si zilele acestea sunt programata la extractie si implant, simultan.
    Sa-mi tineti pumnii, va rog, mor de frica...
  •  
    • 124 mesaje
    16 Sep 2010, 16:40
    0 0
    Bine ca s-a rezolvat, dar oricum, intreaba de garantie la lucrari.
    Saptamina trecut am avut extractie si implant in acelasi timp. Am avut anestezie generala, oricum, in juma de ora eram gata. N-am simtit nimic nici dupa ce m-am dezmortit. La o saptamina, chiar azi am fost la control, totul arata bine. Dupa doua luni si jumate, pe la sfrisitul lui noiembrie, merg iar la control, sa vada cum a decurs oseointegrarea implantului. Dentistul meu obisnuit mi-a dat trimitere la o clinica specializata in perodontie, implicit in implanturi. Doctorul de mi-a facut implantul are in medie 700 implanturi pe an, cica
  •  
    • 6798 mesaje
    16 Sep 2010, 21:28
    0 0
    oana, mult succes!
    m-am mai interesat si eu, se poate face implant imediat dupa extractie
    poate ne intersectam pe scari, eu merg de 3 ori pe saptamana.

    ma bucur ca s-a rezolvat pentru Ariana.
  •  
    • 43 mesaje
    16 Sep 2010, 22:06
    0 0
    Cine stie, Bertha! Mersi, noroc cu postul Rovenei, mi-a mai luat un pic din emotii, sper sa am si eu norocul ei!
  •  
    • 15 mesaje
    18 Sep 2010, 19:39
    0 0
    si eu voi avea nevoie de un implant si sincer imi este o frica de mor atat de anestezie cat si de restul interventiei. am inteles ca dupa implant ai nevoie de o igiena mai deosebita.....voi ce ati folosit???
  •  
    • 232 mesaje
    20 Sep 2010, 00:20
    0 0
    Dupa implantare am folosit normal periuta de dinti,in zona implantelor o periuta mai fina,era inca proaspat. Si apa de gura,are un rol foarte important.
    ma bucur pentru cele care vor putea pune implante imediat dupa extractie,va fi mult mai usor.
    Eu anul trecut am asteptat peste o luna vindecarea osului la o masea ce avusese radacina foarte adinca.
    Asta a fost si cea mai enervanta masea pentru care am primit 2 anestezii.
    tot ce a fost mai greu pentru mine,adica frica totala,erau extractiile.Am scapat si de fapt am inteles ca nu trebuia sa imi fie teama de nimic. Va doresc mult noroc si sa nu va fie teama.
  •  
    • 232 mesaje
    20 Sep 2010, 00:28
    0 0
    Rovena,am garantie,dar medicul va mai lucra probabil vreo 2,3 ani,apoi va fi la pensie.Adevarul e ca am observat si eu ca el nu mai are prea multa rabdare si pentru asta uneori greseste.El munceste si la spitalul municipal,e singurul chirurg din Satu Mare.
    Iar cea sau cel care vor ocupa locul lui am inteles ca sunt inca la scoala in Cluj.Deci posibil sa fie nu cu multa experienta.Dar sunt sigura ca sunt si alti medici destul de buni,adevarul e ca nu prea am incredere in cei din oras. Te salut
  •  
    • 43 mesaje
    21 Sep 2010, 17:01
    0 0
    Maria, si eu eram in aceeasi situatie acum cateva zile, sa stii ca nu doare absolut deloc si dureaza f putin interventia, eu am suportat f usor totul... acum nu stiu cat tine de organismul tau si cat de priceperea dr-ului... dar eu nici nu m-am umflat si nici nu am avut nici o durere in zilele de dupa operatie, chiar deloc!
    Vei lua antibiotic si un antiinflamator si va fi totul ok.
  •  
    • 15 mesaje
    21 Sep 2010, 22:13
    0 0
    am auzit ca exista un dus bucal cu ozon ce poate fi folosit dupa extractie si dupa ce ti -ai pus un implant. nu stiu exact cum se numeste dar am inteles ca este foarte bun....recomandat de un medic. eu imi voi cauta unul si poate nu voi avea probleme....va anunt rezultatul.....
  •  
    • 15 mesaje
    28 Sep 2010, 17:27
    0 1
    am gasit dusuri bucale si chiar mai multe decat ma asteptam. produse de albire si altele...vedeti si voi poate va ajuta cu ceva. la oralfarm.ro
  •  
    • 199 mesaje
    11 Ian 2017, 08:34
    1 0
    In functie de cati dinti lipsa aveti unul langa altul, medicul va va sugera fie implant, fie punte dentara, in cazuri exceptionale chiar proteza. Eu mi-am pus punte dentara, la sfatul medicului de la Andra Smile, cabinetul la care merg eu, si sunt foarte multumita de alegerea facuta. Inainte de procedura in sine, medicii de aici verifica foarte bine sanatatea dintilor, a gingiilor, fac teste si abia apoi vorbesc cu pacientul deschis pentru a se lua cea mai buna decizie. Sunt foarte buni, de aceea va recomand sa mergeti la ei daca vreti ceva de calitate.
  •  
    • 43 mesaje
    26 Iun 2018, 14:22
    0 0
    Eu am mers pe mana unei prietene la clinica AndraSmile din Bucuresti si intr-adevar sunt medici foarte buni acolo. Am avut niste probleme cu dantura, sensibilitatea gingivala m-a impiedicat sa-mi pun impanturi, insa medicii de aici au gasit o solutie buna si maxilarul a acceptat implantul. Sunt foarte fericita si chiar recomand acasta clinica.
  •  
    • 37 mesaje
    28 Dec 2020, 21:33
    0 0
    Spre exemplu la Denta Sym (https://dentasym.ro/servicii/estetica-dentara/) se face si estetica dentara, acolo am mers ca sa imi puna fatetele dentare si a fost chiar ok. 
  •  
    • 7 mesaje
    4 Iul 2021, 23:46
    0 0
    Poti apela la https://dentasym.ro/servicii/estetica-dentara/ pentru imbunatatiri,,..eu am fost prima data la o clinica si m-au dat peste cap...pana m-au rezolvat cei de la Denta Sym...