novena sf. Iuda Tadeu

  •  
    • 204 mesaje
    3 Sep 2010, 18:04
    11 9
    va scriu o rugaciune care m-a ajutat .Multumesc pt ajutor sf.Iuda Tadeu.



    Novena catre Sfantul Apostol Iuda Tadeu

    (Aceasta rugaciune trebuie facuta de 6 ori pe zi pentru 9 zile consecutive.)

    Preasfanta Inima a lui Isus sa fie adorata si iubita in toate altarele in vecii vecilor! Amin.
    Preasfanta Inima a lui Isus sa fie onorata si marita acum si pentru totdeauna! Amin.
    Sfinte Iuda Tadeu roaga-te pentru noi si asculta-ne rugaciunile!
    Binecuvantata sa fie Sfinta Inima a lui Isus!
    Binecuvantata sa fie Imaculata Inima a Mariei!
    Binecuvintat sa fie Sfantul Iuda Tadeu in toata lumea pentru totdeauna!
    O, Sfinte Iuda, Apostol si Martir, mare in virtute si bogat in miracole, ruda apropiata a lui Isus Cristos, mijlocitor credincios pentru toti care te cheama in ajutor in timp de nevoie, la tine apelez din toata inima si te rog cu umilinta.
    Tie Dumnezeu ti-a dat puteri asa de mari ca sa-mi fi ajutor.
    Ajuta-ma in cerinta mea prezenta si urgenta. Drept compensatie promit sa te fac cunoscut si invocat de altii.
    Sfinte Iuda roaga-te pentru noi toti care-ti cerem ajutor. Amin.

    Tatal Nostru ... , Nascatoare ... , Marire Tatalui ... (de 3 ori).

    O, marite Apostol, Sfinte Iuda Tadeu, ruda a lui Isus si a Mariei, te salut prin intermediul Preasfintei Inimi a lui Isus. Prin inima Lui il maresc si ii multumesc lui Dumnezeu pentru haruruile cu care te-a inzestrat.
    Ma pun umilit in fata ta si te rog din inima sa ma privesti cu compasiune. O, nu-mi dispretui rugaciunile. Nu-mi infrange increderea in tine. Tie Dumnezeu ti-a dat privilegiul de a ajuta omenirea in cele mai disperate probleme. O, vino in ajutorul meu ca sa maresc binecuvintarile lui Dumnezeu.
    Toata viata iti voi fi recunoscator si te voi urma cu credinta pana iti voi putea multumi in Rai. Amin
  •  
    • 4346 mesaje
    3 Sep 2010, 18:56
    4 1
    Sf Apostol Iuda Tadeu..este considerat unul din cei mai puternici sfinti si este invocat in rugaciuni ca patron al cauzelor pierdute în situatiile cele mai disperate. ..".Sfinte apostole Iuda Tadeu, slujitor credincios, ucenic si prieten al lui Isus, Biserica te cinsteste si te cheama pretutindeni in ajutor, in mod deosebit in situatiile cele mai grele, cand nu se intrevede nici o rezolvare. " - cum spune si rugaciunea.....ca si Sf Rita de altfel..- patroana cauzelor imposible..
  •  
    • 29 mesaje
    3 Sep 2010, 22:45
    5 1
    Tot pentru situatii fara iesire este si Acatistul Sf. Nicolae, facatorul de minuni. Solutiile pe care le gasesti dupa citirea lui sunt uimitoare.
  •  
    • 282 mesaje
    4 Sep 2010, 10:04
    7 4
    poti sa dai detalii despre novena sf. Nicolae! de cate ori se citeste, cate zile? Multumesc

    Acatistul Sf. Spiridon, facator de minuni, este o rugaciune f ajutatoare
  •  
    • 204 mesaje
    5 Sep 2010, 06:35
    2 0
    Angelanna, din cate stiu eu e vorba despre acatistul sf.Nicolaie care se citeste timp de 40 de zile.
  •  
    • 426 mesaje
    5 Sep 2010, 13:27
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 282 mesaje
    5 Sep 2010, 14:31
    0 0
    mersi katherina!
  •  
    • 4346 mesaje
    5 Sep 2010, 16:08
    3 0
    orice rugaciune facuta "corect" - ca sa folosesc termenul asta se face cu inima curata si smerita...e bine sa facem asta in genunchi..ca doar vb cu Dzeu..si se poate aprinde si o lumanare...pt ca asta simbolizeaza lumina lui Dzeu ( de asta nu se tine nicio Sf liturghie fara sa fie aprinsa macar o lumanare)

    Daca e vorba de o novena adica 9 zile la rand sau 9 zile de marti / joi ..de ex...e bine ca cel care o incepe sa se spovedeasca si sa se impartaseasca macar la inceperea ei..si la terminare. pt a avea sanse mai mari de a fi ascultat.

    Important e sa nu sari peste zile..dar daca se intampla ca dintr un motiv f serios sa nu poti sa spui rugaciunea...novena nu se pierde..dar trebuie ca in urmatoarea zi sa recuperezi

    alte recomandari in principiu nu sunt decat in cazul in care cere rugaciunea (novena )pe care o incepi...si sa ai credinta ca Dzeu te va asculta. Daca e spre binele tau ceea ce ceri ..vei fi ascultata ..atunci cand dzeu decide ca e momentul..iar daca nu..important e sa stii ca nicio rugaciune nu trece fara sa primesti un ajutor atunci cand vei avea nevoie.

    In privinta acatistelor..nu ma pot pronunta..cum se tin..deci poate te ajuta altcineva
  •  
    • 204 mesaje
    5 Sep 2010, 18:21
    0 0
    cafe cu lapte,eu recunosc ca n-am stat in genunchi si nici n-am aprins lumanare.
    Cred ca e bine sa o faci asa ,cu lumanare. sa-ti fie de folos.
  •  
    • 426 mesaje
    6 Sep 2010, 19:34
    2 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 85 mesaje
    8 Sep 2010, 17:31
    1 0
    Buna fetelor
    O paginä minunatä este si acest link http://angelinspir.ro/rugaciuni/rugaciune-catre-arhanghelul-gabriel.html

    aici o sä gäsiti multe rugäciuni superbe. Sper sä vä placä si sä vä ajute.
    Pupici si numai bine vä doresc
  •  
    • 523 mesaje
    12 Sep 2010, 18:09
    0 0
    multumim frumos!

    ESTI O DULCE!
  •  
    • 2 mesaje
    10 Feb 2012, 14:29
    0 0
    Novena catre Sfantul Apostol Iuda Tadeu

    (Aceasta rugaciune trebuie facuta de 6 ori pe zi pentru 9 zile consecutive.)

    Preasfanta Inima a lui Isus sa fie adorata si iubita in toate altarele in vecii vecilor! Amin.
    Preasfanta Inima a lui Isus sa fie onorata si marita acum si pentru totdeauna! Amin.
    Sfinte Iuda Tadeu roaga-te pentru noi si asculta-ne rugaciunile!
    Binecuvantata sa fie Sfinta Inima a lui Isus!
    Binecuvantata sa fie Imaculata Inima a Mariei!
    Binecuvintat sa fie Sfantul Iuda Tadeu in toata lumea pentru totdeauna!
    O, Sfinte Iuda, Apostol si Martir, mare in virtute si bogat in miracole, ruda apropiata a lui Isus Cristos, mijlocitor credincios pentru toti care te cheama in ajutor in timp de nevoie, la tine apelez din toata inima si te rog cu umilinta.
    Tie Dumnezeu ti-a dat puteri asa de mari ca sa-mi fi ajutor.
    Ajuta-ma in cerinta mea prezenta si urgenta. Drept compensatie promit sa te fac cunoscut si invocat de altii.
    Sfinte Iuda roaga-te pentru noi toti care-ti cerem ajutor. Amin.

    Tatal Nostru ... , Nascatoare ... , Marire Tatalui ... (de 3 ori).

    O, marite Apostol, Sfinte Iuda Tadeu, ruda a lui Isus si a Mariei, te salut prin intermediul Preasfintei Inimi a lui Isus. Prin inima Lui il maresc si ii multumesc lui Dumnezeu pentru haruruile cu care te-a inzestrat.
    Ma pun umilit in fata ta si te rog din inima sa ma privesti cu compasiune. O, nu-mi dispretui rugaciunile. Nu-mi infrange increderea in tine. Tie Dumnezeu ti-a dat privilegiul de a ajuta omenirea in cele mai disperate probleme. O, vino in ajutorul meu ca sa maresc binecuvintarile lui Dumnezeu.
    Toata viata iti voi fi recunoscator si te voi urma cu credinta pana iti voi putea multumi in Rai. Amin

    Nu stiu daca am reusit sa postez mesajul meu. Sunt noua pe acest forum...
  •  
    • 2 mesaje
    10 Feb 2012, 14:30
    5 0
    E a noua zi in care fac aceatsa rugaciune. Nu stiu daca am facut-o corect...stiu doar ca am facut-o din suflet si rugile mi-au fost deja ascultate.Rugati-va cu incredere! Doamne Ajuta!
  •  
    • 4346 mesaje
    10 Feb 2012, 19:33
    0 1
    popapopa said:E a noua zi in care fac aceatsa rugaciune. Nu stiu daca am facut-o corect...stiu doar ca am facut-o din suflet si rugile mi-au fost deja ascultate.Rugati-va cu incredere! Doamne Ajuta!

     

     

    nu exista corect su incorect...important e sa tii zilele consecutiv sa nu sari peste ele din neglijenta ta..in rest o rugaciune " corecta " se face cu sufletul curat(adica spovedit si impartasit ).Doamne ajuta!

  •  
    • 293 mesaje
    12 Feb 2012, 17:21
    3 0
    Am facut aceasta rugaciune de trei ori si absolut de fiecare data am fost ajutata (cel putin una din probleme era atat de grava!). Intr-adevar se aprinde o lumanare si se sta in genunchi, cel putin eu asa am crezut de cuviinta. Sa va fie de folos!
  •  
    • 157 mesaje
    13 Feb 2012, 14:10
    3 2
    V-as ruga sa-mi spuneti si mie daca se zice o data pe zi de 6 ori sau de mai multe ori pe zi. 
  •  
    • 3 mesaje
    4 Iun 2013, 07:58
    1 0
    Eu am inceput novena Sfantului Apostol Iuda Tadeu de patru zile si deja se cunoaste. Voi continua sa ma rog. Doamne Ajuta la toata lumea!
  •  
    • 3 mesaje
    4 Iun 2013, 08:03
    4 5
    Rugaciune catre Sf Apostol Iuda Tadeu
    O, Sfinte Iuda Tadeu, ruda a Domnului nostru Iisus Hristos, apostol si martir glorios, stralucit in virtuti si puternic in minuni, credincios si grabnic ajutator al celor ce te

    cinstesc si se incred in tine, priveste cu ochi milostivi la cel ce astazi alearga la tine si cere mijlocirea ta.

    Tu ai dobandit de la Dumnezeu darul de a ajuta indeosebi pe acei care au pierdut aproape orice speranta si se afla in pragul disperarii.
    Priveste deci la mine si vezi in ce stramtorare ma aflu. Viata mea este o viata de suferinta. Zilele mele sunt pline de durere si necaz, sufletul meu este o mare amaraciune.

    Cararile mele sunt pline de suspine si lacrimi si fara griji mistuitoare care imi macina toata puterea de viata.
    Nelinistea, disperarea si lipsa de incredere in ajutorul de sus imi coplesesc de multe ori sufletul, astfel incat mi se pare ca providenta dumnezeiasca m-ar fi parasit. Atunci

    sufletul meu se umple de intuneric, credinta se clatina, inima mea slabeste si disperarea se furiseaza in suflet vrand sa se faca stapana peste mine,
    O, Sfinte Iuda Tadeu, tu nu ma poti lasa in starea aceasta grozava. La tine alerg, pe tine te rog, ajuta-mi. Asculta te rog, rugamintea mea! Nu ma voi departa de tine pana

    cand nu ma vei asculta. Grabeste-te si vino-mi te rog in ajutor si nu ma lasa ca increderea mea in tine sa fie rusinata. Fie ca prin mijlocirea ta sa se preamareasca si intru mine

    nesfarsita milostivire a lui Dumnezeu. Asculta-mi rugaciunea mai ales in necazul meu cel mare pe care il am acum si da-mi grabnicul tau ajutor in ( se marturiseste necazul ).
    Nu lasa ca sufletul meu sa ramana zdrobit de aceasta lovitura a durerii si sa cada in disperare. Asculta-ma o, Sfinte Iuda Tadeu, implineste-mi rugamintea si eu iti voi fi

    recunscator in toate zilele mele.

    Te voi cinsti ca pe cel mai de seama ajutator al meu.

    Voi multumi lui Dumnezeu pentru mijlocirea ta si voi raspandi pe cat imi va sta in putere cinstirea ta intre oameni. Amin.
  •  
    • 3 mesaje
    4 Iun 2013, 08:04
    3 5
    pe mine ma ajutat aceasta rugaciune