ulei de ricin+ulei de masline+vit.A

  •  
    • 115 mesaje
    11 Iul 2010, 12:48
    1 0
    am aplicat tratamentul pentru regenerarea parului cu ulei de masline,ulei de ricin si vit.A doar de 2 ori si am observat ca imi pica mai mult par decat inainte sa incep tratamentul..sunt foarte ingrijorata!!

    am nevoie de sfaturile si parerile voastre evelor.va rog!
  •  
    • 685 mesaje
    11 Iul 2010, 13:20
    0 0
    prea mult ulei, se poate inmuia radacina firului de par, si prin urmare, sa cada

    cea mai buna combinatie este de:

    ulei de ricin + gaz lampant + rom alb (sau votca), toate in parti egale
    alcoolul are si el rolul sau, gazul la fel, compozitia rezultata nu este atat de uleioasa
  •  
    • 115 mesaje
    11 Iul 2010, 13:25
    0 0
    e posibil sa ai dreptate si sa se fi inmuiat radacina firelor de par....stateam cu uleiul pe par cam o ora....

    interesanta reteta ta.multumesc mult!
  •  
    • 115 mesaje
    11 Iul 2010, 13:27
    0 1
    si bun,compozitia nu este atat de uleioasa dar este mai eficienta?
  •  
    • 685 mesaje
    11 Iul 2010, 17:39
    1 0
    in cazul meu functioneaza extraordinar
    eu am reteta asta de multi ani, din formula AS, si toata lumea care a incercat-o a lasat impresii cat se poate de bune

    se spune ca daca o folosesti cu regularitate un an de zile, 10 ani nu mai ai probleme cu parul.

    daca nu gasesti gaz, poti lua de la farmacie solutia de la gerovital, cu petrol si ulei de ricin, este la fel de buna
    p.s: dupa ce te speli pe cap, nu miroase parul. Te poti da seara cu ea, faci masaj cu cateva picaturi dupa ce agiti bine flaconul, si stai toata noaptea.
    poti folosi odata sau de doua ori pe sapt.
  •  
    • 685 mesaje
    11 Iul 2010, 19:03
    0 0
    dar pana nu incerci nu iti poti da seama,
    eu mi-am luat crema vivanatura pe baza de plante si petrol, atat de laudata peste tot, dar......nu-mi prieste deloc.
    cand o aplic imi pica parul, se ingrasa mai repede si ma manaca capul. asadar am donat-o
  •  
    • 18346 mesaje
    13 Iul 2010, 13:34
    0 0
    pe mine m-a multumit prma combinatie, fara sa vad vreun efect negativ.
  •  
    • 140 mesaje
    26 Iul 2010, 20:18
    0 0
    eu mi-am ars scalpul cu soplutia de la gerovital...bine,am si dat prea multa si am stat 3 ore(desi la indicatii scrie ca se sta minim 3 ore) si in dorinta de grabi procesul de regenerare m-am trezit cu juma de par pe jos ....zambesc,dar nu-i zambetul meu...aveti mare grija!...probabil e vina mea ca practic am turnat cu sticluta dar nu puteam altfel sa-mi dau...daca pun pe vata intra imediat in ea si mai rau imi lezez radacina incercand sa tamponez cu vata practic uscata
  •  
    • 115 mesaje
    27 Iul 2010, 09:14
    0 0
    doamne
    si acum cum ai parul? si a revenit?
  •  
    • 140 mesaje
    27 Iul 2010, 12:15
    0 1
    eee,mai am ceva din el ....dar tot cade...e radacina slabita rau....dar am hotarat sa nu-i mai fac absolut nimic

    il las asa cum e el,pt ca mai rau imi cade de la toate tratamentele pe care le-am incercat

    singurul care mi-a priit intr-adevar a fost uleiul de ricin,insa prin frecarea mecanica(atunci cand il aplic,pt ca am firul f aspru) tot smulg fire din radacina,fire sanatoase dar care nu rezista la smucitura ...poate voi aveti parul mai mole si nu intampinati dificultati la aplicarea,insa eu da

    oricum, mai am gerovital dar mi-e tare frica sa mai incerc )...desi,stiu ca el chiar are efect de indesire...dar pana se indeseste pica prea mult )

    glumesc,dar asa m-am saturat de stresul asta de a reveni la parul meu des de alta data...ca mai bine nu mai fac nimic

    sa va dau si un pont,ca sa nu vorbesc asa degeaba: luati vitamine cu drojdie de bere! contine B-uri ...sau mancati grausor care a germinat o zi parca...cautati pe net reteta
  •  
    • 2487 mesaje
    27 Iul 2010, 14:09
    0 0
    Mai fete, uleiurile concentrate dau reactii adverse.
    Stiu ,ca se folosesc cam 6-12 picaturi la 100 ml de ulei de baza, in functie de ce anume folosesti.
    Cind mai luati retete de pe net aveti grija sa aiba specificate cantitatile.
  •  
    • 3 mesaje
    27 Iul 2010, 18:43
    0 0
    Si eu am patit la fel .Probabil este normal daca e regenerare...
  •  
    • 140 mesaje
    27 Iul 2010, 21:05
    0 0
    ce sa fie normal? ...sa mai pice?...n-ar trebui mai mult decat de obicei ...ca daca il regenereaza nu inseamna ca treb sa scapam de firele mai slabe...ar trebui fortifiate si alea,nu eradicate )...
  •  
    • 10 mesaje
    28 Iul 2010, 16:39
    0 0
    Eu am folosit cu succes lotiunea regeneranta cu petrol de la gerovital, impreuna cu samponul regenerant.
    Sunt foarte multumita si-l recomand tuturor. Am urmat instructiunile din prospect si am facut cure de minim 3 luni in perioada toamna-iarna, 2 ani.
  •  
    • 629 mesaje
    29 Iul 2010, 10:26
    0 0
    Fetelor, ce vointa aveti...
    Eu iau doar vitamine pentru par si unghii - Viaderm, Doppel Hertz, Phyto, Forcapil. Am incercat diverse. Cel mai mult mi-au placut Forcapil.
    Inafara de masti de par nu am putut ever sa ma tin de un tratament draconic de genul celor de mai sus. Slava Domnului ca nu am avut nevoie, sunt o norocoasa din punctul asta de vedere. Probabil si pentru ca nu-mi vopsesc parul. Deocamdata
    Am folosit tratament cu vit. A, vit. E si ulei de ricin acum ceva ani. Cateva picaturi din fiecare puse in samponul cu care ma spalam.
    In rest masti profesionale: Absolut Repair de la L'Oreal Professionnel, Ciment Anti-Usure de la Kerastase, Glossing de la Frederic Fekkai, masca de la Revalid impreuna cu samponul de la Revalid. Absolut Repair este super buna. De la primele 2-3 folosiri se simte diferenta.
    Apoi produse de leave-in de genul: Protein RX de la Frederic Fekkai, Absolut Repair si Hydra Repair de la L'Oreal Professionnel, K-Pak Reconstruct de la Joico. Sau serul pentru varfuri si produsele de protectie solara de la Wella Professional - au o solutie bifazica super, placut la nebunie si ce rezultate are si cum miroase. Plus altele care nu-mi vin acum in minte.
    In general am observat ca pe parul meu functioneaza mai degraba produsele profesionale decat cele naturiste.
  •  
    • 107 mesaje
    30 Iul 2010, 11:44
    0 0
    reteta veche, probabil o stiti: o lingura ulei de masline, o lingura miere, un galbenus; se ameteca bine, se aplica pe radacina si se intinde si pe par, atat cat se poate; se acopera parul cu casca de dus sau un prosop inmuiat in apa fierbinte si stors bine; se sta cel putin o ora pana la 8 ore (noaptea, cine poate........); apoi se spala in mod obisnuit cu sampon ..
    da luciu parului, nu mai cade;
    o data pe saptamana e suficient daca se aplica aceasta masca si e la indemana oricui;
    bafta
  •  
    • 59 mesaje
    31 Iul 2010, 15:25
    0 0
    eu folosesc ulei de ricin doar pentru demachiere
  •  
    • 2 mesaje
    26 Mar 2017, 12:31
    0 0
    Ca sa mearga tratamentul cu vit A,ulei de ricin si ulei de masline trebuie sa pui intr-o sticla de 30 ml 4 picaturi de vit a uleioasa ,4 picaturi de ulei de masline si 4 picaturi de ulei de ricin.Dupa ce ai pus compozitia in sticla o lasi sa stea trei zile .Ca sa mearga solutia trebuie s-o agiti cate putin in fiecare dintre cele trei zile.Dupa ce-au trecut cele trei zile iei o lingurita din compozitie sau doua,depinde de par si o pui pe radacini si scalp
  •  
    • 2 mesaje
    26 Mar 2017, 12:31
    0 0
    Stai cu uleiul 20 de minute dupa aceea il speli cu sampon.Tratamentul se face o data pe saptamana

    Acest mesaj a fost editat de către pisicutul: 26 Mar 2017, 15:17
  •  
    • 34 mesaje
    17 Mai 2018, 15:54
    0 0
    Eu am folosit samponul impotriva caderii parului si lotiunile pentru regenerare si impotriva caderii parului de la Regivero, pentru mine au fost bune ( e un pachet de tratament) Sincer sunt multumita ca parul meu si-a revenit foarte mult plus nu mai imi cade parul asa de mult; imi cad cateva fire care este normal sa cada. Eu zic ca merita sa incercati, mai ales ca daca nu functioneaza returzeaza banii...cel putin asa zic ei.