Tunsoare in scari pentru par lung

•  
    • 671 mesaje
    25 Aug 2010, 20:14
    2 0
    Stie cineva vreun filmulet pe youtube in care te invata cum sa tunzi in scari parul lung?
    Atasez linkul cu frizura dorita:
    http://www.fortunecity.com/lavender/godfather/297/menu.html
    Nu ma sfatuiti sa merg la coafor, ultima data am plecat de acolo cu frizura de capra electrocutata
    Tot din linkurile voastre am invatat sa imi tund bretonul.Multumesc!
  •  
    • 3036 mesaje
    26 Aug 2010, 01:09
    1 0
    "Nu ma sfatuiti sa merg la coafor, ultima data am plecat de acolo cu frizura de capra electrocutata"

bine zis!

din acelasi motiv am ajuns si eu sa ma tund singura.

cu mici variatiuni care tin de moda sau dispozitie, metoda mea este asta (evident ca nu am nevoie clipsul ala de plastic din videoclip):

http://youtu.be/xtaaPvEAe_k
  •  
    • 671 mesaje
    26 Aug 2010, 06:41
    0 0
    Excelenta dracovenia aia. Am obsercat ca atunci cand este curbata, te poti tunde in scari( sau o pozitionezi oblic). De unde se poate procura ceva asemanator?
    Desi as putea recurge la o agrafa mare model "clama" sau sa mi-o fac singura dintr-un carton mai teapan, pana capat dexteritate.
  •  
    • 3036 mesaje
    26 Aug 2010, 06:59
    0 0
    pai zisei ca n-am (nevoie de) nicio dracovenie. am o foarfeca profi (ia-ti si tu, merita cheltuiala), parul personal si nitica indemanare.

pur si simplu:

- ud parul
    - ma aplec
    - perii bine parul
    - il prind intre aratatorul si mijlociul de la mana stanga (fiind ud, nu are volum, deci incape intre degete)
    - cu dreapta tai parul din centimetru in centimetru, cu foarfeca inclinata la 45 de grade (asa cum fac si alea din filmulet)

frizura iese identica cu ce vazusi in fllmulet... cu observatia ca alea si-au uscat si indreptat parul inainte, ca sa iasa reclama mai atractiva.

pe scurt: dracovenia aia e o doar bashina destinata fie naivelor, fie femeilor complet neindemanatice.

incearca taind mai intai doar 2-3 cm - o sa vezi cum frizura se schimba, prinde o forma frumoasa, filata perfect.

curaj!
  •  
    • 671 mesaje
    26 Aug 2010, 15:27
    0 1
    Diseara imi spal capul si ma avant! Te tin la curent!