cartile copilariei

  •  
    • 10876 mesaje
    8 Aug 2010, 22:10
    2 0
    Fimea,clasa a treia.ce carti imi recomandati ca sa i le bag pe git sa citeasca?
    Nualbacazapada, nu scufita,nu lecturile obligatorii.
    I-am luat cuore, inima de copil si i-a plakut.
    Nu stiu de ce tinusem minte ca trei intr-o barca e de copii.Se pare ca nu am retinut ok.
    Ce imi recomandati?
  •  
    • 9724 mesaje
    8 Aug 2010, 22:17
    0 0
    Iti recomand "Morcoveata", de Jules Renard.Eu am citit-o cand eram ceva mai mica decat fiica ta si mi-a placut mult.Ar mai fi "Singur pe lume", de Hector Malot, "Copilaria mea", de Maxim Gorki...sunt multe.
    Dar depinde si ce fel de carti ii plac ei.
    Aventuri, povestioare "harmless"?
  •  
    • 9728 mesaje
    8 Aug 2010, 22:59
    0 0
    Ar mai fi cartile de povesti - eu una le-am citit si mai maricica: Aventurile lui Habarnam ( care e suuuper), Cipi acest pitic urias, Povestile japoneze - dar nu numai, pot fi si din alte natii de folclor, povestile lui H.C. Andersen - sunt mai multe de fapt decat cele f. cunoscute, si toate sunt frumoase, Legendele Olimpului...
  •  
    • 13910 mesaje
    8 Aug 2010, 23:03
    0 0
    da, musai habarnam si trei grasani!!!
    copiii mei erau innebuniti dupa astea doua......

    a....si aventurile baronului munchausen!
  •  
    • 600 mesaje
    9 Aug 2010, 00:13
    0 0
    Pinocchio, Fram, ursul polar, Singur pe lume neaparat (si acum tin minte cum s-a luptat baiatul sa obtina vacuta din care sa-i faca mama adoptiva clatite, cum dadea reprezentatii cu maimutica si catelusii si finalul happy) si daca le citeste pe astea poate sa citeasca si Robinson Crusoe.
  •  
    • 567 mesaje
    9 Aug 2010, 00:51
    0 0
    Ar fi foarte multe, depinde ce tip de povesti ii plac ei cel mai mult. Eu am fost mereu fascinata de tot ce insemna Karl May (Winnetou si nu numai; si cred ca e mai interesant sa le citeasca inainte sa vada filmele), Jules Verne (Insula Misterioasa, 5 Saptamani in Balon, Biletul de loterie, Doi ani de vacanta - doar cateva din preferatele absolute pe care le-am recitit mai tarziu); Nils Holgersson de Selma Lagerlöf si Emil din Lönneberga de Astrid Lindgren au fost niste carti minunate care m-au invatat nu doar sa imi petrec timpul liber citind dar si putina geografie si istorie
    Evident, alte "hituri" al copilariei au fost Cartea Junglei, impreuna cu alte povesti si povestiri ale lui Kipling si Heidi (Johanna Spyri).

    Ceea ce e foarte important este sa insisti sa citeasca "editiile complete" si nu cele abreviate, chiar daca unele carti par lungi. In final, este si un exercitiu de rabdare sa duca o carte "lunga" pana la capat, care ii va folosi foarte mult mai departe la scoala.
    Multa bafta si have fun, sunt sigura ca si tie o sa iti faca placere sa le recitesti
  •  
    • 567 mesaje
    9 Aug 2010, 01:01
    0 0
    Evident ca am uitat sa pomenesc de Pippi Långstrump, pe langa Emil din Lönneberga Si in cazul asta, cartea foarte interesanta si merita citita inainte de a vedea filmul (sau serialul)
    Plus, toate povestile fratilor Grimm, nu de alta, dar altfel nu intelege nimic din Shrek E adevarat ca unele sunt destul de..."dark" dar merita citite.
    Evident, autorii romani nu trebuie uitati si pe langa Creanga si Eminescu, trebuie adus in discutie si Slavici (nu cu Mara, dar cu Popa Tanda si Domnul Trandafir), poate si Sadoveanu (Fratii Jderi nu e o carte deloc rea, daca are un pic de rabdare).
    Dar pe la 9-10 ani e mai interesant sa citeasca Cei Trei Muschetari sau Contele de Monte Cristo de Dumas.
    E mai complicat background-ul, dar tot e interesant.
  •  
    • 567 mesaje
    9 Aug 2010, 01:19
    0 0
    PS: Daca are inima "darza" merge poate si Coliba Unchiului Tom, desi pe mine m-a impresionat teribil scena in care a murit Eva
    Mai vesela si mai entertaining e Tom Sawyer, desi nu ocoleste subiectele sensibile...
    Dickens cu Oliver Twist si Nicholas Nickleby e poate pt mai tarziu, desi nu sunt greu de citit.
    Hai, ca m-am lansat in facut bibliografi..."defectiune profesionala"
  •  
    • 241 mesaje
    9 Aug 2010, 06:49
    0 0
    Pe langa tot ce s-a recomandat deja, o carte pe care am iubit-o in copilarie si cred ca as reciti-o cu placere si acum a fost Fetita de pe Terra, povestiri fantastice.

    Ar mai fi Don Quijote. Si da, Morcoveata a fost o carte minunata, imi aduc aminte cu o deosebita placere de ea si de ilustratiile deosebite (sau cel putin asa mi se pareau mie pe vremea aia).
  •  
    • 2487 mesaje
    9 Aug 2010, 09:52
    1 0
    Buna, eu as completa cu legende rominesti, asa va prinde drag de istoria noastra si seria" Ciresarii".
    In vremurile trecute erau povestile nemuritoare , tare bune la grupa asta de virsta, apoi mai sunt seria Alice in tara minunilor, Vintul prin salcii, sau mai nou Harry Potter si aventurile lui.

    De ajutor iti poate fi si o bibliotecara , eu inca am abonament la cea de cartier.
  •  
    • 8403 mesaje
    9 Aug 2010, 10:10
    1 0
    Jules Verne
  •  
    • 16187 mesaje
    9 Aug 2010, 11:33
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1352 mesaje
    9 Aug 2010, 12:04
    1 0
    Toate panzele sus.
    Cei trei veseli naparstoci,de Vlad Musatescu.
  •  
    • 10876 mesaje
    9 Aug 2010, 13:53
    0 0
    Wow, merci frumos pentru recomandari.Le notez p-o foaie si dau o raita prin oras sa vaz ce cumpar
  •  
    • 8403 mesaje
    9 Aug 2010, 16:11
    1 0
    Milady, am o prietena ce nu stia cum sa isi potoleasca baiatul. si careia nu ii suradea ideea de a-l sti dependent de pc. a incercat cu diverse lecturi, pana cand i-am zis sa incerce cu "20.000 leghe sub mari".

    de atunci...totul e numai amuzament. pentru ca au inceput intrebari legate de fizica, geografie, dorinta de excursii- vrea sa vada ce e sub mare, etc.

    depinde si de copil. eu in clasa a patra citeam "Fabrica mortii", iar in clasa a 5 a "Ion".

    se poate, deci
  •  
    • 16187 mesaje
    9 Aug 2010, 17:28
    1 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 567 mesaje
    9 Aug 2010, 18:12
    1 0
    E adevarat ca depinde mult de copil si de cat a citit pana acum (daca are un vocabular suficient de dezvoltat sa citeasca fara probleme si carti un pic mai complicate). Dar Jules Verne n-ar trebui sa fie o problema. Ai mei mi-au cumparat 20 000 de leghe sub mari impreuna cu un atlas zoologic si a fost foarte interesant chiar sa gasesc pestii din poveste in imaginile din atlas. Atlasul geografic il primisem impreuna cu cartea Ocolul lumii in 80 de zile. Cum spuneam, merita combinate
  •  
    • 6557 mesaje
    9 Aug 2010, 19:30
    1 0
    hmmm....stiu ca sunt apreciate cartile copilariei noastre
    doar ca daca vrei intr-adevar sa-i deschizi gustul pentru lectura ar trebui sa incerci sa-i cumperi cartile copilariei de acum
    sunt multe bazate pe magie, vrajitori si alte chestii din astea, dar merita
    e o serie intreaga care se cheama septimus heap ...cred ca o poate citi cu succes in clasa a 3-a
    intra pe editura corint
    acolo ai sa gasesti o gramada de carti pentru copii...si de mai de mult si de acum
    e important sa te gandesti ce ii place copilului de azi sa citeasca nu neaparat ce i-a placut copilului din tine

    iar la editura rao gasesti seria completa merry poppins
  •  
    • 9899 mesaje
    9 Aug 2010, 19:49
    0 1
    Cartea care mi-a placut cel mai mult in copilaria mea, "Baietii din strada Pal" de Molnar Ferenc.
    Superba carte.
  •  
    • 9724 mesaje
    9 Aug 2010, 20:03
    0 1
    Wow! Cineva a zis de "Cei trei veseli naparstoci", de Vlad Musatescu.Daaaaaaaa si tot de el, "Expeditia Nisetrul II", e nemaipomenita!
    Radeam cu lacrimi, e un fel de Creanga , modern!
    Mai modern, vreau sa zic.....eu am citit-o prin anii 80.