Operatie deviere de sept

•  
    • 1336 mesaje
    23 Iun 2010, 10:30
    1 1
    'Neatza!Cer si eu o parere aici,la cele care au suportat o asemenea interventie la nas.
    A durut recuperarea?cat ati stat in spital?in cat timp s-a vindecat la nas dupa operatie?
    Si daca sunt dureri dupa operatie,cum ati respirat?sunt f speriata,pt ca trebuie si eu sa-mi fac asemenea interventie si nu stiu la ce sa ma astept.Cine a facut interventia in Timisoara?si la ce spital?ce doctor?
    Va multumesc pt raspunsuri.sa aveti o zi senina in gand si in fapte!
  •  
    • 1336 mesaje
    23 Iun 2010, 11:16
    0 0
    Nu-mi raspunde nimeni?n-a facut nimeni asa interventie?
  •  
    • 31 mesaje
    25 Iun 2010, 17:02
    0 0
    buna Diana, eu mi-am facut o astfel de interventie insa nu in Timisoara ci in Buzau, ce sa-ti spun daca o faci din necesitate da sunt de acord dak o faci din moft nu te sfatuiesc, am facut-o acum 4 ani si nu e bine deloc, in primul rand doare dar nu foarte rau, iti vei revenii in aprox 0 luna complet ma refer, de ce dureaza atat de mult te vei intreba ei bine e vorba de vanataile din jurul ochilor in rest cu respiratia in 10 zile este ok iti revii. dak mai ai ceva de intrebat ast mesaj pe privat
  •  
    • 1336 mesaje
    25 Iun 2010, 20:23
    0 0
    Multumesc.abia astept detaliile!ai mesaj privat de la mine.
  •  
    • 288 mesaje
    26 Iun 2010, 21:07
    0 1
    Si eu am facut aceasta operatie si am regretat dupa aceea. Nu vreau sa te sperii, dar mie mi s-a parut mai groaznica decat operatia de cezariana! Te refaci cam intr-o luna. O saptamana am mers la curatat nasul, te doare si nasul te dor si dintii din gura, dar suportabil. Mie nu mi-a placut momentul in care mi-au extras meshele din nas (parca asa se numesc)!!! N-am fost vanata la ochi pt ca am ales varianta cu laser si anestezie totala(in alegerea medicului n-am fost inspirata). Am regretat pt ca nu s-a rezolvat problema pt care m-am operat, ba am ramas si cu o sensibilitate la nas pe o parte, plus ca a deviat fffff putin (privit de aproape si cu mare, mare atentie).
    Sper ca nu te-am speriat, eu mi-am spus doar parerea! Iti doresc multa sanatate si ai grija ce medic alegi.
  •  
    • 1336 mesaje
    27 Iun 2010, 14:37
    0 0
    Multzam,kaspi pt raspuns.Nu m-am speriat.Dr care imi opereaza devierea de sept m-a operat si cand mi-a scos amigdalele.Aia a fost groaznica de dureroasa recuperarea....nu mai vreau sa imi amintesc!Mie pe partea stanga trebuie sa imi opereze devierea.Zicea ca ma adoarme total si ca 2 zile am pansamente la nas,si in maxim 10 zile nu se mai vede nimic la nas.
    Probabil o luna dureaza sa nu mai simt nicmic la nas incomod.
    Dar adca ti-a venit sa stranuti?sau sa iti sufli nasul?cum ai procedat?Doare tare nasul dupa operatie?sper ca nu te-am stresat cu intrebarile....mi-e putin teama...
    (astept sa treaca menstruatia ca sa imi poata face interventia!)
  •  
    • 288 mesaje
    28 Iun 2010, 17:55
    0 0
    Aoleu, asta uitasem, mi-ai adus aminte! Nu poti nici sa razi, nici sa tusesti, nici sa stranuti. Acum ma distrez cand imi aduc aminte.
    Mie mi-au scos alea din nas a doua zi. Poate tu esti mai rezistenta si te recuperez in 10 zile! Si mie imi zicea dr ca pot sa fac scufundari, da' n-a fost asa, mult timp am scos din nas cheaguri de sange si era sensibil la atingere. Iti doresc bafta si astept sa revii cu impresii cat mai bune! Sanatate!
  •  
    • 1336 mesaje
    28 Iun 2010, 21:23
    0 0
    aoleu!cheaguri de sange din nas??nu-mi place....poate conteaza si cat de mare e interventia si de dr care o face..nu stiu..am sa scriu impresiile aici..pt cine va dori sa stie dupa 10 iulie incolo.
    te pup.multumesc pt raspunsuri!
  •  
    • 288 mesaje
    28 Iun 2010, 22:27
    0 0
    In spital am stat 4 zile, apoi a trebuit sa mai merg cateva zile la curatat, adica baga dr o penseta in nas si scotea niste cheaguri lungi si urate (asta nu durea deloc); apoi mult timp am suflat si acasa cheaguri. Plus niste picaturi in nas. La mine operatia a fost de deviatie de sept si hipertrofie cornete nazale. Sanatate si operatie cat mai usoara!
  •  
    • 1336 mesaje
    29 Iun 2010, 10:56
    0 0
    La mine o interventie minora.Si doar la singura nara,deci sper sa fie mai ok.Stiu ca nici o operatie nu e ok...dar..totusi.......Pentru binele meu,trebuie sa rezist.Multumesc mult pentru raspuns!Acum e totul ok la tine?
  •  
    • 1336 mesaje
    14 Iul 2010, 13:39
    0 0
    Ieri dimineata m-a operat.Ce noapte...abia am respirat pe gura,am vomitat de cateva ori
    Nu am putut manca nimic,dar am baut multa apa.Nu am cearcane,dar inca mai curge sange din nas,dupa ce a scos bandajele.maine curata nasul...oribil.Nasul e umflat .nu doare nimic,dar e incomod ca repiratia dupa operatie si pana curata nasul de cheaguri....abia astept sa se vindece nasul.cine a mai trecut prin asa ceva?
  •  
    • 1336 mesaje
    14 Iul 2010, 21:43
    0 0
    Apropo,Unguentul de ARNICA grabeste vindecarea.in orice problema a inflamatiilor(dupa operatie) dar si probleme de reumatism.,Eu il folosesc acum zilnica pana la vindecarea operatiei la nas.
  •  
    • 2 mesaje
    16 Iul 2010, 11:46
    0 1
    Buna,
    cum te mai simti?
    Eu m-am operat acum 3 ani in Bucuresti, la Panduri. A iesit foarte bine, la 30 min dupa operatie eram treaza deja. Am vomat cam jumatate de noapte, e ceva normal. Nu m-a durut deloc, n-am luat nici macar un algocalmin pt dureri, pt ca n-am avut dureri! Dupa operatie cam o sapt am avut in jurul nasului putin galben, dar foarte foarte putin sesizabil. Doctorul a spus ca sunt un caz mai rar. ce e drept, mi-am propus sa nu ma doara. Si - s-ar putea sa radeti, dar creierul contrroleaza tot - cred ca stiti asta deja, inclusiv senzatia de durere, poate comanda dendritelor sa nu trimita senzatia de durere inapoi la creier.
  •  
    • 1336 mesaje
    16 Iul 2010, 14:31
    0 3
    Buna.Ma simt ok.Am refuzat calmantele la spital,ca nu ma durea nimic.Ma incomoda respiratia pe gura.Am 4 zile de la operatie.Imi curata nasul cu o solutie zilnic.Nu ma doare nimic.Am baut cam 2 litri de apa dupa operatie 2 zile la rand(probabil de aia nu am cearcane).Pe 24 merg la o nunta..sper sa respir bine pe nas pana atunci.Dar in rest,operatia a decurs bine.
    am vomitat si eu de 4-5 ori dupa operatie.
    Durerea era la gat nu la nas.Acum a trecut..slava lui dumnezeu e totul bine!
    In cate zile ai putut respira bine pe nas?si cand ti-ai suflat nasul?si daca te-a durut atunci ceva la nas..
  •  
    • 14 mesaje
    7 Mar 2013, 14:30
    1 0
    Buna! Eu m-am operat la nasuc. Sfatul meu pentru cine are nevoie de o astfel de interventie este sa aleaga cu atentie medicul pentru ca este foarte important. Rezultatul interventiei depinde si de pacient in parte, dar mai ales de calitatea medicului care face operatia. Daca vreti o recomandare, eu am fost la doamna doctor Adina Alberts si sunt foarte multumita, iar doamna doctor a fost o draguta! Si se poate suna la clinica sau intreba pe forumul clinicii http://bit.ly/W7tlHC si raspunde, da sfaturi, informatii...