Camin particular pentru varstnici

  •  
    • 761 mesaje
    30 Mai 2010, 23:00
    2 0
    Buna seara!
    Mentionez de la inceput ca am gasit destule camine particulare pe internet,dar am nevoie de informatii de la cineva care vb din experienta,sau cel putin care cunoaste mai multe detalii despre un asemenea azil.
    Este vorba despre matusa mea, care sufera de o boala psihica nediagnosticata(posibil dementa,alzheimer),care trebuie internata in cel mult o saptamana.
    Boala a facut-o sa isi umple casa de gunoaie de toate felurile,sa umble murdara si nu vrea sa colaboreze cu nimeni pentru a face ceva pentru ea.
    Solutia ideala este un camin particular din Bucuresti, care sa fie neaparat un loc unde sa aibe conditii bune si unde sa fie ingrijita.
  •  
    • 1148 mesaje
    30 Mai 2010, 23:42
    1 0
    caminul Oxxygene - in Bucuresti- Otopeni- destul de aproape de Ana Aslan- se ocupa de pacienti cu astfel de probleme
    nu stiu insa daca vei gasi locuri
    oricum sfatul meu ar fi sa mergi personal in cat mai multe locuri si sa compari conditii si preturi inainte sa iei o decizie
  •  
    • 355 mesaje
    30 Mai 2010, 23:47
    0 0
    cred ca toate au conditii bune, preturile insa difera . asigura-te insa ca o sa le compari, daca te vad disperata, cred ca o sa aiba un alt pret
  •  
    • 3036 mesaje
    31 Mai 2010, 08:35
    0 0
    da, daca te vad disperata iti ridica pretul de nu te vezi.

    exact asa cum fac si aia de la pompe funebre, cand afla ca ai mortul in casa si ca nu stii nimic despre inmormantare.

    hienele profita ca esti innebunit de durere si griji si nu te poti gandi prea clar la costuri.
    cu cat esti mai disperat, cu atat ai potential de a fi un client mai bun de stors de bani.

    ***

    in alta ordine de idei, ce nu inteleg eu este cum se face ca matusa ta a ajuns sa aiba are probleme psihiatrice atat de avansate fara sa capete pana acum macar un diagnostic... ca sa nu mai vorbesc de un tratament care cu siguranta i-ar fi incetinit degenerarea neuro-psihica.
  •  
    • 354 mesaje
    31 Mai 2010, 11:48
    0 0
    Esti sigura ca e dementa Alzheimer? Intreb pentru ca am vazut ca ai scris "nediagnosticata" si "posibil'.

    De ce nu incerci sa o duci la un consult neurologic sau psihiatric mai intai? Cu ocazia asta va fi si diagnosticata, poate si internata si va primi si tratamant.
  •  
    • 761 mesaje
    31 Mai 2010, 14:04
    0 1
    Va multumesc pentru raspunsuri! Matusa despre care vb este o ruda din partea bunicii mele,cu care nu am foarte mari relatii.Ea locuieste singura de foarte multi ani.Fiul dansei locuieste in alta tara,iar acum s-a intors pt a rezolva problema asta.In ciuda bolii,este inca o femeie foarte inteligenta si foarte sireata ,a reusit sa scoata din minti toti vecinii cu felul ei de a se eschiva de la toate incercarile noastre de a o ajuta,macar cu o curatenie si un control.
    De un an jumate am incercat pe cai bune de a o ajuta,dar nu se poate,se opune si este ferm convinsa ca nu are nimic si singurul lucru pe care il obtin,este sa se sperie si sa ne evite.
    Singura metoda era sa o fortam si nu exista nimeni care sa faca asta si nici nu vroiam sa se ajunga aici.Acum fiul ei a venit si este dispus sa ii plateasca sederea intr-un camin de specialitate unde se primeasca o ingrijire buna.
    Iar diagnosticul am precizat ca este posibil sa fie vreun tip de dementa,sau Alzheimer.
    Povestea este mai complicata si datorita faptului ca nu s-a putut lua de la ea talonul de pensie si buletinul,care sunt necesare pt orice fel de consultatie.
  •  
    • 12625 mesaje
    31 Mai 2010, 14:14
    0 0
    pai totusi spui ca e sireata si nu poti sa scoti actele de la ea...e posibil sa fie sanatoasa insa sa faca asta pentru a fi bagata in seama?a stat mereu singura?s-a ingrijit singura pana acum?
  •  
    • 761 mesaje
    31 Mai 2010, 14:15
    0 0
    Iar cu doctorii si internarea in azile de stat,consider ca este moarte curata,plus ca este drum lung si multa birocratie care nu merita.
    Sora mai mare a matusii mele a fost diagnosticata acum cateva luni cu Alzheimer,(asta din cauza suferintelor produse de matusa mea)boala a progresat rapid,primeste tratament foarte scump,il are pe sotul ei care o ingrijeste exact ca pe copii mici si este mult mai rau,nu stiu daca va mai traii un an ,pe cand aceasta cu presupusa dementa este vioaie si plimbareata,iar simptomele bolii au inceput de mai mult de 3 ani.
  •  
    • 761 mesaje
    31 Mai 2010, 14:27
    0 1
    Cred ca are mai mult de 30 de ani de cand e singura.Era o super femeie,nu cred ca am cunoscut pe cineva mai muncitor ca ea.Este ironic cum de cineva ca ea a ajuns mai rau ca un cersetor.Nu se preface,singurateatea cred ca a contribuit la situatia ei.
    Eu nu imi pot permite sa umblu in actele ei,pt ca de dat nu vrea sa dea nimanui,nici macar o copie,a incercat cumnatul ei si a refuzat categoric,ba mai mult l-a dat si afara din casa.Daca o fortam cu ceva,acum nu mai puteam mg la ea nici macar sa ii duc ceva de mancare.Nu vreau sa o sperii,vreau doar sa o ajut,iar acum se poate asta,dar treb sa fim siguri ca acel camin unde o vom duce,nu este condus de sarlatani si nu o vor chinuii acolo.Fiul dansei pleaca intr-o saptamana,iar fara el o luam iarasi de la capat,daca cumva vom vedea ca nu ii este bine in acel loc.
  •  
    • 12625 mesaje
    31 Mai 2010, 14:31
    0 0
    dar o menajera ...tot o femeie mai in varsta nu puteti angaja...cineva apropriata de varsta ei..eu stiu...si pe mine ma sperie locatiile astea pentru batrani...nu stii niciodata ce se intampla...
    sa incercati sa ii puneti un diagnostic mai intaii...si apoi sa vedeti si masurile...
  •  
    • 761 mesaje
    31 Mai 2010, 14:41
    0 0
    Nu as avea mai multa incredere intr-o menajera,care astazi este maine poate nu mai e ,plus ca i trebuie ingrijire permanenta si administrarea tratamentului si asta trebuie facut de cineva care stie sa colaboreze cu acest gen de bolnavi.In plus caminul fiind particular,are tot interesul sa se ocupe de client pt a castiga,iar eu ma refer la un camin cu tarif de peste 20 30 de milioane vechi pe luna.
    Curatarea casei a fost deja inceputa,dar asta nu este o solutie la problema ei,deja este si inconjurata de oameni(daca le pot spune asa) care profita de boala ei si ii mananca toata pensia,ea este piele si os,iar in casa ei mancarea zace pe jos.
  •  
    • 3036 mesaje
    31 Mai 2010, 17:03
    0 0
    bunica sotului meu a avut dementa senila la sfarsitul vietii... uneori era foarte dificila.

    de aceea stiu ca neurologii fac si vizite la domiciliu - contra cost, desigur.

    cred ca solutia ar fi sa chemati un neurolog sa o consulte, iar matusii sa-i spuneti ca este medicul de familie, venit pentru un control de rutina.

    faceti intai asta, si abia pe urma veti putea discuta cu cei de la casele de batrani.
  •  
    • 10876 mesaje
    31 Mai 2010, 18:34
    0 0
    Aut, iti las pe privat nr mamei mele
  •  
    • 761 mesaje
    31 Mai 2010, 22:04
    0 0
    Multumesc mikizda esti de f mare ajutor!!!

    Problema este ca nici nu stiu ce dr sa ii aduc.Eu am avut multe experiente proaste. cu dr si ma gandesc ca o vizita nu rezolva mare lucru pt ca se vor cere mai multe analize,care dureaza si nu este timp,dar la unul din camine a spus ca nu este nevoie decat de buletinul matusii si analizele necesare si controlul de specialitate il vor face acolo.
  •  
    • 4411 mesaje
    31 Mai 2010, 22:57
    0 0
    Ai vazut ceva camine?Am auzit pe cineva zilele trecute ca ar fi interesat si ma gandeam ca poate ne spui mai multe..
  •  
    • 761 mesaje
    31 Mai 2010, 23:30
    0 0
    Maine iau legatura cu cei de la camin (vreau sa vizionez 2)si sper sa ne primeasca tot maine, sa vizitam si sa putem discuta conditiile.
  •  
    • 15749 mesaje
    1 Iun 2010, 11:21
    1 0
    Authentic , ne poti tine la curent cu situatia matusii tale, adica ne poti spune daca ai gasit un camin si mai ales cat ar costa internarea ?
  •  
    • 761 mesaje
    1 Iun 2010, 23:20
    1 0
    Buna seara!Am terminat de vizionat 2 camine si ne-am hotararat pana la urma sa alegem unul din zona Otopeni Pipera,mai exact la Tunari.Se numeste Sf Dumitru,sau centrul Gerovita.Pretul inca nu il stim sigur, ca nu am discutat cu directorul,dar pers cu care am discutat a spus ceva de 16-18 milioane lei vechi.Maine cred ca o vom duce.
    Noua ne-a placut foarte mult caminul,iar persoanalul se vede ca este specializat si stiu cum sa se ocupe de cazuri din astea,iar batraneii erau f activi si veseli.
    Daca mai vrea cineva detalii sa imi spuna,ca raspund cu placere.
  •  
    • 761 mesaje
    15 Sep 2010, 22:05
    1 0
    Revin cu detalii,pentru fetele care erau interesate de camin pentru batrani,pentru a imi retrage ultimele ''cuvinte de bine'' , spuse pentru caminul de mai sus.
    Pe parcurs,s-a dovedit ca nu era atat de bun cum credeam.
  •  
    • 6798 mesaje
    15 Sep 2010, 22:22
    0 0
    ce s-a intamplat? nu a fost ingrijita cum trebuia? cum erau conditiile?
    ati gasit un alt camin unde ati mutat-o?