Manastirea Frasinei

  •  
    • 134 mesaje
    4 Aug 2010, 06:48
    4 4
    As dori sa cer cateva pareri cu privire la Manastirea Frasinei.Daca a scris cineva acolo si s-au rezolvat problemele.Si daca are cineva adresa exacta.Am o problema mare si am nevoie de ajutor.Nu mai stiu la cine si unde sa apelez.Multumesc
  •  
    • 351 mesaje
    4 Aug 2010, 09:07
    3 0
    cauta pe google Manastirea Frasinei- caiet de impresii si vei gasi mai multe informatii acolo.
  •  
    • 1336 mesaje
    4 Aug 2010, 10:02
    6 2
    Mănăstirea Frăsinei-Staret NEONIL STEFAN
    com. Muiereasca,
    jud. Vâlcea,
    cod 247411
    Se trimit banii prin mandat postal.Faci o copie dupa chitanta pe care ti-o da de la posta si o bagi in plic.Poti sa scrii o scrisoare in care sa spui exact ce probleme ai,ca un fel de spovedanie.Staretul va citi scrisoarea ta si iti va raspunde ce crede dansul de cuviinta!Dumnezeu sa te ajute!
    Dacă doriţi să trimiteţi pomelnice sau acatiste pentru pomenire la Sf. Mănăstire Frăsinei, le trimiteţi prin poştă(le bagati in plic.alaturi de copia dupa chitanta,sau chitanta originala care atesta trimiterea banilor prin mandat) iar banii prin mandat poştal pe adresa mănăstirii.
  •  
    • 5188 mesaje
    5 Aug 2010, 10:09
    4 2
    dar fara bani nu se poate? in fond, e lacasul Domnului, ar trebui sa se roage pt cei cu probleme fara bani...
  •  
    • 1336 mesaje
    5 Aug 2010, 10:22
    5 0
    congo,nu exista taxa fixa.Si cred ca fiecare doreste sa dea din putinul lui..In plus,acolo se fac mese pentru saraci din banii ce se trimit pt pomelnice.E o manastire mai aparte in sensul ca femeile nu au voie acolo sus la manastire.(Si din cate stiu eu,daca chiar nu ai bani si scrii situatia ta,te pomeneste)
  •  
    • 134 mesaje
    7 Aug 2010, 21:45
    4 3
    Mersi mult pentru ajutor.Dar sunteti sigure ca banii ajung acolo prin mandat postal?Niste cunostinte de ale mele au patit-o,adica banii au fost opriti de cei de la posta.E o metoda sigura mandatul?
  •  
    • 1336 mesaje
    7 Aug 2010, 21:52
    4 1
    Da,e o metoda sigura.Eu am pus in plic chitanta,Ti se raspunde de la manastire,dar in decurs de cam o luna.Pt ca sunt f multe scrisori.Ai rabdare si credinta ca vor ajunge banii.Doar sa scrii pe plic si mandat numele lui(NEONIL STEFAN).Iti trimite staretul manastirii o chitanta si o iconita,un sfat la problema ta,eventual si ce crede dansul de cuviinta dupa ce iti citeste scrisoarea si afla problemele tale.
    Dumnezeu sa te ajute si sa iti rasplateasca donatia si sa iti dea rezolvare la problemele tale!
  •  
    • 58 mesaje
    7 Aug 2010, 22:00
    2 1
    Tetis, eu trimit de un an si jumatate pomelnice la Frasinei. Exact asa cum a zis Diana, cu banii prin mandat. Am fost de 2 ori acolo, este un loc ff special, rupt de lume. Sunt numai calugari, femeile nu au voie decat la biserica de jos.
    Trimite cu incredere, banii ajung sigur. Ai sa vezi ca primesti raspuns in plic.
  •  
    • 134 mesaje
    7 Aug 2010, 22:59
    1 1
    Mersi mult inca o data. O sa ma apuc de scris scrisoarea si o sa va anunt cand primesc raspuns...si de ce nu, cand se vor rezolva problemele mele.
  •  
    • 58 mesaje
    7 Aug 2010, 23:08
    7 0
    Pt 40 zile e 10 lei. Daca pt tot anul este 90 lei.
    Am intrebat un preot de acolo.
  •  
    • 1336 mesaje
    7 Aug 2010, 23:09
    5 0
    Iti doresc sa ai credinta si putere sa treci peste problemele tale.Nu uita ca nu cantitatea rugaciunilor citite conteaza,ci CALITATEA.Spune zilnic TATAL NOSTRU din tot sufletul si PSALMUL 50 si vei vedea ca iti va fi mai usor.Daca ai intrebari,imi poti scrie pe privat.O noapte linistita!
  •  
    • 134 mesaje
    12 Aug 2010, 16:08
    0 0
    Astazi am mers la posta si am pus scrisoarea si mandatul intocmai cum m-ati sfatuit. Ieeei!!
    Acum o sa astept rabdatoare raspunsul si va anunt cand l-am primit
    Sa dea Domnul sa se rezolve si la mine problemele!
  •  
    • 58 mesaje
    13 Aug 2010, 09:21
    6 2
    Raspunsul ai sa il primesti cam in 2-3 sapt..Dureaza ceva.
    Uite..ai aici mai multe detalii despre manastire.
    http://www.ortodox.ro/manastiri/manastirea_frasinei_impresii.html
  •  
    • 134 mesaje
    30 Aug 2010, 22:12
    10 0
    Hei fetelor,am primit raspuns de la manastire.
    In plic erau o iconita si o adeverinta care servea drept chitanta si instiintare ca voi fi pomenita in rugaciuni.
    Sunt tare bucuroasa
  •  
    • 2 mesaje
    27 Aug 2014, 13:05
    3 0
    codul postal la manastirea frasinei care este 247405 sau 247411?
     
  •  
    • 7959 mesaje
    13 Sep 2014, 16:24
    2 0
    Diana04 said:congo,nu exista taxa fixa.Si cred ca fiecare doreste sa dea din putinul lui..In plus,acolo se fac mese pentru saraci din banii ce se trimit pt pomelnice.E o manastire mai aparte in sensul ca femeile nu au voie acolo sus la manastire.(Si din cate stiu eu,daca chiar nu ai bani si scrii situatia ta,te pomeneste)

     Stiu ca-i vechi subiectul, dar am o nelamurire: de ce sustineti niste minciuni? Eu am fost in statiunea Olanesti doi ani la rand cu parintii, aveam 15 si 16 ani. Era un ghid care organiza excursii si la manastirea Frasinei. Mergea cine dorea si femei si copii, toti. La manastire. De acolo se putea merge mai sus la un schit, dar femeile nu aveau acces acolo. La schit, pt ca la manastire intrau toti. Am vazut ca si bravii nostri ziaristi confunda friptura cu mamaliga.


    Acest mesaj a fost editat de către Deleted Member: 13 Sep 2014, 16:26
  •  
    • 2 mesaje
    1 Dec 2014, 18:24
    3 0
    Buna. locuiesc in Germania si as dori tare mult sa trimit la pärintele Ioanichie de la Frasinei. L-am cunoscut personal si mi-a placut tare mult. se poate? sau se trimite doar la pärintele Neonil Stefan?
    Si cum e cu mandatul postal? Nu inteleg...sa pun banii in plic?
    m-as bucura daca m-ati ajuta cu un rasouns sau poate stie careva un nr de telefon de la mänastirea Fräsinei...cel afisat pe internet nu mai exista.
  •  
    • 2 mesaje
    1 Dec 2014, 18:28
    0 1
    Diana04 said:Da,e o metoda sigura.Eu am pus in plic chitanta,Ti se raspunde de la manastire,dar in decurs de cam o luna.Pt ca sunt f multe scrisori.Ai rabdare si credinta ca vor ajunge banii.Doar sa scrii pe plic si mandat numele lui(NEONIL STEFAN).Iti trimite staretul manastirii o chitanta si o iconita,un sfat la problema ta,eventual si ce crede dansul de cuviinta dupa ce iti citeste scrisoarea si afla problemele tale.
    Dumnezeu sa te ajute si sa iti rasplateasca donatia si sa iti dea rezolvare la problemele tale!

     

    Buna, pot sa trimit si la pärintele Ioanichie sau doar la pärintele Neonil Stefan?
    CUm sa trimit banii...in plic? ..locuiesc in Germania..